Αποστολέας Θέμα: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis  (Αναγνώστηκε 15833 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melimelo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« στις: Μάιος 26, 2014, 03:30:52 μμ »
Αγαπητοί Φίλοι/Φίλες,

Χαίρομαι πολύ που βρήκα μια τόσο αξιόλογη γωνιά για ειδήμονες και αδαείς λάτρεις ρολογιών (ανήκω στη 2η κατηγορία!). Μου έχουν κάνει δώρο ένα ρολόι Venus (μετά από επίμονες παρακλήσεις μου για ένα "παππουδίστικο" ρολόι), αγορασμένο από κάποιον παλαιοπώλη στο Μοναστηράκι. Όταν περιήλθε στην κατοχή μου, δούλευε και δεν σκέφτηκα να το πάω για σέρβις. Μέτα από 2 μήνες χρήσης έφυγε το κουρδιστήρι και το πήγα σε έναν τεχνίτη στη Θεσσαλονίκη για να μου βάλει καινούργιο, ο οποίος μου είπε ότι το ρολόι "χάνει" κάποια δευτερόλεπτα και καλά θα έκανα να του έκανα σέρβις. Πρόσφατα, το ρολόι μου έπεσε κι έσπασε το κουρδιστήρι κι από ό,τι είπε αυτός ο τεχνίτης έσπασε και κάτι από το μηχανισμό μέσα, οπότε θα χρειαστεί επισκευή για να ξαναδουλέψει. Θα ήθελα να μου πείτε καταρχάς αν το ρολόι αξίζει συντήρηση/επισκευή κι αν έχετε κάποια ιδέα για το κόστος, και κατά δεύτερον αν γνωρίζετε τεχνίτες καλούς στη Θεσσαλονίκη. Στις 3 φορές που επισκέφτηκα αυτόν τον τεχνίτη, μου έδωσε διαφορετική τιμή για το σέρβις του Venus κι έτσι δε μου ενέπνευσε ιδιαίτερη εμπιστοσύνη. Οποιαδήποτε άλλη σύσταση ή πληροφορία έχετε για το ρολόι, καλοδεχούμενη! Αν δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να δωθούν ονόματα τεχνιτών, ίσως να μπορούσατε με μήνυμα να με ενημερώσετε καθώς ψάχνω εντελώς στα τυφλά.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 






Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2014, 03:56:26 μμ »
Φίλε μου καλωσήρθες στο φόρουμ.

Δεν θέλω να είμαι κομιστής κακών ειδήσεων, αλλά πρέπει να είμαι ειλικρινής. Αν αυτό το ρολόι δεν έχει συναισθηματική αξία για σένα, δεν αξίζει να το φτιάξεις. Το κόστος της επισκευής, θα είναι μεγαλύτερο από ότι θα αξίζει το ρολόι ,ακόμη και αν το φέρεις σε πλήρως λειτουργική κατάσταση. Ιδιαίτερα δε, αν αποφασίσεις να το περιποιηθείς και λίγο αισθητικά, καθώς είναι αρκετά ταλαιπωρημένο.
Αν όμως το ρολόι είναι από δικό σου άνθρωπο και θέλεις να το αναστήσεις, τότε σαφώς και αξίζει τον κόπο και το χρήμα.

Φιλικά, Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2014, 05:09:20 μμ »
Εγώ έφτιαξα πριν 1 χρόνο περίπου ένα παλιό Venus του πατέρα μου, το οποίο χρειάστηκε και βάση εκτός άλλων και μου πήγε συνολικά 50 €, σε τεχνίτη Αθήνα (παλιός, το έκανε για το κέφι του περισσότερο). Το ρολόι είναι κουρδιστό, 17 Rubis και είναι σταθερά στο +1 - +3 !!!

Απλά ψάξε να βρεις ηλικιωμένο (αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει δουλειά κατά τη γνώμη μου).
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος melimelo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2014, 10:51:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, Θοδωρή και Ιωάννη. Το ρολόι δεν είναι οικογενειακό κειμήλιο. Η μόνη συναισθηματική του αξία έγκειται στο ότι είναι δώρο από αγαπημένο μου πρόσωπο. Νομίζω η τιμή αγοράς του (όπως είπα, από παλαιοπώλη στο Μοναστηράκι) ήταν 150 ευρώ. Αν το κόστος επισκευής κυμαίνεται στα 50, θα τα δώσω. Για παραπάνω θα το σκεφτώ. Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου τεχνίτες παλιών ρολογιών στη Θεσσαλονίκη κι ευελπιστούσα ότι κάποιος από εδώ ίσως να είχε καναδυό συστάσεις.

Θοδωρή, τι θα είχες κατά νου όσον αφορά την αισθητική περιποίηση που αναφέρεις;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2014, 10:04:25 πμ »
Νομίζω ότι το ρολόι χρειάζεται αντικατάσταση κρυστάλλου, ένα καθάρισμα στο καντράν (εάν είναι εφικτό) και επιχρύσωση της κάσας. Αν γινόντουσαν αυτά θα γινόταν πολύ πιο "φορέσιμο" χωρίς να αλλοιωθεί ο vintage χαρακτήρας του.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2014, 11:31:00 πμ »
Για το δικό μου venus (του 1954 από τον πατέρα μου) πλήρωσα 50 € για service & καινούριο πλαστικό τζαμάκι σε μάστορα στην Αθήνα.
Μην το λειτουργείς το ρολόι αν δεν του κάνεις service, θα έχουν παγώσει τα λάδια μετά από τόσα χρόνια.
Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω μάστορα.  :-\
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος melimelo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2014, 09:31:26 πμ »
Νομίζω ότι το ρολόι χρειάζεται αντικατάσταση κρυστάλλου, ένα καθάρισμα στο καντράν (εάν είναι εφικτό) και επιχρύσωση της κάσας. Αν γινόντουσαν αυτά θα γινόταν πολύ πιο "φορέσιμο" χωρίς να αλλοιωθεί ο vintage χαρακτήρας του.


Για το καθάρισμα του καντράν θα ρωτήσω σίγουρα, αν το πάω για επισκευή, γιατί οι δείκτες δείχνουν κάπως αλλοιωμένοι. Νομίζω την κάσα θα την προτιμούσα έτσι όπως είναι, φθαρμένη, γιατί μου αρέσει η παλιοκαιρισμένη εμφάνισή της! Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος melimelo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2014, 09:34:05 πμ »
Για το δικό μου venus (του 1954 από τον πατέρα μου) πλήρωσα 50 € για service & καινούριο πλαστικό τζαμάκι σε μάστορα στην Αθήνα.
Μην το λειτουργείς το ρολόι αν δεν του κάνεις service, θα έχουν παγώσει τα λάδια μετά από τόσα χρόνια.
Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω μάστορα.  :-\

Να'σαι καλά. Δεν είχα ιδέα για τα λάδια κι ούτε μου το επεσήμανε κανείς μέχρι τώρα. Από ό,τι φαίνεται, αν το κόστος κυμαίνεται εκεί κοντά στα 50 ευρώ, θα τα διαθέσω αν με το καλό βρω έναν καλό τεχνίτη. Σε αναζήτηση λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2014, 11:12:36 πμ »
50 πήγε και σε εμένα, με λύσιμο & πλύσιμο μηχανής, καθάρισμα καντράν, λάδωμα, αλλαγή πλαστικού και αλλαγή βάσης μηχανής. Κάσα και δείκτες τα άφησα όπως είναι.
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2014, 11:38:24 πμ »
Έμενα η γνώμη μου ειναι να φτιάξεις και κάσα και καντράν...
Δεν θα το φόραγα ετσι καθώς ειναι ταλαιπωρημένο ..
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2014, 11:40:30 πμ »
Κι εγώ άφησα κάσα, δείκτες, dial τα παλιά. Μόνο το τζαμάκι άλλαξα γιατί ήταν θολό.




Έκανα όμως full service στη μηχανή και έγινε τζιτζί.  :D

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2014, 12:14:33 μμ »
Κι εγώ άφησα κάσα, δείκτες, dial τα παλιά. Μόνο το τζαμάκι άλλαξα γιατί ήταν θολό.




Έκανα όμως full service στη μηχανή και έγινε τζιτζί.  :D



Τουλάχιστον την κάσα φτιαξτη...
Κρίμα ειναι ..
Θα δείξει πολυ πιο ωραιο ..!
XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2014, 12:24:00 μμ »
Κι εγώ άφησα κάσα, δείκτες, dial τα παλιά. Μόνο το τζαμάκι άλλαξα γιατί ήταν θολό.



συμβαδίζει με το νεανικό χαρακτήρα σου πάντως!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2014, 01:03:12 μμ »
Τουλάχιστον την κάσα φτιαξτη...
Κρίμα ειναι ..
Θα δείξει πολυ πιο ωραιο ..!
Το είχα σκεφτεί αλλά επειδή έπρεπε να πάει για επιχρύσωση έβγαινε πολύ ακριβότερο + το κόστος για νέους δείκτες ώστε να ταιριάζουν με την καινούρια κάσα, ξέφευγα πολύ σε έξοδα, για ένα ρολόι που φοράω σπάνια.  :-\

συμβαδίζει με το νεανικό χαρακτήρα σου πάντως!
Το ρολόι, όπως προείπα, το κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Τί να το έκανα, να το πέταγα; Να μην έχω κάτι να τον θυμάμαι; 
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2014, 01:07:56 μμ »
Το ρολόι, όπως προείπα, το κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Τί να το έκανα, να το πέταγα; Να μην έχω κάτι να τον θυμάμαι;

βρε πλάκα κάνω δεν είπα για το ρολόι τίποτααααα 

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2014, 01:13:20 μμ »
Το είχα σκεφτεί αλλά επειδή έπρεπε να πάει για επιχρύσωση έβγαινε πολύ ακριβότερο + το κόστος για νέους δείκτες ώστε να ταιριάζουν με την καινούρια κάσα, ξέφευγα πολύ σε έξοδα, για ένα ρολόι που φοράω σπάνια.  :-\

Αν θελεις μπορώ να σε στειλω σε κάποιον να σου κανει καλη τιμη ..
Το παμε και μόνοι μας για ντουμπλε..
Στείλε μου πμ αν σε ενδιαφέρει ..

XΡΗΣΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2014, 01:25:53 μμ »
βρε πλάκα κάνω δεν είπα για το ρολόι τίποτααααα
Μή μου μιλάς τώρα, έχω παρεξηγηθεί πολύ άσχημα  :P
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2014, 01:29:59 μμ »
Αν θελεις μπορώ να σε στειλω σε κάποιον να σου κανει καλη τιμη ..
Το παμε και μόνοι μας για ντουμπλε..
Στείλε μου πμ αν σε ενδιαφέρει ..
Ευχαριστώ, αλλά παίζουν άλλες ωρολογιακές προτεραιότητες. Δεν το βλέπω, τουλάχιστο προς το παρόν...   :)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Kalogeros

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1557
    • Προφίλ
Απ: Επισκευή/Συντήρηση Venus 17 Rubis
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2014, 01:33:31 μμ »
Ευχαριστώ, αλλά παίζουν άλλες ωρολογιακές προτεραιότητες. Δεν το βλέπω, τουλάχιστο προς το παρόν...   :)
Πάσο .. :)
XΡΗΣΤΟΣ