Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846487 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1140 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:52:05 μμ »
Καλησπερα
και συγχαρητηρια σ'ολους για την δουλεια που κανετε ειδικα οι διαχειριστες.

Εν καιρω θα αναφερθω και σε ωρισμενα δικα μου ωρολογια.

Θαθελα την γνωμη σας για το(omega seamaster professional 2264.50)
και μαλιστα στην εκδοση quartz (καλα μη βαρατε!)
καθοσον το θελω για καθημερινο και εχω απογοητευθει απο το
(dynamic chrono '90) οσον αφορα το μηχανισμο του.
Η εκδοση quartz ειναι πιο ελαφρια εν σχεση  με την του  μηχανισμου?
Ευχαριστω και συγνωμη που δεν τονιζω, μου ειναι πολυ δυσκολο.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1141 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:19:16 πμ »
Καλησπερα apo1,
καλωσορισες στην παρεα μας!

Σχετικα με τα quartz δε γνωριζω πολλα προκειμενου να σε πληροφορησω, ωστοσο το 'SEAMASTER' και η OMEGA αποτελουν σιγουρη εγγυηση ποιοτητας!
Επι του θεματος θα βρεθει να απαντησει καποιος πιο ειδικος...

Σαφως και οι εκδοσεις quartz ειναι παντοτε λεπτοτερες και κατ' επεκτασιν ελαφρυτερες απο τις αντιστοιχες αυτοματες, λογω μεγεθους μηχανισμου!

Οσον αφορα το 'DYNAMIC CHRONO', συμπαθεστατο μοντελο τυπου military, το οποιο βασιστηκε στα ρολογια των πιλοτων της RAF της δεκαετιας του '50 που κατασκευασε η OMEGA, με συλλεκτικη αξια πλεον, κυκλοφορησε για σχετικα μικρο χρονικο διαστημα




ενω ενδιαφερον ειχε η περιορισμενη εκδοση 'TARGA FLORIO'!



Λυπαμαι αν σε απογοητευσε, παρολο που οντως ακουστηκαν καποια παραπονα για τον cal. '1138'

-Ολα καλα και εγω δεν τονιζω τις λεξεις, οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα!...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:26:43 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1142 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:22:04 πμ »
καλημερα σε ολους!

Οι Βρετανοι SAS και SBS επελεξαν το seamaster.........ενδεικτικο της γερης κατασκευης και καλης του σχεδιασης.

http://watches.ryanrooney.com/blog/2009/02/special-air-service-sas-omega-seamaster-professional-225450/
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1143 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 11:39:37 πμ »
το αρνητικο του DYNAMIC CHRONO ,ειναι η μηχανη του.γιατι?δεν ειναι ενας integral  χρονογραφος αλλα μια μηχανη "σαντουιτς".
 ETA2892A2 +Dubois-Depraz .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 12:36:12 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1144 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:19:36 μμ »
το αρνητικο του DYNAMIC CHRONO ,ειναι η μηχανη του.γιατι?δεν ειναι ενας integral  χρονογραφος αλλα μια μηχανη "σαντουιτς".
 ETA2892A2 +Dubois-Depraz .

Ετσι ακριβως, φιλε george_
Μια τροποποιημενη ETA 2890-A2 με module Dubóis-Depraz 2030
Δε μιλησε κανεις για κατι αρνητικο, απλως οτι παρουσιαστηκαν καποιες 'αρρυθμιες'!...
Η παραγωγη του σταματησε επειδη το μοντελο δεν ηταν εμπορικο και οχι οτι ειχε προβληματα ο μηχανισμος!
 
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1145 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:39:36 μμ »
δεν γνωριζω εαν και ποια προβληματα μπορει να εβγαλε,η αναφορα μου ειναι καθαρα για το ειδος του χρονογραφου(modular ).μια λυση που θεωρειται υποδεεστερη...ειναι ενα καλο θεμα για κουβεντα με την συμμετοχη του ΜΑΔΙΑ... ;)

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1146 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 01:41:31 μμ »
Το quartz seamaster φέρει την Omega 1538 (Base ETA 255.461). Είχα ενδιαφερθεί για το ρολόι αφού μου το έδειξε ένας συνάδελφος που το είχε λάβει ως δώρο αρραβώνων. Ο μηχανισμός είναι από τους περισσότερο προσεγμένους quartz μηχανισμούς της ETA, αλλά δεν είναι thermocompensated.
Εντύπωση μου έκανε ότι ο δείκτης των δευτερολέπτων δεν κινούνταν ακριβώς επάνω στις θέσεις των λεπτών στο καντράν.  :( Το ξέρω ότι αυτό είναι πρόβλημα σε πολλά quartz, αλλά δεν το περίμενα από την Ω και με δεδομένη την τιμή (>1000 ευρώ). Επίσης το μπρασελέ δεν έδινε πολύ ασφαλή αίσθηση όταν κούμπωνε.
Κατά τα λοιπά το φινίρισμα κάσας, δεικτών και καντράν πολύ ποιοτικό. Ίσως έχει ενδιαφέρον να δεις το  αυτόματο.

Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1147 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:01:39 μμ »
δεν γνωριζω εαν και ποια προβληματα μπορει να εβγαλε,η αναφορα μου ειναι καθαρα για το ειδος του χρονογραφου(modular ).μια λυση που θεωρειται υποδεεστερη...ειναι ενα καλο θεμα για κουβεντα με την συμμετοχη του ΜΑΔΙΑ... ;)

Οντως!
Aπλως αναφερομαι σε μαρτυριες καποιων φιλων που παραπονεθηκαν για τη χρονομετρια...
Παντως, το φινιρισμα του μηχανισμου και το look του μοντελου -παρα τη σχετικα μικρη διαμετρο του- ηταν απο τα δυνατα του σημεια!
Αλλα γι' αυτο το θεμα ισως θα μπορουσε να μας πει περισσοτερα ο φιλος apo1 που το εχει!...
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:18:42 μμ »
η χρονομετρια,μπορει να ρυθμιστει και το ρολοι να κραταει καλους χρονους.για το φινιρισμα,νομιζω οτι ειναι ενα "προνομιο" των integral chrono και απο αποψη ομορφιας μηχανης(πλατινες,γεφυρες,αρχιτεκτονικη γενικοτερα)

η ομεγα θα μπορουσε να εχει κανει χρηση μιας 7750... ;)

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1149 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:37:48 μμ »
η ομεγα θα μπορουσε να εχει κανει χρηση μιας 7750... ;)

Σαφως!! Λογω ομως του συγκεκριμενου project και επειδη εκεινη την περιοδο η VALJOUX ειχε κατακλυσει τα μοντελα της αγορας, εκτιμω πως για λογους marketing προτιμησε τελικα μια πιο ιδιαιτερη λυση, με ο,τι αυτο συνεπαγεται!...
Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 02:43:47 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1150 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 03:29:10 μμ »
Όταν παρουσιάστηκε την εποχή εκείνη το συγκεκριμένο ρολόι:
1ον.ήταν της μόδας να λένε στην πιάτσα των ρολογόφιλων,χρονογράφος,με ΕΤΑ αυτό με την "λεπτή",υποδηλώνοντας το μικρότερο ύψος του ΚΥΡΙΟΥ μηχανισμού,χρησιμοποιόντας το γνωστό σε όλους μας module χρονογράφου Dupois-Depraz,τοποθετημένο σε μορφή "sandwich" στον κυρίως μηχανισμό,που στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για τον γνωστό μας της σειράς ΕΤΑ 28χχ....."ξέφευγαν" δηλαδή από την "συνηθισμένη" λύση της 7750.Πλεονέκτημα,ΑΝ χαλάσει ή παρουσιάσει προβλήματα με τον καιρό χρήσης του, το module,τότε αντικαθίσταται εξολοκλήρου με άλλο,συνεπώς λιγότερη εργασία για τον τεχνικό!....με αποτέλεσμα
2ον.το συνολικό κόστος να "πέφτει"  εξού και η χαμηλότερη τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου.
Συνοψίζοντας:και φρέσκια παρουσία με την χρήση χρονογράφου με module,ξεφεύγοντας από την πεπατημένη και χαμηλότερο κόστος,τόσο για την εταιρία όσο και για τον καταναλωτή  ;) .
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1151 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 05:53:58 μμ »





ενω ενδιαφερον ειχε η περιορισμενη εκδοση 'TARGA FLORIO'!





Mενω εκπληκτος
απο την ταχυτητα των απαντησεων,τις γνωσεις και το ενδιαφερον.
Σας ευχαριστω πολυ και θα προσπαθησω και γω να συνεισφερω αν και  συνηθως επικεντρωνομαι
πιο πολυ στο αισθητικο μερος,καθοσον δεν γνωριζω και πολλα!
Το DYNAMIC CHRONO που εχω μου αρεσει παρα πολυ!!! αν εχανε και λιγωτερο απο 2 λεπτα
ημερησιως θα ημουν ευτυχισμενος.
Ειχα και την απλη εκδοση -ενα πανεμορφο  ρολογι- με καλυτερο ομως μηχανισμο
απο πλευρας ακριβειας,το οποιο δυστυχως μου επεσε απο την τσεπη πηγαινοντας Αθηνα
για αλλαγη λουρακιου(μηπως το βρηκε κανεις ? θαχει ευρετρα :D)
Δυστυχως δεν εχω μαθει ν'ανεβαζω φωτο η να παραπεμπω σε link,αλλα υποσχομαι να μαθω!
Το chrono επισης που και που κολλαει.
Την πρωτη φορα το πηγα αντιπροσωπεια (ηταν εντος εγγυησης)
ειπαν οτι το στειλαν Ελβετια-δεν τους πιστευω-και οτι αλλαξαν μηχανισμο
Μετα την παραλαβη συνεχιζει τα ιδια προβληματα !!!
Επισης νομιζω οτι με ανοιχτα καφε λουρακια γραφει καλυτερα.

Η περιορισμενη εκδοση αισθητικα δεν μου λεει κατι ιδιαιτερο.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1152 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:33:14 μμ »
καλημερα σε ολους!

Οι Βρετανοι SAS και SBS επελεξαν το seamaster.........ενδεικτικο της γερης κατασκευης και καλης του σχεδιασης.

http://watches.ryanrooney.com/blog/2009/02/special-air-service-sas-omega-seamaster-professional-225450/


Ηλία δεν νομίζω το συγκεκριμένο Seamaster να είναι στρατιωτικό (issued) μοντέλο. Δε διαθέτει στο καπάκι στρατιωτικούς κωδικούς και το βρετανικό βέλος, ένδειξη πως είναι περιουσία του Βρετανικού Στέματος. Kαι είναι πολύ φανταχτερό για ρολόι Ειδικών Δυνάμεων να έχει τέτοιο καπάκι.

Εδώ το real thing. To Seamaster 300 του  RN που παραχωρούνταν μέσα '60 με μέσα '70.




Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1153 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:17:14 πμ »
Δηλαδη ειναι μουφα η ολη ιστορια που αναφερει ο τυπος στο Blog του?

Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1154 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:46:08 πμ »
Κάποτε το είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα φίλε elio, και την πιο ολοκληρωμένη απάντηση την είχε δώσει ο ΒΒ

Παίδες να ξεκαθαρίσουμε λίγο, κάποια πράματα για τα Military ρολόγια. Υπάρχουν τριών ειδών στρατιωτικά ρολόγια.

   1. Ρολόγια που είναι κρατική περιουσία - ιδιοκτησία (goverment issue - property) και φέρουν, συνήθως χαραγμένα στο
      καπάκι της κάσας ή γραμμένα στο καντράν, τους αύξοντες αριθμούς στρατιωτικού υλικού ή προδιαγραφών και τα
      διακριτικά κρατικής περιουσίας. Είναι ρολόγια που τα χρεώνει ο στρατός, ως στρατιωτικό υλικό στους στρατευμένους.
      Όταν λήξη η περίοδος χρήσης επιστρέφονται για να χρεωθούν σε κάποιον άλλο. Όταν πάψει (ή μήπως παύσει ???)
      το ρολόι να είναι χρήσιμο για την υπηρεσία, δημοπρατείται ως άχρηστο στρατιωτικό υλικό. Είναι από τα πλέον
      περιζήτητα στους συλλέκτες.
   2. Ρολόγια που κατασκευάζονται σε συνεργασία με κάποια στρατιωτική μονάδα και αγοράζονται από τα μέλη της.
      Δεν αποτελούν στρατιωτικό υλικό. Πολλές φορές είναι αριθμημένα (limited edition) και φέρουν τα διακριτικά της
      μονάδας, συνήθως στο καντράν ή στο καπάκι. Δεν είναι σπάνιο να κυκλοφορούν και στο εμπόριο.
   3. Ρολόγια ευρείας κατανάλωσης που έχουν στρατιωτικό στυλ ή αποτελούν πιστές ρέπλικες της πρώτης κατηγορίας.

Και τώρα κάποιες διευκρινίσεις. Υπάρχουν πχ Marathon SAR που έχει αγοράσει ο Καναδικός στρατός και έχουν χαραγμένα καπάκια ως στρατιωτικό υλικό. Αυτά ανήκουν στην πρώτη κατηγορία. Ενώ υπάρχουν και τα ίδια ρολόγια για το εμπόριο. Αυτά ανήκουν στην τρίτη κατηγορία. Τα Poseidon ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία. Υπάρχουν πολλά ρολόγια που διαφημίζουν ότι πληρούν τις Χ στρατιωτικές προδιαγραφές. Αυτά ανήκουν στην τρίτη κατηγορία.

Φιλικά
Δημήτρης
   

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1155 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 05:08:24 πμ »
ισως ,απο τα πιο ομορφα λευκα καντραν και οχι μονο!δεικτες στην σωστη αποχρωση.μηχανη?3313!
συνολο?φανταστικο !οκ και το πουλοβερ δεν παει πισω! ;D







Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1156 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 02:00:35 μμ »
Ας ήταν πράσινο το πουλόβερ και θα σού 'λεγα εγώ αν θα σ' άρεζε το ρολόι!

Ηλία το ρολόι μπορεί να έγινε παραγελία από μέλη των SAS/SBS και γι' αυτό φέρει τα διακριτικά. Όμως δεν είναι στρατιωτικό υλικό. Αποκλείεται να διαφήμιζε τη μονάδα του και την ειδικότητά του ένα κομάντο, στο ρολόι του, ενώ είναι σε επιχείρηση. Θα καλοπερνούσε στα χέρια των εχθρών του αν πιανόταν αιχμάλωτος. Δηλ. μπορεί να το φορά στη βόλτα του, εντός μονάδος, αλλά όχι επιχειρισιακά.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Discover the world of uninhibited dating.
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1157 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 06:20:50 μμ »
 Καλησπερα στη παρεα!Τις τελευταιες μερες κι ενω ημουν αναμεσα σε δυο breitling colt τελευταια στιγμη κατεληξα σε αυτο:http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330356445270&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Ξερω οτι το ρολοι ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα να μου πειτε δυο λογια για τη τιμη που το πετυχα!Δεν εχω ιδεα απο τιμες μεταχειρισμενων και θα ηθελα μια γνωμη και σε συγκριση επισης με το colt automatic στα 760ε!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1158 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 09:40:06 μμ »
Ξερω οτι το ρολοι ειναι πολυ καλο αλλα θα ηθελα να μου πειτε δυο λογια για τη τιμη που το πετυχα!Δεν εχω ιδεα απο τιμες μεταχειρισμενων και θα ηθελα μια γνωμη και σε συγκριση επισης με το colt automatic στα 760ε!
Η τιμή είναι πάρα πολύ καλή γενικά. Παρόλα αυτά, είναι τόσο χαμηλή για δύο λόγους πιστεύω: α) το ρολόι, ακόμη και στις φωτογραφίες, φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένο, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. β) είναι διαμέτρου μόλις  36 mm, εξαιρετικά μικρό για αντρικό ρολόι αυτού του είδους, όσο μικρός και αν είναι ο καρπός σου.
Δεν υπήρχε λοιπόν και πολύ ενδιαφέρον, για αυτό και το τσίμπησες σε αυτήν την τιμή.  Καλό κομμάτι, καλή τιμή, αλλά και με συγκεκριμένο κοινό.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Discover the world of uninhibited dating.
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1159 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 10:16:19 μμ »
Nα ξεκαθαρισω καταρχην οτι δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος οτι το πηρα φτηνα!Απλα θελω να παρω μια δευτερη γνωμη επειδη δεν το εχω πληρωσει ακομα μηπως δεν εχω δει κατι στραβο στην αγγελια!Το συγκεκριμενο μοντελο βγαινει και σε αλλο μεγεθος γιατι πηγα σημερα και το δοκιμασα κι αν και μου αρεσουν τα μεγαλα ρολογια μονο για αυτο θα κανω μια υποχωρηση!Δε μου φανηκε πολυ μικρο εκτος κι αν δοκιμασα καποιο αλλα μεγεθος κασας!Επειδη ειμαι στο τσακ να το πληρωσω θα σου ημουν ευγνωμων αν ελεινες τις αποριες μου!μηπως 36μμ ειναι χωρις το crown?Thanks!