Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του φόρουμ  (Αναγνώστηκε 91442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #200 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:46:31 μμ »
 :o  :censored: :censored: :censored: :censored:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1006
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #201 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:46:56 μμ »
Δεν νομίζω ότι θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβεις τι θα απαντήσει ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ. Θα σου πει να το στείλεις πίσω να στο φτιάξει ο έτερος καραγκιόζης ό  ωρολογοποιός και όλα ΟΚ. Πές του και ότι έχουμε πήξει στη μαλακιά και πρέπει να σταματήσει   

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #202 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:49:53 μμ »
Άρη καμιά νέα επαφή έχεις μετά τα τελευταία γεγονότα?

Φιλικά
Νίκος

Oχι ακομα. Μετα απο αυτο ομως, θα στειλω σημερα mail με φωτο των ρολογιων απο το γεματο τριχιες καπακι με το μη διακοσμημενο μηχανισμο και την πεταγμενη φλαντζα εξω!

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #203 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:55:06 μμ »
Νομίζω πάντως ότι έφτασε πλέον ο κόμπος στο χτένι που λένε ...
Υπάρχει κάποιος που έγκυρα να μπορεί να προτείνει κάποια διαδικασία προκειμένου να μπορέσουμε να ζητήσουμε επιστροφή των χρημάτων λόγω παράδοσης ελαττωματικών προϊόντων τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις είναι και εκτός προδιαγραφών?
Πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσει τα λάθη του ο "κύριος" αυτός!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #204 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:57:44 μμ »
Είμαι στη διάθεσή σας.
Το έχω προτείνει επανειλημμένως αλλά δεν..

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #205 στις: Απρίλιος 18, 2013, 12:59:35 μμ »
Είμαι στη διάθεσή σας.
Το έχω προτείνει επανειλημμένως αλλά δεν..

Δηλαδή πως εννοείς ότι μπορεί να γίνει? Διαδικασία? Χρόνος? Κόστος?

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #206 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:01:36 μμ »
Δηλαδή πως εννοείς ότι μπορεί να γίνει? Διαδικασία? Χρόνος? Κόστος?

Φιλικά
Νίκος

Απλά εννοεί να πάει με τον jim teo να τα κάνουν λίμπα στο μαγαζί/τροχόσπιτο του.

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #207 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:03:35 μμ »
Απλά εννοεί να πάει με τον jim teo να τα κάνουν λίμπα στο μαγαζί/τροχόσπιτο του.

εγω θα παω με το τζημ....

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #208 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:04:49 μμ »
Απλά εννοεί να πάει με τον jim teo να τα κάνουν λίμπα στο μαγαζί/τροχόσπιτο του.

Μάλλον έτσι βέβαια λεφτά δε θα πάρουμε και κατά τη γνώμη μου θα χάσουμε και το δίκιο μας ...

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
Εγώ πάντως εξακολουθώ να επιμένω στην άποψη ότι πρέπει αν υπάρχει τρόπος να επιδιώξουμε την επιστροφή των χρημάτων, απλά δεν ξέρω τον τρόπο από νομικής πλευράς!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #209 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:06:55 μμ »
Σιγά το κόστος, δε θα κάνουμε και αγωγή!
Πρώτα μια επιστολή με αίτημα την επιστροφή των ρολογιών και των χρημάτων εκατέρωθεν.
Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης, νέα επιστολή με κοινοποίηση στα διεθνή fora και στις 1-2 γερμανικές ενώσεις καταναλωτών στις οποίες έχω πρόσβαση.
Αν μας γράψει πάλι θα ζητήσουμε παρέμβαση από τις ενώσεις καταναλωτών και το ευρωπαϊκό κέντρο καταναλωτή και θα τον διαπομπεύσουμε σε fora και facebook (+ dispute στο paypal για όσους το επέλεξαν).

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:10:49 μμ »
Σιγά το κόστος, δε θα κάνουμε και αγωγή!
Πρώτα μια επιστολή με αίτημα την επιστροφή των ρολογιών και των χρημάτων εκατέρωθεν.
Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης, νέα επιστολή με κοινοποίηση στα διεθνή fora και στις 1-2 γερμανικές ενώσεις καταναλωτών στις οποίες έχω πρόσβαση.
Αν μας γράψει πάλι θα ζητήσουμε παρέμβαση από τις ενώσεις καταναλωτών και το ευρωπαϊκό κέντρο καταναλωτή και θα τον διαπομπεύσουμε σε fora και facebook (+ dispute στο paypal για όσους το επέλεξαν).

Προσωπικά συμφωνώ! Προτείνω να ξεκινήσει η διαδικασία με την επιστολή όσο το δυνατόν συντομότερα! Δεν ξέρω οι υπόλοιποι συμμετέχοντες τι λένε, αν και δε νομίζω να υπάρχουν πολλά περιθώρια για άλλες κινήσεις!
Η καλή μας θέληση νομίζω έχει εξαντληθεί ακόμη και από τους ηπιότερους!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #211 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:12:51 μμ »
Προσωπικά συμφωνώ! Προτείνω να ξεκινήσει η διαδικασία με την επιστολή όσο το δυνατόν συντομότερα! Δεν ξέρω οι υπόλοιποι συμμετέχοντες τι λένε, αν και δε νομίζω να υπάρχουν πολλά περιθώρια για άλλες κινήσεις!
Η καλή μας θέληση νομίζω έχει εξαντληθεί ακόμη και από τους ηπιότερους!

Φιλικά
Νίκος

+1
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #212 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:18:07 μμ »
Αρη το άφησα να μου το φτιάξουν !!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #213 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:20:43 μμ »
Και κάτι ακόμη, δε νομίζω ότι πρέπει να "φαγωθούμε" μεταξύ μας εξαιτίας κάποιου ΚΑΚΙΣΤΟΥ (όπως αποδείχτηκε) επιχειρηματία! Δε θεωρώ ότι κάποιος μπορεί να είχε δόλο και να σχεδίασε όλο αυτό που ζούμε σήμερα!
Όπως μαζί ΟΛΟΙ πήραμε την απόφαση-ρίσκο του συγκεκριμένου, έτσι πάλι μαζί πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε ικανοποιητική λύση! Μην ξεχνάτε ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ειδικά στον κυβερνοχώρο όπου κινούμαστε από αγοραστικής πλευράς τα σχόλια των πελατών είναι εξαιρετικά σημαντικά!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #214 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:29:28 μμ »
Προσωπικά συμφωνώ! Προτείνω να ξεκινήσει η διαδικασία με την επιστολή όσο το δυνατόν συντομότερα! Δεν ξέρω οι υπόλοιποι συμμετέχοντες τι λένε, αν και δε νομίζω να υπάρχουν πολλά περιθώρια για άλλες κινήσεις!
Η καλή μας θέληση νομίζω έχει εξαντληθεί ακόμη και από τους ηπιότερους!

Φιλικά
Νίκος

Niko,συμφωνω κι εγω μαζι σου.
Θεωρω οτι μεχρι τωρα εχουμε δειξει το μεγιστο της υπομονης και της ανοχης και δυστυχως αυτο δεν εκτιμηθηκε καθολου απο τον γερμανο.
Ειναι γεγονος οτι και η δικη μου καλη θεληση,εξαντλειται πια!!!(ασχετα αν εχω,οπως και εσυ αλλωστε,παραλαβει ενα ανεκτο ρολοι).
Θεωρω ομως οτι μια τετοια ενεργεια(επιστολη,κοινοποιηση κλπ)προυποθετει την πληρη ομοφωνια και συμφωνια.
Πρωτα λοιπον πρεπει να αποφασισουμε ολοι τον τροπο αντιδρασης και μετα να ενεργησουμε.
Προσωπικα ,επαναλαμβανω οτι,συμφωνω.

EDIT.Νικο,με προλαβες.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #215 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:34:12 μμ »
Μπορεί κάποιοι να το κανουν και μεμονωμένοι, γιατί χρειάζεται ομοφωνία; Τον ενδεχόμενο μαζοχισμό κάποιων θα τον πληρώσουν οι υπόλοιποι;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:38:08 μμ »
Έχω ήδη γράψει κάτι, αν θέλετε να αρχίσει η κλιμάκωση, το στέλνω.

Dear Torsten,

I am a moderator at the greek forum mywatch.gr. I participated at the recent project that you made for us, my watch is no.1, it was among those that had problems and was given back to you in order to get fixed. I haven't received my watch yet, but it doesn't matter, I guess it will come in a couple of days. The reason I am sending you this email is not about my watch. It's about all of them.

Some of our members have received their "fixed" and "thoroughly inspected" watches. Let me show you some pictures.

 http://i1339.photobucket.com/albums/o718/docortho/403F8725-6BF0-4567-961F-1575EFBE19A8-2488-000001FB5854FE16_zps65eae747.jpg

http://imageshack.us/scaled/medium/7/p1050148c.jpg

Are you serious? What is this??? WHAT IS THIS???

This is only a fraction of the problems we have. Another member have a damaged hand that you supposed to have fixed.
Another member paid for the decorated version of the Longines caliber and received a normal one.
Another member that has the decorated version paid 800+ euros for a watch that isn't working.
There are at least 6 members that haven't received the proper hands for their watches.
And I am not even mentioning the straps and the engraved buckles that are missing.

I don't think that you are attending to our problems the correct way, so I will be straightforward and tell you where this is going.
We are a community with thousands of members, and at least a hundred members that are active and well respected in all international watch forums.
I strongly suggest that even at this last hour you start showing some respect to our members and the hard-earned money that we paid you for this project, if you do not want your reputation as a watch maker to be seriously damaged.
Our experience at dealing with you has been traumatic, to say the least, and so far we have been very patient with all the problems that have aroused, but we are running out of patience.
All you have been saying from the beginning is "don’t worry, everything will be fixed" and the watches keep coming with huge problems. I don't think that you are handling the situation as seriously as you should and this will not end well for us, neither for you.

Really disappointed,

Thodoris.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος time_ keeper

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:39:55 μμ »
Μπορεί κάποιοι να το κανουν και μεμονωμένοι, γιατί χρειάζεται ομοφωνία; Τον ενδεχόμενο μαζοχισμό κάποιων θα τον πληρώσουν οι υπόλοιποι;


αυτος εισαι!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:40:05 μμ »
Το βέλτιστο είναι να επιτευχθεί πλήρης ομοφωνία! Αν όχι βλέπουμε και το ενδεχόμενο κίνησης της πλειοψηφίας που συμφωνεί (θεωρώ)!

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ Αλήθεια ποιος διαφωνεί να ξεκινήσει η διαδικασία ΑΜΕΣΑ?
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του φόρουμ
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 18, 2013, 01:43:40 μμ »
Θοδωρή στείλε το...
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.