Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4211597 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2300 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:24:10 πμ »
σαφώς όμως άμα έχεις κερδίσει 1000 ευρώ από τη κατασκευή της μηχανής

Ρομποτάκια φτιάχνουν τη Ρόλεξ, ρομποτάκια φτιάχνουν και την ΕΤΑ.

Πρίμιουμ πληρώνεις στη Ρόλεξ. Ο πρώτος πάντα αξίζει παραπάνω από τους επόμενους.
Άλλο θέμα όμως αν θέλεις να το πληρώσεις. Περί ορέξεως...


φιλικά
Δημήτρης

δικά σου ρομποτάκια ή ξένα? (στα ξένα πετυχαίνεις μαζικές προσφορές, τιμολογιακές εκπτώσεις κλπ στα δικά σου?) οι μηχανισμοί είναι εξολοκλήρου κατασκευασμένοι από τη ρόλεξ...τί σημαίνει αυτό?? τεράστιο κόστος!!! όπως είπα...research & development....


υγ. κ δεν είναι εξολοκλήρου ρομποτάκι...βάζει αρκετό χέρι κάποια αγελαδίτσα...
οφ τόπικ...φίλε μάλλον δεν έχει οδηγήσει bmw...ειδικά σε ανοιχτο δρόμο...μάλλον σου αρέσει να ride κ όχι να drive...

με εκτίμηση Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2301 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:32:32 πμ »
Άλλο θέμα όμως αν θέλεις να το πληρώσεις. Περί ορέξεως...


φιλικά
Δημήτρης

συμφωνούμε....προσωπικά αυτό λέω, ότι αν τα είχα θα τα πλήρωνα τα παραπάνω για να μη πάρω μια μηχανή που φοράνε άλλα 5000 μοντέλα...κ για μένα αξίζει αυτό το παραπάνω να το πληρώσω γιατί για να φτάσει η εταιρεία να φτιάχνει δικές της κ τόσο αξιόπιστες μηχανές τόσα χρόνια παει να πεί ότι έχει @@@ ουπς!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2302 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:38:08 πμ »
φιλε σπυρο επειδη δεν με ξερεις μαλλον εσυ δεν εχεις οδηγησει τις BMW που εχω οδηγησει εγω που δουλευα καποια χρονια σε περιοδικα ειδικου τυπου. Σου εχω απαντησει και στα αυτοκινητα.  :)


Ειναι ομως τοσο σημαντικο να εχει την δικη του μηχανη ενα ρολοι ωστε να χαρακτηριζονται μαρκες με ιστορια σαν κεσεδακια γιαουρτιου?

φιλικα
και με εκτιμηση

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2303 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:10:30 πμ »
φιλε σπυρο επειδη δεν με ξερεις μαλλον εσυ δεν εχεις οδηγησει τις BMW που εχω οδηγησει εγω που δουλευα καποια χρονια σε περιοδικα ειδικου τυπου. Σου εχω απαντησει και στα αυτοκινητα.  :)


Ειναι ομως τοσο σημαντικο να εχει την δικη του μηχανη ενα ρολοι ωστε να χαρακτηριζονται μαρκες με ιστορια σαν κεσεδακια γιαουρτιου?

φιλικα
και με εκτιμηση

ελιο

σόρυ το thread με τα αμάξια δε το ήξερα, μετά είδα την απάντησή σου...

ρε φίλε να σου πω κάτι, είχαμε πάλι έντονα αυτή τη κουβέντα για τις μηχανές τις προάλλες, έχω καταλήξει ότι είναι κοροιδία να πάρω ρολόι με μηχανή που φοράνε άλλα 5000 μοντέλα, δηλαδή η διαφορά τί θα είναι η λουμινόβα κ το πάχος του ατσαλιού? δε ξέρω το βρίσκω "λίγο" δε ξέρω πως να το πω...παρόλο που δεν έχω τεχνικές γνώσεις καταλαβαίνω ότι in house built μπορεί να μην είναι αντίστοιχα καλός με έναν πχ βιομηχανοποιημένο ΕΤΑ αλλά σαν "συλλέκτης" βρίσκω ποιό ρομαντικό κ γοητευτικό ρολόγια με μηχανή αυτούσια της εταιρίας..ποιό αθώο κ "ερεθιστικό" σαν σπύρος το βρίσκω...γιαυτό κ υποστηρίζω ρόλεξ...
δε μηδενίζω καμία εταιρία κ δεν έχω αντιπάθεια με καμία, αλλά οκ για να αυξήσει τις τιμές μετά από τόσα χρόνια κάποιο λόγο θα έχει κ αυτή κ δε θα είναι μόνο "κλέψιμο"!!!
το κεσεδέκια γιαουρτιού δεν το λέω υποτιμητικά, το λέω για έμφαση κ κατανόηση σε αυτό που θέλω να πω...

υγ. μπράβο στη favre leuba που φαλήρισε κ επανήλθε με δικές της μηχανές κ νοοτροπία ξεχωριστή...αυτή είναι άξια ιστορία...οι άλλες ανήκουν πλέον σε 2 ομίλους κολοσούς κ κατα κάποιο τρόπο κ να θέλουν δε μπορούν να βγάλουν ακριβώς τη φυσιογνωμία που μπορεί να θέλουν κ να γράψουν την ιστορία τους όπως θα μπορούσαν...δες preguet...

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2304 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:26:07 πμ »
Ο μονος λογος για να αυξησει τις τιμες της ειναι πολυ απλα οτι μπορει να το κανει. Τοσο απλα..... Ειναι η ρολεξ, παιζει μπαλιτσα μονη της και μπορει να το κανει. Κανενας αλλος λογος δεν υπαρχει πιστευω.

IWC, Breitling, κτλ. Αυτες δεν ειναι εταιρειες της πλακας. Ειδικα η πρωτη μπορει να μοντιφικαρει ετα ομως θα προτιμουσα να εχω ενα Τοπ γκαν με 7750 μοντιφα αν δεν κανω λαθος παρα ενα Deep-sea.

Βεβαια ο καθενας με την λογικη του και τα γουστα του. Οπως ειπε και ο δημητρης πιο πανω. Οποιος εχει να πληρωσει θα τα παρει. Και 15000 χιλιαρικα να πουλαγε το dayjust καποιος θα ελεγε. Ειναι ιν-χαους δικαιολογειται. Ολα δικαιολογουνται μεχρι ενα οριο.

φιλικα

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2305 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:34:00 πμ »
Φίλε Σπύρο μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά η κατάσταση είναι ακόμα πιο περίπλοκη. Σκέψου ότι από την "μαμά" οι ΕΤΑ βγαίνουν σε 4-5 εκδόσεις με αρκετά μεγάλες διαφορές στην τιμή και τα υλικά. Επίσης μέχρι πρόσφατα πολλές μεγάλες εταιρείες έπαιρναν μια ΕΤΑ και της άλλαζαν τα φώτα. Είχαμε κάποτε ένα θέμα όπου μια IWC/ETA είχε πάει καλύτερα σε συγκριτικό από έναν el-primero (βασική έκδοση).
Οπότε το ερώτημα -για μένα- είναι, το Rolex με πιο ρολόι θα το συγκρινει ο ενδιαφερόμενος;


Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2306 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:44:08 πμ »
Φίλε Σπύρο μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα αλλά η κατάσταση είναι ακόμα πιο περίπλοκη. Σκέψου ότι από την "μαμά" οι ΕΤΑ βγαίνουν σε 4-5 εκδόσεις με αρκετά μεγάλες διαφορές στην τιμή και τα υλικά. Επίσης μέχρι πρόσφατα πολλές μεγάλες εταιρείες έπαιρναν μια ΕΤΑ και της άλλαζαν τα φώτα. Είχαμε κάποτε ένα θέμα όπου μια IWC/ETA είχε πάει καλύτερα σε συγκριτικό από έναν el-primero (βασική έκδοση).
Οπότε το ερώτημα -για μένα- είναι, το Rolex με πιο ρολόι θα το συγκρινει ο ενδιαφερόμενος;



μιας κ σε βλέπω κ είσαι μερακλής κ βάζεις συχνά τραγουδάκια στο αντίστοιχο thread γράψε το "ποιός θα συγκριθει μαζί σου" του ρέμμου!!! χαχαχαχα
 :offtopic

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2307 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 11:45:10 πμ »
Κανένας, εγώ έχω πάρει την απάντηση μου.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2308 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 12:30:49 μμ »
Τα ξένα δεν είναι απαραιτήτως φθηνότερα.

Μπορεί να γοητεύεσαι από τον in-house, όμως δεν είναι ικανό να τον καταστήσει και ακριβότερο.
Πολιτική της Ρόλεξ είναι να έχει πρίμιουμ τιμή γιατί δεν αρκεί να είσαι πρώτος, πρέπει να φαίνεσαι κιόλας.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2309 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:15:05 μμ »





Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2310 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:39:17 πμ »


Uploaded with ImageShack.us
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2311 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:29:18 πμ »
σορρυ που επεμβαινω (και no offense σε κανενα φιλο)...

ωραια ιστορια αυτη με το ρολεξ στη θαλασσα. συγκλονιστικα αληθινη. ::)
πεφτει να κανει μερικες βουτες και εχασε το ρολεξ του ο τυπος, in deep water αλλα το εβλεπε απο ψηλα αναμεσα σε δυο βραχια (ηταν deep waters αλλα ειχαν καλο φωτισμο βλεπετε). Επειδη ομως βαριοτανε να βρει εξοπλισμο και να το βγαλει, σου λεει αστο μωρε εχει κατι γκομενες στην παραλια πρωτες που να τρεχω τωρα, το βρισκω μετα απο 7 χρονια που θα ξαναρθω. Φτηνοπραμα ειναι. Περναει ο πολεμος, περασαν και τα καραβια, και ερχεται να ξαναριξει τις βουτες του στη θαλασσα μας, το ρολεξ, που ενω εβλεπε βαριοταν να βγαλει, εχει μεινει 7 χρονια κατω απο το νερο και ηρθε και λεει δεν εχω πως να περασω την ωρα μου δεν παταω και μια βουτια να βρω το ρολεξ που ειχα χασει πριν απο 7 χρονια, προτου σκασουν μυτη οι γκομενες? Θυμαται που ηταν, γιατι εχει και καλο μνημονικο, πεφτει στο νερο, σκουπιζει λιγο τα βραχια απο τα φυκια και το βρισκει εκει ακομη. Βγαινει απο τη θαλασσα, το παει και σε ενα τοπικο ορολογοποιο, την εποχη εκεινη εξαλλου μετα τον πολεμο ως γνωστον η Ελλαδα δυο πραγματα ειχε, ωρολογοποιους και μπομποτα, και αυτος κανει κατι ψιλικια και το ρολοι φυσαει και παλι και κραταει ωρα μη σου πω και καλυτερα απο οτι πριν. Ασε που μετα μοιραζεται και το στορυ με το μαρκετινγκ της Ρολεξ γιατι τετοιο πραγμα δεν μπορει να το κρατησει μυστικο κιολας.

και εζησε αυτος καλα και το ρολεξ καλυτερα  ;D

Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2312 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:44:51 πμ »
σορρυ που επεμβαινω (και no offense σε κανενα φιλο)...

ωραια ιστορια αυτη με το ρολεξ στη θαλασσα. συγκλονιστικα αληθινη. ::)
πεφτει να κανει μερικες βουτες και εχασε το ρολεξ του ο τυπος, in deep water αλλα το εβλεπε απο ψηλα αναμεσα σε δυο βραχια (ηταν deep waters αλλα ειχαν καλο φωτισμο βλεπετε). Επειδη ομως βαριοτανε να βρει εξοπλισμο και να το βγαλει, σου λεει αστο μωρε εχει κατι γκομενες στην παραλια πρωτες που να τρεχω τωρα, το βρισκω μετα απο 7 χρονια που θα ξαναρθω. Φτηνοπραμα ειναι. Περναει ο πολεμος, περασαν και τα καραβια, και ερχεται να ξαναριξει τις βουτες του στη θαλασσα μας, το ρολεξ, που ενω εβλεπε βαριοταν να βγαλει, εχει μεινει 7 χρονια κατω απο το νερο και ηρθε και λεει δεν εχω πως να περασω την ωρα μου δεν παταω και μια βουτια να βρω το ρολεξ που ειχα χασει πριν απο 7 χρονια, προτου σκασουν μυτη οι γκομενες? Θυμαται που ηταν, γιατι εχει και καλο μνημονικο, πεφτει στο νερο, σκουπιζει λιγο τα βραχια απο τα φυκια και το βρισκει εκει ακομη. Βγαινει απο τη θαλασσα, το παει και σε ενα τοπικο ορολογοποιο, την εποχη εκεινη εξαλλου μετα τον πολεμο ως γνωστον η Ελλαδα δυο πραγματα ειχε, ωρολογοποιους και μπομποτα, και αυτος κανει κατι ψιλικια και το ρολοι φυσαει και παλι και κραταει ωρα μη σου πω και καλυτερα απο οτι πριν. Ασε που μετα μοιραζεται και το στορυ με το μαρκετινγκ της Ρολεξ γιατι τετοιο πραγμα δεν μπορει να το κρατησει μυστικο κιολας.

και εζησε αυτος καλα και το ρολεξ καλυτερα  ;D

Θ.


 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :respect:
το αλλο με το omega το ξερεις???

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2313 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:46:48 πμ »
@karteo...Eυτυχως που υπαρχουν και ανθρωποι με νοημοσυνη ακομα! ;D

Ειναι οντως κωμικο το σεναριο... :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2314 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 09:50:11 πμ »
ομολογω πως θα ηθελα να μαθω και το αλλο με το omega  :D

αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, δεν θα μας παλαβωσουν στο παραμυθι και οι ξενοι. μπορουμε να παλαβωσουμε και μονοι μας μια χαρα. ;)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2315 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:06:05 πμ »
γιατί λίγα κωμικοτραγικά συμβαίνουν στη ζωή μας καθημεριμά κ λέμε "ούτε στο σινεμά"?
λίγοι @@@ κυκλοφορούν γύρω μας? και πείτε ότι δεν ήταν @@@ αλλά οκ κανένας λόρδος κατιτής εξερευνητής-οδοιπόρος που το φυσούσε το χρήμα, από αυτούς που δεν έχουν τί να κάνουν τα λεφτά κ γυρνάνε το κόσμο (τότε υπήρχαν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι), βρέθηκε στην ελλάδα το 39, έπιασε ο πόλεμο κ μετά από 7 χρόνια ξαναγύρισε...και οκ στην ελλάδα τότε δεν ήταν όπως είναι σήμερα...πάς στα 100 μέτρα στο περίπτερο κ βρίσκεις κ μια φιάλη οξυγόνου κ πας βυθό! και ναι deep sea λέει αλλά φίλε στα πόσα μέτρα με πλήρη διάυγεια βλέπεις βυθό???
δεν έχω λόγο λοιπόν να μην την πιστεψω την ιστορία, ούτε νοιώθω ότι μειώνεται η νοημοσύνη μου εφόσον την πιστεύω...κ αν ποτέ πάρω ρόλεξ θα το σκύσω να το βουτάω στη θάλασσα κ αν πάθει πράμα θα πάω ο ίδιος στην ελβετία κ θα τους το κολήσω στη μούρη...έτσι απλά...

"imagination is more importand than knowledge"

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2316 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:31:44 μμ »
... Βλακωδώς ήθελα να σφίξω το Ζουλού ενώ κολυμπούσα και μου γλύστρισε από το χέρι (πρέπει να έχασα καμιά ντουζίνα χρόνια). Γύρισα την άλλη μέρα με μπουκάλες (από περίπτερο) και το βρήκα.

Φιλικά
Δημήτρης

φιλε Δημητρη, τα ειπες ολα μονος σου. οτι και να πω εγω περιττευει. δεν περιμενες 7 χρονια. την αλλη μερα. δεν θα ηθελα να αντικρουσω τα υπολοιπα. επισης δεν κατακρινω το ρολοι η' τη rolex γενικοτερα. με τη διαφημιση ασχοληθηκα. nothing more or less.

φιλικα
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2317 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:28:32 μμ »
Ξερει κανείς αν θα βγει τώρα στα κοντά, SD ή Sub με δίχρωμη στεφάνη (μπλε-κόκκινο) τύπου Pepsi δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2318 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 07:51:31 μμ »
Ξερει κανείς αν θα βγει τώρα στα κοντά, SD ή Sub με δίχρωμη στεφάνη (μπλε-κόκκινο) τύπου Pepsi δηλαδή...

δεν ξερω κατα ποσο,στο κεραμικο υλικο,μπορουν να πετυχουν την διχρωμια,αλλα για πιο σιγουρα θα σου πουν πιο ειδικοι απο μενα

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2319 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 08:14:33 μμ »
Εγω βλεπω οτι μας πιανουν τον κ@$ο κανονικοτατα, και εμεις ασχολουμαστε μαζι τους... Ευγε...