Αποστολέας Θέμα: BREGUET vs IWC  (Αναγνώστηκε 7345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
BREGUET vs IWC
« στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 06:01:31 μμ »
Αγαπητοί ομοϊδεάτες,

εχουμε δύο παραδοσιακές δυνάμεις της υψηλής τεχνικής της ωρολογοποιείας ίσως δύο από τις σημαντικότερες της ελιτ.
Δεν ξέρω αν η Breguet θα καταφέρει να μην ισοπεδωθεί από την swatch και το αντίστοιχο βέβαια για την IWC αλλά το ερώτημα βέβαια είναι αν σκοπεύει κάποιος να αγοράσει ένα ρολόι και να εκταμιεύσει δέκα χιλιάδες ποια φίρμα τα αξίζει περισσότερο;
Τι θα φυλάγατε για τον απόγονο σας;
 ένα breguet marine η classic η ένα regulateur η da Vinci από το αντίπαλο δέος της IWC;

με εκτίμηση πρός όλους

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 10:05:47 μμ »
σιγουρα εξαρταται και απο το μοντελο
για Da Vinci θα διαλεγα ΙWC  ;D

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 10:37:40 μμ »
Νομίζω ότι αν το κριτήριο είναι μόνο το βάρος του ονόματος τότε η Breguet ζυγίζει αρκετά περισσότερο από την IWC. Αν όμως μιλάμε για μοντέλα τότε τα IWC μου αρέσουν περισσότερο . Τα περισσότερα Breguet δεν είναι καθόλου του γούστου μου , όμως όπως πολύσωστά είπε κι ο megalos εξαρτάται από το μοντέλο. Νομίζω σαν μελλοντική επένδυση θα προτιμούσα ένα Breguet, αλλά σαν κέφι δικό μου ένα IWC !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 11:00:08 μμ »
 :supz: :supz:

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 12:56:03 πμ »
Πάλι πέσαμε στα ίδια...

Το Marine της Breguet με ποιό IWC θα το συγκρίνεις; Βγαίνει μόνο σε χρυσό, οπότε το αυτόματο (το οποίο είναι 39 το πολύ) στοιχίζει 17-18.000.

Το μόνο ρολόι που έχει αντίστοιχη τιμή είναι το Transatlantic XXI που όμως έχει εντελώς άλλη αισθητική, άσε που είναι Flyback, κατηγορία χρονογράφου που δεν έχει η IWC.

Τα tourbillon της Breguet είναι πολύ πιο μικρά και πιο κλασικά από της IWC και στοιχίζουν πολλαπλάσια. Οι μηχανισμοί εντελώς διαφορετικοί, το στυλ καμία σχέση. Ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο θα μπορούσαν να φορούν και τις δύο εταιρείες και αυτοί σίγουρα θα είναι συλλέκτες.

Η IWC είναι μια σοβαρή, in fashion εταιρεία με έντονα "αντρικό", "ατσάλινο" προφίλ με "καθαρές" κάσες με βουρτσισμένο ή γυαλισμένο ατσάλι, ευανάγνωστα καντράν με αραβικούς αριθμούς, μηχανισμούς με 7 ημέρες φόρτιση κουρδίσματος, με "γερμανικό" στυλ και πολλούς φίλους ανάμεσα στους νέους επιτυχημένους άντρες 25-45 του πλανήτη.

Η Breguet είναι το "βαρύ πυροβολικό" του Swatch Group. Φέρει στις πλάτες του το πιο "βαρύ" όνομα της ΥΩ, αυτό του ιδρυτή της, τα ρολόγια της είναι κλασικά αριστουργήματα, ιδιαίτερα κομψά και το ατού τους είναι τα χιλιοσκαλισμένα καντράν, οι λεπτεπίλεπτοι άψογοι δείκτες σε σχήμα "μήλου", οι αραβικοί αριθμοί, το σκάλισμα στο πλάι της χρυσής κάσας, ο σεβασμός στην παράδοση και η συντηρητική τήρηση κανόνων του παρελθόντος σε υπέρ-κομψα ρολόγια που αγοράζουν κατά πλοιοψηρία οι γονείς αυτών που αγοράζουν IWC.

Καμία απολύτως σχέση δεν έχουν και οι ποσότητες παραγωγής ρολογιών των δύο εταιρειών, αλλά και η θέση τους μέσα στα δύο γκρουπ που ανήκουν. Η IWC είναι μια από τις πλέον επιθετικές και δραστήριες εταιρείες του Richemont, μια από της "αιχμές του δόρατός" του. Η Breguet το καμάρι του πανίσχυρου Nicolas Hayek, που δεν θέλει να το αγγίξει κανείς, δεν τον ενδιαφέρει καθόλου εμπορικά και το "διαφυλάττει" ως "κόρην οφθαλμού" με κάθε θυσία, εξασφαλίζοντάς του μια ήσυχη και σταθερή πορεία ανάλογη της μοναδικότητας του ιδρυτή του.

Απίστευτα είναι τα γυναικεία μοντέλα της Breguet με αξία που ξεπερνάει συχνά τις 300.000 ευρώ, τα οποία μάλιστα συνοδεύονται από βαριά κοσμήματα, ενώ η IWC για χρόνια διαφήμιζε οτι κατασκευάζει ρολόγια μόνο για άντρες.

Λυπάμαι αν φαίνομαι "σπαστικός", αλλά θα έπρεπε να συγκρίνουμε ρολόγια ή ακόμη καλύτερα εταιρείες που έχουν τουλάχιστον αντίστοιχη ιστορία, υλικά, μηχανισμούς, τιμές ή μοντέλα.

Εγώ την Breguet θα την σύγκρινα με την Βlancpain, ''η την Vacheron, σε ανάγκη, γιατί και πάλι δεν είναι το ίδιο, αλλά νομίζω οτι είναι καλύτερα να συγκρίνουμε μοντέλα.

Ενώ τα IWC ταιριάζουν σχεδόν με όλα μας τα ρούχα, τα περισσότερα Breguet απαιτούν ένα πολύ κλασικό και κομψό ντύσιμο, που λίγοι κάνουν.

Το Tradition της Breguet με ποιό να το βάλεις; Το Big Pilot ή το Portuguese της IWC;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 01:23:41 πμ »
Συμφωνώ ...Σε γενικές γραμμές η IWC είναι συνειφασμένη με πιο sport μοντέλα ενώ η Breguet με πιο "κλασσάτα"....

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:32:46 πμ »


Δεν έχεις διαβάσει με προσοχή το θέμα μου!!
Δεν συγκρίνω με την έννοια που το θέτεις απλά αναρωτιέμαι υπό  το πρίσμα του συλλέκτη, και όπως είναι γνωστό ο συλλέκτης δεν συγκρίνει απλά συλλέγει, άλλωστε είναι εμφανές από το μήνυμα μου στο τέλος αναφέρω ’Τι θα φυλάγατε για τον απόγονο σας; ‘πράγμα το οποίο δηλώνει την αναζήτηση του πιο διαχρονικού που περικλείει αξία.
Θα ήθελα βέβαια να πω ότι έθεσα και ένα χρηματικό όριο το οποίο από μόνο του περιορίζει τις επιλογές σε πολύ λίγα μοντέλα μεταξύ των δύο.
Άλλωστε με ποιο κριτήριο εάν αυτό ετίθετο μπορεί κάποιος να αποκλείσει μια απευθείας σύγκριση μεταξύ ενός type XX και ενός ingenieur η aquatimer η και ενός PP Aquanaut ακόμα, εφόσον αυτά είναι με σχετικά μικρή διαφορά στην τιμή και έχουν περίπου την ίδια φιλοσοφία χρήσης;
Πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα με ανοιχτό μυαλό και να μην περιχαρακώνουμε το θέμα επιλογή, αυτό βέβαια θα το δεχόμουν και εγώ εάν ετίθετο μια απευθείας σύγκριση μεταξύ δύο εντελώς ξένων μεταξύ τους ρολογιών αν δεν ετίθετο πάντα  το θέμα του συλλέκτη.
Πιστεύω ότι η IWC είναι ισως η πιο συντηρητική εκ των δύο σκεφτείτε ότι δεν εχει τολμήσει ακόμα το λαστιχένιο λουράκι της Breguet και δεν κατασκευάζει καν γυναικεία ρολόγια, (άλλο κόλλημα αυτό), ενώ η Breguet το τόλμησε χωρίς να απεμπολήσει το κλασσικό της.
Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω ότι το marine βγαίνει  και σε ατσάλινο με μια τιμούλα γύρω στις δέκα με ότι αυτό συνεπάγεται, με αυτό το καινούργιο στοιχείο αυξάνονται οι επιλογές για σύγκριση αφού θέλουμε πάντα να τα βλέπουμε με την στενή έννοια.

Φιλικά Salvador

Υ.Γ
Δεν είμαι  συλλέκτης απλά προσπαθώ στα όρια των δυνατοτήτων μου. 

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 11:32:15 πμ »
Αν το βλέπεις ως συλλέκτης, τότε Μπρεγκέ.


Δεν συγκρίνω με την έννοια που το θέτεις απλά αναρωτιέμαι υπό  το πρίσμα του συλλέκτη...

...Δεν είμαι  συλλέκτης απλά προσπαθώ στα όρια των δυνατοτήτων μου. 


Μπερδεύτηκα.


Πιστεύω ότι η IWC είναι ισως η πιο συντηρητική εκ των δύο σκεφτείτε ότι δεν εχει τολμήσει ακόμα το λαστιχένιο λουράκι της Breguet και δεν κατασκευάζει καν γυναικεία ρολόγια, (άλλο κόλλημα αυτό), ενώ η Breguet το τόλμησε χωρίς να απεμπολήσει το κλασσικό της.

Η IWC έχει αρκετά μοντέλα της με καουτσούκ λουρί. Το εαν έχει γυναικεία μοντέλα δεν αποτελεί πια κόλλημα για πολλές γυναίκες μιας και προτιμούν αντρικά ρολόγια.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 11:48:56 πμ »
Το είχα διαβάσει το ποστ σου, απλά δεν είχα προσέξει τις 10.000, οι οποίες κάνουν το ερώτημα ακόμη ποιό άτοπο. Να συγκρίνουμε το Tracsatlantic και το Marine το απλό που ειπάρχει σε ατσάλι και είναι 39χιλ με το Aquatimer ή το Ingenieur, για μένα δεν γίνεται. Με το Aquanaut της ΡΡ γίνεται.

Από την άλλη αυτά τα ρολόγια δεν μπορούν να θεωρηρούν ιδιαιτέρως συλλεκτικά, ώστε να πούμε οτι έχει πολύ νόημα το τι θα αφήσετε στο παιδί σας. Αν αυτός είναι ο προσανατολισμός με 3000 παίρνετε ένα ωραιότατο παλιό Ingenieur από δημοπρασία, ή με κάτι παραπάνω ένα από τα παλιά pilot της Breguet.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:58:23 μμ »
Πάλι πέσαμε στα ίδια...

Το Marine της Breguet με ποιό IWC θα το συγκρίνεις; Βγαίνει μόνο σε χρυσό, οπότε το αυτόματο (το οποίο είναι 39 το πολύ) στοιχίζει 17-18.000.

Το μόνο ρολόι που έχει αντίστοιχη τιμή είναι το Transatlantic XXI που όμως έχει εντελώς άλλη αισθητική, άσε που είναι Flyback, κατηγορία χρονογράφου που δεν έχει η IWC.

Το είχα διαβάσει το ποστ σου, απλά δεν είχα προσέξει τις 10.000, οι οποίες κάνουν το ερώτημα ακόμη ποιό άτοπο. Να συγκρίνουμε το Tracsatlantic και το Marine το απλό που ειπάρχει σε ατσάλι και είναι 39χιλ με το Aquatimer ή το Ingenieur, για μένα δεν γίνεται. Με το Aquanaut της ΡΡ γίνεται.


Αγαπητέ μου ολο και κάτι ανακαλύπτουμε και αυτό είναι καλό :o

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 02:09:28 πμ »
Αυτό είναι βέβαιο οτι όταν ψάχνεις ανακαλύπτεις, αλλά σε τι αναφέρεσαι ακριβώς; Τι ανακαλύψαμε τώρα;

Για μένα η "ανακάλυψη" αν υπάρχει είναι οτι με τις 10000 παίρνεις ένα συλλεκτικό Breguet Type XX του 55 (ref 5101, 4.500 ευρώ)  και ένα Ingenieur του τέλους 50 (ref 666, 5.000 ευρώ) και με τα ρέστα δοκιμάζεις και δύο καλά εστιατόρια στην Γενεύη.

Αν εννοείς για το Marine μπερδεύτηκα γιατί το αυτόματο δεν συνηθίζεται να το αγοράζουν άντρες (το έχω συστήσει και το έχουν αγοράσει αρκετές φίλες μου και αν δεις και στο WOW το έχω στο θέμα με τα γυναικεία) και εννοούσα τον πολύ ωραίο χρονογράφο Marne που δεν υπάρχει σε ατσάλι και μάλιστα η τιμή του είναι κοντά στα 25.000 ευρώ.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος halaros

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: BREGUET vs IWC
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2009, 11:00:42 μμ »
Με την παράμετρο που θέτεις σίγουρα η Breguet θα σου δώσει αυτό που ζητάς