Αποστολέας Θέμα: Οικονομικα μηχανικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Doros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Οικονομικα μηχανικά ρολόγια
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:10:43 μμ »
Καλησπέρα σε ολους

ειναι η πρώτη φορά που γράφω στο mywatch. Ο λογος ειναι οτι εχω αγοράσει τα τελευταία 5-6 χρόνια 3 ρολόγια μηχανικά αυτόματα, της τάξεως των 150€-200€, seiko 5 (τα καινούργια που εβγαλε, οχι τα παλία τα αθάνατα) και orient, τα οποία μετά απο 2-3 χρόνια λειτουργίας, ξαφνικά εχαναν. Εννοώ οτι το πρωί που ξυπνας το βλέπεις 10 λεπτά πισω. Μετά απο μια εβδομάδα το ιδιο

Η ερώτηση ειναι, μπορεί να ειναι συμπτωση? Δεν νομίζω. Οφείλεται στην χαμηλή τιμή? Η επισκευή εχει νόημα?

Επίσης παρόμοιο πρόβλημα ειχα και με τα swatch, quartz, των 50€-80€. Επειδή παρουσιάζαν (το ιδιο πρόβλημα) κάθε 3-4 μήνες, η swatch δεν μπορούσε να το δεχθεί. Τους αφησα ενα για ελεγχο αλλά δεν υπήρξε κάποια απάντηση

Πρέπει να αγοράζουμε ρολόγια αξίας μεγαλύτερης των 1.000€, ή ψηφιακά casio σαν το G-Shock για να μην μας προδίδουν ?  (τα ρολόγια μας)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δώρος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα μηχανικά ρολόγια
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:19:39 μμ »
Καλώς ήρθες και καλά ποσταρίσματα.

Σε γενικές γραμμές, ρολόγια μηχανικά αυτού του εύρους τιμής είναι και λίγο λαχείο. Θέλω να πω ότι υπάρχει πιθανότητα να εμφανίζουν τα προβλήματα που αναφέρεις, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα ο κανόνας. Για παράδειγμα, έχω ένα skx007 εδώ και 7 έτη που είναι μέσα στα ανεκτά όρια. Αντίθετα, θυμάμαι κι εγώ ότι όποιο swatch χρονογράφο είχα μετά από λίγο είχε θέμα« με την ευθυγράμμιση των δεικτών. Έχω την εντύπωση ότι ίσως στάθηκες λίγο άτυχος.

Ωστόσο, το καλό με αυτά τα ρολόγια - και αναφέρομαι κυρίως στα ιαπωνικά - είναι ότι με πολύ χαμηλό κόστος μπορείς να τα σερβίρεις σε ανεξάρτητους ρολογάδες και να πετύχεις πολύ καλύτερες χρονομετρίες.

Αποσυνδεδεμένος Doros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα μηχανικά ρολόγια
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:46:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ andrey

δεν ειχα πρόβλημα οσο δουλευαν κανονικά με το "χάσιμο". Ηταν εντός προδιαγραφών. Περίπου 5 λεπτά τον μήνα. Το ηξερες και το διορθωνες.

Τα ξαφνικά δεκάλεπτα εικοσαλεπτα που εχαναν το βράδυ ηταν τα απαράδεκτα. Νόμιζες οτι μπορείς να κοιμηθείς 10 λεπτά ακόμη και την πάταγες

Επειδη αυτο που εχω μου αρέσει (Orient bambino), θα το δώσω για επισκευή. Δεν ξέρω αν υπάρχει service Οrient  επίσημο

ευχαριστώ και πάλι

Δώρος