Αποστολέας Θέμα: Seiko 5 Automatic  (Αναγνώστηκε 7558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος applesnk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Seiko 5 Automatic
« στις: Νοέμβριος 01, 2016, 09:45:13 μμ »
καλησπερα

εχω ενα seiko 5 automatic του παππου που χρονολογειται πισω στο 1970-80 περιπου.
το εχω παει σε εναν ρολογα στην πατρα (το ρολοι ειναι εκει τωρα δεν εχω φωτογραφια του).
θελω να μου πειτε αν αξιζει να το φτιαξω για 60 ευρω που μου ειπε (θα αλλαξει σιγουρα λεει ζελατινα 10€ και καποια αλλα γυρω γυρω και θα κανει και καθαρισμα και 30€ εργασια).
ολα με τα original ανταλλακτικα μου ειπε

το καταστημα ειναι επισημος αντιπροσωπος και service της seiko.

γνωριζετε τον εν λογω ρολογα?δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω ονομα στο φορουμ.

το ρολοι αυτο αξιζει αυτα τα χρηματα?
αξιζει γενικοτερα?

χρειαζεστε καποια παραπανω πληροφορια για τις ερωτησεις μου?
ευχαριστω πολυ καλως σας βρηκα!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:17:36 μμ »
Αν το ρολόι έχει συναισθηματική αξία για σένα η σου αρέσουν τα παλιά κομμάτια τότε σίγουρα αξίζει να το φτιάξεις και τα χρήματα που ζητάει ο τεχνικός είναι λογικά, από την άλλη αν απλά θέλεις ένα Seiko 5 να φοράς τότε πας σε καινούριο (60 ευρώ αγορά από εξωτερικό η από 100 εώς 120 ευρώ αγορά από Ελλάδα) .
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος applesnk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:22:31 μμ »
Αν το ρολόι έχει συναισθηματική αξία για σένα η σου αρέσουν τα παλιά κομμάτια τότε σίγουρα αξίζει να το φτιάξεις και τα χρήματα που ζητάει ο τεχνικός είναι λογικά, από την άλλη αν απλά θέλεις ένα Seiko 5 να φοράς τότε πας σε καινούριο (60 ευρώ αγορά από εξωτερικό η από 100 εώς 120 ευρώ αγορά από Ελλάδα) .

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
ο ρολογας ειπε οτι εχει πολυ καλο μηχανισμο το παλιο σε σχεση με το νεο.ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:25:55 μμ »
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
ο ρολογας ειπε οτι εχει πολυ καλο μηχανισμο το παλιο σε σχεση με το νεο.ισχυει?
Φυσικα και ισχυει αυτό που σου ειπε ο ρολογάς.
Τα σημερινα είναι σαν να λεμε ποδηλατο οι παλιες μηχανή. Αρκει να κανει τις εργασιες που πρεπει.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:26:42 μμ »
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!
ο ρολογας ειπε οτι εχει πολυ καλο μηχανισμο το παλιο σε σχεση με το νεο.ισχυει?

Ίδια μηχανή είναι στην ουσία φίλτατε απλά οι νεώτερες 7s26 και 36 είναι βελτιωμένες τους εκδόσεις.....από κουβέντα με δικό μου φίλο μάστορα (βετεράνο στα συγκεκριμένα ρολόγια) τα μέταλλα των παλιώτερων είναι που κάνουν τη διαφορά και το ότι δεν ήταν όλα τα σταδια συναρμολόγησης ρομποτικά όπως σήμερα (έπεφτε πιο πολύ χέρι από τους Ιάπωνες) με συνολικό αποτέλεσμα να βλέπεις τέτοια παλιά 5άρια (έχω κι εγώ κάμποσα) μετά ακόμη και από 30 η 40 χρόνια να δουλεύουν ασταμάτητα και απροβληματιστα χωρίς καν να εχουν κάνει ένα βασικό σέρβις....αν σου αρέσει το ρολόι και έχεις αναμνήσεις από αυτό φτιάξτο και αργότερο παίρνεις κι ενα καινούριο αμα γουστάρεις (μικρό το κόστος αγοράς όπως προείπα) ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:32:26 μμ »
Καθολου ιδια μηχανή Γιωργο.
Τα μεταλλα όπως και εσυ λες στα σημερινα εχουν μεγαλη διαφορα στο παχος πραγμα που κανει τις νεες μηχανες ποιο ευαίσθητες.
Αλλα και στην σχεδιαση τους εχουν διαφορες.
Οπως παραδειγμα το συστημα αντισοκ που το σημερινο είναι μαπα. Για να καταλάβεις το παλιο συστημα αντισοκ το βαζει πλεον στα GS.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:44:12 μμ »
Καθολου ιδια μηχανή Γιωργο.
Τα μεταλλα όπως και εσυ λες στα σημερινα εχουν μεγαλη διαφορα στο παχος πραγμα που κανει τις νεες μηχανες ποιο ευαίσθητες.
Αλλα και στην σχεδιαση τους εχουν διαφορες.
Οπως παραδειγμα το συστημα αντισοκ που το σημερινο είναι μαπα. Για να καταλάβεις το παλιο συστημα αντισοκ το βαζει πλεον στα GS.
Σωστός Άρη τα ιδια μου εχει πει και ο δικος μου εδώ απλα ειπα να μην επεκταθώ τόσο....εσυ βέβαια σαν πιο ειδικός καλά κάνεις και τα αναφέρεις.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:48:43 μμ »
Γιωργο μερα με νυχτα η διαφορα.
Εγω αυτό που λεω στον φιλο είναι αν κανει ο τεχνιτης αυτά που πρεπει να κανει θα εχει ρολοι για πολλα ακομα χρονια.
Και καλης ποιοτητας αλλα και εν ζωη κατι από την οικογενεια.

Αποσυνδεδεμένος applesnk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 12:15:41 πμ »
τελεια! θα του πω να το προχωρησει αν ειναι...

ξερετε καποιον καλο στην πατρα? τι να πω εγραφε αντιπροσωπεια και service seiko ποσο λαθος μπορει να ειναι ?
δεν ειναι και οτι πιο ακριβο βεβαια να τρελαινομαι απο τον φοβο μου αλλα μια τρομαρα θα την παρω...

μου εχουν χαλασει seamaster 176.007 και dogma prima chrono χρυσο επειδη δεν ηξερα που να τα παω... (το dogma παει...ευτυχως για το omega βρηκα λυση)

επισης κι αλλη ερωτηση..μου ειπε ζελατινα 10€... γενικα οι τιμες ειναι νορμαλ για το ρολοι αυτο?

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις τωρα μαθαινω σιγα σιγα

γενικα εχω κακη εμπειρια με ρολογαδες και φοβαμαι λιγακι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2016, 12:36:15 πμ από applesnk »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 09:44:11 πμ »
Καθολου ιδια μηχανή Γιωργο.
Τα μεταλλα όπως και εσυ λες στα σημερινα εχουν μεγαλη διαφορα στο παχος πραγμα που κανει τις νεες μηχανες ποιο ευαίσθητες.
Αλλα και στην σχεδιαση τους εχουν διαφορες.
Οπως παραδειγμα το συστημα αντισοκ που το σημερινο είναι μαπα. Για να καταλάβεις το παλιο συστημα αντισοκ το βαζει πλεον στα GS.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, Άρη!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 10:48:22 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, Άρη!
Καλημερα Σπυρο.
Καποια στιγμη αργοτερα θα ψαξω να βρω μια φωτο των 2 συστηματων για να υπαρχει και εικονα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 09:36:40 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον αυτό, Άρη!

Συνεχεια της πρωινης κουβέντας.
Η παλια η μηχανή με το συστημα αντι-σοκ του μπαλανσιε σε κοκκινο κυκλο. Η φωτο από εδώ http://picclick.ca/Original-VINTAGE-SEIKO-5-Automatic-17J-Japan-6309-8930-361712130759.html

Η νεα μηχανή με το νέο συστημα αντι-σοκ του μπαλανσιε να φαινεται σε κοκκινο κυκλο. Η φωτο από εδώ http://watchesyoucanafford.com/seiko-5-snk809-automatic-review

Η μηχανή του GS οπου φαινεται να υπαρχει το συστημα αντι-σοκ που υπηρχε στις παλιες μηχανες. Φαινεται καθαρα. Η φωτο από εδώ http://www.azfinetime.com/grand-seiko-automatic-sbgr061


ΥΓ. την πιστη μου εβγαλε το photobuket.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 12:35:52 πμ »
Άρη, ευχαριστώ!!  :up:
Πολύ καλό υλικό για μελέτη..

Αποσυνδεδεμένος Σιδ.Σταυρος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 Automatic
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 10:34:40 μμ »

εχω ενα seiko 5 automatic του παππου που χρονολογειται πισω στο 1970-80 περιπου.

το ρολοι αυτο αξιζει αυτα τα χρηματα?
αξιζει γενικοτερα?


Φιλτατε εχω 3 τετοια Seiko στο σπιτι,το 1ο ειναι το δικο μου που αγορασα με τον κοπο μου το 1981,το 2ο ειναι του αδερφου μου [παλι εγω το αγορασα] και το 3ο ειναι του πατερα μου που μου το εδωσε να το φτιαξω εδω στην Αθηνα αλλα με τον καιρο η υποθεση ξεχαστηκε.
Το 1ο το δικο μου ειχε τραβηξει τα πανδεινα οχι μονο λογο ηλικιας αλλα και αγνοιας,ως και ψαροντουφεκο εκανα με αυτο! Λογικο ηταν πηρε αλατι μεσα,το πηγα καποτε στην επισημη αντιπροσωπεια αλλα δεν εβρισκαν να μου βαλουν νεα λευκη πλακα και με το καθαρισμα δεν βγηκαν τα αλατα.Το ρολοϊ σε πληροφορω λειτουργει ακομη αν χρειαστει και θα ψαξω καποια στιγμη να βρω λευκη πλακα,το 2ο εγινε αλλαγη κρυσταλλου και service και το εχω μπροστα μου τωρα που σου γραφω,θα το ξαναφορεσω μολις βρω αναλογο μπρασελε γιατι τοτε ημουν παιδακι οταν το πηρα.
Του πατερα μου εχει ενα περιεργο χρωμα πλακας κατι μεταξυ γκρι με λιγο καφε,θα το βγαλω φωτογραφια να στο δειξω.

Ο λογος που θα ξαναφορεσω το ενα ειναι καθαρα συναισθηματικος αλλα και γιατι το ρολοι λειτουργει μια χαρα αρα γιατι να μην το χαρω ακομη; Θα με χαροποιει περισσοτερο και στο κατω-κατω της γραφης κανει την δουλεια που το θελω και εχει ταυτοχρονα και "ιστορικο" χαρακτηρα για μενα.
Δεν εχω απαιτησεις για κατι εξειδικευμενο και εαν κι εσυ θεωρεις πως σε συναρπαζει η ιδεα γιατι να μην το ξανακαταστησεις λειτουργικο;
Ξερω θα μου πεις πχ να γυρισουμε πισω στα αμαξια με καρμπυρατερ ενω σημερα κυκλοφορουν υβριδικα ομως δες το σαν οικογενειακο κειμηλιο που ακομη και σημερα καλυπτει την απλη αναγκη του χρηστη.  ;)