Αποστολέας Θέμα: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage  (Αναγνώστηκε 6094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« στις: Μάιος 14, 2013, 09:52:44 μμ »
Μετα απο ποστ μελών σχετικα με δώρα προς πατεράδες και παλιά ρολογια παππουδων, θυμηθηκα για ενα παλαιο Omega που μου έλεγε ο προσφάτως συγχωρεμενος πατέρας μου. Τελικά το βρήκα σημερα και είναι ενα κουρδιστο Omega Seamaster 120. Απίστευτο το γεγονος οτι όνειρο αποτελούσε για εμένα η απόκτηση ενος ωμέγα και τελικά το πήρα απο τον πατερα μου.

Άσχετο αλλά ποτε μην φτάσετε στο σημείο να ευχηθειτε να γύριζε ο χρονος πίσω για λιιιιιιιιιγο έστω. Απαίσιο συναίσθημα πραγματικα.

Στο θέμα μας τώρα. Το ρολόι πρεπει να είναι πριν το 1970. Το κουρδισα λίγο και αμέσως πήρε ζωή. Δεν το συνέχισαν όμως φοβούμενος ζημιά. Δουλεύει τόσο στρωτά όμως.

Παραθέτω φρέσκια φωτογραφια και ζήτω βοήθεια αν μπορειτε να μου προσδιορισετε την ηλικία του καθώς και που θα μπορουσα οοικονομικά να το πάω για ενα service. Με την πρωτη ευκαιρία θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες.



Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2013, 10:28:26 μμ »
Ωραίο!!!
Θα το κοιτάξω και θα σου πω!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2013, 03:37:47 πμ »
Πάρτε μερικές ακόμα

Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2013, 07:42:51 πμ »
Μετά από πρόχειρο ψάξιμο στο διαδύκτιο μάλλον πρόκειται για ρολόι του 1968 -1972 (η OMEGA θα σου δώσει στοιχεία ακριβείας με το case number και το movement number μαζί με πιστοποιητικό ημερομηνίας κατασκευής και χώρας εξαγωγής - περίπου 120€!!).
Για service τώρα ή το στέλνεις στην OMEGA στην Ελβετία και στο κάνουν πραγματικά καινούργιο!!!! (με κόστος που δεν μπορεί να προσδιοριστεί εκ των προτέρων) ή ρισκάρεις σε έναν τεχνικό εδώ στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας με το ρίσκο του να σε κοροιδέψει και να πληρώσεις (ότι πληρώσεις) χωρίς να κάνεις τίποτα ουσιαστικά.
Στην θέση σου θα το έστελνα Ελβετία στην OMEGA και θα περίμενα να μου πουν το κόστος αναπαλαίωσης, αν δεν μπορούσα να το αντέξω οικονομικά θα πλήρωνα μόνο το κόστος μεταφοράς πήγαινε έλα καθώς και τα 120€ για το πιστοποιητικό της OMEGA.

Για να δεις τι γίνεται περίπου με το ρολόι σου δες τα παρακάτω νήματα:

http://www.chrono24.com.gr/omega/mini-seamaster-120mt-del-1969-x-collezionisti--id2052200.htm?id=2052200&picnum=7&tab=details

http://www.vintage-watches-collection.com/watch/omega-watch/omega-seamaster-120-steel-divers-buckle-1967/

http://www.chrono24.com.gr/omega/omega-seamaster-120-ref-st1361027--id2362587.htm

http://www.chrono24.com.gr/omega/seamaster-120-vintage-36mm--id1891218.htm
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2013, 09:44:23 πμ »
Χμμμμ, πολύ τροφή για σκέψη μιας που στην παρούσα φάση δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αναπαλαίωσης. Αργότερα θα γίνει σίγουρα.

Για απλό service εδώ θα πρέπει να πάω στην Ω ή υπάρχει και κάποιος τεχνικός γνώστης? Δεν θέλω να κάνω ζημιά. Αν είναι έτσι το αφήνω ως έχει και ξεκινάω το project όταν...
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2013, 01:58:58 μμ »
To ιδιο ενδιαφερει και εμενα οπως εχω πει σε αλλο thread. αναπαλαιωση δε χρειαζεται το δικο μου αφου ειναι κλεισμενος στη θηκη του τοσα χρονια και αφορετο αλλα θα με ενδιεφερε οικονομικο σερβις απο εμπιστο τεχνικο. Αν εχετε κατι στα υπ οψιν ας μας βοηθουσατε με ενα pm

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2013, 02:09:10 μμ »
Και εμένα το ίδιο. Τα τελευταία 34 χρόνια ποτέ δεν το φορούσε ο πατέρας μου.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Φλου7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2013, 02:16:17 μμ »
Και εμένα το ίδιο. Τα τελευταία 34 χρόνια ποτέ δεν το φορούσε ο πατέρας μου.

Aναμενουμε λοιπον για πληροφοριες οικονομικου-εμπιστου service.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2013, 03:21:16 μμ »
Πάρα πολύ ωραίο wasteG8.
Αξίζει κατά την γνώμη μου να περιμένεις λίγο μέχρι να μαζέψεις λεφτά και να το πας στην OMEGA στην Καλλιθέα για να στο σενιάρουν. Αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι εδώ θα το στείλουν Ελβετία. Από προσωπική εμπειρία έχω να σου πω ότι αργούν αλλά κάνουν εξαιρετική δουλειά. Το κόστος δεν νομίζω ότι θα είναι ιδιαίτερα μεγάλο μιας και το ρολόι δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση. Να τους επισημάνεις να μην αντικαταστήσουν το τρίτιο με λουμινόβα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2013, 05:11:59 μμ »
Ευχαριστώ πολύ ολους παιδιά για τις πληροφοριες
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2013, 04:47:17 μμ »
Κάποια στιγμή είχα βρει ένα τεχνίτη της Ω, που βγήκε πρόσφατα στη σύνταξη, με πολύ καλές συστάσεις. Αν θέλετε, ψάχνω και σας στέλνω τα στοιχεία του. Σε αυτόν είχα κάνει ένα γερό service σε ένα παλιό Venus του πατέρα μου και το έκανε τζάμι!
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστο Omega Seamaster 120 Vintage
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2013, 09:52:40 μμ »
Πολύ Ωραίο !  :)
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού