Αποστολέας Θέμα: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας  (Αναγνώστηκε 6364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:21:44 μμ »
Για να ειμαι ειλικρινης, εντυπωσιαστηκα απο τη στροφη 180° που εκανες.
Αλλιως περιμενα οτι θα το χειριστεις κι αλλιως το χειριστηκες.
Προσπαθησαν, οχι απλα να σε κλεψουν, αλλα να σε γδαρουν κι εσυ το αντιμετωπισες λεγοντας οτι λαθη συμβαινουν. Ποια λαθη; Οτι εγινε, εγινε εκ του πονηρου.
Σεβομαι απολυτα το γεγονος οτι ενδεχομενως να μην ηθελες να μπλεξεις σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια αλλα αν ειναι ετσι, ποιος ο λογος να στειλεις mail στην Ω;
Τη συγνωμη τους και την επιστροφη χρηματων τα ειχες εξ αρχης.
Μη με παρεξηγησεις. Δε σε κατηγορω για κατι, απλα δεν καταλαβαινω που ωφελησε το mail που εστειλες στην Ω.
Αν ειχες σκοπο να το φτασεις μεχρι τελους, θα το καταλαβαινα. Τωρα ομως;;;
Προσωπικα δεν εντυπωσιαζομαι ουτε απο τις ενεργειες τους, ουτε απο τις συγνωμες τους.
Να σε καψω Γιαννη να σ' αλειψω λαδι, λεει μια παροιμια.



Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:46:07 πμ »
Καλα θα ηταν να τσιμπουσες και κανενα ρολογακι δωρο βεβαια...  ;D

Σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως...  ;D
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:49:42 πμ »
Για να ειμαι ειλικρινης, εντυπωσιαστηκα απο τη στροφη 180° που εκανες.
Αλλιως περιμενα οτι θα το χειριστεις κι αλλιως το χειριστηκες.
Προσπαθησαν, οχι απλα να σε κλεψουν, αλλα να σε γδαρουν κι εσυ το αντιμετωπισες λεγοντας οτι λαθη συμβαινουν. Ποια λαθη; Οτι εγινε, εγινε εκ του πονηρου.
Σεβομαι απολυτα το γεγονος οτι ενδεχομενως να μην ηθελες να μπλεξεις σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια αλλα αν ειναι ετσι, ποιος ο λογος να στειλεις mail στην Ω;
Τη συγνωμη τους και την επιστροφη χρηματων τα ειχες εξ αρχης.
Μη με παρεξηγησεις. Δε σε κατηγορω για κατι, απλα δεν καταλαβαινω που ωφελησε το mail που εστειλες στην Ω.
Αν ειχες σκοπο να το φτασεις μεχρι τελους, θα το καταλαβαινα. Τωρα ομως;;;
Προσωπικα δεν εντυπωσιαζομαι ουτε απο τις ενεργειες τους, ουτε απο τις συγνωμες τους.
Να σε καψω Γιαννη να σ' αλειψω λαδι, λεει μια παροιμια.



Sent from my LG G2 using tapatalk

Δεν είμαι σίγουρος ότι προσπάθησαν τελικά να με κλέψουν. Το ποσό που με χρέωσαν τώρα ήταν ακριβώς το ίδιο που με χρέωσαν για το Zenith*. Μπορεί τελικά όντως να ήταν απλά ένα λάθος. ΟΚ αν δεν το έπαιρνα πρέφα θα την έτρωγα, αλλά λάθη έχω κάνει και εγώ στη ζωή μου αρκετά. Επιπλέον Δευτέρα φεύγω με άδεια και ήθελα να τελειώσει η ιστορία.
Τώρα πήρα τα λεφτά μου πίσω, πήρα μια απολογία θα μου αλλάξουν και το κρύσταλλο. Όχι άσχημα.

Το email που έστειλα στην Ω ωφέλησε στο γεγονός ότι πήρα γραπτή απολογία από την εταιρία, κάτι το οποίο μελλοντικά (ποτέ δεν ξέρεις) μπορεί να το χρειαστώ και επίσης πήρα τα λεφτά μου πίσω άμεσα και δεν μπήκα σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία όπως είπες.

Η αντίδραση της Ω έδειξε ότι η εταιρία θα προσπαθούσε να με ικανοποιήσει αλλά και παράλληλα να προστατέψει το συνεργάτη τους. Δεν νομίζω ότι το αποτέλεσμα αν το τραβούσα και άλλο θα ήταν πιο θετικό για εμένα. Ίσως να έμπλεκα και σε αρκετά πιο δυσάρεστες  καταστάσεις (δικαστήρια κλπ)

*Την απόδειξη για το Zenith δεν την έχω πλέον καθώς πήγε μαζί με το ρολόι στο,νέο ιδιοκτήτη. Θυμόμουν άλλο ποσό ότι με είχαν χρεώσει. Όταν κοίταξα τις φωτογραφίες τις αγγελίας είδα ότι ήταν το ίδιο με το Ωμέγα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 06:57:47 πμ από sol invictus »
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος StavrosChatz

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:59:55 πμ »
... πήρα μια απολογία θα μου αλλάξουν και το κρύσταλλο. Όχι άσχημα.


Προσεχε τους λιγο, μην το πας με sapphire και το παρεις πισω με mineral.  ;D

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:50:15 πμ »
Η αντίδραση της Ω έδειξε ότι η εταιρία θα προσπαθούσε να με ικανοποιήσει αλλά και παράλληλα να προστατέψει το συνεργάτη τους.
Αυτό να το θυμόμαστε πάντα. Και μην νομίζουμε ότι η μαμά εταιρεία στην Ελβετία είναι αθώα και δεν ξέρει τι κάνουν οι dealers τους. 99% ξέρουν & παραξέρουν & τους καλύπτουν.

sol invictus τέλος καλό, όλα καλά. Να έχεις όμορφες διακοπές.  :hello:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 12:55:13 μμ από kosdome6 »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:43:49 μμ »
Πολύ καλά έκανες και κοινοποίησες την ιστορία στην Omega. Αυτό σημαίνει καταναλωτική συνείδηση.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Re: Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:52:41 μμ »
Προσεχε τους λιγο, μην το πας με sapphire και το παρεις πισω με mineral.  ;D
Μάλλον το αντίθετο πρέπει να προσεξω. Το ρολόι είναι του 71. Mineral φοράει ;)
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:13:58 μμ »
Βέβαια ο ένας μήνας καθυστέρηση για να στο παραδώσουν μαζί και με όλα τα υπόλοιπα δεν παραπέμπει σε "αθώο λάθος" αλλά σε σκόπιμη ενέργεια...
Τέλοσπάντων, τέλος καλό, όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 31, 2014, 01:30:04 μμ »
Αι γεια σου. Κι εγω αυτο ειπα παραπανω.
Σ' αυτες τις περιπτωσεις ή κανεις το σταυροφορο και επιδιωκεις με καθε τροπο την τιμωρια του εκαστοτε εμπορου ή αρκεισαι στο να παρεις πισω τα λεφτακια σου.
Προσωπικα εχω μεγαλωσει για σταυροφοριες.
Ουτε mail στην Ω, ουτε τιποτα.
Και η Ω νομιζεις οτι εχει τη διαθεση να ασχολειται με τετοια θεματα;
Μολις ελαβαν το mail του φιλου ειμαι σιγουρος οτι θα σκεφτηκαν "ωχου καημενε, τι μας ανακατευεις εμας; Κοιταξτε να τα βρειτε μεταξυ σας και να τελειωνει η ιστορια".
Οπως κι εγινε αλλωστε.



Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Re: Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 31, 2014, 03:13:40 μμ »
Αι γεια σου. Κι εγω αυτο ειπα παραπανω.
Σ' αυτες τις περιπτωσεις ή κανεις το σταυροφορο και επιδιωκεις με καθε τροπο την τιμωρια του εκαστοτε εμπορου ή αρκεισαι στο να παρεις πισω τα λεφτακια σου.
Προσωπικα εχω μεγαλωσει για σταυροφοριες.
Ουτε mail στην Ω, ουτε τιποτα.
Και η Ω νομιζεις οτι εχει τη διαθεση να ασχολειται με τετοια θεματα;
Μολις ελαβαν το mail του φιλου ειμαι σιγουρος οτι θα σκεφτηκαν "ωχου καημενε, τι μας ανακατευεις εμας; Κοιταξτε να τα βρειτε μεταξυ σας και να τελειωνει η ιστορια".
Οπως κι εγινε αλλωστε.



Sent from my LG G2 using tapatalk
Δημήτρη τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Στην Κύπρο η κοινωνία είναι μικρή και αυτοί που έχουν λεφτά συναναστρέφονται ο ένας τον άλλο. Ξέρω ότι ένας από τους ιδιοκτήτες της εταιρίας που δουλεύω είναι πολύ καλός πελάτης της Vassos Eliades η οποία μας δίνει αρκετά το μήνα μέσω υπηρεσιών που της προσφέρουμε. Έχει 3 πατέκια, έχω δει 2 πανέρια κλπ.  Φαντάζεσαι τι θα μπορούσε να γίνει αν συνέχιζα την υπόθεση; Μπορεί τίποτα μπορεί και πολλά. Δεν είμαι διατεθειμένος να μάθω ειδικά στις εποχές που διανύουμε.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 31, 2014, 03:34:15 μμ »
Μαζι σου κι εγω........

Sent from my LG G2 using tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία "καθημερινής" τρέλας
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 31, 2014, 04:10:27 μμ »
sol invictus, ό,τι έκανες καλώς καμωμένο και μπράβο που ενημέρωσες.

Σε ό,τι αφορά στον αντιπρόσωπο στην Κύπρο, τα πράγματα είναι φως φανάρι.
Δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος..

Ωστόσο, η εμπειρία που είχες ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθεις/μάθουμε, τι παίζει γενικότερα με το θέμα της υποχρέωσης να πραγματοποιείται σέρβις στα ρολόγια κάθε 5ετία, ιδίως μετά την διαβεβαίωση που είχες από την Ω Ελλάδας ότι το ρολόϊ σου ελέγχθηκε και κρίθηκε ότι δεν χρειάζεται κάτι.

Μια ιδέα, θα μπορούσε να είναι αυτή:
Να έστελνες ένα μέιλ στην Ω στην Ελβετία, στο οποίο αφού τόνιζες ότι ζεις στην Κύπρο (και άρα το ρολόϊ σου μπορεί να έρχεται συχνά σε επαφή με το νερό), να ρωτούσες την συμβουλή τους για το πότε πρέπει να πραγματοποιηθεί σέρβις, χωρίς να αναφέρεις τίποτε για την εξέλιξη που είχε η υπόθεσή σου.
Αυτοί, προφανώς, θα συστήσουν τα γνωστά (ότι πρέπει να γίνει σέρβις κλπ), οπότε, σε δεύτερο χρόνο τους ενημερώνεις για την άρνηση της Ω στην Αθήνα να κάνει σέρβις.
Προώθησέ τους και το σχετικό μέιλ που σου έστειλε το swatch group Ελλάδας και ζήτα τη γνώμη τους.

Δεν θα είχε ενδιαφέρον;..