Αποστολέας Θέμα: restaurateur d'horlogerie ancienne.....  (Αναγνώστηκε 36770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 07:34:42 πμ »
welcome φίλτατε Αρης911 και καλά ποστ
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 09:17:10 πμ »
Καλωσήρθες Αρης911. Η παρέα χρειαζεται παρουσίες σαν τη δικία σου. Ευχομαι στο μέλλον να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου μιας και είσαι σιγουρα και τεχνικά καταρτισμένος.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 10:07:54 πμ »
Να πω ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για το καλωσόρισμα τους. Για οτιδήποτε μπορώ να βοηθήσω είμαι στην διάθεση σας. Να έχετε μια καλή ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 12:41:52 μμ »
λοιπόν εδώ και επίσημα το site του συγκεκριμένου restaurateur
http://iomonoshorology.gr/Greek/restoration.html
και εδώ (για πολύ "ψαγμένους" του είδους) ο οποίος εχει δημοσιευσει και άρθρο οχι μονο για την κατασκευή των διαφόρων γραναζιών,αλλά για την κατασκευή του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ-ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ!
http://www.chronometrophilia.ch/
ο οποιος john monos αποτελεί και μέλος όπως προσέξατε,και να αναφέρω ότι στην επόμενη 2ετιά-3ετία θα αποτελεί και επισήμως ΜΕΛΟΣ της πασίγνωστη ακαδημία ACHI! Η elite της Υ.Ω.
Αυτά από μένα κύριοι..... :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2009, 01:19:57 μμ »
καλύτερα κατευθείαν:
http://iomonoshorology.gr/Greek/index.html
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος dellat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:08:49 πμ »
Καλημέρα σας!
Διαβάζω εδώ και καιρό το υπέροχο αυτό φόρουμ και για πρώτη φορά αποφάσισα να γράψω για να τιμήσω τον άνθρωπο που με τη δουλειά του με έβαλε στη διαδικασία να αγαπήσω το μηχανικό ρολόι.
Λέγεται Σταμάτης Κοτάν (ελπίζω να είναι καλά γιατί όταν τον γνώρισα ήταν ήδη ηλικιωμένος) και ζούσε στη Θεσσαλονίκη προερχόμενος από την Κωνσταντινούπολη όπου δούλεψε όλη τη ζωή του ως ρολογάς σε μεγάλο εργαστήριο.
Η ιστορία αρχίζει ως εξής:
    Βρήκα  κάποια στιγμή σ' ένα κουτί ένα παλιό ρολόι τσέπης, του παππού μου, απ αυτά που θεωρούνται "κυνηγετικά" δηλ. με διπλό καπάκι και εσωτερικό καπάκι για το μηχανισμό.
Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι ο μηχανισμός, ενώ ήταν χρόνια χαλασμένος (μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια), δεν είχε ίχνος φθοράς, σκουριάς ή άλλων ενδείξεων ηλικίας, το τζάμι και οι δείκτες έλειπαν και η πλάκα ήταν σπασμένη σ΄ένα σημείο. Το δεύτερο ενδιαφέρον ήταν η αρίθμησή του που δεν έμοιαζε με τίποτε από αυτά που ήξερα.
     Είχα κάνει τότε μια έρευνα στους τεχνίτες, αλλά κανείς δε δεχόταν ούτε καν να ασχοληθεί.
    Αργότερα μια ηλικιωμένη συγγενής, που πρόλαβε τον παππού ζωντανό (πέθανε όταν ο πατέρας μου ήταν μόλις δύο ετών και είχε παντρευτεί μεγαλούτσικος), διηγήθηκε μια ιστορία σύμφωνα με την οποία το ρολόι του το χάρισε ο εγγλέζος διευθυντής του στη Morgan στην Κωνσταντινούπολη (γνωστό διεθνές μονοπώλιο άνθρακα), γιατί είχε καθυστερήσει μερικές φορές να έρθει στο γραφείο! Αυτό θα πει επίπληξη από τζέντλμαν της εποχής!
     Οπότε, εντυπωσιασμένος από την ηλικία του ρολογιού, επανέλαβα την έρευνα αγοράς, ώσπου τελείως τυχαία γνώρισα έναν ηλικιωμένο με περίεργη προφορά που μου φάνηκε γνωστή. Για τους περισσότερους, η πολίτικη προφορά είναι ένα χαριτωμένο χαρακτηριστικό της ταινίας "πολίτικη κουζίνα", ενώ για μένα είναι ήχος που με συνόδευε από τα μικράτα μου όταν μαζευόταν το σόι και άρχιζε το χαβαλέ (και ήταν πολύ χαβαλογλεντζέδες οι Πολίτες), μέχρι που ένας - ένας μας άφησαν χρόνους.
     Ο κύριος Σταμάτης (ποτέ δε λες έναν Πολίτη "μπαρμπα" ή "κυρ"...), λοιπόν, είχε μόλις έρθει από την Πόλη κι εγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη για να τελειώσει τις μέρες του κοντά στην αδελφή του και ήταν σ' όλη του τη ζωή ρολογάς και ΤΙ ΡΟΛΟΓΑΣ!!! 'Εχοντας κάνει μια βόλτα από τους ρολογάδες και τους αντικέρηδες, δήλωνε  απογοητευμένος από τη σύγκριση της Θεσσαλονίκης με την Πόλη που ήξερε και φυσικά ανέλαβε να φτιάξει το ρολόι.
    Του παρέδωσα λοιπόν το ρολόι, χωρίς να πολυπιστεύω ότι θα τα καταφέρει, μέχρι που με κάλεσε σπίτι μου να μου δείξει κάτι. 'Ετσι μπήκα στο βασίλειο του πραγματικού μάστορα, που είχε κουβαλήσει μαζί του, στα 75 του, όλη του την επαγγελματική ιστορία: ρολόγια, ανταλλακτικά, οδηγούς επισκευής σε διάφορες γλώσσες, καταλόγους και μερικά δείγματα ρολογιών τοίχου που θα άξιζε να εκτεθούν στο μουσείο του Τοπ Καπί στην Κων/πολη ή στο Λούβρο και το Ερμιτάζ, όπου έτυχε να δω παρόμοια. Το διαμέρισμα ήταν πολύ μικρό και δούλευε σε μια γωνία της κρεββατοκάμαρας, ώστε να μπορεί να εκθέτει τη συλλογή του στο υπόλοιπο σπίτι.
Αυτός λοιπόν, την ώρα που η γυναίκα του σερβίριζε μερακλίδικους  καφέδες και... κυδωνόπαστο μου εξηγούσε για το μηχανισμό του ρολογιού την ώρα που... έκοβε γρανάζι σε μια μικροσκοπική μόρσα με μια λεπτεπίλεπτη λίμα αφού είχε προγουμένως υπολογίσει τα πάντα για τη λειτουργία του, δόντια, πάχος, ρυθμό περιστροφής.
      Είχα μείνει κυριολεκτικά άναυδος!
      Μάλλον είναι περιττό να πω ότι το ρολόι λειτουργεί αλάνθαστα και έχει τα πάντα στη θέση τους, ακόμα και την πλάκα που την αποκατέστησε με σμάλτο, γιατί είναι μάλλον σπάνια, αφού τα νούμερα της είναι η παλιά οθωμανική αρίθμηση, κάτι που μου έλυσε και τη σχετική απορία. Δείγμα αυτής της αρίθμησης εδώ: http://cgi.ebay.com.my/DENT-LONDON-MENS-P-WATCH-1850s-OTTOMAN-TURKISH-W-KEY_W0QQcmdZViewItemQQitemZ120332363955
      Ιδού λοιπόν ένα κλασικό δείγμα της ωρολογοποιίας των ετών 1860 - 1890, τυπικό επίχρυσο αμερικάνικο Hunter Case της Meriden Watch Company / Connecticut, όπως αποκάλυψαν οι παμπάλαιοι κατάλογοι του κ Σταμάτη Κοτάν του γνήσιου τεχνίτη απ τα παλιά.
Η εταιρεία κατασκεύαζε ασημικά και κοσμήματα και πουλούσε κατά παραγγελία ρολόγια με μηχανισμούς ελβετών ωρολογοποιών με το λογότυπό της, στην αμερικάνικη, τουρκική και άλλες αγορές.
     Από τότε, ο ούτως ή άλλως μεγάλος σεβασμός που έτρεφα στους δημιουργούς-κατασκευαστές και σε κάθε τεχνικό και μηχανολογικό επίτευγμα, αυξήθηκε ακόμα περισσότερο και δημιούργησα μια πολύ μικρή συλλογή από ρολόγια -αποκλειστικά μηχανικά και κατά προτίμηση αυτόματα- παλιά και προσιτά στην  τιμή.
     

Αποσυνδεδεμένος dellat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 09:12:46 πμ »
Δοκίμασα αρκετές φορές να βάλω φωτογραφία του ρολογιού, αλλά μου λέει ότι ο φάκελος είναι γεμάτος. Ζητώ συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:45:16 πμ »
Ευχαριστούμε πολύ για την απολαυστική ιστορία που μοιράστηκες μαζί μας, ήταν εξαιρετική.

Δες εδώ πως μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες για να φαίνονται στο φόρουμ.

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5149.0.html

Καλώς ήλθες και ελπίζω από εδώ και πέρα να συμμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις, αφού φαίνεται από τα γραφόμενά σου ότι είσαι γνήσιος ωρολογόφιλος.

Με εκτίμηση,

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος dellat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:10:23 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!
Για να δούμε...



Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 12:50:39 μμ »
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!
Η ιστορία που το συνοδεύει φέρει το άρωμα και την νοσταλγία μιάς εποχής ρομαντικής που παρήλθε ανεπιστρεπτί... Πολίτικη Κουζίνα μου θύμησες με τις εικόνες που αναδύθηκαν... :respect:
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:48:21 μμ »
Αν και το παρέλαβα πριν απο κάνα μήνα,
ιδού η αναγέννηση και του δικού μου
από τον εξαιρετικό κ. Ιωάννη Μόνο.
ΠΡΙΝ







« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:18:54 μμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:12:36 μμ »
ΜΕΤΑ
















Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:16:49 μμ »




Το ρολόι έχει κατασκευαστεί περίπου το 1890
φοράει ελβετική μηχανή και απευθυνόταν στην τούρκικη αγορά.
Άνηκε στον υποστράτηγο προπάππου μου και υποψιάζομαι ότι δεν το αγόρασε   ;D
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον sir konaki που μας γνώρισε τον εξαιρετικό αυτόν τεχνίτη.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 11:37:54 μμ »
..άφωνος...τόσο για τα ρολόγια, την αξία και ομορφία τους και την ιστορία τους όσο και για τα restorations...μπράβο στους τεχνίτες και να τα χαίρεστε οι ιδιοκτήτες τους...

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:10:48 πμ »
 =D> σε όλους!
Χαίρομαι πολύ Κώστα που έμεινες ευχαριστημένος,πάντα τέτοια! ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:13:42 πμ »
Μπράβο φίλε, ωραίο πράγμα να έχει κανείς κάτι τέτοιο στην κατοχή του. Να τα χαίρεσαι και φέρτο αύριο στην Αίγλη να το χαρούμε κι εμείς ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:34:21 πμ »
Αριστουργημα !!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 01:00:15 πμ »
 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038
 εκπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και λες οτι ο προπαππους δεν το αγορασε, ετσι... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 07:43:43 πμ »
και λες οτι ο προπαππους δεν το αγορασε, ετσι... ;D ;D ;D ;D

και είναι πολύ βάσιμη υποψία,
με διάφορες χειροπιαστές αποδείξεις  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: restaurateur d'horlogerie ancienne.....
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 08:07:32 πμ »
Very nice :o