Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846495 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1440 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 10:20:24 πμ »
Σαρώνουν τα Omega!!!

Καλοφόρετο Κυριάκο, να το χαίρεσαι!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Phantom

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1441 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 03:37:25 πμ »
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποιο απο τα 2 ρολογια θεωρειτε καλυτερο κ γιατι?
μεταξυ των Omega Seamaster και του TAGHeuer AQUARACER Chronograph GrandeDate....
και τα 2 σε quartz... το tag ειναι 100 ευρω ακριβοτερο...

 :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1442 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:41:21 πμ »
Φίλε καλωσήρθες
Λόγω quartz, θα σου έλεγα να πάρεις όποιο σου αρέσει περισσότερο. Δεν νομίζω να έχουν σημαντικές διαφορές, όχι ότι είμαι ειδικός στα quartz.
Εγώ πάντως θα επέλεγα για τον εαυτό μου το Ω, καθαρά για τον διαχρονικότερο σχεδιασμό του ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1443 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:57:20 πμ »
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποιο απο τα 2 ρολογια θεωρειτε καλυτερο κ γιατι?
μεταξυ των Omega Seamaster και του TAGHeuer AQUARACER Chronograph GrandeDate....
και τα 2 σε quartz... το tag ειναι 100 ευρω ακριβοτερο...

 :)

καλως ορισες στο φορουμ!!  :)

θα σου ελεγα πριν αποφασισεις οριστικα κ πραγματοποιησεις
την αγορα quartz ρολογιου, να το σκεφτεις καλυτερα κ
να διαβασεις κ λιγο περισσοτερο τα σχετικα θεματα..

καλη συνεχεια στο φορουμ κ καλα ποστ!! :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Delkomo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1444 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 05:14:53 μμ »
Καλώς σας βρήκα...σκεφτόμουν από καιρό να εγγραφώ στο forum, μιας και βρίσκω τις συζητήσεις πολύ ενδιαφέρουσες. Και να που το αποφάσισα!
Μέσα στα διάφορα θέματα βρήκα τόσες απαντήσεις σε προσωπικες μου απορίες σχετικά με το πώς λειτουργεί ένα ρολόι, όσες και αφορμές για να ψάξω λίγο παραπάνω και σε άλλες πηγές για ένα θέμα που το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον...
Είμαι και εγώ κάτοχος από το 2002 ενός αυτόματου Seamaster Professional Chronometer 300Μ (25318000). Παρ' όλο που η αγορά του ήταν απόρροια της λατρείας που είχα (και έχω) για το συγκεκριμένο ρολόι, το έχω φορέσει ελάχιστα όλα αυτά τα χρόνια για το φόβο της φθοράς του (και αντίθετα στην κοινή λογική που επιτάσσει ότι η θέση ενός ρολογιού είναι στο χέρι, να δείχνει την ώρα και όχι στο κουτί του...), προτιμώντας φθηνότερες, αναλώσιμες λύσεις για την καθημερινότητά μου. Αν και δεν είχε ειπωθεί τίποτα σχετικό κατά την αγορά του, ψάχνοντας λίγο το site, κατάλαβα ότι ήρθε (αν δεν έχει περάσει) η ώρα για ένα τακτικό σέρβις. Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά της Omega στην Αθήνα (όντας κάτοικος Θεσσλονίκης), η κυρία που μου μίλησε ευγενέστατη και σαφέστατη, και ήμουν έτοιμος να το στείλω...διστάζω όμως. Μου μπήκε η ιδέα να το αντικαταστήσω με το 2220.80.00...Φαντάζομαι ότι σίγουρα δε συμφέρει (δεν ξέρω καν αν γίνεται) να το δώσω στην αντιπροσωπεία ή στο κοσμηματοπωλείο από το οποίο το είχα αγοράσει ως προκαταβολή για την αγορά του καινούριου...πόσο εύκολο είναι να βρω αγοραστή και ποιά θα ήταν η λογική τιμή πώλησης στην κατάσταση που είναι τώρα;
Ζητώ συγγνώμη αν το post θα έπρεπε να μπει αλλού και ευχαριστώ εκ των προτέρων...
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1445 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:02:35 μμ »
καλως ορισες φιλε Delkomo !!  :)

το να πουλησεις το ρολοϊ σε καταστημα η να το ανταλλαξεις με
καινουργιο ειναι κατι που δεν συμφερει οικονομικως, αλλα
θα σε βοηθησεις να κερδισεις λιγο χρονο..  ;)

τωρα, το συγκεκριμενο ρολοϊ, εγω δεν θα το αποχωριζομουν,
ειδικα για να αγορασω μετα, κατι τοσο ομοιο του.. (εστω κ με
Co-Axial) αλλα δεν μπορω να πω κατι, αν εσυ εισαι βεβαιος
για την προτιμηση σου.
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Delkomo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1446 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:50:11 μμ »
Δεν είναι τόσο η θέληση να αποκτήσω ένα "καλύτερο" ρολόι, όσο ο υπολογισμός του ότι γλυτώνοντας το κόστος του σέρβις και πληρώνοντας τη διαφορά (το ύψος της οποίας δε γνωρίζω και είναι η παράμετρος που με προβληματίζει) μπορώ να αποκτήσω ένα καινούριο ρολόι...

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1447 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:03:02 μμ »
Δεν είναι τόσο η θέληση να αποκτήσω ένα "καλύτερο" ρολόι, όσο ο υπολογισμός του ότι γλυτώνοντας το κόστος του σέρβις και πληρώνοντας τη διαφορά (το ύψος της οποίας δε γνωρίζω και είναι η παράμετρος που με προβληματίζει) μπορώ να αποκτήσω ένα καινούριο ρολόι...
Eσύ νομίζεις ότι εάν ένα μαγαζύ πάρει σε ανταλλαγή ένα μεταχειρισμένο ρολόι που χρειάζεται service το κόστος του δεν θα σου το αφαιρέσει από τήν τιμή που θα σου προσφέρει ?
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος Delkomo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1448 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:12:19 μμ »
Εγώ το ρολόι δε θα το έστελνα πουθενά αλλού εκτός από την επίσημη αντιπροσωπεία, ακριβώς γιατί δεν έχω την εμπειρία ή τις γνωριμίες για να επιλέξω έναν ανεξάρτητο τεχνίτη. Οπότε μιλάμε για ένα κόστος (σύμφωνα με τα όσα μου είπαν από την Ω) της τάξης των >300 ευρώ. Ο υποτιθέμενος αγοραστής όμως (ιδιώτης ή κοσμηματοπωλείο) δε δεσμεύεται από αυτό. Μπορεί κάλλιστα να το στείλει για σέρβις με κόστος ~100 ευρώ (ή και λιγότερο;...), οπότε ο συμψηφισμός που αναφέρεις δε θα υφίσταται...

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1449 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:20:35 μμ »
ρολογια σαν το δικο σου δεν ειναι του κιλου με 100 ευρω που τα παιρνει καποιος και το παει για service στον μπαρμπαμητσο της γειτονιας...αυτος που θα θελησει να το αγορασει σιγουρα ξερει  τι αγοραζει τι service θελει και που πρεπει να γινει, αν σου φαινεται μεγαλο το ποσο των 300 ευρω μετα απο 7 χρονια (42ευρω τον χρονο σου στοιχιζει)κατοχης του ρολογιου τοτε μαλλον κατα λαθος βρισκεται στο χερι σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:26:59 μμ από amartolos »

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1450 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:27:02 μμ »
Εγώ το ρολόι δε θα το έστελνα πουθενά αλλού εκτός από την επίσημη αντιπροσωπεία, ακριβώς γιατί δεν έχω την εμπειρία ή τις γνωριμίες για να επιλέξω έναν ανεξάρτητο τεχνίτη. Οπότε μιλάμε για ένα κόστος (σύμφωνα με τα όσα μου είπαν από την Ω) της τάξης των >300 ευρώ. Ο υποτιθέμενος αγοραστής όμως (ιδιώτης ή κοσμηματοπωλείο) δε δεσμεύεται από αυτό. Μπορεί κάλλιστα να το στείλει για σέρβις με κόστος ~100 ευρώ (ή και λιγότερο;...), οπότε ο συμψηφισμός που αναφέρεις δε θα υφίσταται...
Γιατί δεν το στέλνεις και εσυ στό service τών 100 ευρώ ?
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος Delkomo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1451 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:34:33 μμ »
Μα, σας είπα, εγώ δε θα το έστελνα ποτέ στο σέρβις των 100 ευρώ!
Αυτό τουλάχιστον πρέπει να λέει έστω κάτι σχετικά με το αν βρέθηκε κατά λάθος στο χέρι μου - το αγαπώ τόσο πολύ που φοβόμουν ακόμη και να το φοράω κάθε μέρα μήπως φθαρεί πιο γρήγορα από όσο ήμουν έτοιμος να δεχτώ - αφού σκέφτομαι να το αλλάξω μόνο για το βελτιωμένο alter ego του...

Αποσυνδεδεμένος Delkomo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1452 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:36:52 μμ »
Επιπλέον, τα 300 ευρώ δεν είναι το πρόβλημα. Δεν έχω κανένα ενδοιασμό να τα δώσω, εφόσον δεν αποφασίσω την αλλαγή. Όσο για το αν κάποιος θα έστελνε ένα τέτοιο ρολόι στο "σέρβις των 100 ευρώ", μια περιήγηση στο παρόν θέμα, αλλά και στα "Τεχνικά Θέματα" είναι πλήρως διαφωτιστική...

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1453 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:28:48 μμ »
παιδια μηπως γνωριζει κανενας ποσο περιπου εχει αυτο το υπεροχο ρολογακι????
 http://www.omegawatches.com/index.php?id=558&details=1&ref=28065237&no_cache=1
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1454 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:30:49 μμ »
παιδια μηπως γνωριζει κανενας ποσο περιπου εχει αυτο το υπεροχο ρολογακι????
 http://www.omegawatches.com/index.php?id=558&details=1&ref=28065237&no_cache=1


2600 χωρις την εκπτωση

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1455 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:33:25 μμ »
αν σου φαινεται μεγαλο το ποσο των 300 ευρω μετα απο 7 χρονια (42ευρω τον χρονο σου στοιχιζει)κατοχης του ρολογιου τοτε μαλλον κατα λαθος βρισκεται στο χερι σου.

φιλε μου,
νομιζω οτι ο τροπος σου, δεν ειναι ο καλυτερος
στη συγκεκριμενη περιπτωση..  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1456 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:35:31 μμ »
2600 χωρις την εκπτωση
ΜΟΝΟ?????!!!!Καλα πλακα κανω!!!Ομως θεωρω πως προκειτε για απιθανο ρολοι και σε σχετικα προσιτη τιμη!!!
Αντε να δουμε ποτε θα το παρουμε και αυτο!!! ;) ;D
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1457 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:41:55 μμ »
ΜΟΝΟ?????!!!!Καλα πλακα κανω!!!Ομως θεωρω πως προκειτε για απιθανο ρολοι και σε σχετικα προσιτη τιμη!!!
Αντε να δουμε ποτε θα το παρουμε και αυτο!!! ;) ;D

ειναι απιθανο ρολοι,σημερα το ξαναειδα απο κοντα,η τιμη υπολογιζοντας ενα -20% ερχεται στο 2χιλιαρο,προσιτοτατη θα ελεγα,η πισω πλευρα ανοιχτη μια μαγεια,εαν δεν ηταν αυτο 49αρι και ο καρπος μου <17,τοτε θα τους παντρευα.

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1458 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:45:29 μμ »
ο δικος μου καρπος ειναι 18cm.Πιστευω θα ταιριαζει!!! ;D
Αλλωστε το steinhart που ειναι 47mm μου πηγαινε γαντι!!!Δεν πιστευω πως 2mm παραπανω θα ειναι τρελη διαφορα!!!!
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1459 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 01:51:23 πμ »
ο δικος μου καρπος ειναι 18cm.Πιστευω θα ταιριαζει!!! ;D
Αλλωστε το steinhart που ειναι 47mm μου πηγαινε γαντι!!!Δεν πιστευω πως 2mm παραπανω θα ειναι τρελη διαφορα!!!!
To θεωρω πανεμορφο αλλα τα 49 χιλ. ειναι υπερβολικα
Με τιποτα εως 20 εκ. καρπους