Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα:με ποια έχουμε συνυπάρξει και οι εντυπώσεις μας.  (Αναγνώστηκε 35434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Σ'ενα Fiat Punto SX του 1996 εμαθα να οδηγω..



Ελεεινη ποιοτητα, οχι υδραυλικό τιμονι, επιλογεας για τα μπαζα αλλα ανετο μεσα για περιπτυξεις στη Φιλοθεη.

Απο το 2003 και για 10 χρονια ενα VW polo 100PS. Ανετο, μαλακο εως βαρκα, ωραιο σαζμαν, μετρια ποιοτητα.
Δεν ειναι το δικο μου αλλα μεχρι και οι ζαντες ιδιες ειναι..



Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
ανετο μεσα για περιπτυξεις
Εδώ γελάμε......... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Αστα διαλα, είχες δεν είχες το χάλασες κι αυτό το νήμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Εδώ γελάμε......... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Αστα διαλα, είχες δεν είχες το χάλασες κι αυτό το νήμα.

Αλλα ελεγες τοτε.

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
1) Mε αυτό έμαθα





Να προσθέσω μερικά από τα ατού του αυτοκινήτου

Πήγαινε με 3 ρόδες αν πάθαινε λάστιχο και αν το είχες για 22 χρόνια εννοείται ότι το έχεις δει στην πράξη πολλές φορές
Ο τύπος στο video το τρέχει κιόλας.



<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/cFOjurjyecw" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/cFOjurjyecw" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


ο χώρος αποσκευών δεν υπάρχει




Τις βαλίτσες τις παίρνει κάθετα στο όρθιο την μια δίπλα στην άλλη απλά δεν βρήκα φωτό με βαλίτσες.
Εννοείται το ΒΜΧ μου το χωρούσε για πλάκα ολόκληρο.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Αλλα ελεγες τοτε.
this post is useless without pictures
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
H alfa είναι το πιο μάπα αυτοκίνητο που έχει περάσει από την οικογένεια από άποψη ποιότητας.
Σκιάστρα κρέμονται καθίσματα τρίζουν, το κάθισμα του οδηγού δεν πάει πλέον μπροστά ο επιλογέας αίσθηση κουτάλας σε φασολάδα και πολλά άλλα σε αστοχία υλικών στο χρόνο. Πραγματικά αμάξι πενταετίας. Ότι "πολυτελές" υλικό είχε έχει πλέον φθαρεί. Την κατανάλωση ας την αφήσω απ'έξω καλύτερα...άλλης εποχής.


6) Αlfa: 1 φορά το χρόνο από τον 1ο χρόνο τουλάχιστον αφήνει κάποιο μέλος της οικογένειας για άλλο λόγο κάθε φορά.
Ευτυχώς η πιο μακρινή απόσταση που άφησε κάποιον ήταν 1 ώρα μακριά ( Χαλκιδική ).

Έχω πεθάνει στο γέλιο λέμε :dielaughing:

Σπύροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Έχω πεθάνει στο γέλιο λέμε :dielaughing:

Σπύροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Του Σφουγγαριου ολα τα αμαξια ηταν κυριες γιατι τους φεροταν ως gentleman.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
this post is useless without pictures

Η πλατη του κι ο σβερκος του φαινονται μονο.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Του Σφουγγαριου ολα τα αμαξια ηταν κυριες γιατι τους φεροταν ως gentleman.

Εδώ γελάμε......... :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Αστα διαλα, είχες δεν είχες το χάλασες κι αυτό το νήμα.
Αλλα ελεγες τοτε.
Η πλατη του κι ο σβερκος του φαινονται μονο.





Το κακό με σας τα μικρά παιδια ειναι οτι,αν και μεγαλώσατε με το Μπόμπ Σφουγγαρακη κλπ,κλπ, το μονο που σάς έμεινε απ αυτό και δώσατε βάση και εξασκείστε, ειναι οι αλλαξοκ@λιες του Μπόμπ και του παλαμαρη Καλαμάρη ,σε αντίθεση με τις παλιότερες γενιές,που είμαστε δεκτικοί σε πληροφορίες που δεν κατεχουμε και "ρουφαμε" γνώσεις!!!  ;)
Μάγκες,ποτε δεν ειναι αργά,δεν ειναι κακό να μην είσαι φωτεινός παντογνωστης :lol: :jg:,κακό ειναι να μη "ρουφας" γνώσεις ,όταν σου προσφέρονται!!! :smt023
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 03:22:30 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Αυτοκίνητα:με ποια έχουμε συνυπάρξει και οι εντυπώσεις μας.
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 11, 2014, 03:06:21 μμ »
Γιάννη,Βασιλη(istar), σας "χρωστάω " μια απάντηση,λιγο αργότερα. :dielaughing: :dielaughing:

Προχωράμε λοιπόν στο αυτοκίνητο που το εχω δώσει και εχω μετανιώσει πολυ.
Alfa Romeo 156 1.6 .
Προσωπικά τη θεωρω απο τα πιο όμορφα αυτοκινητα ,για την εποχή της.
Την κράτησα περίπου 7 χρονια,μπήκε σε πίστες,μου προσέφερε πολλές χαρές οδήγησης,θα έχει παντα μια θέση στην καρδιά μου.



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 03:17:15 μμ από gerogian »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Μετά λοιπόν το mini, ήρθε η σειρά του PEUGEOT 106:



Αυτό το αυτοκίνητο πολύ το αγάπησα. Έμεινε στην οικογένεια πολλά χρόνια.
Μετά πήγα προς Γερμανία μεριά με το FOCUS το δεύτερο:



Παράλληλα είχα και το "πόλης" το FIAT PANDA:



Έπειτα αγόρασα την BMW 116. Πολύ καλή κατά τη γνώμη μου. Το πρώτο πισωκίνητο που είχα ποτέ:



Και μετά, άρχισαν τα...εταιρικά.
OPEL ASTRA προηγούμενης εσοδείας:



Στο καπάκι το ASTRA νεότερης κοπής:



Και τώρα το GOLF το DIESEL.



Τα αυτοκίνητα που αγάπησα περισσότερο ήταν το mini,  το 106 και η BMW.

Μάλλον ήμουν από τους πολύ τυχερούς, ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό θέμα από κανένα τους. Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να έχω μείνει ποτέ με αυτοκίνητο στο δρόμο....

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Ξεκινάω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μέσα σε αυτοκίνητο και τις βόλτες με τους γονείς μου.
Το Corolla!!!!!!!!! (Δεν έψαξα για γνήσιες φωτογραφίες αλλά είναι έτσι όπως το θυμάμαι!!!!).


Μετά από 12 χρόνια με το Corolla ήρθε ο Κορεάτης!
Hundai GLX 123!!!!!!!! (Φωτογραφία από το δίκτυο αλλά ολόιδιο με το δικό μας)


Μετά από 13 χρόνια ήρθε ο Τσέχος!!!!!
Fabia 1400  MPI.
Πουλήθηκε μετά από 10 χρόνια και 375.000 χιλιόμετρα και κυκλοφορεί ακόμα (το βλέπω τακτικά στην γειτονιά μου!!!!). Φωτογραφία από την αγγελία που είχα βάλει!!!


Το GOLF 1400 TSI που αισίως έκλεισε 4 χρόνια μαζί μας απροβλημάτιστα!!!!!!


Και τέλος το Pandaκι!!!!!!!!!! Έρωτας!!!!!!!

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Γιάννη,Βασιλη(istar), σας "χρωστάω " μια απάντηση,λιγο αργότερα. :dielaughing: :dielaughing:


Τι απάντηση χρωστάς και τι φωνάζουν οι άλλοι Σπύρο και Σπύρο λες και θα μας κάνεις στην alfa ρεκτιφιέ για να με αποστομώσεις.
Είναι το μόνο αμάξι που στην οικογένεια δεν αναφέρεται κανείς ως "δικό μου", χαζός είναι να επομιστεί 100% τα έξοδα? Σε όποιον κάτσει να χαλάσει αυτός το φτιάχνει (σε όποιον πέσει το φλουρί)!!
Τα SELENIA με τα κιβώτια τα βάζαμε από την αρχή στον Twin Spark, αλλά θα το ξέρεις αυτό για να έχεις σουτάρει την 156. Twin τον λένε γιατί καίει τα διπλά λάδια και κοστίζει τα διπλά για service με τα διπλά μπουζί.
Επίσης είναι το μόνο που αφήνουμε τα κλειδιά στην πυλωτή για όποιον χρειαστεί αμάξι στα γρήγορα. Δεν μας νοιάζει αν το πάρει κάποιος κάποιο βράδυ και δεν το βρούμε το πρωί.
Το μόνο που αξίζει είναι οι Kosei 17" Seneka RS



*Όλα τα αυτοκίνητα μας έχουν την ίδια χρήση και τα service γίνονται πάντα στην ώρα τους.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος μπιπ - μπιπ

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Ανώτατο Σοβιέτ!
(δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία του, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο)



Το αυτοκίνητο του πατέρα μου (aka Φιττιπάλντης, λόγω του ρηθέντος -και της πραγματικότητας...- υπό του ιδίου λέγοντος: "Κοζάνη-Θεσσαλονίκη σε μηδέν χρόνο και δέκα ώρες") στο οποίο έκανα μπράτσα προσπαθώντας να στρίψω το τιμόνι του για παρκάρισμα...
Το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσε να έχει αυτό το αυτοκίνητο θα ήταν από την πρέσα σε διαλυτήριο αυτοκινήτων!

Δυστυχώς η κωλοκρίση τερμάτισε το όνειρό μου για να συμμετέχω μ'αυτό στις ΦΙΛΠΑ δραστηριότητες...

Σνιφ...


     Φίλε Γιώργο τι μου θύμησες ! Το εν λόγω όχημα με το προσωνύμιο ΄΄Γκορμπατσώφ΄΄ το δούλεψα ως Ταξί στην Αθήνα
κατά το πρώτο ΄΄μεταφοιτητικό΄΄ έτος προς συμπλήρωση εισοδήματος ( λέμε τώρα ). Αυτό βέβαια συνέβαινε και με κάποια ακόμα μέλη της παρέας με παρόμοιες ανάγκες μιας και ήταν πάντα διαθέσιμο, καθ΄ότι ο ιδιοκτήτης του είχε ΄΄φύγει΄΄ και η ταριφούλα είχε μείνει προσωρινά σε ανηψιό του - φίλο μου - εως ώτου ξεκαθαρίσουν τα κληρονομικά. Πραγματικά άλλες εποχές.  Το πρόβλημα με το τιμόνι μπορούσε εύκολα κάποιος να επιλύσει αρκεί να έδειχνε επιμονή και αυστηρή προσήλωση στο στόχο όπως εγώ.    Πως?     1. Σοβαρή ενασχόληση με το ποδόσφαιρο  2. Ακόμα πιο σοβαρή με τις πολεμικές τέχνες και κυρίως  3. Καμμιά 100αριά psi στα μπροστινά λάστιχα, υπο τον όρο ότι με τις πρώτες σταγόνες βροχής έπιανες δεξιά και σήκωνες χειρόφρενο, αν δεν ήθελες να γίνεις πεζοδρομιοκυνηγός ( κατά το ελαφοκυνηγός ).
     Όσο για τα προβλήματά του που αναφέρεις δεν ξέρω αν θα τα είχε αυτό ή η πρέσσα.
       

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Αυτοκίνητα:με ποια έχουμε συνυπάρξει και οι εντυπώσεις μας.
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 11, 2014, 04:33:15 μμ »
Και τέλος θα αναφέρω τα αυτοκινητα που οδηγώ μέχρι και σήμερα και που βεβαια δεν μπορει να ειναι κάτι διαφορετικό απο ALFA ROMEO!!!

Alfa 155 sport kit,Silverstone 1.8
Η γιαγιά ,αυτοκίνητο ήδη 19 ετών,σε άριστη κατάσταση μέσα και έξω,με 125.000 χιλ μονο,που εχω σκοπό να την κάνω ιστορικό και να της βάλω πινακίδες ΦΙΛΠΑ.
Ειναι το αυτοκίνητο που βάζω πιο συχνά στην πίστα και πραγματικά το χαίρομαι.
Ελπίζω να το σεβαστεί και ο Πέτρος,αφού σε λιγο καιρό,μόλις βγάλει το δίπλωμα,θα περάσει στην κατοχή του.Ειναι η επιλογη του.




Αlfa GT 2.0 Distinctive.
Σπορ,γρήγορο,όμορφο αυτοκίνητο,πολυ καλη οδική συμπεριφορά ...Κλασσικη ALFA ROMEO  :prayer: :smt023


Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Τι απάντηση χρωστάς και τι φωνάζουν οι άλλοι Σπύρο και Σπύρο λες και θα μας κάνεις στην alfa ρεκτιφιέ για να με αποστομώσεις.


Μια και δεν ειναι η δουλεια μου να κάνω ρεκτιφιε( τοχω κόψει εσχάτως),οκ ,εντάξει,ΔΕΝ σου χρωστάω καμμια απάντηση  ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Ά ξέχασα μετά το γάμο έχουμε και το Yaris 1.0 της γυναίκας



το ξέχασα γιατί δεν πληρώνουμε τίποτα γι'αυτό εκτός των service παίζει να μην έχει χαλάσει τίποτα ποτέ.
Καμία σχέση βέβαια με το C2 που ως τα 187km/h ( τόσο έχει πάει πιο πάνω δεν πάει ) κρατάω το τιμόνι με το ένα χέρι και βλέπω ότι ο κινητήρας 1.4 δεν είναι αρκετός.
Το Yaris μετά τα 120 είναι λίγο ελαφρύ και έχει πολύ κατώτερα κρατήματα.


Alfa 155 sport kit,Silverstone 1.8
Ελπίζω να το σεβαστεί και ο Πέτρος,αφού σε λιγο καιρό,μόλις βγάλει το δίπλωμα,θα περάσει στην κατοχή του.Ειναι η επιλογη του.


Σίγουρα ο βενζινάς της γειτονιάς από τώρα ονειρεύεται τις στιγμές.

Ενδεικτικά:
Citroen ΑΧ 1.4: 5lt/100 βέβαια ήταν και 740 κιλά μόνο
Citroen C2 1.4 : 5.5lt/100 με το πόδι στο πάτωμα φτάνει τα 13.5
Toyota Yaris 1.0: Κάτω από 5lt/100
Citroen C4 1.6: 6.5-7.5lt/100
Audi A3 1.6FSI: 6.5-7.5lt/100
Alfa Romeo 147 1.6TS: 9.5-11.5lt/100 με το πόδι τέρμα φτάνει τα 23+
*οι τιμές είναι μετρημένες για ταχύτητες 100-120km/h
για δώσε καμία τιμή στο 1.8 και στο 2.0 για να χαρούμε.



μόνο άμα μου δώσουν και το κορίτσι μαζί τώρα που χώρισε και έιναι ελεύθερο.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/HXVC7CuaM34" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/HXVC7CuaM34" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Η διαφήμηση τα λέει όλα "φτιαγμένο από την ύλη των ονείρων" μόνο όταν κοιμάσαι και δεν το οδηγάς δεν χαλάει αυτή η ύλη.
"Xωρίς καρδιά θα ήμασταν μόνο μηχανές" αλλά επειδή έχουμε μεγάλη καρδιά θέλουμε πιο κοντινή σχέση με τον μηχανικό μας τον βενζινά τον ηλεκτρολόγο.

Ψήθηκα θα πάω βόλτα την Alfa το βράδυ, 200+ έχω πιάσει στον περιφερειακό μετά το tunel μετά την ανηφόρα ( ήταν νύχτα ήμουν μόνος ).
Γιατί θα την πάω βόλτα? Έχει το καλύτερο τιμόνι και τον καλύτερο ήχο. Άμα δεν σου αρέσει να ασχολείσαι με το αυτοκίνητο δεν παίρνεις alfa.
Αλλιώς μακριά, κίνδυνος θάνατος. Μεταπώληση αστεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2014, 05:13:08 μμ από Istar »
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ

Σίγουρα ο βενζινάς της γειτονιάς από τώρα ονειρεύεται τις στιγμές.


για δώσε καμία τιμή στο 1.8 και στο 2.0 για να χαρούμε.

Και γιατι θα χαρείτε;
Βενζινας είστε; :shocked:

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Και γιατι θα χαρείτε;
Βενζινας είστε; :shocked:


Πληρώνοντας φόρο στη βενζίνη που καίει μια Alfa και δίνοντας λεφτά στο ελληνικό κράτος έχω ελπίδες να δω το metro στη Θεσσαλονίκη τελειωμένο   :weedman:


"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Πληρώνοντας φόρο στη βενζίνη που καίει μια Alfa και δίνοντας λεφτά στο ελληνικό κράτος έχω ελπίδες να δω το metro στη Θεσσαλονίκη τελειωμένο   :weedman:





Λες να κάνει τόσα παραπάνω χιλιόμετρα ο Πετρης,που θα σας κτίσει και μετρό;
Μακάρι,ειναι ιερός σκοπός!! :lol: :lol: :jg:
Οπως δίνουμε ένα ποσο για αγαθοεργιες μαζί με τις αγορές μας,ετσι θα δίνουμε ένα ποσο στη βενζίνη υπέρ metro!!! :mg:
Άντε,σου φέξε  ;)

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI