Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alchemist

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #440 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:05:47 πμ »
Σκεφτομαι να παραγειλω ενα UN απο το time of switzerland που το εχω βρει περιπου 6 χιλιαρικα και επειδη τα λεφτα ειναι πολλα ψιλοφοβάμαι αν και απο το τηλέφωνο που μίλησα μου φάνηκαν επαγγελματίες και τα γραφεία τους είναι σοβαρά στήν Ελβετία απο ότι μου εχουν πεί.
Τα ερωτήματα είναι δύο
1 Πληρώνουμε τελωνείο τελικά απο Ελβετία η ειναι στήν τύχη οπως θα κάτσει στον κάθε έναν;
2 εχει πάρει κανένας απο αυτούς και σε ποιά κατάσταση ειναι τα ρολόγια -αυτοί λένε γράφουν αν ειναι used
3 εγγύηση ισχύει κανονικά;


Πριν από ένα μήνα ψώνισα από το time of switzerland ένα JLC και σου παραθέτω την εμπειρία μου.
Επειδή ήταν πολλά τα χρήματα και δεν ήξερα που ακριβώς τα έδινα αποφάσισα να το παραλάβω ο ίδιος από Ελβετία.
Είναι όντως επαγγελματίες σοβαροί και πολύ φιλικοί. Γραφεία έχουν στο Zug που είναι έξω από τη Ζυρίχη και στη Βασιλεία (εκεί πήγα). Δεν είναι οι ίδιοι authorised dealers αλλά συνεργάζονται με authorised dealers , οπότε παίρνεις κανονικά εγγύηση.
1 Το σίγουρο είναι ότι πληρώνεις 19% ΦΠΑ (1140€) και μάλλον έξτρα 6-7%(???) δασμό. Αν κάνεις ένα ταξιδάκι στην Βασιλεία θα πληρώσεις μόνο 7.6% ΦΠΑ (456€) Ελβετίας και τίποτα άλλο (μόνο ένα αεροπορικό εισητήριο 300€ περίπου). Δηλαδή θα σου βγει πιο φτηνά. Το κουτί αν θέλεις σου το στέλνουν και από Γερμανία (Ε.Ε) και τα χαρτιά του από Ελβετία σε φάκελο σαν γράμμα.
2 Τα ρολόγια είναι ολοκαίνουρια εκτός αν γράφει used.
3 Όπως έγραψα παραπάνω έχει κανονικά εγγύηση από authorised dealer, (εμένα έχει από κάποιον authorised dealer στην Πορτογαλία) και η εγγύηση είναι international όπως με διαβεβαίωσε και ο Daniel (ο Mr. "time of switzerland").

Οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις ή για λεπτομέρειες ρώτα με.

Έγω το συνδύασα με τετραήμερο ταξιδάκι (πολύ όμορφη πόλη η Βασιλεία)
Τιμή καταλόγου (με μπρασελέ) στην Ελλάδα 8000. Δεν το έβρισκα κάτω από 6800 με την έκπτωση
Ο Daniel το είχε 5150 (ΜΕ το ΦΠΑ). + ένα λουράκι αυθεντικό JLC 450€ = 5600
αεροπορικά εισιτήρια για 2 άτομα = 650
3 διανυκτερεύσεις με φανταστικό πρωινό 330

όλα αυτά και έξτρα λουράκι 6600
στην Ελλάδα 6800 μόνο το ρολόι...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 10:18:01 πμ από alchemist »

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #441 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:13:37 μμ »
Μπραβο σου φιλε μου.Μουφτιαξες τη μερα.
Αμα οι Ελληνες,καταφερναν να ξεπερασουν το φοβο τους για τις αγορες απο το εξωτερικο,τα περισσοτερα μαγαζια θα εκλειναν,και τα υπολοιπα,θα προσαρμοζονταν.
Εγω αγορασα ενα μιξερ Kenwood KM 023,το ακριβοτερο που υπαρχει, απο τη Γερμανια,συνολο 546 Ευρω μαζι με τα μεταφορικα.(Με κουριερ,στο σπιτι).
Εδω,καπου ειδα για κοντα στο χιλιαρικο.
Τι καθομαστε και λεμε τωρα.
Και δε μιλαμε για Τελωνεια και τετοια.ΕΕ ειναι η Γερμανια!

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #442 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:22:43 μμ »
Μπραβο σου φιλε μου.Μουφτιαξες τη μερα.
Αμα οι Ελληνες,καταφερναν να ξεπερασουν το φοβο τους για τις αγορες απο το εξωτερικο,τα περισσοτερα μαγαζια θα εκλειναν,και τα υπολοιπα,θα προσαρμοζονταν.
Εγω αγορασα ενα μιξερ Kenwood KM 023,το ακριβοτερο που υπαρχει, απο τη Γερμανια,συνολο 546 Ευρω μαζι με τα μεταφορικα.(Με κουριερ,στο σπιτι).
Εδω,καπου ειδα για κοντα στο χιλιαρικο.
Τι καθομαστε και λεμε τωρα.
Και δε μιλαμε για Τελωνεια και τετοια.ΕΕ ειναι η Γερμανια!


+1000
μακαρι να ηταν στην κουλτουρα του Ελληνα αυτό που περιγράφεις θα απαλλαγόμαστε απο πολλούς απατεωνίσκους.

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #443 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:30:11 μμ »
Πριν από ένα μήνα ψώνισα από το time of switzerland ένα JLC και σου παραθέτω την εμπειρία μου.
Επειδή ήταν πολλά τα χρήματα και δεν ήξερα που ακριβώς τα έδινα αποφάσισα να το παραλάβω ο ίδιος από Ελβετία.
Είναι όντως επαγγελματίες σοβαροί και πολύ φιλικοί. Γραφεία έχουν στο Zug που είναι έξω από τη Ζυρίχη και στη Βασιλεία (εκεί πήγα). Δεν είναι οι ίδιοι authorised dealers αλλά συνεργάζονται με authorised dealers , οπότε παίρνεις κανονικά εγγύηση.
1 Το σίγουρο είναι ότι πληρώνεις 19% ΦΠΑ (1140€) και μάλλον έξτρα 6-7%(???) δασμό. Αν κάνεις ένα ταξιδάκι στην Βασιλεία θα πληρώσεις μόνο 7.6% ΦΠΑ (456€) Ελβετίας και τίποτα άλλο (μόνο ένα αεροπορικό εισητήριο 300€ περίπου). Δηλαδή θα σου βγει πιο φτηνά. Το κουτί αν θέλεις σου το στέλνουν και από Γερμανία (Ε.Ε) και τα χαρτιά του από Ελβετία σε φάκελο σαν γράμμα.
2 Τα ρολόγια είναι ολοκαίνουρια εκτός αν γράφει used.
3 Όπως έγραψα παραπάνω έχει κανονικά εγγύηση από authorised dealer, (εμένα έχει από κάποιον authorised dealer στην Πορτογαλία) και η εγγύηση είναι international όπως με διαβεβαίωσε και ο Daniel (ο Mr. "time of switzerland").

Οποιαδήποτε άλλη απορία έχεις ή για λεπτομέρειες ρώτα με.

Έγω το συνδύασα με τετραήμερο ταξιδάκι (πολύ όμορφη πόλη η Βασιλεία)
Τιμή καταλόγου (με μπρασελέ) στην Ελλάδα 8000. Δεν το έβρισκα κάτω από 6800 με την έκπτωση
Ο Daniel το είχε 5150 (ΜΕ το ΦΠΑ). + ένα λουράκι αυθεντικό JLC 450€ = 5600
αεροπορικά εισιτήρια για 2 άτομα = 650
3 διανυκτερεύσεις με φανταστικό πρωινό 330

όλα αυτά και έξτρα λουράκι 6600
στην Ελλάδα 6800 μόνο το ρολόι...


δεν νομίζω να χρειάζομαι τίποτε άλλο μου είπες  πραγματικά αυτα που έψαχνα και σε ευχαριστώ πολύ alchemist .
Ελπίζω το ταξίδι σου να το εκανες παράλληλα με την έκθεση εγώ δυστυχώς την έχασα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #444 στις: Αύγουστος 30, 2009, 09:52:00 μμ »
υπεροχο,η δυναμη της πληροφοριας!

καλοριζικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος captain3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #445 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:26:35 πμ »


Αντίθετα ο καθένας μπορεί να γράφει την ιστορία που τον βολεύει και να επιβραβεύεται από τους υπόλοιπους για την εξυπνάδα, ενώ οι υπόλοιποι Έλληνες, δυστυχώς, δεν ακολουθούμε το λαμπρό παράδειγμά του.

Την «αλχημεία» που πέτυχες Alchemist δεν χρειαζόταν να πας μέχρι την Βασιλεία για να την κάνεις.

Εάν αποδέχεσαι να αγοράζεις άπο μη εξουσιοδοτημένα καταστήματα, υπάρχουν και στην Ελλάδα αρκετά του είδους, που θα σου έφερναν το «καινούργιο» ρολόι σου, αγορασμένο από την Πορτογαλία, το Μεξικό ή τη Γουαδελούπη (τι σε νοιάζει;) στα χρήματα που περιγράφεις.

Θα μπορούσες να ξοδέψεις τα 330 ευρώ για διανυκτερεύσεις που ξόδεψες στην άχαρη Βασιλεία, στην υπέροχη Σαντορίνη και τα 600 ευρώ για τα αεροπορικά για φιστίκια. Αλήθεια από την Ζυρίχη στη Βασιλεία και πίσω, πήγατε με τα πόδια, γιατί το εισιτήριο του τραίνου, δεν το είδα στο λογαριασμό, όπως και το υπόλοιπο κόστος ενός ταξιδιού, που έκανες με το ζόρι σε μια πόλη που δεν έχει και τίποτα να δεις, μόνο και μόνο για να γλιτώσεις λίγα λεφτά, που και αυτό παίζεται.

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, αφού τελικά βάζετε τελικές τιμές: ο φίλος konakis τι σου είπε; Είναι καλή η έκπτωση 15% που σου έκαναν μόνο στην Ελλάδα; (από 8.000 στο έδιναν 6.800!)

Αυτή είναι η πραγματική δύναμη της πληροφορίας και αν ο george_ πιστεύει στην αξία της πληροφορίας, θα πρέπει να μη σβήσει το ποστ μου, για να ενημερωθεί ο κόσμος πραγματικά και σφαιρικά.

Φιλικά

Φαντομάς

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 12:35:47 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #446 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:50:20 πμ »
η πληροφορια αξιολογειται απο τον καθε φορουμιστα,ειδικα οταν δεν ειναι λανθασμενη,ακομα καλυτερα ;).. .το μελος μας ποσταρε την εμπειρια του ,δεν επιτεθηκε σε κανενα και ουτε ειρωνευτηκε κανενα..




« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 12:58:34 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #447 στις: Αύγουστος 31, 2009, 06:13:08 πμ »

Αντίθετα ο καθένας μπορεί να γράφει την ιστορία που τον βολεύει και να επιβραβεύεται από τους υπόλοιπους για την εξυπνάδα, ενώ οι υπόλοιποι Έλληνες, δυστυχώς, δεν ακολουθούμε το λαμπρό παράδειγμά του.

Την «αλχημεία» που πέτυχες Alchemist δεν χρειαζόταν να πας μέχρι την Βασιλεία για να την κάνεις.

Εάν αποδέχεσαι να αγοράζεις άπο μη εξουσιοδοτημένα καταστήματα, υπάρχουν και στην Ελλάδα αρκετά του είδους, που θα σου έφερναν το «καινούργιο» ρολόι σου, αγορασμένο από την Πορτογαλία, το Μεξικό ή τη Γουαδελούπη (τι σε νοιάζει;) στα χρήματα που περιγράφεις.

Θα μπορούσες να ξοδέψεις τα 330 ευρώ για διανυκτερεύσεις που ξόδεψες στην άχαρη Βασιλεία, στην υπέροχη Σαντορίνη και τα 600 ευρώ για τα αεροπορικά για φιστίκια. Αλήθεια από την Ζυρίχη στη Βασιλεία και πίσω, πήγατε με τα πόδια, γιατί το εισιτήριο του τραίνου, δεν το είδα στο λογαριασμό, όπως και το υπόλοιπο κόστος ενός ταξιδιού, που έκανες με το ζόρι σε μια πόλη που δεν έχει και τίποτα να δεις, μόνο και μόνο για να γλιτώσεις λίγα λεφτά, που και αυτό παίζεται.

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, αφού τελικά βάζετε τελικές τιμές: ο φίλος konakis τι σου είπε; Είναι καλή η έκπτωση 15% που σου έκαναν μόνο στην Ελλάδα; (από 8.000 στο έδιναν 6.800!)

Αυτή είναι η πραγματική δύναμη της πληροφορίας και αν ο george_ πιστεύει στην αξία της πληροφορίας, θα πρέπει να μη σβήσει το ποστ μου, για να ενημερωθεί ο κόσμος πραγματικά και σφαιρικά.

Φιλικά

Φαντομάς




-1000

Αποσυνδεδεμένος alchemist

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #448 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:32:38 πμ »

δεν νομίζω να χρειάζομαι τίποτε άλλο μου είπες  πραγματικά αυτα που έψαχνα και σε ευχαριστώ πολύ alchemist .
Ελπίζω το ταξίδι σου να το εκανες παράλληλα με την έκθεση εγώ δυστυχώς την έχασα.

Ελπίζω πραγματικά να σε βοήθησα, εσένα όσο και άλλους (μέλη και επισκέπτες του forum). Εγώ απλά πριν αποκτήσω τη δική μου εμπειρία σύλλεξα πληροφορίες από ξένα forum και το guestbook του timeofswitzerland.

Δυστυχώς και εγώ πήγα τέλη Ιουλίου οπότε την έχασα την έκθεση αλλά είχε, άλλα ενδιαφέροντα events.

Αποσυνδεδεμένος alchemist

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #449 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:37:13 πμ »
υπεροχο,η δυναμη της πληροφοριας!

καλοριζικο  ;)

Γι' αυτό είναι τα forum, να βοηθάμε κόσμο και να βοηθιώμαστε. Και εγώ μπορεί να είμαι νέος σαν μέλος, αλλά ως επισκέπτης έχω μάθει πολλά από το mywatch.
Και ευχαριστώ για τα καλορίζικα.
... και για την υποστήριξη παρακάτω.

Αποσυνδεδεμένος alchemist

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #450 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:24:53 πμ »

Αντίθετα ο καθένας μπορεί να γράφει την ιστορία που τον βολεύει και να επιβραβεύεται από τους υπόλοιπους για την εξυπνάδα, ενώ οι υπόλοιποι Έλληνες, δυστυχώς, δεν ακολουθούμε το λαμπρό παράδειγμά του.

Την «αλχημεία» που πέτυχες Alchemist δεν χρειαζόταν να πας μέχρι την Βασιλεία για να την κάνεις.

Εάν αποδέχεσαι να αγοράζεις άπο μη εξουσιοδοτημένα καταστήματα, υπάρχουν και στην Ελλάδα αρκετά του είδους, που θα σου έφερναν το «καινούργιο» ρολόι σου, αγορασμένο από την Πορτογαλία, το Μεξικό ή τη Γουαδελούπη (τι σε νοιάζει;) στα χρήματα που περιγράφεις.

Θα μπορούσες να ξοδέψεις τα 330 ευρώ για διανυκτερεύσεις που ξόδεψες στην άχαρη Βασιλεία, στην υπέροχη Σαντορίνη και τα 600 ευρώ για τα αεροπορικά για φιστίκια. Αλήθεια από την Ζυρίχη στη Βασιλεία και πίσω, πήγατε με τα πόδια, γιατί το εισιτήριο του τραίνου, δεν το είδα στο λογαριασμό, όπως και το υπόλοιπο κόστος ενός ταξιδιού, που έκανες με το ζόρι σε μια πόλη που δεν έχει και τίποτα να δεις, μόνο και μόνο για να γλιτώσεις λίγα λεφτά, που και αυτό παίζεται.

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, αφού τελικά βάζετε τελικές τιμές: ο φίλος konakis τι σου είπε; Είναι καλή η έκπτωση 15% που σου έκαναν μόνο στην Ελλάδα; (από 8.000 στο έδιναν 6.800!)

Αυτή είναι η πραγματική δύναμη της πληροφορίας και αν ο george_ πιστεύει στην αξία της πληροφορίας, θα πρέπει να μη σβήσει το ποστ μου, για να ενημερωθεί ο κόσμος πραγματικά και σφαιρικά.

Φιλικά

Φαντομάς



Αν και ειρωνικός θα σου απαντήσω όλες σου τις απορίες.
Κατ' αρχήν, ειλικρινά δεν το ήξερα ότι υπάρχουν τέτοιες τιμές στην Ελλάδα.

Δεν με νοιάζει (προσωπικά) αν το αγόρασα ο ίδιος από εξουσιοδοτημένο κατάστημα ή μου το αγόρασε κάποιος άλλος από εξουσιοδοτημένο κατάστημα (ακόμα και από τη Γουδελούπη, εφόσον το κατάστημα αυτό το εξουσιοδοτεί η JLC και μου δίνει διεθνή εγγύηση).
Αν κάποιον τον νοιάζει, εγώ απλά το ανέφερα και ας το πάρει ως αποτρεπτικό παράγοντα.

Δεν το μετάνοιωσα που το συνδύασα με διακοπές, περάσαμε υπέροχα με την κοπέλα μου. Και τις Κυκλάδες δεν τις άφησα παραπονεμένες φέτος, και ούτε εκείνες εμένα. Για αντίστοιχο ξενοδοχείο στη Σαντορίνη ήθελα 200€ τη βραδιά.
...τα 600 ευρώ για τα αεροπορικά για φιστίκια... και στη Σαντορίνη κολυμπώντας ή θα έφτιαχνα μια σχεδία με τα τσόφλια από τα φυστίκια? Είρωνες μπορούμε να γίνουμε όλοι...

Ζυρίχη - Βασιλεία με τα πόδια είναι μακριά. Είναι 1 ώρα με τρένο και έχει φανταστική θέα. Απλά τα τρένα τους συνεργάζονται με τη swiss air και ήταν σαν transit και φυσικά η τιμή που ανέφερα στα αεροπορικά ήταν και το τρένο.
Το ταξίδι δεν το έκανα με το ζόρι και σε πληροφορώ ότι η Βασιλεία έχει περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις από οποιοδήποτε ελληνικό νησί. Θα σου έλεγα και ακριβώς αλλά ήδη έχουμε ξεφύγει από το θέμα. Και το επόμενο ρολόι μου αν το πάρω από εκεί σίγουρα θα το συνδυάσω με διακοπές αλλά και με την έκθεση.

Το 15% για το JLC μου δεν ξέρω αν είναι καλή έκπτωση ή ήθελαν να με πιάσουν κορόιδο. Πάντως ρώτησα σε αρκετά μαγαζιά.

Και στο κάτω κάτω δεν τα έκλεψα τα λεφτά. Ο καθένας τα ξοδεύει όπου θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 11:30:28 πμ από alchemist »

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #451 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:37:10 πμ »
Προχωρα ανθρωπε μου.
Και γιατι να πας στη Σαντορινη καλα και ντε;
Σιγα τα ωά.Απλως,θα σου πιανανε τον...@ωλο.

Αποσυνδεδεμένος omeganikos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:35:25 μμ »
Γεια σας και από εμένα και καλό μήνα
Είμαι και εγώ κάτι σαν ερασιτεχνικός συλλέκτης ή καλύτερα ακόμα έχω την τρέλα μου με τα ρολόγια (OMEGA , TISSOT , SECTOR κ.α. )όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μία on line παραγγελία που έκανα εχτές και ελπίζω να μην το μετανιώσω .
Κατ αρχήν μου αρέσουν τα ΜΕΓΑΛΑ ρολόγια με τελευταίο μου απόκτημα ένα  φτηνό πλην τίμιο για αυτά που προσφέρει CHOTOVELLI .
Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο ZENO XXXL Super Oversized 55mm Automatic http://www.swissmade.com/en/web/index.php?id=1359&s=zeno_-_xxxl_super_oversized_55mm_automatic από το εν λόγο site .
Από εχθές προσπαθώ να κάνω login για να δω την εξέλιξη της παραγγελίας και δεν με αφήνει . Όπως καταλαβαίνετε έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια καθότι για την πληρωμή έδωσα την πιστωτική μου κάρτα , τα λεφτά έχουν δεσμευτεί χωρίς να μπορώ να το ακυρώσω και στα email που έχω στείλει δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα . Να τονίσω ότι η επιλογή του συγκεκριμένου site έγινε καθότι δεν βρίσκεις τα ΖΕΝΟ εύκολα σε online μαγαζί και το είχαν υποτίθεται σε stock που σε συνδυασμό με κατεπείγουσα αποστολή (+54 €) θα το είχα μέχρι την Παρασκευή που το θέλω .
Και ερωτώ γνωρίζετε τίποτα για την swissmade ? να ανησυχώ ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλικά
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:57:25 μμ »
welcome,καλή κατάληξη σου εύχομαι,οι expert του χώρου θα σε βοηθήσουν-κατατοπίσουν
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:28:06 μμ »
omeganikos καλώς ήρθες.

Απ' ό,τι είδα στο site τους, εμπορεύονται ένα κάρο πράγματα, όπερ σημαίνει ότι μπορεί και να δικαιολογείται το γεγονός ότι δεν σου έχουν απαντήσει ακόμα λόγω φόρτου εργασίας. Θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα. Επίσης, στο site τους λέει ότι μπορείς να απευθυνθείς και στο subwave @ yahoo.com.
Αυτό που δεν είναι και τόσο ... ωραίο είναι ότι το τηλέφωνό τους δεν αναγράφεται ολόκληρο.
Τέλος πάντων, για παν ενδεχόμενο, καλό θα ήταν να απευθυνθείς και στην αρμόδια υπηρεσία της πιστωτικής σου κάρτας.


Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:32:01 μμ »
Παράθεση
Και ερωτώ γνωρίζετε τίποτα για την swissmade ? να ανησυχώ ?

Φίλε Νίκο, εγώ θα έλεγα όχι να μην ανησυχείς. Όλα θα πάνε καλά πιστεύω!! :)
Εξηγούμαι. Το www.swissmade.com είναι ενα online κατάστημα ρολογιών (και όχι μόνο) που ανήκει στον όμιλο τέτοιων καταστημάτων www.subwave.com. Περιλαμβάνει πολλά ον-λάϊν καταστήματα όπως www.aviator-watch.com, www.poljot1.com, www.aviation-time.com, www.fliegeruhren.ch,  και το www.swissmade.com.
Από τα 2 πρώτα έχω πάρει τα πρώτα μου ρώσικα ρολόγια. Ήρθαν μια χαρά και μάλιστα τους είχα ζητήσει να μου τα στείλουν από χώρα Ε.Ε., για να μην πληρώσω δασμούς, πράγμα που έγινε χωρίς πρόβλημα. Η επικοινωνία ήταν άψογη μέσω email με τον Daniel Schulthess poljot@subwave.com. Προσπάθησε εκεί!! ;D
Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά! :)

Φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Πάντως εμένα ακόμη μου στέλνουν newsletter...... ;)

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #456 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 04:41:17 μμ »
Γεια σας και από εμένα και καλό μήνα
Είμαι και εγώ κάτι σαν ερασιτεχνικός συλλέκτης ή καλύτερα ακόμα έχω την τρέλα μου με τα ρολόγια (OMEGA , TISSOT , SECTOR κ.α. )όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μία on line παραγγελία που έκανα εχτές και ελπίζω να μην το μετανιώσω .
Κατ αρχήν μου αρέσουν τα ΜΕΓΑΛΑ ρολόγια με τελευταίο μου απόκτημα ένα  φτηνό πλην τίμιο για αυτά που προσφέρει CHOTOVELLI .
Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο ZENO XXXL Super Oversized 55mm Automatic http://www.swissmade.com/en/web/index.php?id=1359&s=zeno_-_xxxl_super_oversized_55mm_automatic από το εν λόγο site .
Από εχθές προσπαθώ να κάνω login για να δω την εξέλιξη της παραγγελίας και δεν με αφήνει . Όπως καταλαβαίνετε έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια καθότι για την πληρωμή έδωσα την πιστωτική μου κάρτα , τα λεφτά έχουν δεσμευτεί χωρίς να μπορώ να το ακυρώσω και στα email που έχω στείλει δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα . Να τονίσω ότι η επιλογή του συγκεκριμένου site έγινε καθότι δεν βρίσκεις τα ΖΕΝΟ εύκολα σε online μαγαζί και το είχαν υποτίθεται σε stock που σε συνδυασμό με κατεπείγουσα αποστολή (+54 €) θα το είχα μέχρι την Παρασκευή που το θέλω .
Και ερωτώ γνωρίζετε τίποτα για την swissmade ? να ανησυχώ ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλικά
Νίκος



Κακα μαντατα βλεπω φιλε.
Να τι βρηκα εγω στο reseller rating.http://www.resellerratings.com/store/Swissmade .
Για να μην εχει κανει συνεννοηση με το site αυτο,μαλλον δεν ειναι ενταξει.
Αλλη φορα,ρωτα πρωτα πριν βαλεις τα λεφτα σου,(εδω,πολλοι ειναι αυτοι,που εχουν εμπειρια με το Ιντερνετ και τις αγορες του),και ακυρωσε την καρτα σου,γιατι μπορει να σε βρει μεγαλο κακο.
(Εγω,προχτες εσκασα 550Ευρω για ενα μιξερ που πηρα απο τη Γερμανια,αλλα ηξερα που χτυπησα την πορτα.Το μαγαζι,ηταν trusted shop.Mε σφραγιδα.
Μου το στειλανε στο σπιτι,με τα μισα λεφτα,απο ο,τι εβλεπα σε Ελληνικα sites).
 

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #457 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:22:42 μμ »
Γεια σας και από εμένα και καλό μήνα
όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μία on line παραγγελία που έκανα εχτές και ελπίζω να μην το μετανιώσω .
Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο ZENO XXXL Super Oversized 55mm Automatic http://www.swissmade.com/en/web/index.php?id=1359&s=zeno_-_xxxl_super_oversized_55mm_automatic από το εν λόγο site .
Από εχθές προσπαθώ να κάνω login για να δω την εξέλιξη της παραγγελίας και δεν με αφήνει . Όπως καταλαβαίνετε έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια καθότι για την πληρωμή έδωσα την πιστωτική μου κάρτα , τα λεφτά έχουν δεσμευτεί χωρίς να μπορώ να το ακυρώσω και στα email που έχω στείλει δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα . Να τονίσω ότι η επιλογή του συγκεκριμένου site έγινε καθότι δεν βρίσκεις τα ΖΕΝΟ εύκολα σε online μαγαζί και το είχαν υποτίθεται σε stock που σε συνδυασμό με κατεπείγουσα αποστολή (+54 €) θα το είχα μέχρι την Παρασκευή που το θέλω .
Και ερωτώ γνωρίζετε τίποτα για την swissmade ? να ανησυχώ ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φιλικά
Νίκος

Φιλε omeganikos,
Καταρχας καλωσορισες στο Φορουμ και καλες δημοσιευσεις!

Το 'SWISSMADE.COM' ειναι πολυ γνωστο, διαφημισμενο site, ωστοσο δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο παρελθον προκειμενου να μπορω να σε βοηθησω!...
Ομως προκειται για ελβετικο μεγαλο online καταστημα, το οποιο αυτοματα το καθιστα αξιοπιστο! Αυτο παντως που λογικα θα πρεπει να σε ανησυχει ειναι η σχετικα χρονοβορα διαδικασια και τα εξοδα εκτελωνισμου που δυστυχως θα επιβαρυνθεις και τα οποια δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα!....
Επικοινωνησε μαζι τους και εαν δεν μπορεις να ακυρωσεις την παραγγελια, επιδιωξε τουλαχιστον να σου στειλουν το ρολο'ι' μεσω Γερμανιας ή αλλης χωρας απο την Ευρωπα'ι'κη Ενωση, ή εστω με μειωμενο τιμολογιο σε περιπτωση που δεν μπορουν να σου δωσουν καποιο πιστοποιητικο επισκευης...Διαφορετικα επικοινωνησε με την τραπεζα σου και ζητησε την ακυρωση της συναλλαγης, εφοσον αυτη δεν εχει ηδη πραγματοποιηθει και ειναι εφικτη!
Γι' αυτο το λογο θα σου προτεινα για τυχον μελλοντικες online ZENO αγορες, να προτιμησεις ενα απο τα ακολουθα ευρωπα'ι'κα αξιοπιστα site:

www.watch.de
www.chronosammler2407.de
www.timedesign.de

και σε περιπτωση που το μοντελο που επιθυμεις δεν ειναι διαθεσιμο, να το παραγγειλεις να σου το στειλουν!...

Καλη Επιτυχια!
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #458 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:27:11 μμ »
Πάντως μη βίαζεσαι να αγχωθείς, είναι πιθανό η κάθε παραγγελία να εκτελείται manually στο σύστημά τους, οπότε απλώς να μην έχουν ακόμα περάσει τη δική σου και γι'αυτό να μη μπορείς να κάνεις login. Άσε 1-2 μέρες να δεις τι θα γίνει.
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #459 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:00:36 μμ »
Πάντως μη βίαζεσαι να αγχωθείς, είναι πιθανό η κάθε παραγγελία να εκτελείται manually στο σύστημά τους, οπότε απλώς να μην έχουν ακόμα περάσει τη δική σου και γι'αυτό να μη μπορείς να κάνεις login. Άσε 1-2 μέρες να δεις τι θα γίνει.
Ε ρε Seiya,δυομισυ μερες απο Ιαπωνια!!
Και στο σπιτι.