Αποστολέας Θέμα: citizen eco-drive  (Αναγνώστηκε 2154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
citizen eco-drive
« στις: Ιανουάριος 15, 2014, 06:53:42 μμ »
παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!!

μια ερώτηση θέλω να κάνω όσον αφορά την μπαταρία που έχουν μέσα τα eco-drive της citizen. ξέρει κανείς πόσα χρόνια κρατάει περίπου; είχα πάρει ένα δώρο του πατέρα μου το 2009 και από τότε το φοράει ανελιππώς και το βγάζει μόνο όταν κοιμάται/κάνει μπάνιο.

χτες ξαφνικά σταμάτησε όπως μου είπε και του είπα να το πάει σε ένα κοσμηματοπωλείο να δει. Του είπανε οτι θέλει μπαταρία και η μπαταρία στα eco-drive κρατάει 5 χρόνια μαξ και πιθανότατα αυτό είναι. Το ρολόι είναι 4 χρονών και απλά θα τσεκάρει να δει αν η εγγύηση, η οποία είναι 5ετή, το καλύπτει.

και ερωτώ! μήπως λέει αηδίες ο κοσμαματοπώλης; εγώ ξέρω οτι τα eco-drive έχουν μπαταρία που φορτίζεται συνεχώς από το φως και χρίζει αντικατάστασης ΜΟΝΟ μετά από πολλά χρόνια όταν πια δε μπορεί να αποθηκεύει ενέργεια μέσω του φωτός. και οταν πολλά χρόνια εννοώ πάνω από 10 ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. θα λεγα 20 απλά ψάχνω λίγο στο διαδίκτυο να το διασταυρώσω...

μπορεί να βοηθήσει κανείς;

ευχαριστώ,
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 07:11:39 μμ »
http://en.wikipedia.org/wiki/Eco-Drive

"...
Solar cell and secondary battery life expectancy
According to Citizen, experimental data showed the solar cell and secondary battery will last for more than 10 years.[18] According to Citizen Europe, laboratory tests showed that after 20 years the secondary battery retains a power storage capacity of 80% of its initial capacity.[19]

..."

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 07:16:58 μμ »
http://en.wikipedia.org/wiki/Eco-Drive

"...
Solar cell and secondary battery life expectancy
According to Citizen, experimental data showed the solar cell and secondary battery will last for more than 10 years.[18] According to Citizen Europe, laboratory tests showed that after 20 years the secondary battery retains a power storage capacity of 80% of its initial capacity.[19]

..."

Φιλικά
Νίκος.


ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! το χω δει αυτό απλά ψάχνω κάτι πιο έγκυρο και δυστυχώς στο site της citizen δε βρίσκω κάτι χειροπιαστό πέραν του εντυπωσιακού moto " never needs a battery "

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 07:19:20 μμ »
http://www.citizenwatch.com/en-us/faq-category/eco-drive/

σελίδα 2 υπάρχει απάντηση στο πόσο διαρκεί η μπαταρία και απάντηση της citizen είναι lifetime... δηλαδή για πάντα!


Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 08:55:57 μμ »
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! το χω δει αυτό απλά ψάχνω κάτι πιο έγκυρο και δυστυχώς στο site της citizen δε βρίσκω κάτι χειροπιαστό πέραν του εντυπωσιακού moto " never needs a battery "

Το παραπάνω ΕΙΝΑΙ έγκυρο Βαγγέλη!
Νομίζω ότι αυτό που έπαθε το ρολόι του πατέρα σου δεν είναι "φυσιολογικό" ανεξάρτητα με το πως θέλει να το παρουσιάσει ο καθένας!

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 09:01:13 μμ »
Το παραπάνω ΕΙΝΑΙ έγκυρο Βαγγέλη!
Νομίζω ότι αυτό που έπαθε το ρολόι του πατέρα σου δεν είναι "φυσιολογικό" ανεξάρτητα με το πως θέλει να το παρουσιάσει ο καθένας!

Φιλικά
Νίκος.

πριν καταδικάσω κάποιον θα δω αύριο τι έχει να πει ο κοσμηματοπώλης. ίσως να μην ήξερε... απλά εγώ ήθελα να βεβαιωθώ γι αυτό και έκανα το ποστ. και επίσης μέχρι να βρω το λινκ από την citizen αγχώθηκα γιατί τα εγχειρίδια δε λένε κάτι για το πόσο κρατάει η μπαταρία, αλλά εγώ θυμόμουν κάτι του στυλ 20 χρόνια.

αν δεν δεχτεί να το φτιάξει στην εγγύηση θα το πάω στον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ερμού, Σύνταγμα και βλέπουμε.
η εγγύηση είναι για 5 χρόνια ότι και αν έπαθε το ρολόι, δεν αναιρείται.

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2014, 04:39:57 μμ »
Η αντικατάσταση της μπαταρίας είναι εύκολη υπόθεση;

Αποσυνδεδεμένος stergios

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: citizen eco-drive
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:50:51 μμ »
Ξέρει κανείς κάποιο σαιτ για Ελληνικά Εγχειρίδια χρήσης  σχετικά με τα citizen;