Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 498461 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAMAS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #460 στις: Μάιος 30, 2011, 10:57:05 μμ »
Το έστειλα τελικά με κούριερ...Από την αντιπροσωπεία μου είπαν να βάλω και το βιβλιαράκι που έχει την σφραγίδα αγοράς για την εγγύηση, ώστε ε΄να δουν κάτι άλλο να το επισκευάσουν δωρεάν(λέμε τώρα...). Επίσης μου είπαν ότι θά κάνει καμιά 15 μέρες.... :(

ironman

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #461 στις: Ιούνιος 05, 2011, 03:44:07 μμ »
Κυριοι,καλησπερα.Σημερα ο πατερας μου μου εκανε μια πολυ ωραια εκπληξη!μου εδωσε τα παρακατω εμφανιζομενα ρολογια.ζητω εκ των προτερων να με συγχωρεσετε για την ποιοτητα των φωτο αλλα εγινε απο κινητο.οποιαδηποτε πληροφορια εχετε να μου δωσετε για αυτα ειναι ευπροσδεκτη.οπως επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται restoration(ειδικα στο doxa!).πως τα βλεπετε τα πραγματα?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2011, 06:03:11 μμ από Watch-Collector »

ironman

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #462 στις: Ιούνιος 05, 2011, 03:50:46 μμ »
Συγγνωμη!τις ανεβαζω ξανα "ορθιες"


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

ironman

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #463 στις: Ιούνιος 05, 2011, 04:12:46 μμ »
Επισης θα ηθελα,αν οντως αξιζει,να μου πειτε κανα καλο μαστορα στην αθηνα για restoration!Ευχαριστω εκ των προτερων!

ironman

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #464 στις: Ιούνιος 06, 2011, 12:58:01 μμ »
Καμια βοηθεια?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #465 στις: Ιούνιος 07, 2011, 12:31:40 πμ »
Φίλε ironman να τα χαίρεσαι, είσαι τυχερός που έχεις δυό ωραία βινταζ κομμάτια δώρο από τον πατέρα σου. Προσωπικά θα τους έκανα αβλεπί restoration, σου στέλνω με πμ τα στοιχεία ενός τεχνικού ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

ironman

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #466 στις: Ιούνιος 07, 2011, 12:00:43 μμ »
Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω πολυ!και για την βοηθεια σου! αυτο θα κανω κι εγω και μαλλον συντομα.Το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω ποσο περιπου κοστιζει ενα καλο restoration.Μακαρι να ειχα μια ιδεα.Θα δειξει!

Αποσυνδεδεμένος pantazis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #467 στις: Ιούνιος 07, 2011, 04:02:28 μμ »
Γεια χαρά σε όλους...
Ως λάτρης του ρολογιού και ειδικά του σπορ ρολογιού...ξεπαραδιάστηκα για τα καλά πέρυσι και πήγα και πήρα το Elementum Ventus.
Απόλυτη ικανοποίηση και ηδονή..Μέχρι να τελειώσει η μπαταρία.
Και αυτό διότι η αντιπροσωπεία της Suunto στην Ελλάδα (μία και μοναδική είναι) ζητάει 80€ για την αλλαγή μπαταρίας. Το κόστος βέβαια δικαιολογείται από το ότι απαιτείται αλλαγή ολόκληρου του battery kit (το οποίο η ίδια η Suunto το κοστολογεί 15 USD ) και το καλιμπράρισμα της πυξίδας (το οποίο μπορεί να το κάνει και ο ίδιος ο χρήστης). Το άλλο κουλό που μου είπαν βέβαια είναι ότι μόνο την πρώτη φορά είναι τόσο υψηλό το κόστος και μετά θα είναι φυσιολογική η τιμή (κοστίζει το ξεπαρθένιασμα).
Ακούω προτάσεις από όποιον έχει κάποια ιδέα ενόψει του ότι η Suunto δεν στέλνει ανταλλακτικά εκτός Η.Π.Α. σε ιδιώτες και ότι όπου και αν έχω ρωτήσει (τεχνικό/κοσμηματοπώλη) μου λέει ότι δεν αναλαμβάνει και θα το στείλει στην αντιπροσωπεία.
Thaaanks

Αποσυνδεδεμένος elias1982

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #468 στις: Ιούνιος 12, 2011, 02:42:10 μμ »
γεια σας παιδια! εχω ενα ρολοι της TRIUMPH εβαλε νερο μεσα μετα απο 3 χρονια το πηγα σε εναν τεχνιτη εδω στην περιοχη μου στην ανατολικη αττικη μου ζητησε 70ευρω εγω αυτο το ειχα παρει απο τι θυμαμαι γυρω στα 100 ευρω μηπως γνωριζετε καποιον τεχνιτη που πιθανον να μου ζητησει λιγοτερα?

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #469 στις: Ιούνιος 12, 2011, 03:46:12 μμ »
Το κακο με τα οικονομικα ρολογια ειναι πως αν χρειαστει να φτιαχτουν το κοστος ειναι περιπου τα 2/3 της τιμης τους.Πολυ πιθανον και αλλου τα ιδια να σου ζητησουν ;)

Αποσυνδεδεμένος elias1982

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #470 στις: Ιούνιος 12, 2011, 06:16:46 μμ »
δηλαδη να μην κανω καν την προσπαθεια για αλλον τεχνιτη? να το πεταξω και απλα να αγορασω ενα orient που εχω δει στα 89 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #471 στις: Ιούνιος 12, 2011, 06:40:47 μμ »
Να το πεταξεις δεν ειναι λυση.Ψαξε και αλλου για κατι πιο οικονομικο.Και αν θες τη γνωμη μου κινησου για το Orient πολυ καλη επιλογη ;)

Αποσυνδεδεμένος elias1982

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #472 στις: Ιούνιος 12, 2011, 06:59:31 μμ »
πειτε μου καποιον τεχνιτη που πιθανον να ειναι οικονομικοτερος.

Αποσυνδεδεμένος Di@bolic

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 618
  • Ανταλλάζω κρασί 35 ετών με αντίστοιχης αξίας ρολόι
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #473 στις: Ιούνιος 13, 2011, 09:40:04 πμ »
Και οικονομικότερος να είναι πάλι δεν θα σε πάρει λογικά κάτω από 50 ευρώ.
Καταρχάς πρέπει να λυθεί όλο το ρολόι, μετά να σου αλλάξει τον μηχανισμό και μετά να σου το συναρμολογήσει πάλι (χώρια που μπορεί να χρειαστεί νέο τεστ στεγανότητας).
Όλα αυτά δυστυχώς κοστίζουν... :-[
Hitech Πόντιος!

Newsposter and Moderator @ www.myplaisio.gr

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #474 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:27:16 μμ »
Ρε παιδιά αν μου στέλνατε κανένα καλό μάστορα που να μπορεί να ρυθμίσει τη μπακαντέλα το Invicta που πήρα,θα σας ήμουν ευγνώμων.Να είναι κάποιος που να έχει γνώση αλλά και μεράκι.Μην κάνει αγγαρεία.Το λέω αυτό γιατί γενικότερα είμαι πολύ ψείρας με τα πράγματά μου και τα προσέχω πολύ.Μην είναι κανένας ατσούμπαλος και μου το κάνει αγιάτρευτο στην προσπάθειά του να το ανοίξει.Περιμένω είτε εδώ. είτε με π.μ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #475 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:17:15 μμ »
Συγγνωμη!τις ανεβαζω ξανα "ορθιες"


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us



Κλασσικά ρολόγια.
Η Γιεμά, από τις λίγες γαλλικές που υπήρχαν, τώρα πια στη Σέικο.
Το Ντόξα δυστυχώς έγινε υδρόψυκτο.

Αποσυνδεδεμένος FAMAS

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #476 στις: Ιούλιος 07, 2011, 06:09:38 πμ »
Με πήραν χθες τηλέφωνο από τη Diamond Service και μου είπαν ότι μετά από 36 ημέρες το ρολόι(αλλαγή κρυστάλου να θυμίσω) είναι έτοιμο και θα μου το στείλουν 8)

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #477 στις: Ιούλιος 07, 2011, 06:54:09 πμ »
Ρε παιδιά αν μου στέλνατε κανένα καλό μάστορα που να μπορεί να ρυθμίσει τη μπακαντέλα το Invicta που πήρα,θα σας ήμουν ευγνώμων.Να είναι κάποιος που να έχει γνώση αλλά και μεράκι.Μην κάνει αγγαρεία.Το λέω αυτό γιατί γενικότερα είμαι πολύ ψείρας με τα πράγματά μου και τα προσέχω πολύ.Μην είναι κανένας ατσούμπαλος και μου το κάνει αγιάτρευτο στην προσπάθειά του να το ανοίξει.Περιμένω είτε εδώ. είτε με π.μ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κανένας καλός τεχνίτης ρε παιδιά;;;;;;;;;Τίποτα;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #478 στις: Ιούλιος 14, 2011, 10:38:47 πμ »
Καλημέρα! Νέος στο site, και μεγάλος fan κάθε είδους ρολογιού  ;D και ως τέτοιος, με αρκετά ρολόγια που δεν έχουν αντιπροσωπία στην Ελλάδα, οπότε το κλασσικό θέμα service είναι ζήτημα.
Στο ψητό τώρα, το FORMEX DS 2000 μου θέλει καθάρισμα/λιπαντικά/ρύθμιση (μετά από 3 χρόνια) και δε θέλω να το στείλω Ελβετία.
Προτάσεις για καλούς τεχνίτες στην Αθήνα που να μπορούν να λύσουν/δέσουν 2893 και να έχουν και pressure testing για 300m?
Και να είναι καλοί, δε χρειάζεται ιδιαίτερη διευκρίνηση αυτό πιστεύω  :)
Δεν ήξερα εάν έπρεπε να ανοίξω καινούργιο topic και ένα μικρό search έδειξε ότι μόνο με PM παίρνει κανείς απάντηση οπότε οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη!!!
Many many thanks! :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #479 στις: Ιούλιος 14, 2011, 11:22:03 πμ »
Kαλωσήρθες στο φόρουμ φίλε bhop. Μηχάνημα για τεστ στα 300 μέτρα δεν υπάρχει ούτε στα σέρβις των αντιπροσωπειών. Αυτό που θα βρεις είναι τεστ στα 100 μέτρα που σε καλύπτει μια χαρά. Τεχνικούς θα σου προτείνουν οι φίλοι με πμ


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης