Αποστολέας Θέμα: ΟRIENT  (Αναγνώστηκε 308894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:24:07 μμ »

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:30:05 μμ »
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,6308.0.html


μαρέσει γιώργο απλά δεν είμαι κ πολύ fun των μεγάλων ρολογιών, αυτό πιάνει τα 46 χιλ ενώ το μάκο είναι στα 41 σωστά? κ να σου πω την αλήθεια μου, μου αρέσει το σπυράκι...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:27:17 μμ »
Δε μιλάμε για μεγάλο ρολόι. Μιλάμε για ΜεγάάάάΑΑΑΑΑλο. Κατι σαν πανεράι που έκανε bodybuilding. 265 γραμμάρια με το μπρασελέ. Να το σφήσω;

(Σημ. Με το μπρασελέ το φοράω. Με τρελαίνει η μασιφ αίσθηση, η αψογη εφαρμοφή στην κάσα και το γεγονός ότι δεν ακούγεται τίποτα με την κίνηση).

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:44:14 μμ »
Δε μιλάμε για μεγάλο ρολόι. Μιλάμε για ΜεγάάάάΑΑΑΑΑλο. Κατι σαν πανεράι που έκανε bodybuilding. 265 γραμμάρια με το μπρασελέ. Να το σφήσω;

(Σημ. Με το μπρασελέ το φοράω. Με τρελαίνει η μασιφ αίσθηση, η αψογη εφαρμοφή στην κάσα και το γεγονός ότι δεν ακούγεται τίποτα με την κίνηση).

grecellin αυτό το πήρες από τον george το μπραζιλέρο? βγάλε μια φώτο τα όριεντ που έχεις να πάρουμε μάτι...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:46:21 μμ »
Ναι Σπύρο, αν διαβάσεις όλο το θέμα "οριεντ μπαζιλ ήρθε" θα δεις ότι έγινα 265 γρ. καλύτερος άνθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:49:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:26:32 μμ »
Aviator
















Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:31:45 μμ »

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 10:57:04 μμ »
Βρε φυτιλιαρη άσε να ηρεμίσει ο λαός.  ;D

(Που είναι το σπυρί; ΟΕΟ)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:04:41 μμ »
43αρι και πιστευω ,οτι σε λιγο καιρο θα ειναι κοντα στα 100-110...τι λες?

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:10:58 μμ »
Μάλλον κάπου εκεί. Oπότε βουρ. Αρκεί, φυσικά, να φοράει και μηχανή orient.

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 12:02:43 πμ »
Και τα δυο είναι μούρλια αλλα το μαύρο ειδικά στην πρώτη photo είναι... :drinkers:

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 11:48:28 πμ »
Με τα λουρακια ειναι καταπληκτικο...Με μπρασελε απλα πολυ σιδεριλα..
Ομορφο ρολοι και σε καλη τιμη ;) Το μονο που με χαλαει στα orient ειναι οτι δεν κουρδιζουν. Αν εχεις καμποσα ακομα ρολογια πρεπει να παρεις winder η να το σεταρεις οποτε το φορας... :(
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:15:11 μμ »
george στις τελευταίες φώτο που ανέβασες ποιό στοιχείο τα κάνει aviator πέρα από το λουράκι? ποιό πολύ σε καταδυτικό στυλ δε πάνε?

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 08:19:24 μμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/pwMr6wpQD-w" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pwMr6wpQD-w" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 09:06:30 μμ »
Τα orient mako 6500 εχουν στο νετ  89 €.
Τιμή πολύ πολύ ΠΟΛΥ χαμηλότερη απο την καταλογου.
Πως εξηγητε αυτη η διαφορα???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2010, 11:28:10 μμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος qash70

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 01:40:58 μμ »
Γεια σας.Γραφω πρωτη φορα.Χαιρετισμους σε ολους τους  φιλους του mywatch.gr.Σκεφτομαι να αγορασω αυτοματο οριεντ καθοτι εχουν και καλη τιμη.Μου αρεσει πολυ αυτο εδω στον γερμανο http://www.schoeneuhren.de/ausverkauft/orient-sporty-automatik-saphier-cet0h001b/a-6064/ αλλα εχει εξανληθει.Τι λετε για τον μηχανισμο και την ακριβεια του?? Επισημο οριεντ http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=36 .Ο γερμανος το εχει 159 σε ενα Ισπανικο το εχει 220 οπως κ αρκετοι αλλοι.Μεγαλη διαφορα στην τιμη.Εχει γνησια ο γερμανος?Εκτος απο πιστωτικη δεχεται καταθεση χρηματων σε λογαρισμο του? ειναι αξιοπιστος?.Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 01:48:44 μμ »
Παράθεση
Εχει γνησια ο γερμανος?Εκτος απο πιστωτικη δεχεται καταθεση χρηματων σε λογαρισμο του? ειναι αξιοπιστος?

Nαι σε όλα!! Αγόρασε άφοβα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Orient Power Reserve CFD0E001B0
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:42:37 μμ »
Σας παρουσιάζω το άρτι αφιχθέν νέο μου αυτόματο μηχανικό Orient, (το πρώτο μου Orient αυτόματο, το άλλο είναι Quartz) model CFD0E001B0.
H αγορά έγινε από το e-bay από εδώ και μετά από περίπου μια εβδομάδα έφθασε στα χέρια μου.

α. Ιστορικό.
Ήθελα ένα ρολογάκι αυτόματο τόσο για κάθε μέρα, αλλά κυρίως για πιο "καλό" να μπορεί να φορεθεί άνετα και σε ποιό επίσημες εμφανίσεις.
Και αφού το Edifice που είχα πάρει το καλοκαίρι το χάρισα σε έναν εξάδελφό μου, είπα να ψάξω κάτι να το αντικαταστήσω.
Οι υποψήφιοι ήταν από την Orient, τα CFD0E001B0 και FD0F001B, αλλά επειδή το δεύτερο ξεπερνούσε τα χρήματα που είχα σκοπό να διαθέσω αυτή τη στιγμή για ρολόι (αν και μου άρεσε καλύτερα), η ζυγαριά έγειρε υπέρ του CFD0E001B0. Επίσης υποψήφιο ήταν και το SNZG11J1 από την SEIKO, αλλά αφενός μεν δεν ήταν τόσο dressy και καθημερινά ρολόγια είχα, αφετέρου δε, η 7S36B από το SNZF17J1 ακόμα "τρέχει" με +15sec/day οπότε η επιλογή πάλι έδειχνε Orient, αν μη τι άλλο για να δοκιμάσω και την φημισμένη ακρίβεια των μηχανών της Orient.

β. Εντυπώσεις.
Το ρολόι από κοντά είναι πάρα πολύ ωραίο αν και θα προτιμούσα το κρύσταλλό του επίπεδο και όχι θολωτό. Το lume του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά με λίγη έκθεση σε φως (ακόμα και λάμπας) μπορείς να δεις την ώρα στο σκοτάδι. Επίσης εντύπωση μου έκανε πέρα από την εμφάνισή του τώρα, το γεγονός ότι το ρολόι φορτίζει ταχύτατα, αφού απο σταματημένο, με λιγότερο από 3 λεπτά κούνημα, η ένδειξη του Power Reserve, έφτασε τις 40 ώρες. Βέβαια στο κούρδισμα είναι ελαφρώς πιο "θορυβώδες" από την 7S36B του SNZF17J1 και αν το κουρδίσεις με το χέρι κουνώντας το, αισθάνεσαι αρκετά τις δονήσεις από τον ρότορα, κάτι που επίσης δεν γινόταν αντιληπτό τόσο πολύ στο SEIKO.
Στο χέρι πάντως κάθεται θαυμάσια και οι εναλλαγές στο βουρτσισμένο με το γυαλισμένο ατσάλι, προσθέτουν στην εμφάνισή του.
Θα προτιμούσα βέβαια να είναι και open back για να μπορώ να χαζεύω το μηχανισμό του, αλλά δεν πειράζει, το επόμενο.
Σε σχέση πάλι με το SEIKO, η ημερομηνία του αλλάζει πολύ πιο γρήγορα, αφού ήδη σχεδόν στις 00:45 έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, ενώ στο SEIKO για να αλλάξει εντελώς η ημερομηνία, αυτό γίνεται στις 02:50.
Και τέλος, με την ένδειξη του Power Reserve, ακόμα και αν το έχεις αφήσει για μια μέρα στην άκρη, βλέπεις αν πρόκειται να σταματήσει ή όχι, οπότε του αφιερώνεις δυό - τρία λεπτά για κούρδισμα και είναι μια χαρά!
Και όσον αφορά την περίφημη ακρίβεια των Orient, την επιβεβαίωσε απόλυτα, αφού σε 26 ώρες (αν και είναι μόλις η πρώτη μέρα λειτουργίας του στα χέρια μου) "έχασε" 4 δευτερόλεπτα!!! (Η σύγκριση έγινε με το ραδιοελεγχόμεο ρολόι μου). Βέβαια από ότι λένε, είναι καλύτερα να "κερδίζει" μια μηχανή παρά να "χάνει", αλλά τι να κάνουμε? δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα!!!

Συμπέρασμα.
Υπέροχο ρολόι που άξιζε με το παραπάνω τα λεφτά του.

Και επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλες λέξεις και το φόρουμ αυτό θα ήταν μισό χωρίς τις φωτογραφίες, να και μερικές από το νέο μου απόκτημα:
1.
2.
3.
4.

Παναγιώτης.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: ΟRIENT
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:55:22 μμ »
Φιλε μας καλοφορετο και να το χαιρεσαι με υγεια,αξιζει τα λεφτα του και θα το χαρεις σιγουρα ;)