Αποστολέας Θέμα: Νεκρανάσταση υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 3618 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Νεκρανάσταση υπολογιστή
« στις: Νοέμβριος 15, 2015, 09:15:37 πμ »
Όπως γνωρίζεις ηλεκτρονικέ μου συνοδοιπόρε στα ρολόγια και την καθημερινότητα, ένα σημαντικό -αν όχι το σημαντικότερο- εργαλείο για την επαφή μας είναι ο υπολογιστής!
Καλό το κινητό με το γουάιφάι, καλό και το τάμπλετ, αλλά χωρίς την οπτική και υπολογιστική άνεση που σου παρέχει ο υπολογιστής... μισοδουλιές, μισόλογα και μισοαπολαύσεις...
Και άντε, το πρωί στο γραφείο, μια ματιά τη ρίχνεις στα κλεφτά, την υπόλοιπη ημέρα μια ματιά τη ρίχνεις στα κλεφτά.
Τί μπορεί όμως να συγκριθεί με την απόλαυση της στιγμής όπου, μετά από μια κοπιαστική ημέρα, έχει/ουν κοιμηθεί το/τα raison d'etre (παιδιά ή κάθε λογής έμβια όντα που βρίσκονται υπό την προστασία-φροντίδα σου) και ο raison d'aller fou (σύζυγος) και αράζεις με ένα αφέψημα δίπλα σου και το πλέον λατρεμένο αντικείμενο στην αγκαλιά σου (λάπτοπ) και συναναστρέφεσαι με τους συνασθενείς σου; Τίποτα!
Και τι μπορεί να συγκριθεί με το αίσθημα της απώλειας όταν δεν έχεις πια αυτή τη δυνατότητα; Όταν δε μπορείς να απολαύσεις την κουβέντα, τις φωτογραφίες και τα συναισθήματα (ζήλιας, παραδέξου το...) όταν κάποιος ρολογοπαλαβιάρης μοστράρει τη ρολογάρα του κι εσύ το βλέπεις σε μια τοσηδά οθονίτσα...
Μισοδουλιές, μισόλογα και μισοαπολαύσεις...

Έτσι κι εγώ, συγκινημένε με τον πόνο μου αναγνώστη, τις τελευταίες  μέρες νιώθω ατελής: η ηλεκτρονική μου προέκταση (λάπτοπ) δείχνει να έχει παραδώσει το πνεύμα και προσπαθώ απεγνωσμένα, μέσα στον τρόμο της απώλειας, χωρίς μπουκιά, χωρίς γουλιά, χωρίς ανάσα και χαμόγελο να βρω την αιτία μπας και καταφέρω να βρω τη λύση!
Κι όμως... σκότος και έρεβος έχει καλύψει την οθόνη και τις λειτουργίες του πολυαγαπημένου μου μηχανήματος!...

Έχοντας ανοίξει τον υπολογιστή πριν μερικές ημέρες, δεν τον χρησιμοποίησα για περίπου μισή ώρα και αυτός έπεσε σε κατάσταση αναστολής λειτουργίας (όπου απλά αναβόσβηνε το λαμπάκι του).
Μόλις λοιπόν κοιμήθηκε η υπόλοιπη φαμίλια πάω κι εγώ με τη γλυκιά προσμονή της ρολογοφθαλμολαγνείας να ολοκληρώσω την ημέρα μου εν ηρεμία και αγαλλίαση: του κάκου (όχι του διαιτητή ρε συ...) όμως!
Όσο και να πατούσα το κουμπί αυτό μόνο αναβόσβηνε. Καμία άλλη αντίδραση από τον υπολογιστή, κανένα εξάρτημά του δεν ανέπνεε...
Έβαλα-έβγαλα φορτιστή, μπαταρία, πατούσα ξανά και ξανά το κουμπί και τίποτα...
Δείχνει να παίρνει ρεύμα, δείχνει να φορτίζει την μπαταρία, αλλά ότι και να κάνω τίποτα...

Απευθύνω γονυπετής και δακρύβρεχτος έκκληση και παράκληση θερμότατη: εάν γνωρίζεις κάποιον τρόπο ώστε να επανέλθει το χαμόγελο στα χείλη και η ηρεμία στην καρδιά και την ψυχή μου, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω στην υπέρτατη θυσία (ρολογολουροπώληση) για την προμήθεια νέας ηλεκτρονικής προέκτασης (λαπτόπεος και όχι λαπτόπεους, μην τα μπερδεύουμε...) κοινώνησέ μου τη γνώση σου!
Η ευτυχία μου εναπόκειται στο πληκτρολόγιό σου...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:06:43 πμ »
Βγάλε μπαταρία, άσε να περάσει κανα δεκάλεπτο, βάλε μπαταρία και δοκίμασε να το ανοίξεις.


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:09:21 πμ »
Καλημέρα Γιώργη,

θα μπορούσες να μου πεις μάρκα και μοντέλο;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:25:41 πμ »
acer aspire 5920g.


φλιπέριο όλα αυτά έγιναν...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:47:16 πμ »
Το μόνο που μένει Γιώργο να δοκιμάσεις είναι αυτό :

https://itechscotland.wordpress.com/2011/10/08/how-to-locate-and-reset-the-acer-5920g-cmos-battery-without-dismantling-the-whole-laptop/

Αν πιάνει το χέρι σου (που απ ότι έχω δει πιάνει!!😃) είναι εύκολο.


dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:52:34 πμ »
Επίσης,
 θα πρότεινα με την μπαταρία εκτός, και το notebook συνδεμένο στο ρεύμα,
να πατήσεις και να κρατήσεις πατημένο το κουμπί on/off για περίπου 20 sec.


Αποσυνδεδεμένος spyros95

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 08:08:54 μμ »
Kαλησπέρα φίλε μου.Πάτα το κουμπί της εκκίνησης, βάλε το αφτί σου πάνω στο λάπτοπ. Ακούς θόρυβο απο ανεμιστήρα; Αφού δεν ανάβει η οθόνη, υπάρχουν 2 ενδεχόμενα που πρέπει να εξετάσεις. Αρχικά με ενα καλώδιο HDMI συνέδεσε το λαπτοπ σε μια εξωτερική οθόνη (πχ τηλεόραση). Αν δείχνει εικόνα, λογικά έχει καεί η οθόνη σου, είτε έχει κουνηθεί κανένα καλώδιο σύνδεσης λόγω πτώσης πχ. Σε αυτή την περίπτωση το κακό είναι σχετικά μικρό, μιας και η αλλαγή θα σου στοιχίσει <100ευρώ με εργασία.
 Αν δεν ανάβει σε εξωτερική οθόνη, λογικά είναι καμμένη κάρτα γραφικών. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε: α) χρόνια υπερθέρμανση του λαπτοπ σου, που έχει ώς συνέπεια να σου κάψει την κάρτα. Τσέκαρες συχνά θερμοκρασίες; Ήταν φυσιολογικές; Το καθάριζες και του άλλαζες πάστες ανα 6-7 μήνες; Δυστυχώς όντας λάπτοπ τα ανταλλακτικά είναι ακριβά και πολύ συγκεκριμένα. Μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό των λάπτοπ έρχονται με ενσωματωμένες κάρτες γραφικών πάνω στην μητρική, μιλάμε για πολύ μεγάλο κόστος που δεν συμφέρει η επισκευή του. Φυσικά καλό θα ήταν να το τσεκάρει και ένας τεχνικός. Αλλα αν είναι πρόβλημα κάρτας γραφικών-μητρικής, πας για καινούργιο.

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:20:56 μμ »
Σπύρο τα έκανα κι αυτά.
Μόλις πατήσω το κουμπί της εκκίνησης αυτό ανάβει για 1-2 δευτερόλεπτα, μαζί με το λαμπάκι λειτουργίας του σκληρού δίσκου, μα δε γίνεται τίποτα.
Με τη μπαταρία μόλις το συνδέσω στο ρεύμα, δείχνει να τη φορτίζει -αυτό ίιιιιιισως ειναι ένδειξη ότι δεν έχει καεί η μητρική του (κάτι που έχω αρχίσει να μην το πιστεύω πια).
Ο υπολογιστής έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών για την οποία έχω καταφύγει και στο κόλπο του φούρνου μπας και σετάρουν τα κυκλώματα, αλλά και πάλι τίποτα -εννοείται αφού διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ζωή ακόμη και αν συνδέσ τον υπολογιστή με εξωτερική οθόνη.
Αύριο θα το δώσω και σε έναν τεχνικό να του ρίξει μια ματιά, μα δεν υπάρχει πια ελπίδα καμιά...

Βαίνομεν προς αγγελίαν πώλησης...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 10:56:49 μμ »
Είναι η μητρική σου... Αν θες μου το στέλνεις Αθήνα στο επισκευαζω και στο στέλνω!! Πιθανότατα κάτι έσκασε ίσως κάποιος πυκνοτης... άστο 12 ώρες χωρίς μπαταρία χωρίς ρεύμα και δοκίμασε πάλι!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 12:40:48 πμ »
Είναι η μητρική σου... Αν θες μου το στέλνεις Αθήνα στο επισκευαζω και στο στέλνω!! Πιθανότατα κάτι έσκασε ίσως κάποιος πυκνοτης... άστο 12 ώρες χωρίς μπαταρία χωρίς ρεύμα και δοκίμασε πάλι!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

όταν λες "στο επισκευάζω" τι εννοείς? reflow? reballing?
έχω κι εγώ ένα fujitsu που κατά 99% έχει σκάσει η κάρτα γραφικών του. έχω πάρει κάτι προσφορές για reflow με 50 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, μιας και δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για μετα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Νεκρανάσταση υπολογιστή
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 01:54:18 πμ »
όταν λες "στο επισκευάζω" τι εννοείς? reflow? reballing?
έχω κι εγώ ένα fujitsu που κατά 99% έχει σκάσει η κάρτα γραφικών του. έχω πάρει κάτι προσφορές για reflow με 50 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, μιας και δεν υπάρχει καμιά εγγύηση για μετα.
δεν ειμαι εταιρια για να κανω αυτα που λες ουτε εχω τα εργαλεια... και προφανως αυτος που λεει οτι κανει reflow στο σπιτι ειναι ψεμα γιατι αυτα δεν γινονται με πιστολακια για τα μαλλια κτλ... αλλα και reballing ειναι δυσκολο να κανει καποιος παλι στο σπιτι... συνηθως στα λαπτοπ σκαει ο πυκνωτης στο κυκλωμα της μπαταριας τον κοβεις παιρνεις εναν καινουργιο με 1 η 2 ευρω και τον ξανακολλας... δεν ειναι τοσο δυσκολο... θελει εμπειρια μονο να μπορεις να ξεχωρισεις το προβλημα και αν ειναι σκασμενος ο πυκνωτης αυτο ειναι το πιο δυσκολο... αυτα βεβαια τα κανουν ηλεκτρονικοι που εχουν εμπειρια κατι που οταν οι τηλεορασεις ηταν crt αυτα καναν οι ηλεκτρονικοι και ειχαν βγαλει εκατομμυρια... με τις led μετα τελειωσε το πανηγυρι...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!