Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του παππού  (Αναγνώστηκε 4812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Το ρολόι του παππού
« στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 07:23:10 μμ »
Πριν από χρονιά που πέθανε ο πάππους μου είχε πει στην γιαγιά μου ότι το “καλό του ρολόι “ θα το πάρει ο εγγόνος μου .
Μια λοιπόν εγώ είμαι το μοναδικό αγόρι και φέρων και το όνομα τού ήρθε η στιγμή που η γιαγιά ,μου έδωσε το ρολόι (Να προσθέσω ότι είναι Ρολόι τσέπης) σε μένα πριν λίγε ημέρες .
Από ότι μου έχει πει η ιδιά είναι χρυσό 24Κ και από ότι είδα είναι αυτόματο .
Έχει μια επωνυμία επάνω INDICA DE LUXE 17 JEWELS INCABLOS , προσπάθησα να το ψάξω στο Internet αλλά δεν βρήκαν και πολλά δεν έχει ούτε νούμερα ούτε τίποτα .
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ώστε να έχω μια εικόνα !
Ευχαριστώ



Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 10:54:52 μμ »
Να σε βοηθησω δεν μπορω αλλα πρεπει να πω οτι ειναι πολυ ομορφο και καλοδιατηρημενο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 11:52:34 μμ »
Γιωργο αυτοματο δεν νομιζω να είναι.
Κουρδιστο είναι γιατι δεν γραφει αυτοματο το καντραν.
Κασα 24 καρατιων μασιφ δεν πρεπει να είναι γιατι είναι πολύ μαλακο και δεν αντεχει σε τετοια μεταχειριση. Φλουδα (επιστρωση) 24 καρατιων παχους χχχ μικρον μπορει να είναι.
Τα καπακια (μπρος η πισω) εχουν καποια σφραγιδα του στυλ 585 η 750;
Για την μηχανή αν με καποιο τροπο μπορεις να τραβηξεις φωτο τοτε θα σου πω ποια είναι αν την δω.

 

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 12:08:17 μμ »
Γιωργο αυτοματο δεν νομιζω να είναι.
Κουρδιστο είναι γιατι δεν γραφει αυτοματο το καντραν.
Κασα 24 καρατιων μασιφ δεν πρεπει να είναι γιατι είναι πολύ μαλακο και δεν αντεχει σε τετοια μεταχειριση. Φλουδα (επιστρωση) 24 καρατιων παχους χχχ μικρον μπορει να είναι.
Τα καπακια (μπρος η πισω) εχουν καποια σφραγιδα του στυλ 585 η 750;
Για την μηχανή αν με καποιο τροπο μπορεις να τραβηξεις φωτο τοτε θα σου πω ποια είναι αν την δω.

Καλημέρα σας
Με βάση τα λεγόμενα της γιαγιάς (93 ετών είναι) μου λέει ότι είναι 24Κ , δεν ξέρω αν έχει κάποια φλούδα η όχι .
Δύστυχος δεν έχει κάποια σφραγίδα επάνω του και όντος είναι κουρδιστό έχει απολυτό δίκιο .
Τον μηχανισμό δεν ξέρω πως να τον δω και φοβάμαι να το πάω σε κάποιο κατάστημα για ευνόητους λογούς .
Αν έχει κάποιος  πληροφορία για την συγκεκριμένη έτεραι να μου πει … καλό θα ήταν . ευχαριστώ
Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 12:24:53 μμ »
Καλημέρα σας
Με βάση τα λεγόμενα της γιαγιάς (93 ετών είναι) μου λέει ότι είναι 24Κ , δεν ξέρω αν έχει κάποια φλούδα η όχι .
Δύστυχος δεν έχει κάποια σφραγίδα επάνω του και όντος είναι κουρδιστό έχει απολυτό δίκιο .
Τον μηχανισμό δεν ξέρω πως να τον δω και φοβάμαι να το πάω σε κάποιο κατάστημα για ευνόητους λογούς .
Αν έχει κάποιος  πληροφορία για την συγκεκριμένη έτεραι να μου πει … καλό θα ήταν . ευχαριστώ
Ασε τη γιαγια να λεει οτι νομιζει αυτη.
Η ιδια οπως και αρκετοι ειναι ασχετοι με τα ρολογια.
Η εταιρεια αυτη δεν πρεπει να υπαρχει πλεον. Για να βρεις λοιπον στοιχεια για την μηχανη του ρολογιου θα πρεπει να ανοιχτει.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 03:44:11 μμ »
Για να βρεις λοιπον στοιχεια για την μηχανη του ρολογιου θα πρεπει να ανοιχτει.

Και για να γινεί αυτό πρέπει να πάω σε κάποιον τεχνικό να φανταστώ και ο θεός βοηθός
Δύσκολα !
Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 05:28:51 μμ »
Και για να γινεί αυτό πρέπει να πάω σε κάποιον τεχνικό να φανταστώ και ο θεός βοηθός
Δύσκολα !
Γιατι θα σου το φαει ο τεχνιτης;
Δεν ξερω κανεναν να τρωει σιδερα;
Μπορει να ειναι καποιοι τσαπατσουληδες αλλα δεν θα πας και σε καποιον ο οποιος το μονο που κανει ειναι αλλαγες μπαταριων και χωρις να ειναι τεχνιτης.
Θα μπεις. Θα δεις αν εχει παγκο με εργαλεια (οχι 1 με 2 κατσαβηδια) και θα του πεις να σου το ανοιξει.
Μπορει να σου πει ισως και για την μηχανη. Αλλιως τραβα μια καλη και ανεβασε την.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 06:08:21 μμ »
Παρόμοιο πουλούσε ο Μέτζιος κάποτε. Πάρτον τηλέφωνο μήπως μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για την αντιπροσωπεία και τον μηχανισμό. Από ότι γράφει στην περιγραφή είναι κουρδιστός Ελβετικός και επιχρυσωμένο ατσάλι. Το ότι το πουλούσε και σε 36 δόσεις ίσως σημαίνει πως έχει κάποια αξία.

http://www.mertzios.gr/en/c/Pocket-103/watchmarket_gr-12/Indica_Gold_Pocket_Watch-4991

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 07:48:42 μμ »
Γιατι θα σου το φαει ο τεχνιτης;
Δεν ξερω κανεναν να τρωει σιδερα;
Μπορει να ειναι καποιοι τσαπατσουληδες αλλα δεν θα πας και σε καποιον ο οποιος το μονο που κανει ειναι αλλαγες μπαταριων και χωρις να ειναι τεχνιτης.
Θα μπεις. Θα δεις αν εχει παγκο με εργαλεια (οχι 1 με 2 κατσαβηδια) και θα του πεις να σου το ανοιξει.
Μπορει να σου πει ισως και για την μηχανη. Αλλιως τραβα μια καλη και ανεβασε την.

Να το φάει …. Μπορεί αν είναι ο Κουταλιανος !
Δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα έχει συναισθηματική αξία και δεν θα ήθελα ούτε να το χάσω αλλά ούτε να το χαλάσω ποσό να μου το “χτυπήσουν “
Θα προσπαθήσω να κάνω μια ερευνά και αν μάθω κάτι θα σας ενημερώσω
Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος Σιδ.Σταυρος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του παππού
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 11:31:52 μμ »
Πριν από χρονιά που πέθανε ο πάππους μου είχε πει στην γιαγιά μου ότι το “καλό του ρολόι “ θα το πάρει ο εγγόνος μου .

Θα σου συνιστουσα αφου μαθεις καποια πραγματα να το αφησεις ως εχει,δεν λεω πως δεν μπορουν να στο κανουν λειτουργικο ομως με την χρηση μπορει να του κανεις καποια ζημια,να μην βρισκεις μετα ανταλλακτικο κλπ.
Εγω θα του εβρισκα μια ωραια θηκη και θα το ειχα για ενθυμιο,δυστυχως εμενα πεθαναν οταν ημουν μικρος [ο παππους απο την πλευρα της μαμας εξαιρειται γιατι τον σκοτωσαν οι γερμανοι το 1944] και δεν εχω τιποτα λογω οικογενειακων διαφωνιων.Ενας μυλος και κατι κουπακια καφε εμειναν και τα εχω σε βιτρινα χωρις να τολμαει να τα ακουμπησει κανεις!
Να το χαιρεσε το ρολοι ως εχει και να το κληροδοτησεις κι εσυ στο παιδι σου.