Αποστολέας Θέμα: Junghans, ή κατι αλλο?  (Αναγνώστηκε 1492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Junghans, ή κατι αλλο?
« στις: Ιούνιος 12, 2020, 11:58:29 πμ »
Εγγραφηκα στο φορουμ για να κανω ακριβως αυτη την ερωτηση. Καλως σας βρηκα λοιπον. Απο πολλα ρολογια που ειδα προσφατα, ενω αρχικα ειχα καταληξει σε ειτε hamilton jazzmaster thinline ειτε σε mido baroncelli heritage 3, ανακαλυψα την εταιρεια του τιτλου  της οποιας τα ρολογια μου αρεσαν πολυ περισσοτερο. Ψαχνω ενα σχετικα καθημερινο ρολόι, που να μπορει να φορεθει ομως και λιγο πιο καλα. Με 15εκ. περιπου περιμετρο καρπου, τα 38mm θεωρω οτι ειναι ιδανικα.
Τα μοντελα που με ενθουσιασαν οπτικα ειναι τα εξης:
max bill Automatic Bauhaus
Meister Classic Terrassenbau
Meister Handaufzug Terrassenbau
με αυτη τη σειρα προτεραιοτητας, ξεκινωντας απο τα 1150ευρω περιπου και φτανοντας στα 1500.
Το τριτο το εξεταζω κυριως λογω παχους, μιας και προτιμω λεπτο ρολόι.
Θεωρειτε οτι αξιζει η συγκεκριμενη εταιρεια και τα συγκεκριμενα ρολογια αυτα τα χρηματα ή θα επρεπε να κοιταξω σε καποια αλλη αντιστοιχου υφους?

Εdit: Διορθωσα τους συνδεσμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2020, 01:32:28 μμ από kontinos »

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2020, 09:26:57 μμ »
Καλησπερα και καλως ηρθες! Εγω προσωπικα τα θεωρω αξιολογα ρολογια και φυσικα ειναι πολυ καλη επιλογη. Επισης για τοσο μικρο καρπο θεωρω ιδανικα τα 38 χιλ.. εντελως λογω στιλ θα επελεγα το 1ο μαξ μπιλ.

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2020, 10:13:32 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι εάν πας μέχρι 1500 καλύτερα να δεις NOMOS. Έχει σε διάφορα μαγαζιά στο κέντρο για να τα δεις από κοντά.

Τα JUNGHANS είναι πολύ ωραία στις φωτογραφίες, αλλά από κοντά κάνουν πολύ λεπτεπίλεπτα = καθαρά dress και όχι τόσο καλά για καθημερινά.

Πχ το Nomos Orion ξεκινάει από 1600 αρχική και πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις ένα 20% έκπτωση τώρα.




Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2020, 10:38:42 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι εάν πας μέχρι 1500 καλύτερα να δεις NOMOS. Έχει σε διάφορα μαγαζιά στο κέντρο για να τα δεις από κοντά.

Τα JUNGHANS είναι πολύ ωραία στις φωτογραφίες, αλλά από κοντά κάνουν πολύ λεπτεπίλεπτα = καθαρά dress και όχι τόσο καλά για καθημερινά.

Πχ το Nomos Orion ξεκινάει από 1600 αρχική και πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις ένα 20% έκπτωση τώρα.




Σωστοοοςς... δεν το σκεφτηκαα... μεχρι τα 1.500 τα Νομος ειναι κορυφαια επιλογη!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:40:09 μμ »
Αν μιλάμε για NOMOS σε τέτοια νούμερα ούτε σκέψη, μιλάμε για άλλη κλάση

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:49:12 μμ »
Μου κάνατε μεγάλη ζημιά, διότι ψαχουλευοντας λίγο στην ιστοσελίδα της εταιρείας είδα τα 2 nomos autobahn με το λευκό, που είναι μεν 41mm, και κοστίζουν δε πάνω από 3χιλ...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2020, 06:44:39 μμ »
Μου κάνατε μεγάλη ζημιά, διότι ψαχουλευοντας λίγο στην ιστοσελίδα της εταιρείας είδα τα 2 nomos autobahn με το λευκό, που είναι μεν 41mm, και κοστίζουν δε πάνω από 3χιλ...

Κοίτα, στο Bauhaus στυλ που ψάχνεις τα καλύτερα Nomos είναι περίπου στα 2000 λιανική. Όταν πας σε ακριβότερα μοντέλα αλλάζουν στυλ και πρέπει να σου αρέσει πολύ κάποιο σχέδιο γιατί στα 4 χιλιάρικα έχεις και άλλες επιλογές.

Επίσης, το 41 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ σε Nomos. Εγώ για να καταλάβεις φοράω συνήθως 44-48mm και σε Nomos φοράω 36-38mm δεν τολμώ μεγαλύτερο νούμερο.

Πάντως τα Junghans δε με πείθουν από κοντά και σίγουρα καμία σχέση με Nomos. Εάν βρεις το κλασικο Max Bill με 600-700 ευρώ είναι καλή περίπτωση, αλλά μέχρι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2020, 09:19:35 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα προσπαθησω να βρω το 35αρι Orion και το κλασσικο 37.5αρι Tangente, να συγκρινω λιγο και τα μεγεθη. Το προβλημα ειναι πως τα βρηκα μονο σε ενα καταστημα (Gofas), λες και δεν πολυκυκλοφορουν εδω ή δεν τα ανεβαζουν στις ιστοσελιδες. Αν γνωριζετε να μου συστησετε και καποια αλλα μαγαζια να κοιταξω θα με βοηθουσε πολυ. 

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2020, 10:32:10 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θα προσπαθησω να βρω το 35αρι Orion και το κλασσικο 37.5αρι Tangente, να συγκρινω λιγο και τα μεγεθη. Το προβλημα ειναι πως τα βρηκα μονο σε ενα καταστημα (Gofas), λες και δεν πολυκυκλοφορουν εδω ή δεν τα ανεβαζουν στις ιστοσελιδες. Αν γνωριζετε να μου συστησετε και καποια αλλα μαγαζια να κοιταξω θα με βοηθουσε πολυ.

Νομίζω μόνο GOFAS και KESSARIS αν και τα έχω δει και στο I-D που είναι νομίζω concept store στο Golden Hall. Εάν σκεφτείς ότι είναι άγνωστη για πολλούς μάρκα, και μόνο το ότι μπορείς να τα βρεις σε φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα (ενώ τα Junghans όχι) είναι πολύ θετικό.

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2020, 11:45:24 μμ »
Δυο τελευταιες ερωτησεις και σταματαω να σας ενοχλω. Πρωτον, αν συνεχισει να βελτιωνεται η κατασταση, λογικα μεσα στο φθινοπωρο θα ειμαι Γερμανια, να περιμενω μεχρι τοτε μηπως βρω εκει κατι καλυτερο ή σε καλυτερη τιμη εκει? Δευτερον, πως ακριβως προσεγγιζετε σε τετοια καταστηματα για εκπτωση? Μιλαμε για μετρητοις φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2020, 12:13:49 πμ »
Δυο τελευταιες ερωτησεις και σταματαω να σας ενοχλω. Πρωτον, αν συνεχισει να βελτιωνεται η κατασταση, λογικα μεσα στο φθινοπωρο θα ειμαι Γερμανια, να περιμενω μεχρι τοτε μηπως βρω εκει κατι καλυτερο ή σε καλυτερη τιμη εκει? Δευτερον, πως ακριβως προσεγγιζετε σε τετοια καταστηματα για εκπτωση? Μιλαμε για μετρητοις φυσικα.

Αν θελεις εκπτωση σε μετρητα κτλ καλυτερα να το παρεις απο Ελλαδα. Η προσέγγιση ειναι νορμαλ, μετρητα τι έκπτωση κάνετε κτλ

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 14, 2020, 12:53:13 πμ »
Δυο τελευταιες ερωτησεις και σταματαω να σας ενοχλω. Πρωτον, αν συνεχισει να βελτιωνεται η κατασταση, λογικα μεσα στο φθινοπωρο θα ειμαι Γερμανια, να περιμενω μεχρι τοτε μηπως βρω εκει κατι καλυτερο ή σε καλυτερη τιμη εκει? Δευτερον, πως ακριβως προσεγγιζετε σε τετοια καταστηματα για εκπτωση? Μιλαμε για μετρητοις φυσικα.

Γερμανία άντε να σου κάνουν 5% έκπτωση εάν τους πετύχεις σε καλή ημέρα...

Εάν αυτό που θέλεις υπάρχει εδώ θα πετύχεις σχεδόν σίγουρα καλύτερη τιμή Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Junghans, ή κατι αλλο?
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2020, 12:22:59 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια. Ευκαιρία να δοκιμάσω και κάποιο από το ρολόγια που για το γούστο και τον καρπό μου θεωρώ γκουμουτσες, ένα από τα λίγα που μου άρεσε κι ελπίζω να το έχει είναι το milgauss. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.