Αποστολέας Θέμα: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo  (Αναγνώστηκε 71247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 12:03:27 μμ »
σχεδον όλες οι εταιριες εχουν ρολογια απο 42mm και ανω. Πως και του φανηκαν μεγαλα τα PANERAI ?

Τα Panerai του φάνηκαν μεγάλα επειδή ... είναι μεγάλα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:26:40 μμ »
   H έκθεση ήταν σαφώς μειωμένη σε σχέση με πέρσι.....έλλειπαν σημαντικές εταιρείες του χώρου όπως Αudemars, Patek, Zenith, Breitling, Omega, Longines, Tissot, Hamilton, Fortis, Oris, Seiko κλπ έτσι για να αναφέρω μερικές.....κακώς, πολύ κακώς για τις ίδιες.....οι καιροί είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολοι και η συμμετοχή σε μια έκθεση σίγουρα θα βοηθούσε πρώτα απ'όλα τις εταιρείες και φυσικά κι εμάς ως καταναλωτές. Άσε που νοιώθω ότι κάπου γράφουν εμένα προσωπικά, αλλά και όλο το ωρολογόφιλο κοινό με την μη συμμετοχή τους.....λες και στην χώρα μας γίνονται 2-3 εκθέσεις το χρόνο και θα μας δοθεί η ευκαιρία να τις δούμε κάπου αλλού αργότερα.....

   Αντίθετα νομίζω ότι αξίζουν συγχαρητήρια στους διοργανωτές και σε όλους ανεξαιρέτως τους εκθέτες που τόλμησαν σε μια τόσο δύσκολη εποχή και "άνοιξαν τις πόρτες τους" στο κοινό. Για μένα η επίσκεψη στην έκθεση άξιζε με το παραπάνω, άλλωστε νομίζω πως πήρατε κι εσείς μια ιδέα από τις φωτογραφίες ότι υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα να δεί και να θαυμάσει ένας φίλος του ρολογιού. Ας μην είμαστε λοιπόν "γκρινιάρηδες" όπως είπε και ο bb και ας σταθούμε στα θετικά της όλης υπόθεσης, που δεν ήταν και λίγα.

   Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για τις φωτογραφίες. Η αλήθεια είναι πως πήγα κάπως απροετοίμαστος και χαλαρός, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι καλύτερο και πιό αντιπροσωπευτικό, επιφυλάσομαι όμως για του χρόνου. Εμείς να είμαστε καλά ;D

     


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 01:58:16 μμ »
Ευχαριστούμε ρε Γιάννη, πάντα μας σκλαβώνεις που κάνεις τόση καλή δουλειά και τρέχεις για το φόρουμ!

Τώρα, να γίνω και λίγο κακός με τα της έκθεσης...

- Έκθεση σχεδόν άγνωστη στο ευρύ κοινό της Αθήνας, εκτός κι αν νομίζουν ότι το αγοραστικό τους κοινό -λόγω υψηλής ωρολογοποιίας- είναι τρεις κι ο κούκος. Που είναι δηλαδή, και θάναι και λιγότεροι του χρόνου... Κοινώς προώθηση για γέλια... οι ίδιοι και οι ίδιοι...
- Marketing παρωχημένο και κοντόφθαλμο. Εκτός κι αν νομίζεις ότι θα σημειώσεις εμπορική επιτυχία με μπούτια και στήθια στον αέρα, από νεαρές καλλονές. Φίλε, το χέρι στην τσέπη μπαίνει μετά από άλλο ψάξιμο, όχι γιατί μου κούρδισες την ερωτική κορώνα! Όταν βγαίνεις σε τέτοιους καιρούς και με τέτοιο κοινό πρέπει να προβάλλεις ΠΡΩΤΑ και ΔΥΝΑΤΑ τα φθηνά σου μοντέλα, τα προσιτά, και πίσω από την βιτρίνα -άμα λάχει- έχε και τις ναυαρχίδες. Και τα προβάλλεις με πολύ ψαγμένη επάνδρωση, η οποία σπρώχνει το μάτι του επισκέπτη στα εκθέματα, όχι στα σούπερ μίνι και στα χαβαλετζίδικα σχόλια που ακολουθούν από όλους ανεξαιρέτως!
- Φυσικά η τραγική απουσία των μεγαλύτερων εταιρειών του χώρου. Αυτό ερμηνεύεται -και είναι- η απόλυτη σφαλιάρα για μία έκθεση. Τι άλλο να πω?
- Πρέπει οι έμποροι/εισαγωγείς ν' αλλάξουν πολιτική. Η χώρα βαδίζει για ελεγχόμενη χρεωκοπία. Τα είδη πολυτελείας πρέπει να χάσουν αρκετό από το ήδη απαράδεκτο (σε σχέση με τον ανταγωνισμό του εξωτερικού) ποσοστό κέρδους για να επιβιώσουν... Αυτό δεν φαίνεται να το καταλαβαίνουν οι νεοέλληνες με την γραβάτα/πουλάω... Τα "πτυχία" marketing κολλεγίων, οι κονσέρβες της πλάκας, δεν φτάνουν ρε παιδιά για ν' αντιμετωπιστεί η κρίση στο εμπόριο...

Λυπάμαι που το λέω, αλλά η Έκθεση -για μένα- ήταν περισσότερο μνημόσυνο ενός φθίνοντος θεσμού. Ας κοιτάξουν ν' αλλάξουν σοβαρά τα σκοπευτικά τους και την πολιτική τους, γιατί του χρόνου θα κατεβούν στο υπόγειο...
Αυτά τα ολίγα...
Θάνος

Ωραίος και γλαφυρός για άλλη μια φορά ο Θάνος.. Σωστός!

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 03:25:58 μμ »
Και μιας και λογος πολυς εγενετο για τα FRANCK MULLER υπαρχει ανοικτο κονε[ονομα και τηλεφωνο] με στελεχος του περιπτερου,με καλα ακουσματα για περιθωρια εκπτωσεων,στην διαθεση σας.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:02:57 μμ »
Καλησπέρα και από μένα,
Η έκθεση παρόλη τη μειωμένη συμμετοχή των εταιρειών, δεν παύει τουλάχιστον για μένα, να είναι ένα ευχάριστο γεγονός. Μοναδική εμπειρία ήταν η συμμετοχή στο εργαστήριο της JL. Εστω και για λίγο πήρα μια γεύση από τον μαγευτικό κόσμο και είδα το πόσο δύσκολο έργο επιτελούν.
Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει στην ελληνική αγορά ή και στο εξωτερικό γενικότερο κάποιο κιτ συναρμολόγησης ρολογιών για αρχάριους. Ενα συνολικό πακέτο, ποθ να περιλαμβάνει όλα τα εξαρτήματα ώστε να φτιάξεις ένα ρολόι

Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:16:36 μμ »
Μια χαρά ήταν....άστους να λένε....λές και θα ψωνίσει κανείς(μας) από αυτούς...όλοι στην παράλληλη απευθύνονται πια...
ξαφνικά γίναμε και απαιτητικοί....το θές; το παίρνεις...όλοι μας γίναμε παντογνώστες...θες το Panerai το special το ιστορικό το εκλεκτό...από πού θα το πάρεις; από παράλληλη...το ίδιο και με το ROLEX...θες το Paul Newman ή το COMEX ή το τάδε ....μία από τα ίδια!
maestro στο τέλος θα μας πεις ότι θα πάρεις και tourbillon χαχαχαχαχαχα να σε δώ και να σε θαυμάσω
εσύ αγόρι μου μόνο για ΡΕΞ και Πανέρια είσαι(γι'αυτό σε πάω)
Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε πάρει τις αποφάσεις μας,έχουμε τις "άκρες μας" (και second hand κλπ),μην είμαστε και αχάριστοι σε οποιαδήποτε προσπάθεια γίνεται,ΌΠΩΣ και αν μας φαίνεται πιά.ΑΥΤΟΙ που ξέρουν και έμαθαν ,γνωρίζουν πολύ καλά που θα απευθυνθούν!Από εκεί και πέρα λογικό είναι σε μια τέτοια άσχημη εποχή να υπάρχει "λιτότητα" και στο συγκεκριμένο είδος!
Αυτά φίλοι μου,GiannisH και πάλι thx για την όλη παρουσίαση σου...ήταν πραγματικά σαν να ήμουν εκεί(ίσως και καλύτερα όπως έγραψαν και άλλα παιδιά).
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:30:11 μμ »
ο μονος που εχει τα λεφτα ν απαρεο οτι θελει ειναι αυτος ....




Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:33:03 μμ »
maestro στο τέλος θα μας πεις ότι θα πάρεις και tourbillon χαχαχαχαχαχα να σε δώ και να σε θαυμάσω εσύ αγόρι μου μόνο για ΡΕΞ και Πανέρια είσαι(γι'αυτό σε πάω)
και στο συγκεκριμένο είδος!

...και ξερο ψωμι... τι tourbillon και αδερφιστικες μπουρδες μου λες :)

Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:38:24 μμ »
γεια σου ρε maestro...
όσο για τον Τζιμπριλ (ΑΝ και είμαι γαύρος)με γεια του και μαγκιά του!όλος ο βάζελος μόνος του είναι
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:00:17 μμ »
Γύρισα σήμερα και εγώ.
Πέρασα πολύ όμορφα. Είδα ξανά φίλους που είχα πολύ καιρό να δω και γνώρισα καινούριους. Άρη ευχαριστώ για το κέρασμα, επιφυλάσσομαι...
Όλοι έχετε δίκιο σε ό,τι γράφετε για την έκθεση. Μικρή και λίγη, αλλά όπως μας είπε άνθρωπος του χώρου στην επισήμανσή μας αυτή, "πάλι καλά, σε αυτούς τους καιρούς που ζούμε...." ;)
Γιάννη, ευχαριστούμε για το εκτενές φωτορεπορταζ. "Tράβηξες" όμως μόνο τα άψυχα μοντέλα, όχι τα έμψυχα, τα οποία σε πολλές περιπτώσεις ήταν τα καλύτερα εκθέματα των περιπτέρων. Perrelet (ειδικά το μαύρο, έτσι Άρη??), IWC, JLC. Σ' αυτά μόνο χαμογελούσες και σου χαμογελούσαν.... ;D ;D
Κατά τα λοιπά, τον τραβάγαμε μέσα από την chronoswiss και "κόλλησε" πάλι πανερίτιδα με το 359, που φόρεσε.
Το εργαστήριο της JLC, ήταν λέει, τρομερή εμπειρία για όσους το δοκίμασαν. Πήραν και δίπλωμα/πιστοποιητικό Master Class!!
Τρέμε Άρη911.... :D :D
Ένα δυο πραγματάκια που με "χάλασαν". Οι εξωφρενικά υψηλές τιμές βιτρίνας των αντιπροσωπειών στη Ελλάδα, σε σχέση με λιανικές τιμές καταστημάτων του εξωτερικου, σε βαθμό κατάπτυστης αισχροκέρδειας (ευτυχώς όχι σε όλες). Έχει δίκιο ο Κονάκης που λέει ότι θα πρέπει πια να ξυπνήσουν και να αλλάξουν πολιτική τιμών, γιατί έχει και αλλού "πορτοκαλιές". Τουλάχιστον δεν θα ρεζιλεύονται στα μάτια μας. :(
Επίσης ρε παιδιά, αφού πηγαμε πολλοί από εμάς στην έκθεση και μάλιστα περιπου την ίδια ώρα και μέρα, γιατί δεν οργανωθήκαμε καλύτερα να βρεθούμε περισσότεροι?? ???
Άντε του χρόνου καλύτερα, περισσότερα και πιο οργανωμένα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 102
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:04:13 πμ »
ο μονος που εχει τα λεφτα ν απαρεο οτι θελει ειναι αυτος ....





Μεγάλε ακριβώς εκεινή τη στιγμή ήμουν και εγώ εκεί δίπλα μου έπρεπε να ήσουν,όλα τα λεφτά ο φίλος του Τζιμπριλ με τη φούστα και τα παπούτσια με τα φτερά!!!
Πάντως για τον Τζιμπριλ συμφωνώ και 'γω μεγάλος παίχτης και μια ομάδα μόνος του για δεύτερη χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:43:59 μμ »
...Perrelet (ειδικά το μαύρο, έτσι Άρη??),


 ](*,) Αχ τι τραβαω με αυτα που βλεπω

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:23:51 πμ »



οι κυριοι τι εφτιαχναν εκει ????

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:27:05 πμ »
περισσοτερες φωτογραφιες εβγαλα (με το κινητο) στο PANERAI Περιπτερο...














 

Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:29:03 πμ »



οι κυριοι τι εφτιαχναν εκει ????

Τα "γιατρουδάκια" στην AUDI & στην Mercedes μου θύμισαν πριν μερικά χρόνια....η καλημέρα κόστιζε 100 euro και στο τέλος το service κοντά στο χιλιάρικο!......χορτάσαμε.....αμ δεν έχει πια.... :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 02:45:23 μμ »



οι κυριοι τι εφτιαχναν εκει ????


Σχεδιαζαμε την νεα καλυμπρα της JLC.  ;D

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 11:21:03 πμ »
Πήγα στην έκθεση την Παρασκευή 19/11/2010 που ήταν τα εγκαίνια. Ευτυχώς, κάποιοι καλοί επαγγελματίες του χώρου, φρόντισαν και μου έστειλαν προσκλήσεις, με αποτέλεσμα να βρεθώ με 3 τελικά. Φόρτωσα δύο φίλους (μας περίσσεψαν και 3 θέσεις δυστυχώς) και πήγαμε. Η αλήθεια είναι πως γύρω στις 19:30 στην είσοδο είχε ουρά που έφτανε ως έξω, αλλά η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά γρήγορη. Συμφωνώντας με τους συμφορουμίστες, θα πω πως "κάθε πέρυσι και καλύτερα". Έλειπαν πολλές μάρκες ρολογιών, όλες οι "φτηνές" ή μάλλον, καλύτερα, έλειπε σε σχέση με πέρυσι ένας ολόκληρος όροφος. Την επίσκεψή μου θα τη χαρακτήριζα περισσότερο ως συμμετοχή σε ένα κοσμικό γεγονός, σε εγκαίνια καταστήματος κλπ. Η έκθεση ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά δε νομίζω πως ανταποκρινόταν σε είσοδο 10 ευρώ. Οι εργαζόμενοι των περιπτέρων ήταν όλοι τους ευγενικοί, σου έδιναν άμεσα να δοκιμάσεις όποιο ρολόι ήθελες, ενώ -το πιο ενδιαφέρον- σου ξεκαθάριζαν από την αρχή είτε ήταν αντιπρόσωποι είτε καταστηματάρχες πως γίνεται καλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη. Κατά τ' άλλα, είχε αρκετές όμορφες παρουσίες, διαφόρων ηλικιών, εργαζόμενες και μη και με λίγη καλή προσπάθεια, πήραμε και ένα τηλεφωνάκι (όχι συσκευή,;D). Είχε αξιόλογο μπουφέ και αυτό τον καταρράκτη σοκολάτας με τις φράουλες που βουτούσες μέσα (fondu) τον τιμήσαμε δεόντως. Στην έκθεση είδαμε και μεγάλα ονόματα του ελληνικού... κινηματογράφου όπως την Μαριάννα Ντούβλη, ενώ ήταν και η Playmate 2010. Έπαιζαν και αρκετά milf Β. Προαστείων ;D Συμπερασματικά, η έκθεση άξιζε για δωρεάν είσοδο και μάλιστα στα εγκαίνια. είχε λίγο απ'όλα. Θέαμα, φαγητό, ποτό, γκλαμουριά, οφθαλμόλουτρο, ενδιαφέρον. Για 10 ευρώ όμως, νομίζω πως δεν άξιζε. Ίσως για 5 ευρώ. Βέβαια, εμείς που είμαστε λάτρεις και έχουμε το μικρόβιο, ίσως να δίναμε και περισσότερα για αν βρεθούμε στο χώρο μας και αυτό είναι ένα φιλοσοφικό ερώτημα...

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:45:02 μμ »
5 € με φαγητο, Ντουβλη & Playmate '10 ? ....

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:59:17 μμ »
5 € με φαγητο, Ντουβλη & Playmate '10 ? ....
Την Παρασκευή η είσοδος επιτρπόταν μόνο σε όσους είχαν πρόσκληση και φυσικά ήταν δωρεάν, γι' αυτό και άξιζε με τα χίλια!!! Τις υπόλοιπες μέρες, ούτε φαγητό είχε, ούτε... Ντούβλη, ούτε playmate και πλήρωνες και... 10 έουρα. Την Παρασκευή επίσης, έδιναν μια τσαντούλα Armani με άρωμα, shower gel, κάτι κρέμες κλπ. Στο σάββατο και την Κυριακή αναφέρομαι λέγοντας πως η είσοδος θα έπρεπε να ήταν 5 ευρώ και όχι 10.

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Athina Fair 2010 - 19-21 Νοεμβρίου 2010 Helexpo
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 01:01:20 μμ »
ΟΚ, ΣΥΜΦΩΝΩ