Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 824174 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1540 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:14:25 μμ »
Πάντως και την sellita μην την υποτιμάτε καθόλου.
Απλά χρειάζονται μερικά χρόνια να ανέβει στα μάτια του κοινού ώστε να μπορεί και αυτή να πουλά τόσο υπερτιμημένα όσο οι άλλες.
Αν για παράδειγμα μια μάρκα ΥΩ αποφάσιζε να φορέσει sellita σε μια καλοφτιαγμένη εκτέλεση, με super φινίρισμα, τότε θα άλλαζαν πολλά για το πως βλέπουμε την εταιρεία.
Ίσως χρειάζεται μια ωραία κρίση νούμερο 2 η ελβετική ωρολογοποιία για να στρώσουν τα πράγματα.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1541 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:18:50 μμ »
Αν για παράδειγμα μια μάρκα ΥΩ αποφάσιζε να φορέσει sellita σε μια καλοφτιαγμένη εκτέλεση, με super φινίρισμα, τότε θα άλλαζαν πολλά για το πως βλέπουμε την εταιρεία.

Το κάνει πλέον η Ζενιθ..

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1542 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:20:32 μμ »
Πάντως και την sellita μην την υποτιμάτε καθόλου.
Απλά χρειάζονται μερικά χρόνια να ανέβει στα μάτια του κοινού ώστε να μπορεί και αυτή να πουλά τόσο υπερτιμημένα όσο οι άλλες.
Αν για παράδειγμα μια μάρκα ΥΩ αποφάσιζε να φορέσει sellita σε μια καλοφτιαγμένη εκτέλεση, με super φινίρισμα, τότε θα άλλαζαν πολλά για το πως βλέπουμε την εταιρεία.
Ίσως χρειάζεται μια ωραία κρίση νούμερο 2 η ελβετική ωρολογοποιία για να στρώσουν τα πράγματα.

Δεν θα διαφωνήσω...
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1543 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:27:33 μμ »
Δε γνωρίζω αλλα δεν πιστεύω ότι στη rolex η κατασκευή μιας μηχανής κοστίζει πιο ακριβά από ότι στην eta η κατασκευή μιας 2892.
Βίκτωρα στο πιο πάνω πόσο έγραψα αυτό.Ειλικρινά δε γνωρίζω και γι αυτό δεν είμαι απόλυτος σε αυτό απλώς κάνω μια προσωπική εκτίμηση και θα δεχτώ οποιοδήποτε αντίλογο.Πιστεύω πως πέρα από το αρχικό κόστος έρευνας ,μηχανημάτων κτλπ για τη δημιουργία μιας μηχανής που αυτό είναι μια πολύ ακριβή επένδυση στη πορεία πόσο πιο ακριβή μπορεί να είναι στην εταιρεία μια μηχανή που βγαίνει σε 1000000 κομμάτια το χρόνο.Αλλά το ξαναλέω δεν ξέρω,μπορεί όντως το κόστος μιας μηχανής στη rolex να είναι πολύ πιο μεγάλο.Έγω αντιλαμβάνομαι ότι είναι δυο μηχανές που παράγονται σε τεράστια νούμερα ετησίως και που απλώς η rolex δε τη διαθέτει σε τρίτους και γι αυτό είναι πιο exclusive.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1544 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:29:57 μμ »
Οκ, έχει όμως και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά αρκετά ανώτερα: blue parachrome, blueberry, ζούμπερι κτλ.
Επίσης, δεν είναι μία η μηχανή αλλά καμιά δεκαριά νομιζω..

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1545 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:36:49 μμ »
Tρώνε πολύ τροποποίηση-φινίρισμα οι ΕΤΑ από τις μεγάλες φίρμες παιδιά, παίζει κι αυτό σημαντικό ρόλο. Επίσης άλλο πόσο βρίσκεις μια 2892 ή μια Rolex στο εμπόριο κι άλλο πόσο κοστίζουν στην πραγματικότητα. Κοστίζουν πάνω-κάτω τα ίδια. Θα μπορούσε να είναι φθηνότερο το IWC? Φυσικά και ΝΑΙ. Όπως όμως και τα περισσότερα φιρμάτα ρολόγια, με πρώτα και καλύτερα τα Rolex, που δεν πληρώνουν και φόρο εν τέλει.
Συμφωνώ με το σχόλιο του Βασίλη, πως εν τέλει παίρνεις ένα αυθεντικό σχέδιο Gerald Genta από μια τεράστια εταιρεία.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #1546 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:39:05 μμ »
Εγω παλι που το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε ενα ρολόι ειναι η μηχανή, μιας και πιστευω οτι στα επίπεδα αυτών των εταιρειών ειναι όλες ιδιαίτερα φινιρισμενες και σεταρισμενες, και που θεωρώ πως οσο πιο mainstream ειναι τοσο πιο εύκολα συντηρούνται, μηπως να το γυρισω στα quartz μονο; :p
 
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1547 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:40:31 μμ »
Οκ, έχει όμως και κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά αρκετά ανώτερα: blue parachrome, blueberry, ζούμπερι κτλ.
Και η 8500 έχει όλα αυτά τα παραπάνω αλλά στη βασική  έκδοση το Ω το βρίσκεις στα 4 χιλιάρικα (αρκετά κάτω από το R)
Νομίζω αυτό που εννοεί ο Βασίλης είναι ότι, όταν μια μηχανή γίνεται σε τόσο μεγάλη μαζική παραγωγή, το κόστος δεν είναι τόσο η ίδια η μηχανή, αλλά όλα τα υπόλοιπα σε ένα ρολόι.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1548 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:40:36 μμ »
Tρώνε πολύ τροποποίηση-φινίρισμα οι ΕΤΑ από τις μεγάλες φίρμες παιδιά, παίζει κι αυτό σημαντικό ρόλο. Επίσης άλλο πόσο βρίσκεις μια 2892 ή μια Rolex στο εμπόριο κι άλλο πόσο κοστίζουν στην πραγματικότητα. Κοστίζουν πάνω-κάτω τα ίδια. Θα μπορούσε να είναι φθηνότερο το IWC? Φυσικά και ΝΑΙ. Όπως όμως και τα περισσότερα φιρμάτα ρολόγια, με πρώτα και καλύτερα τα Rolex, που δεν πληρώνουν και φόρο εν τέλει.
Συμφωνώ με το σχόλιο του Βασίλη, πως εν τέλει παίρνεις ένα αυθεντικό σχέδιο Gerald Genta από μια τεράστια εταιρεία.

+10 από εμένα.
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #1549 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:42:46 μμ »

Και η 8500 έχει όλα αυτά τα παραπάνω αλλά στη βασική  έκδοση το Ω το βρίσκεις στα 4 χιλιάρικα (αρκετά κάτω από το R)
Νομίζω αυτό που εννοεί ο Βασίλης είναι ότι, όταν μια μηχανή γίνεται σε τόσο μεγάλη μαζική παραγωγή, το κόστος δεν είναι τόσο η ίδια η μηχανή, αλλά όλα τα υπόλοιπα σε ένα ρολόι.

To aqua terra μας εχει τιμή καταλόγου 4200 και με την έκπτωση θα το βρεις πολυ κατω και ειναι ρολογαρα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1550 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:46:58 μμ »
Eγώ πάλι νομίζω ότι, με εξαίρεση το παράδειγμα της 8500 του Κώστα, όλοι κάνετε υποθέσεις που δεν στηρίζονται κάπου.
Πόσο φινίρισμα τρώνε οι μηχανές και πόση τροποποίηση από την IWC; Τι χαρακτηριστικά έχει η μία και τι η άλλη;

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1551 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:50:44 μμ »
Το σίγουρο πάντως είναι ότι γίνεται ωραία συζήτηση   :up: και σε ότι αφορά το ρολόι ,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια ,ότι είναι ένα απο τα καλύτερα ρολόγια για καθημερινή χρήση που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά από εταιρείες αυτού του μεγέθους.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1552 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:54:47 μμ »
To aqua terra μας εχει τιμή καταλόγου 4200 και με την έκπτωση θα το βρεις πολυ κατω και ειναι ρολογαρα
Αυτά να τα ακούς εσύ που θέλεις να το δώσεις. Κρατιέμαι τόσες μέρες να σε  :stick2: αλλά τώρα που το έφερε η κουβέντα, σου λέω, "κάνεις μέγα λάθος". Το ρολόι είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη. Σου ομολογώ δε, πως αν δεν το είχα ήδη, θα έκανα το κορόιδο για να αγοράσω το δικό σου.  :P
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1553 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:58:59 μμ »
Aπορώ πώς ο Πάνος τα ανέχεται όλα αυτά. Εκτός αν από τα νεύρα του έχει σπάσει το πληκτρολόγιο και δεν μπορεί να απαντήσει.
Κάποιος να με υπερασπιστεί.. Ο nocolasg έστω...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1554 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:00:59 μμ »
Το σίγουρο πάντως είναι ότι γίνεται ωραία συζήτηση   :up: και σε ότι αφορά το ρολόι ,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια ,ότι είναι ένα απο τα καλύτερα ρολόγια για καθημερινή χρήση που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά από εταιρείες αυτού του μεγέθους.
Και ίσως από τα πιο όμορφα στην κατηγορία του. Πόσο το βρίσκουμε τώρα καινούριο, εδώ στην Ελλάδα;
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1555 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:03:59 μμ »
Το είχα δοκιμάσει και μου είπαν 4900 .Πιστεύω και με λιγότερα βρίσκεται.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #1556 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:09:26 μμ »
Μιλάς μΕΤΑ την έκπτωση, έτσι;

Το πιάσατε το χωρατό;;;

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: IWC
« Απάντηση #1557 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:23:14 μμ »
Φανταστικό χωρατό, θα το σημειώσω!

Επίσης, βρε Βίκτωρα το ξέρεις ότι πάντα σε υπερασπίζομαι (....) αλλά λες βλακείες. Γιατί?

Γιατί το ρολόι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΗ!!! Δηλαδή το original σχέδιο το πλερώνεις! O Genta πληρώνεται (ή τουλάχιστον το estate του). Στο πανεράι πληρώνεις ΣΧΕΔΙΟ και μηχανή καραστοκ--αλλά το base μια χαρά το φοράς και το πλήρωσες κιόλας 4x για μια unitas.

Κόλλησες τώρα στη μηχανή--πάνω κάτω το ίδιο θα κάνουν οι μηχανές. Άντε να κοστίζει το Rolex €1000 και το IWC €1200 τελικό κόστος κατασκευής (και πολλά λέω). Για ίδιες περίπου τιμές μιλάμε με τις οικονομίες κλίμακας αυτές. To IWC λογικά θα είναι και πιο ακριβό γιατί βγαίνει σε μικρότερες ποσότητες.

Η διαφορά στη μηχανή θα έιναι €100 - €200 το πολύ...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #1558 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:43:21 μμ »
Deleted
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
IWC
« Απάντηση #1559 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:44:00 μμ »

Αυτά να τα ακούς εσύ που θέλεις να το δώσεις. Κρατιέμαι τόσες μέρες να σε  :stick2: αλλά τώρα που το έφερε η κουβέντα, σου λέω, "κάνεις μέγα λάθος". Το ρολόι είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη. Σου ομολογώ δε, πως αν δεν το είχα ήδη, θα έκανα το κορόιδο για να αγοράσω το δικό σου.  :P

Μαλλον δεν θα προχωρήσω στην πώληση και ψάχνω τροπο να κανω αλλιώς την επόμενη αγορα. Θα μου παρει χρονο αλλα πραγματικά δεν λεει να το δωσω το aqua terra. Οσο περνάει ο καιρος πειθομαι και περισσοτερο οτι ειναι βλακεία
Γαυρος οπαδος....