Αποστολέας Θέμα: ερασιτεχνικος παλμογραφος  (Αναγνώστηκε 7327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:43:08 μμ »
Θα αναφέρω κάτι που δεν έχει άμεση σχέση αλλά το είδα στο ebay όσοι θέλουν να ξέρουν κάθε στιγμή πόσο χάνει το ρολόι σας υπάρχει ένα προσιτό μηχάνημα

http://www.bmumford.com/mset/modelwatchpro.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:54:05 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2008, 08:42:40 πμ »
Θα αναφέρω κάτι που δεν έχει άμεση σχέση αλλά το είδα στο ebay όσοι θέλουν να ξέρουν κάθε στιγμή πόσο χάνει το ρολόι σας υπάρχει ένα προσιτό μηχάνημα

http://www.bmumford.com/mset/modelwatchpro.html


Πολύ ενδιαφέρων, αλλά όχι και τόσο προσιτό ...
Εδώ βρήκα κάτι λίγο πιο ακριβό αλλά μοιάζει ποιοτικότερο, (TYMC Watch Tester MTG-3000) ...

http://www.tztoolshop.com/FB_Catalog_Timers.html

Και εδώ ένα αρκετά "φτηνό" αλλά δεν κατάλαβα αν είναι και Beat frequencies meter ?!?
Μιλάμε για το Witschi Cyclonic - Rate ...
http://www.swissforniture.com/eng/catalogo.asp?cat=11&pag=10

Ίσος εδώ να μας βοηθήσει και ο φίλος george_ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:54:23 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2008, 12:55:18 μμ »
καινουργιο δεν θα βρεις νομιζω κατω απο 1000 δολαρια αλλα μεταχειρισμενο θα βρεις μεχρι και στα 300 δολαρια και βεβαια σοβαρα για την αγορα ενος τετοιου μηχανιματος πρεπει να σκευτεται καποιος με πολα και καλα ρολογια(stefmac ειμαι νεος στο forum και δεν  ξερω τι ρολογια εχεις ).αυτο τον καιρο φτιαχνω μια τετοια μηχανη και μεχρι στιγμης μου εχει κοστισει 150 ευρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβεια μου δινει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:53:51 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2008, 07:26:13 μμ »
καινουργιο δεν θα βρεις νομιζω κατω απο 1000 δολαρια αλλα μεταχειρισμενο θα βρεις μεχρι και στα 300 δολαρια και βεβαια σοβαρα για την αγορα ενος τετοιου μηχανιματος πρεπει να σκευτεται καποιος με πολα και καλα ρολογια


Δεν νομίζω ότι χρειάζεται σε ένα "απλό χρήστη", μιας και απλός διαπιστώνεις σε 6 θέσεις ή παραπάνω
την ημερήσια απόκλιση του ρολογιού σου, αλλά χωρίς εργαλεία και γνώση και πήρα είναι άχρηστη μια τέτοια μηχανή.
Και συμφέρει καλύτερα 1 φορά στο 3-6μηνο μια επίσκεψη στον "φίλο σου" ωρολογοποιό για μια απλή καταγραφή, και κάθε 4-5 χρόνια service.

(stefmac ειμαι νεος στο forum και δεν  ξερω τι ρολογια εχεις

Τίποτα το σπουδαίο χρηματικά, αλλά συναισθηματικά σημαντικά για μένα ...
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,818.0.html
Από αυτά "αφαιρείς" το LONGINES που δύστυχος πούλησα και προσθέτεις αυτό ...
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,891.0.html


.αυτο τον καιρο φτιαχνω μια τετοια μηχανη και μεχρι στιγμης μου εχει κοστισει 150 ευρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι ακριβεια μου δινει


Το θέμα ακρίβεια είναι όλα τα "λεφτά" ...
Όταν το τελειώσεις το progect μπορείς να το τσεκάρεις,
με ένα ίδιο ρολόι την ίδια στιγμή σε μια Witschi ενός "φίλου σου" ωρολογοποιού ...

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:53:34 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2008, 07:45:50 μμ »
καταρχας ωραια συλογη και αυτη η απολεια νομιζω αξιζε και εγω σκοπευω να κανω κατι τετοιο αλλα ποναει ε;
Το project που δουλευω δεν ειναι με vibrograph αλλα με ενα ηψηλης ποιοτητας μικροφωνο οπως και τα μηχανιματα της αγορας αλλα το συνδεω σε παλμογραφο ο οποιος συνδεεται σε pc το οποιο κανει το calibrete αρα θα εχω σχεδον απολιτη ακριβεια
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:53:11 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2008, 09:25:00 μμ »
καταρχας ωραια συλογη και αυτη η απολεια νομιζω αξιζε και εγω σκοπευω να κανω κατι τετοιο αλλα ποναει ε;
Το project που δουλευω δεν ειναι με vibrograph αλλα με ενα ηψηλης ποιοτητας μικροφωνο οπως και τα μηχανιματα της αγορας αλλα το συνδεω σε παλμογραφο ο οποιος συνδεεται σε pc το οποιο κανει το calibrete αρα θα εχω σχεδον απολιτη ακριβεια

Πρέπει να λάβεις υπόψη και τις "αντανακλάσεις" του ήχου της μηχανής στα εσωτερικά της κάσας ...
... Έτσι ώστε να "βλέπεις" 28.800 vph, ή όπια συχνότητα έχει ρυθμιστή η κάθε μηχανή .

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:52:57 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2008, 09:27:34 μμ »
ναι το ξερω ακολουθω ετοιμο project δεν το σκευτομαι μονος μου και βεβαια εχω και το καταληλο software
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:52:43 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2008, 09:32:47 μμ »
ναι το ξερω ακολουθω ετοιμο project δεν το σκευτομαι μονος μου και βεβαια εχω και το καταληλο software

Ωραίος, και μπράβο !!!
Όταν το ετοιμάσεις θέλω φώτο και πληροφορίες !!!

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:52:29 μμ από george_ »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2008, 09:38:30 μμ »
σιγουρα θα ανευασω αλλα δεν ειναι για καποιον που δεν εχει παλμογραφο μιας και στοιχηζει 1000ευρο και μαλον επρεπαι να το πω απο την αρχη πως μονο το microphone sensor εχει 150 ευρο αλλα το ολλο συστημα δεν παιζεται
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:52:15 μμ από george_ »

warover

  • Επισκέπτης
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2008, 09:41:31 μμ »
εγω το φτιαχνω γιατι ειμαι απο κρητη και κανεις δεν εχει μηχανιμα που να μετραει απολειες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2008, 10:51:54 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2008, 10:27:51 μμ »
μιας και το αναφερατε,εφτιαξα ενα με την βοηθεια φιλου που ασχολειται ,στην ουσια κανει μια ενισχυση σηματος εχει μια πιεζοηλεκτρικη μεμβρανη,αισθητηρα, το στελνει στην εισοδο μικροφωνου του υπολογιστη και εχοντας το καταλληλο προγραμμα απο το νετ σου κανει μια απεικονηση οπως εδω¨

προς το παρον το δοκιμαζουμε,οταν το χω θα σας πω νεοτερα,βασικα ενα παιχνιδι ειναι παρα κατι αλλο ,αλλα φτηνο τουλαχιστον.κοστος υλικων εμεις καπου στα 11 με 15 ευρω
αμα εχεις χαλασει εως τωρα 150 για τμημα τοτε τραβα παρε ενα ετοιμο φτηνο απο το νετ και με εγγυηση.αποψη μου μιας και σου χει μπει σαν ιδεα δηλαδη!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2008, 12:25:55 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2008, 10:55:47 μμ »
warover
ανοιγε ενα θεματα για να αναφερθεις σε νεου περιεχομενου θεματολογια
το χω πει παλι.σε παρακαλω πολυ

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2008, 11:04:15 μμ »
η τιμη του μηχανιματος που εχω ειναι μεχρι στιγμης 1150(το μηχανιμα που εκανε 1000 ευρο το ειχα) και απαιτει και υπολογιστη αλλα με την ιδια μεθοδο μετρανε οικαλητερες εταιριες του κασμου την ακριβεια τον μηχανων τους αλλα δεν το προτεινω σε οποιων δεν εχει τον εξοπλησμο

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2008, 12:12:55 πμ »
τα καλα μηχανηματα ειναι απο συγκεκριμενες μαρκες και με κοστος που ξεκιναει κατα μεσο ορο τα 1500 -2000 ευρω αλλα η χρηση τους ειναι για επαγγελματιες του χωρου που κατεχουν τον χειρισμο τους και τους αποφερει ενα κερδος (!),αρα θεωρω υπερβολη για μας την αγορα ενος παλμογραφου.η καλυτερη,γρηγοροτερη και πιο αξιοπιστη λυση ειναι ο ρολογας μας που θα ρυθμισει το ρολοι .
εαν περα απο ολα αυτα καποιος θελει να κανει εναν ερασιτεχνικο για να παιξει η απλα απο περιεργεια μπορει με ελαχιστα χρηματα και τις καταλληλες γνωσεις η την συμβολη τριτου να πειραματιστει,αλλα το κοστος να ειναι οχι απλα λογικο αλλα ευτελες διοτι ποτε δεν θα χρειαστει ουσιαστικα παρα σε λιγους που εχουν εμπειρια να ανοιγουν ρολογια(τα ακριβα θα τα δινα σε εξειδικευμενο μονο ρολογα) και περαν τουτου η αξιοπιστια στις μετρησεις θα διακρινεται απο ποσοστο λαθους στατιστικα οχι αμελητεο.αυτο πιστευω απο αυτα που ειδα για το θεμα κατα καιρους .

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 31, 2008, 10:41:45 πμ »
Καταρχήν έχετε δίκιο ότι δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν έχεις τα υλικά από άλλες εφαρμογές .αν μπορούσατε θα ήθελα να μου πείτε τι ενισχυτή χρησιμοποιείτε για την ενίσχυση του σήματος και από πού τον προμηθευτήκατε.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 31, 2008, 03:08:06 μμ »
ξεχασα το πιο βασικο,αν και πιστευω οτι ειναι κατανοητο,να αναφερω μονο πως βλεπουμε ποσα vph (frequency) ειναι το ρολοι.εχουμε 5bps( beats per second)*60sec*60min=18.000b/h.
οπως ανεφερα ηδη στον warover οταν εχουμε τελειωσει και μετις δοκιμες θα βαλω λεπτομερειες.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2008, 06:10:07 μμ »
νομιζω απο την εικονα που ειδα οτι το προγραμα υπολογιζει και το σφαλμα
τελος το site με το project που αναφερει ο george_ ειναι το εξεις αλλα δεν ειναι αναλητικο στην κατασκευη του sensor
http://tokeiyade.michikusa.jp/english/

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 31, 2008, 06:12:17 μμ »
νομιζω απο την εικονα που ειδα οτι το προγραμα υπολογιζει και το σφαλμα
τελος το site με το project που αναφερει ο george_ ειναι το εξεις αλλα δεν ειναι αναλητικο στην κατασκευη του sensor
http://tokeiyade.michikusa.jp/english/


εδω το προγραμμα,ποτε δεν ειπα απο εδω και  το σχεδιο,μην συγχεουμε.μην βιαζεσαι,ολα στην ωρα τους

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ερασιτεχνικος παλμογραφος
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 31, 2008, 06:22:20 μμ »
εχεις δικιο βγιαζομαι πολυ ;)