Αποστολέας Θέμα: LONGINES  (Αναγνώστηκε 520995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #580 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:45:51 μμ »
Λόγω της φύσης του προβλήματος, δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Εννοώ ότι προφανώς ο μηχανισμός "γυρίσματος" της εσωτερικής στεφάνης είναι κάτι απλό μηχανικά.
Θεωρώ ότι απλά από την πλευρά τους χρειάζεται απλά σοβαρότητα και...καλή θέληση.

Αν ήταν κανένα περίπλοκο ρολόϊ με πρόβλημα στη μηχανή του, τότε θα μου είχε γυρίσει το μάτι ανάποδα, for sure  :o

Τώρα απλά κάνω υπομονή και...κουρδίζω πάλι το ΩMEGA  ;D

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #581 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:49:26 μμ »
Λόγω της φύσης του προβλήματος, δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Εννοώ ότι προφανώς ο μηχανισμός "γυρίσματος" της εσωτερικής στεφάνης είναι κάτι απλό μηχανικά.
Θεωρώ ότι απλά από την πλευρά τους χρειάζεται απλά σοβαρότητα και...καλή θέληση.

Αν ήταν κανένα περίπλοκο ρολόϊ με πρόβλημα στη μηχανή του, τότε θα μου είχε γυρίσει το μάτι ανάποδα, for sure  :o

Τώρα απλά κάνω υπομονή και...κουρδίζω πάλι το ΩMEGA  ;D


Εγώ, λόγω της φύσης, θα ανησυχούσα.
Αν είναι απλό γιατί δεν φτιάχνεται με την μία;
Μήπως νομίζουμε ότι είναι απλό, αλλά τελικά είναι σύνθετο γι' αυτό και δεν μπορούν να το φτιάξουν;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
LONGINES
« Απάντηση #582 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:50:56 μμ »
Ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε κατ ευχη και πολυ συντομα θα φορας το ρολογακι σου αψογο!!!


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #583 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:23:23 μμ »

Εγώ, λόγω της φύσης, θα ανησυχούσα.
Αν είναι απλό γιατί δεν φτιάχνεται με την μία;
Μήπως νομίζουμε ότι είναι απλό, αλλά τελικά είναι σύνθετο γι' αυτό και δεν μπορούν να το φτιάξουν;

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ τι το περίπλοκο μπορεί να έχει μία κορώνα που έχει σαν αποκλειστική λειτουργία το να γυρίζει μία εσωτερική στεφάνη... Και έχω αρκετά "πρακτικό" μυαλό.
Εμένα πιο πολύ μου κάνει σε σύνδρομο Έλληνα-ξεπέτα-μάστορα !
Τέλος πάντων, θα το δείξει η νεκροψία ! Θα ενημερώσω για την έκβαση του σήριαλ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #584 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 10:34:49 πμ »
Εμένα πιο πολύ μου κάνει σε σύνδρομο Έλληνα-ξεπέτα-μάστορα !

+1

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #585 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:01:59 πμ »
Έχει περάσει τόσος καιρός που έχω δώσει το LLD για την επισκευή, που έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είχα ποτέ LLD και όλα ήταν στο μυαλό μου  ;D

Μάλλον σε τέτοιες περιπτώσεις, θα έπρεπε να δίνουν και ΡΟΛΟΪ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ  :D

Τέλος πάντων. Η καλή δουλειά αργεί να γίνει... Οψόμεθα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #586 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:26:26 πμ »
Θα πω στους mods να σβησουν ολα τα σχετικα ποστ και θα ειναι σα να μη συνεβη ποτε...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #587 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:52:18 πμ »
Θα πω στους mods να σβησουν ολα τα σχετικα ποστ και θα ειναι σα να μη συνεβη ποτε...

Total Recall  \:D/

Μόνο μη ξεχαστώ και πάω και το ξαναγοράσω !!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #588 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 04:51:34 μμ »
Ωραία είμαστε σε καλό δρόμο...

Ενημερώθηκα ότι προς αναμονή ανταλλακτικού από την Ελβετία, θα πάμε χαλαρά μέχρι μέσα Δεκεμβρίου.
Και έχει ο Θεός.
Σκέφτηκα να τους πω να πεταχτώ εγώ στην Ελβετία να φέρω το ανταλλακτικό, αλλά δεν προλαβαίνω...

Λέω να πείσω τον εαυτό μου ότι είχα το HAMILTON και ο Άγιος Βασίλης θα μου φέρει το Legend Diver  ;D

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #589 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 06:40:53 μμ »

"Λέω να πείσω τον εαυτό μου ότι είχα το HAMILTON και ο Άγιος Βασίλης θα μου φέρει το Legend Diver  ;D"




Μπράβο για το χιούμορ! Είναι η καλύτερη μέθοδος για να ξεπερνά κανείς τέτοια θέματα.. ;)

Εναλλακτικά, είναι γνωστό ότι, μπορεί κανείς να ζητήσει αντικατάσταση του ελαττωματικού ρολογιού με καινούργιο, επιστροφή των χρημάτων του κλπ.

Εκείνο που μάλλον, με αφορμή τη συγκεκριμένη περίπτωση, αξίζει να αναφερθεί είναι ότι αν ο πωλητής δεν 'συμμορφωθεί' και ο αγοραστής το 'τραβήξει', η υπόθεση καταλήγει στα δικαστήρια και συγκεκριμένα, λόγω ποσού, στο τοπικά αρμόδιο Ειρηνοδικείο.

Εκεί, θα εκδικασθεί με τη διαδικασία των μικροδιαφορών η οποία σήμερα καλύπτει απαιτήσεις μέχρι 20.000 ευρώ, δηλαδή αφορά την συντριπτική πλειοψηφία των αγοραζόμενων ρολογιών.

Τι σημαίνει αυτό;

Εκτός από διάφορα άλλα δικονομικά (που τα περισσότερα, ούτως ή άλλως, είναι προς όφελος του διαδίκου) σημαίνει ότι η απόφαση που θα εκδοθεί ΔΕΝ 'σηκώνει' έφεση...

Σημαίνει, με απλά λόγια, ταχύτητα και ότι μέχρι να έχουμε δικαστικό αποτέλεσμα δεν χρειάζεται το μοντέλο του ελαττωματικού ρολογιού μας να έχει γίνει vintage..

Αν -υποθετικά μιλώντας- αποφασίζαμε όλοι οι αγοραστές που μας 'πέφτουν' ελαττωματικά ρολόγια να κυνηγάμε το θέμα μέχρι τέλους, τότε, είναι αρκετά πιθανό μέσα σε ελάχιστα χρόνια να καταφέρναμε να αλλάξουμε και τη συμπεριφορά των εταιρειών απέναντί μας.


Ασφαλώς, για ρολόγια αξίας μέχρι κάποιου ύψους, καλύτερο είναι να συμβιβάζεται κανείς με διάφορες λύσεις που μπορεί να του προτείνονται (όπως π.χ. επισκευή κλπ.).

Σε κάθε όμως περίπτωση, για να καταλήγουμε σε καλούς συμβιβασμούς, δεν πρέπει να μας είναι γνωστό και τι μπορούμε να πετύχουμε αν δεν συμβιβασθούμε;



(Το hamilton που λέγαμε για τα Χριστούγεννα -και που πήρες- το είδα χθες. Τις εντυπώσεις καλύτερα να τις βάλω στο σχετικό νήμα).
Φιλικά,

Σπύρος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 06:48:36 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #590 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:06:32 μμ »
Σπύρο πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες για το θέμα. Ευχαριστώ.

Σχετικά με την "περιπέτεια": το αντιμετωπίζω με χιούμορ όπως γράφεις για τους παρακάτω λόγους:

1) Την αξία του ρολογιού. Δεν μου "περισσεύουν" τα 1280 Ε (αν θυμάμαι καλά) που έδωσα, αλλά είναι ένα ποσό που (κατά τη δική μου άποψη) δεν αξίζει να κυνηγήσω δικαστικά... Αν μιλούσα για κάποιο ρολόϊ μεγαλύτερης αξίας, θα το έβλεπα λιγότερο ψύχραιμα.

2) Πιστεύω ότι σε ο,τιδήποτε κατασκευάζεται, πάντα υπάρχει πιθανότητα κατασκευαστικού σφάλματος. Από ρολόϊ μέχρι...διαστημόπλοιο. Αν το πρόβλημα είχε να κάνει με τον μηχανισμό του ρολογιού δε θα ήμουν τόσο "large". Όμως ακόμα θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι απλό και είναι θέμα χρόνου το να λυθεί και να αποκατασταθεί πλήρως (έτσι ελπίζω τουλάχιστον). Φυσικά αν όταν μου επιστραφεί έχω και την παραμικρή υποψία ότι το πρόβλημα παραμένει, θα περάσω στο PLAN Β, σύμφωνα με τις συμβουλές σου.

Πάντως οι πληροφορίες νομίζω είναι χρήσιμες για όλους μας....

Φιλικά,
Άγγελος

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: LONGINES
« Απάντηση #591 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 10:15:46 μμ »
εχει κανεις γνωμη για αυτο εδω? ειμαι στα παρα 5 να το παρω :) 
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=35747

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #592 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 10:26:05 μμ »
Μια χαρα ρολογακι ειναι αλλα προτιμησε με μπρασελε και του βαζεις ο,τι θελεις μετα..

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: LONGINES
« Απάντηση #593 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 10:32:27 μμ »
το μπρασελε γενικα δε μου αρεσει στα ρολογια! προτιμω καουτσουκ η χοντρο καλο δερματινο. αληθεια σε αυτο θα πηγαινε δερμα?
να υποθεσω οτι απο κοντα κανουν και καλυτερες τιμες.. ??

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #594 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 10:36:38 μμ »
Εννοείται κάνουν καλύτερες τιμές, μην πάρεις το ρολόι από το διαδίκτυο!
Γενικά προτιμάται το ρολόι με μπρασελέ γιατί αν αποφασίσεις να το πάρεις μετά θα είναι πανάκριβο, ενώ λουράκι βρίσκεις ό,τι θέλεις και σε πολύ καλές τιμές aftermarket..

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: LONGINES
« Απάντηση #595 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 10:43:56 μμ »
σε αυτη την τιμη εχεις να προτεινεις κατι παρομοιο σπορτιβ, classy και με καλο φινιρισμα ?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #596 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 11:07:38 μμ »
Oris, Xamilton, Tissot (με αυτήν τη σειρά) είναι εταιρίες ελβετικές που σε αυτά πάνω κάτω τα χρήματα προσφέρουν ποιότητα και ωραία μοντέλα. Μπορείς να δεις μερικά μοντέλα τους και στην ιστοσελίδα που κοιτούσες..

Σε ενδιαφέρει να είναι καταδυτικό ή απλά σπορ καθημερινό;

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: LONGINES
« Απάντηση #597 στις: Νοέμβριος 28, 2013, 11:17:27 μμ »
βασικα να πουμε (:)) η εταιρια που εχω βαλει στο ματι ειναι η lum tec αλλα ολα της τα ρολογια ειναι 43-44mm και εμενα ο καρπος ειναι σχετικα μικρος 17cm και προβληματιζομαι..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: LONGINES
« Απάντηση #598 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 01:56:32 πμ »
Πάρε ρολόι από μια κλασσική εταιρεία καλύτερα. Όπως σου είπε ο Βίκτορας Oris, Hamilton, Tissot. Για πιο εντυπωσιακά, στο στυλ που είδα στο σάιτ της lum tec, δες και κανένα U-Boat.
Tα 43άρια δεν είναι τεράστιο ρίσκο, δοκίμασε κανένα παρόμοιο σε κάποιο μαγαζί και βγάλε συμπέρασμα.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: LONGINES
« Απάντηση #599 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 07:16:42 πμ »
το προβλημα με τις κλασικες μαρκες ειναι ακριβως οτι ειναι κλασικες.. ψαχνω κατι διαφορετικο που δεν κυκλοφορει πολυ..  αυτο εδω πως το βλεπετε??  ειναι 43mm με μπρουτζινη κασα. και μια λεπτομερεια που δεν την ξερουν ουτε αυτοι που το κανουν. εχει θεραπευτικες ιδιοτητες!!!!!  ψαχτε στο ιντερνετ για τις θεραπευτικες ιδιοτητες του χαλκου οταν ερχεται σε επαφη με το δερμα!
το μονο μου κολλημα ειναι τα 43mm.

http://www.lum-tec-watches.net/combat/combat-b-bronze/combat-b-bronze-b18