Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 500398 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #420 στις: Μάρτιος 07, 2011, 12:28:50 πμ »
   Καλό θα είναι νομίζω να μην έχουμε επαγγελματίες που να διαφημίζονται στο φόρουμ. Κάνει περίπλοκη την κατάσταση και μόνο προβλήματα δημιουργεί

ισως ναι!!
ομως επειδη μεσα στο φορουμ εχουν πολλες φορες αναφερθει διαφοροι επαγγελματιες κ καταστηματα
κ καμμια φορα παιζει κ καποια "γκριζα διαφημιση", ας ειμαστε λιγο συντηρητικοι στο να βαζουμε
παγο στους φορουμιστες κ να στο να διαγραφουμε ποστ κ ατομα.
θελω να πω πως, οτι εφαρμοστηκε για εναν πρεπει να εφαρμοστει για ολους. (ακομη κ αναδρομικως αν
χρειαστει!)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #421 στις: Μάρτιος 07, 2011, 12:30:59 πμ »
μα ειναι τοσο κακο, αν καποιος επαγγελματιας παρουσιασει, ευθαρσως
την ταυτοτητα και την ιδιοτητα του, εντιμα, καθαρα και ωραια ??

αλλωστε με τον ενα ή τον αλλο τροπο, αρκετες τετοιες παρουσιασεις, εχουν γινει..


Γιώργο,
Όταν το σκεφτείς καλά, ναι, είναι και παραείναι κακό... Για σκέψου αν επιτρέπεται να μπει ένας ελεύθερα και να προβάλλεται, μπορούν ελεύθερα να το κάνουν κι άλλοι εκατό και διακόσιοι... Και απλά φαντάσου τι θα επακολουθήσει...! Όταν ένα φόρουμ είναι ερασιτεχνικό, ο μόνος χώρος που πιθανόν να δεχόταν διαφήμιση θα ήταν η πρώτη σελίδα, η βιτρίνα. Εκεί όμως πρέπει κάποιος να πληρώσει προσυπογράφοντας και το σχετικό συμφωνητικό. Αυτόματα το φόρουμ αποκτάει πρόσοδο αλλά και υποχρέωση τήρησης βιβλίων. Έλεος δηλαδή! Δεν φτιάχτηκε για τον σκοπό αυτό! Άρα είναι σοβαρό το θέμα της κάθετης εφαρμογής του κανονισμού, διαφορετικά η αλλοίωση του φόρουμ θα είναι αναπόφευκτη, και θα καταντήσει πεδίο τριβών και συμφερόντων.
Θάνος - Ευχαριστώ
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #422 στις: Μάρτιος 07, 2011, 12:47:57 πμ »
ισως ναι!!
ομως επειδη μεσα στο φορουμ εχουν πολλες φορες αναφερθει διαφοροι επαγγελματιες κ καταστηματα
κ καμμια φορα παιζει κ καποια "γκριζα διαφημιση", ας ειμαστε λιγο συντηρητικοι στο να βαζουμε
παγο στους φορουμιστες κ να στο να διαγραφουμε ποστ κ ατομα.
θελω να πω πως, οτι εφαρμοστηκε για εναν πρεπει να εφαρμοστει για ολους. (ακομη κ αναδρομικως αν
χρειαστει!)

Ξεκίνησε μιά νέα προσπάθεια και εποχή, και σε παρακαλώ πήγαινε στο κλειδωμένο topic "Επαγγελματίας" στην πρώτη-πρώτη ενότητα... Ο Watch Collector έγραψε εκεί κάποιες παρατηρήσεις, που είναι πολύ σημαντικές. Ήτοι για το πως γίνεται η επιτήρηση και προστασία. Είναι σαφώς άδικο να ζητάς να εφαρμόζεται τέλεια ο κανονισμός, αφετέρου δεν μπορείς να πας πίσω 5 χρόνια και να κοσκινίσεις/χτενίσεις/αφαιρέσεις όλα τα συναφή. Κοιτάς να δεις τι θα κάνεις εφεξής. Για φαντάσου ένα περιοδικό που πουλάει π.χ. 5.000 τεύχη το δίμηνο και φιλοξενεί καλοπληρωμένες διαφημίσεις επαγγελματιών του χώρου, να σε δει να τους διαφημίζεις/προβάλλεις ακόμα και έμμεσα, και νά έχεις 41.000 επισκέπτες τον μήνα! Θα σου κάνει άνετα αγωγή για αθέμιτο ανταγωνισμό με διαφυγόντα κέρδη...
Και κάτι τελευταίο: Αν ήμουν σωστός και ρονταρισμένος επαγγελματίας, δεν θα δεχόμουν να βάζω διαφήμιση ή και να κάνω οιουδήποτε είδους προβολή μέσα από ένα ερασιτεχνικό φόρουμ... Γιατί δουλεύω με κέρδος. ΚΕΡΔΟΣ + ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΣ ΙΣΤΟΧΩΡΟΣ = ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΣ...
Ευχαριστώ για την κατανόηση,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #423 στις: Μάρτιος 07, 2011, 03:58:20 πμ »
Βεβαιως και ολοι αναζητουμε καλους και με χαμηλο κοστος εργασιας τεχνιτες, βεβαιως και ολοι θελουμε να αγορασουμε το ρολο'ι' μας στην καλυτερη δυνατη τιμη!... Αλλα ολα αυτα για ευνοητους λογους οι οποιοι αφορουν στην προστασια του ιδιου του Φορουμ και των μελων του, πρεπει να αναφερονται μονο μεσω Π.Μ. (!)

Η συμμετοχη ενος ωρολογοποιου σε εναν ερασιτεχνικο ιστοχωρο πρεπει να εχει ως κινητρο το χομπισμο, κρατωντας την ανωνυμια του και να γινεται με τροπο διακριτικο και με προθεση απλως και μονο να συμβαλλει με τις γνωσεις και την πολυτιμη εμπειρια του στην ενημερωση των μελων και οχι με σκοπο την επαγγελματικη του προβολη ή δραστηριοποιηση μεσα απ' αυτον (πραγμα πολυ δυσκολο αν οχι αδυνατον), αφου οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο THANOS58 παραπανω, 'κερδος και χομπισμος' ειναι δυο εννοιες ασυμβιβαστες!...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2011, 07:00:19 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #424 στις: Μάρτιος 07, 2011, 02:56:32 μμ »
Να σας προτείνω ένα εργαστήριο ωρολογοποιίας.
Λέγεται Ν.......... Σ.......... Πραξιτέλους ... στο κέντρο της Αθήνας με τηλ. 210.......
Αν θέλετε του λέτε από τον Ν.......... Φ.......... έχω δουλέψει ένα διάστημα εκεί.

Βασει κανονισμων, απαγορευεται οιασδηποτε μορφης επαγγελματικη καταχωρηση ή προβολη στο χωρο!
Eφεξης, οποιαδηποτε επωνυμη αναφορα σας σε επαγγελματια ιδιωτη του χωρου παρακαλω να γινεται μονο μεσω Π.Μ. (!)

Δημοσιευσεις που αφορουν σε διευθυνσεις και τηλεφωνα ωρολογοποιων θα επισημαινονται και τα στοιχεια θα τροποποιουνται, διαφορετικα τα ποστ θα διαγραφονται!

Παρακαλω τα μελη στων οποιων θα υποπεσει στην αντιληψη αναλογου περιεχομενου παρελθοντικη αναφορα, να με ενημερωσουν σχετικα με π.μ. προκειμενου η δημοσιευση να τροποποιηθει...


Ευχαριστω,
Watch-Collector
(Eκ μερους του 'MyWatch.gr')
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος dvamv

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #425 στις: Μάρτιος 07, 2011, 03:49:04 μμ »
Nα ρωτησω?

Οκ κατανοητό ο επαγγελματιας να μην κανει διαφημιση μεσα απο το forum

Eγω που ειμαι ''πελατης'' και ειχα μια καλη εμπειρία απο ενα αξιολογο τεχνίτη γιατί να μην αναφερω την εμπειρία μου με το ονομα του τεχνιτη

Απλά ρωτάω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2011, 03:54:41 μμ από dvamv »

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #426 στις: Μάρτιος 07, 2011, 03:58:50 μμ »
Βεβαιως και να αναφερθει η οποια εμπειρια σου και η εργασια του τεχνιτη.

Αλλα τα στοιχεια του τεχνιτη -εφ' οσον ζητηθουν απο καποιο μελος,να δοθουν μονο μεσω πμ- προκειμενου να αποφευχθουν οποιεσδηποτε οξυνσεις η' παρεξηγησιες, που θα φερουν σε δυσκολη θεση το φορουμ και τα μελη του.
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #427 στις: Μάρτιος 07, 2011, 06:52:27 μμ »
Πολλοί από εμάς έχουν άριστη εμπειρία από έναν τεχνίτη. Πρέπει όμως να καταλάβετε καλά αυτό που λέει ο φίλος Sunsea... 40.000 άτομα διαβάζουν αυτό το φόρουμ κάθε μήνα, μεταξύ των οποίων και πολλοί επαγγελματίες του χώρου. Φαντάζεστε αν όλοι τους επαινέσουν= εμμέσως προτείνουν τον τεχνίτη τους δημοσίως, τι έχει να γίνει? Για φανταστείτε το!!!
Άρα: ΜΟΝΟΝ ΜΕ ΠΜ οι συστάσεις, γνώμες, υποδείξεις και κριτικές προσώπων! Ειδ' άλλως δημόσια μεν, χωρίς στοιχεία who is who δε...
Φιλικά - Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #428 στις: Μάρτιος 07, 2011, 06:58:18 μμ »
aLFAR1979, Η ΘΥΡΙΔΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ! ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΠΜ!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #429 στις: Μάρτιος 07, 2011, 09:07:47 μμ »


Για να αλλαξω λιγο κλιμα και υφος της συζητησης παιδια, θα ηθελα για το παρακατω ρολοι αρκετη βοηθεια...γνωριζοντας μονο οτι θελω να το κανω servise και τα εξης χαρακτηριστικα....


Ειναι Ω αγορασμενο απο βρυξελλες το 1969...
Ειναι κουρδιστο με χρυσα στοιχεια...
Ακομα κραταει χρονο και λειτουργει αψογα....

Αλλα...
Δεν γνωριζω τι μηχανη φοραει και τι μοντελο ειναι...
Η κασα του εχει (παραξενο αυτο...) οξυδωθει σε καποια σημεια...
Απο την κορωνα του αν το κουνησεις λιγο πανω-κατω, θα καταλαβεις οτι ολοκληρη η μηχανη του εχει μετακινηθει και κουνιεται και αυτη μαζι...

Θα ηθελα σας παρακαλω παιδια να μου πειτε εστω και με αυτες τις πολυ μετριες φωτος και τα λιγα χαρακτηριστικα που γνωριζω,

1ον Εαν αξιζει να ασχολειθω περισσοτερο με αυτο το ρολοι?
2ον Εαν χρειαζεται οπωσδηποτε να παει στο SWATCHGROUP η μπορω ακομα και να απευθυνθω σε εναν οποιοδηποτε καλο τεχνιτη?
3ον Τι επιλογες εχω για ολα τα παραπανω, ζωντας στη Θεσσαλονικη...(αυτο το ερωτημα ειναι κυριως για εσενα blackbird... ;) )


Σας ευχαριστω για το χρονο σας
Με ευγενεια
Γιαννης.


http://img710.imageshack.us/i/dscn1884rv.jpg/][/URL]

http://img222.imageshack.us/i/dscn1875vs.jpg/][/URL]


''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #430 στις: Μάρτιος 07, 2011, 10:28:58 μμ »
Εγώ πάντως αν είχα την τύχη να έχω ένα τέτοιο ρολόι από κάποιον δικό μου, θα το έφτιαχνα σίγουρα. Και βέβαια όχι στο γκρούπ αλλά σε έναν καλό τεχνικό ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #431 στις: Μάρτιος 08, 2011, 11:22:34 πμ »
Εδω στην Θεσσαλονικη Γιαννη, δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλες επιλογες...
Για την Αθηνα εχεις κατι να μου προτεινεις?
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #432 στις: Μάρτιος 08, 2011, 03:16:59 μμ »
Γιάννη, ναι, στην Αθήνα υπάρχουν σε ικανοποιητικό αριθμό πολύ καλοί ωρολογοτεχνίτες/ωρολογοποιοί, παρότι γενικά στην Ελλάδα το επάγγελμα μάλλον γενικά υστερεί σε βάθος γνώσεων και εξοπλισμό σε σχέση με το εξωτερικό. Αυτό σημαίνει ότι η επιλογή serviceman για τα ρολόγια σου πρέπει να γίνει πολύ ψαγμένα, όχι πάντως με πρώτο κριτήριο την τοποθεσία, αλλά βέβαια το πόσο "αετός" θα είναι στην δουλειά του. Νομίζω ότι οι φίλοι συμφορουμίτες της Θεσσαλονίκης και της Β. Ελλάδος έχουν τον πρώτο λόγο να σε σαπορτάρουν με πληροφορίες και συστάσεις, ήδη κυκλοφορούν πολλά και πολύ αξιόλογα ρολόγια στο MyWatch-North!
Θα έλεγα να ρίξεις μιά ματιά στα παιδιά που κάνουν τις συναντήσεις του MyWatch (τις εκεί καφεδοσυναντήσεις), και να ανταλλάξετε π.μ. Ελπίζω και εύχομαι να βρεις γρήγορα όλες τις λύσεις που χρειάζεσαι!
Φιλικά-Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #433 στις: Μάρτιος 08, 2011, 03:50:45 μμ »
Θανο σε ευχαριστω για ολα τα παραπανω και μαλιστα καπως ετσι σκεφτομουν και εγω να κινηθω.
Η αληθεια παντως ειναι οτι στην Θεσσαλονικη εχει γινει μολις ενα καφεδομαζωμα...ειμασταν 4 και ενας απο αυτους ημουν και εγω...:P
Οποτε οπως καταλαβαινεις οι επιλογες μου εδω ειναι περιορισμενες αλλα επειδη εχω κατι στο νου μου και εχω μιλησει με ακρετα παιδια απο το φορουμ ( τους οποιους ευχαριστω πολυ )...ειμαι αρκετα αισιοδοξος οτι κατι καλο θα γινει.

Και κατι ακομα ρε παιδια...
Μηπως κανεις μπορει αν κανει μια αποπειρα και να πει για το τι μοντελο μπορει να ειναι αυτο...εστω και με αυτες τις μετριοτατες φωτο...?

Φιλικα
Γιαννης.
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος babylonx

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #434 στις: Μάρτιος 12, 2011, 06:55:09 μμ »
Εγώ έχω μερικά παλιά αλλά και κάποια καινούργια seiko, 5άρια κυρίως, τα οποία θα ήθελα να τους κάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα service. Όπως μάλλον θα ξέρετε οι περισσότεροι φίλοι του ρολογιού, τα συγκεκριμένα ρολόγια δεν στοιχίζουν μια περιουσία για να σκάσω άλλη μια μικρή για το service τους, παρ' όλα αυτά θα ήθελα να έχω κάποια οικονομική επιλογή για να μπορώ να τους προσφέρω ένα αξιοπρεπές service κάθε 5 χρόνια. Βρίσκομαι και γω στη Θεσσαλονίκη. Έχετε κάποιον να μου προτείνετε; Γιατί βρωμάει ο τόπος από "τεχνίτες" που καθαρίζουν τα ρολόγια στη βενζίνη εδώ πάνω...

Αποσυνδεδεμένος massimoap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #435 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:30:40 πμ »
καλημέρα...έχω ένα poljot diver marine watch 1952... το οποίο μου αλλάζει την ημερομηνία στις 23:56 αντί στις 24:00... ξέρει κανείς κάποιον τεχνίτη στην Θεσσαλονίκη???? εχει μηχανισμό vostok 2416b...ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #436 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:38:14 πμ »
Μιά χαρά είναι το ρολόι σου. Μην το πειράξεις.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος massimoap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #437 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:45:25 πμ »
είναι φυσιολογικό να αλλάζει εκείνη την ώρα? δεν το ήξερα.... επίσης μια άλλη ερώτηση έχω ακόμα 2 ρολόγια vostok που είχαν περιορισμούς στο πότε πρέπει να αλλάζεις την ημερομηνία...το συγκεκριμένο manual δεν έλεγε τπτ ούτε όμως και έχω βρει κάτι αντίστοιχο στο internet... οπότε ξέρει κανεις αν υπάρχει απαγορευτικό να αλλάζεις την ημερομηνία μεταξύ κάποιων ωρών? φοβάμαι μν έκανα κάποιο τέτοιο λαθάκι

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #438 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:09:16 πμ »
Ο γενικός κανόνας στα μηχανικά είναι να μην αλλάζεις από 21.00 έως περίπου 03.00... Αλλά μην ανησυχείς όταν ξεκινάει να αλλάζει μετά τις 23.30 και τελειώνει λίγο μετά τις 24.00... Ανάλογα το ρολόι και τον μηχανισμό...
Φιλικά - Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #439 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:10:30 πμ »
Είναι φυσιολογικό και εξαρτάται από την εκάστοτε μηχανή. Στο αυτόματο Tissot μου για παράδειγμα, η ημέρα αλλάζει μέχρι τη 01:00 περίπου, δηλαδή μέχρι ο αριθμός της ημέρας να εμφανιστεί πλήρως στο σχετικό "παραθυράκι" και να σταθεροποιηθεί. Γενικά, για τη ρύθμιση της ημερομηνίας στα αυτόματα (και λογικά και στα μηχανικά) ρολόγια, απέφευγε να την αλλάζεις μεταξύ 22:00 και 02:00 γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να προκληθεί ζημιά στο μηχανισμό ή να κολήσει.