Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846329 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1740 στις: Μάιος 02, 2010, 05:58:59 μμ »
τι εγινε ρε παιδια;;;;;;προβληματα στον 3313;;;;;πρεπει να ανησυχουμε;;;;υπαρχει προηγουμενο;;;;εμενα πάντως στο 3μηνο που το εχω ειναι ολα καλα.....βεβαια δεν εχω μετρησει ακριβεια.........

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1741 στις: Μάιος 02, 2010, 06:17:01 μμ »
Amartolos καλοφόρετο!
Τελικά είμαστε πολλοί εδώ με Ω Planet Ocean. Ομοίως και μένα με βοήθησαν πολύ ο Γιάννης και τ' άλλα παιδια του forum.

Η φωτό του nin είναι όλα τα λεφτά. Ίσως ο πιο αγαπημένος μου χρονογράφος αυτόν τον καιρό στον αγαπημένο μου συνδιασμό: καφέ δερμάινο λουράκι, άσπρο καντράν και μπλε δείκτες!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1742 στις: Μάιος 02, 2010, 06:34:31 μμ »
τι εγινε ρε παιδια;;;;;;προβληματα στον 3313;;;;;πρεπει να ανησυχουμε;;;;υπαρχει προηγουμενο;;;;εμενα πάντως στο 3μηνο που το εχω ειναι ολα καλα.....βεβαια δεν εχω μετρησει ακριβεια.........

Μεμονωμένο περιστατικό θα το χαρακτήριζα παιδιά......δεν έχει ακουστεί κάτι άλλο στο δικό μας φόρουμ, δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχουν αναφορές στα ανάλογα ευρωπαικά.....όσους κατόχους πάντως γνωρίζω είναι ευχαριστημένοι και από χρόνους και γενικά......μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η Omega δίνει 3 χρόνια εγγύηση ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1743 στις: Μάιος 02, 2010, 06:54:22 μμ »
Αχεμ! Προβληματική 3313.
Τι παράξενο;


αλλα στοιχεια που να μας δινουν το ποσοστο και το ειδος των προβληματων?σε ποιο κομματι της μηχανης γινεται η αναφορα?εχει λυθει Η οχι?Την θεωρεις μια αξιολογη μηχανη Η οχι?

και η 3303 ειχε καποια προβληματα στην αρχη ,αλλα τωρα ειναι ολα οκ


Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1744 στις: Μάιος 02, 2010, 07:45:59 μμ »

Καλοφόρετο!!Welcome to the PLANET OCEAN CLUB ;D ;D ;D

+1

 =D> :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1745 στις: Μάιος 02, 2010, 08:03:40 μμ »
H 330χ ειχε στην αρχη προβληματα ,τα οποια λυθηκαν.Μπορει ομως ρολογια των πρωτων σειρων παραγωγης,να ειχαν πωληθει μεταγενεστερα και να παρουσιασαν καποια προβληματα ,αν και η ομεγα ειχε ηδη απαλλαξει την μηχανη απο τις "παιδικες ασθενειες".Εαν ΒΒ εχεις νουμερα και αλλες πληροφοριες,θα ηταν πολυ χρησιμο για ολους μας ,να μας κανεις μια αναλυτικη ενημερωση

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1746 στις: Μάιος 02, 2010, 08:34:04 μμ »
ας ελπισουμε οτι ειναι μεμονομενο περιστατικο...την εχω πατησει μια φορα στο παρελθον >:(και δε θα ηθελα να ξανασυμβει...
βεβαια η σωστη αντιμετωπιση την αντιπροσωπειας σε ενδεχομενο προβλημα ειναι σημαντικη παραμετρος...
αν υπαρχουν στοιχεια για κατι ,καλο θα ηταν να αναφερθουν.....

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1747 στις: Μάιος 02, 2010, 09:32:19 μμ »
Να στε ολοι καλα παιδια.Πραγματικα φοβερο ρολοι,ευτυχως που τελικα δεν κρατησα το smp (αν και το σκεφτηκα καποια στιγμη_)γιατι δεν ειχε καμια ελπιδα να κερδισει χρονο στο χερι μου πλεον.Επισης περιεργο μου φαινεται που δεν με ενοχλει το extra μεγεθος και βαρος(πραγματικα νιωθω οτι δεν φοραω ρολοι) αν και big size αντιθετα με αυτα που διαβαζα κατα καιρους απο κατοχους του οτι δεν παλευεται με bracelet κτλ.

Τελος αν και το ρολοι εχει χιλιο-φωτογραφηθει ας ανεβασω μερικες photos ακομη  νε δεσει το γλυκο  ;D



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us





Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1748 στις: Μάιος 02, 2010, 09:33:12 μμ »
Mια χαρα φιλε,πανεμορφο,και παλι καλοφορετο ;)

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1749 στις: Μάιος 02, 2010, 09:40:26 μμ »
και καουτσουκ επι δυο,βλεπω..... ;)
αυτα ειναι....... :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1750 στις: Μάιος 02, 2010, 09:44:24 μμ »
και καουτσουκ επι δυο,βλεπω..... ;)
αυτα ειναι....... :2thumbs:

ποτε θα ερθει το bergeon οεο??

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1751 στις: Μάιος 02, 2010, 09:52:12 μμ »
απο που και ποσο;

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1752 στις: Μάιος 02, 2010, 10:07:51 μμ »
21 ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο ebay. http://cgi.ebay.co.uk/Bergeon-6767-F-Worlds-Most-Popular-Spring-Bar-Tool-/380192538534?cmd=ViewItem&pt=UK_Jewellery_Watches_WatchAccessories_SpareParts_SM&hash=item58853dbfa6


υπαρχει και εδω http://www.watch-tool.de/html/bracelet_tools.php αλλα βγαινει πιο ακριβο και δεν θα παρεις και θετικη αξιολογηση απο τον πωλητη.  ;D

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1753 στις: Μάιος 03, 2010, 07:27:39 πμ »
Πανέμορφο το PO ότι και να λέμε είναι λίγο, καλοφόρετο να είναι  ;D

21 ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο ebay. [url]http://cgi.ebay.co.uk/Bergeon-6767-F-Worlds-Most-Popular-Spring-Bar-Tool-/380192538534?cmd=ViewItem&pt=UK_Jewellery_Watches_WatchAccessories_SpareParts_SM&hash=item58853dbfa6[/url]
υπαρχει και εδω [url]http://www.watch-tool.de/html/bracelet_tools.php[/url] αλλα βγαινει πιο ακριβο και δεν θα παρεις και θετικη αξιολογηση απο τον πωλητη.  ;D


Στο κέντρο πάντως εγώ το είχα πάρει κάτω απο 20 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1754 στις: Μάιος 03, 2010, 12:38:18 μμ »

Δεν είμαι το σέρβις της Ωμέγα για να γνωρίζω. Πείραγμα ήταν και αφορμή για κουβέντα.

Απλώς τα παράπονα τα θυμάσαι πιο εύκολα. Και μάλιστα σε κάτι καινούργιο ακόμη περισσότερο. Όταν κάποιου του χαλάσει η 7750 θα το αναφέρει στα φόρα, θα πει τι πρόβλημα αντιμετωπίζει, θα ρωτήσει αν κανένας γνωρίζει τι συμβαίνει ή σε ποιο σέρβις να απευθυνθεί. Και μάλιστα τις περισσότερες φορές χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια.

Αν είσαι όμως η νέα μηχανή στο νέο ρολόι και μάλιστα σε μεγάλη μάρκα όπου έχεις υψηλές απαιτήσεις τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κι εκεί ξεκινάει η φιλολογία της υπόθεσης.
- Είναι αξιόπιστη;
- Αξίζει τελικά τα λεφτά της;
- Για πόσο καιρό θα περιμένουμε (να λυθούν τα προβλήματα) για να την αγοράσουμε;
- Είναι φήμη η πραγματικότητα;
Μία δημοσίευση με πρόβλημα; Δέκα θα ακολουθήσουν για το αν είναι προβληματική ή όχι. Το ανέφερε ο Γιάννης, το έπιασα εγώ κι είδατε τι ακολούθησε. Άλλοι επιβεβαίωσαν τις φήμες, άλλοι είπαν πως είναι ευχαριστημένοι, άλλοι αναρωτιούνταν. Συμπέρασμα δε βγήκε. Όμως στο τέλος μένει η εντύπωση πως κάτι συμβαίνει με την 3313. Και το σπασμένο τηλέφωνο καλά κρατεί. Μόνο το σέρβις της Ωμέγα μπορεί να ξέρει πραγματικά.

Φιλικά
Δημήτρης

ΥΓ1. Βέβαια αν λέγεσαι Μπράιτλιν και φτιάχνεις την πρώτη σου μηχανή, δεν χρειάζεται καν να κυκλοφορήσει για να ακούσεις τα εξ' αμάξης περί τάχα μου δήθεν αντιγραφής (λες και μόνο ο El Primero π.χ. μπορεί να έχει tricopmax διάταξη, column wheel και ημερομηνία) και το όργιο φημών περί αξιοπιστίας ή αναξιοπιστίας. Κι όλα αυτά από μερικές φωτογραφίες από προσπέκτους.

ΥΓ2. Καλοφόρετο amartolos.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1755 στις: Μάιος 03, 2010, 12:50:24 μμ »
Η καθιερωση μιας νεας μηχανης θελει χρονο,Ακομα και ο ελ πριμερο πρεπει να βρισκεται στην 3η εκδοση ,αν θυμαμαι καλα.Παρουσιασε και αυτος "παιδικες ασθενειες" αλλα ολα οκ.Δεν γνωριζω τα ποσοστα "αστοχιας" για την ομεγα 3313,αλλα σαν κατοχος της 3303,πιστευω οτι ειναι μια ακομα καλυτερη μηχανη,με την χρηση του co-axial και την θεωρω καλη αγορα,στο ευρος τιμων που παιζει ,ισως ειναι μονοδρομος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1756 στις: Μάιος 03, 2010, 01:04:59 μμ »
απο μια κουβεντα σε ξενο φορουμ.

Omega calibre 3313


Is there a problem with this calibre? I have read elsewhere of people having problems. Is it real or just someone who is upset? I just bought a Planet Ocean chronograph so I'm curious. Hal
Answer:
...but it kind of depends on who you talk to as to how bad they are. Do a search here for "33xx problem" and you should get some hits. Also, Chuck Maddox ( a well known and respected WIS ) has a lot of information on his blog.

My impression is that the faults were real, and were more prevalent in the early days of the movement. And yes, that made people upset, and upset people make a lot of noise, but so would I if my 3K+ watch stopped working. As the movement aged and Omega made modifications, the failure rate went down, but to this day there are still issues. Some of them are just older movements in watches the have been on the shelf for a while. Newer productions watches don't seem to be having nearly as many problems, but the bad mojo is still out there.

Bear in mind that they weren't all bad. There are plenty of people running arround with 3301 movements on their wrists who have never had a single issue. I have a 3303 (decorated version of the 3301) and its been fantastic. I bought the watch NOS - is it a ticking time bomb? I don't know. For now, its extrememly accurate and the chrono pushers are as smooth as butter - not a single problem.

I think your PO chrono is pretty safe. I remember seeing one problem with a POC owner, and I don't know if it was ever determined if the problem was related to the earlier movement. Your 3313 has the Coaxial escapement, and other assorted improvements (and fixes?).

And since you've recently bought your PO chrono, your 3313 will have all improvements & mods incorporated and will run just perfectly, I'm sure.
It is a great movement and a piece of art!! Wonderful to look at...

w-p

Ειχε καποια προβληματα?Ναι !Ειναι τα ποσοστα αυτα τοσο μεγαλα που να ακυρωνουν την αξια της μηχανης?μαλλον οχι...Εαν καποιος εχει αριθμους ,θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μαθουμε.Συμφωνα με την ομεγα εχει δωσει λυση στα τεχνικα προβληματα.Η επιλογη δικη σας

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1757 στις: Μάιος 03, 2010, 02:21:06 μμ »
Πανέμορφο το PO ότι και να λέμε είναι λίγο, καλοφόρετο να είναι  ;D

Στο κέντρο πάντως εγώ το είχα πάρει κάτω απο 20 ευρώ


η διχάλα  μπροστα ποιας διαστασης πρεπει να ειναι??1mm ή 3mm??εχει πλακα να εκανα λαθος   ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 02:34:58 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1758 στις: Μάιος 05, 2010, 11:27:07 πμ »
Φοράω το Βroad Arrow συνέχεια επί 5 μέρες. Τις δύο δεν το έβγαλα ούτε στον ύπνο. Άλλες δύο άφησα τον χρονογράφο να δουλεύει επί 6 ώρες περίπου. Παρότι άστρωτο, είμαστε στα +8 sec, χοντρικά 1,5 sec τη μέρα, πολύ καλό το βρίσκω ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1759 στις: Μάιος 05, 2010, 04:17:45 μμ »
πάρα πολύ καλό θα συμπλήρωνα εγώ  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.