Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846490 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1020 στις: Απρίλιος 27, 2009, 01:25:35 πμ »
μια πληροφορια για το PLOPROF


εχει παρελθει το χρονικο διαστημα και ετσι δεν υπαρχει προβλημα παραγωγης του Ocean7 ..απο την αλλη ομως,λενε και μια αληθεια


On the other hand, we are proud to know that one of our most famous products has inspired such a copy (imitation is the sincerest form of flattery).


This Omega reply was forwarded to me from a friend. She was thinking of getting a Ploprof reissue for her Husbands 50th.

Dear Madam,

Thank you very much for your message, which was transferred to our department. We appreciate that you would like to offer the brand new OMEGA SEAMASTER PLOPROF 1200M to your husband and we are certain that it would be a perfect choice.

However, as you certainly know, the original watch was launched as the OMEGA Seamaster 600, so-called ‘PloProf’, in the early 70’s and became an iconic watch both for professional and leisure-time divers. It was produced in a few different versions until 1976. You’ll find more details on the original watch in the attached catalogue page copies from OMEGAMANIA, an auction which was held by Antiquorum two years ago.

The new OMEGA SEAMASTER PLOPROF 1200M was created in the spirit of its original; however, we used 21st century technology and integrated our proprietary Co-Axial movement technology which is unique to OMEGA. The watch is water resistant to 1200m/4000ft and comes with an updated design. You’ll find more details on this watch in the press section of our website: www.omegawatches.com/baselworld2009/ploprof. Once this timepiece is available on the market, we will of course include it in the product section too.

Regarding the Ocean7 replica of our OMEGA Seamaster 600 ‘PloProf’, we can only confirm that this product exists on the American market, but that it has nothing to do with our company or any Swatch Group watch brand. Since the original watch was produced more than 25 years ago, its design is no longer protected. Accordingly, we are not in a position to take legal action against this company. On the other hand, we are proud to know that one of our most famous products has inspired such a copy (imitation is the sincerest form of flattery).
οι παραγωγοι ρολογιων διαβαζουν τα φορα και τα blogs ;D
If you spend a bit of time at different watch blogs, and especially at diver blogs, you will quickly learn that for a serious diver, this Ocean7 replica can never replace the original. The new OMEGA SEAMASTER PLOPROF 1200M plays in a completely different league and we are confident that your husband would highly value this authentic, unique timepiece which blends classic OMEGA design with state-of-the-industry technology.


Yours sincerely,

Claude Guelbert
SPECIAL PROJECT MANAGER

Ω OMEGA SA
RUE STÄMPFLI 96
2500 BIENNE 4
SWITZERLAND



 σχολια-αποψεις

O7 has done a great job of offering a diver with a feel for the original without pretending to be something they are not. Personally, they are both ugly watches but then to each their own

Omega is fully aware of the LM-7...and they seem to like it.
Omega acknowledges that the patents on the PloProf expired a long time ago and anyone can make a watch with a case shape that resembles the PloProf.



αληθειες ;)


[Great marketing by Omega. They know that the LM-7 will only bring attention to the PloProf, and many people that buy and love the LM-7 may just consider spending the extra $$$ for the PloProf in the future/color]





« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2009, 01:48:10 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1021 στις: Μάιος 03, 2009, 09:56:33 μμ »
Kαλησπερα στο υπεροχο φορουμ το παρακολουθω αρκετο διαστημα και οφειλω να πω οτι εμαθα πολλα πραγματα για τα ρολογια που τοσο αγαπω.οποιοδηποτε λαθος παρακαλω να συγχωρεθει.ειμαι κατοχος του omega PO XL και η ημερομηνια αλλαζει αναμεσα στις 12:03 και 12:07 ειναι καποιο προβλημα η ετσι γινεται σε ολους;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1022 στις: Μάιος 03, 2009, 10:03:09 μμ »
Kαλησπερα στο υπεροχο φορουμ το παρακολουθω αρκετο διαστημα και οφειλω να πω οτι εμαθα πολλα πραγματα για τα ρολογια που τοσο αγαπω.οποιοδηποτε λαθος παρακαλω να συγχωρεθει.ειμαι κατοχος του omega PO XL και η ημερομηνια αλλαζει αναμεσα στις 12:03 και 12:07 ειναι καποιο προβλημα η ετσι γινεται σε ολους;ευχαριστω

εμεις μαθαμε πολλα!!!ωραιο ρολοι!!!!δωστε μας ενα review!!!!!



Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1023 στις: Μάιος 04, 2009, 03:37:38 μμ »
Kαλησπερα στο υπεροχο φορουμ το παρακολουθω αρκετο διαστημα και οφειλω να πω οτι εμαθα πολλα πραγματα για τα ρολογια που τοσο αγαπω.οποιοδηποτε λαθος παρακαλω να συγχωρεθει.ειμαι κατοχος του omega PO XL και η ημερομηνια αλλαζει αναμεσα στις 12:03 και 12:07 ειναι καποιο προβλημα η ετσι γινεται σε ολους;ευχαριστω
Καλώς τον. Μια χαρά είναι η αλλαγή ημερομηνίας.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1024 στις: Μάιος 04, 2009, 08:50:49 μμ »
Παιδια ειμαι λιγο ασχετος με τους υπολογιστες και δεν μπορω να ανεβασω φωτο.Το ρολοι το εχω 1 χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα και τους χρονους που κραταει +1 δε την ημερα.Το μπρασελε του ειναι πανεμορφο και δειχνει αθανατο ενω η κασα του και ιδιαιτερα το πισω καπακι ειναι γλυπτο.Το κρυσταλο μοιαζει να μην υπαρχει οταν ειναι καθαρο' Το ρολοι δεν κουδουνιζει ενω μονο μικρο μειονεκτημα ειναι το αυξημενο βαρος του.πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του γιατι ειναι ρολοι για μια ζωη.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1025 στις: Μάιος 08, 2009, 11:18:23 πμ »
Παράθεση από: Houston
Όμορφο και το railmaster, το seamaster έχει πιο σπορ σχεδιασμό όμως. Επίσης, τα 49mm δε χωνεύονται με τίποτα. Ακόμα προσπαθώ να συνηθίσω τα 46,5mm του Zenith που πρόσφατα πήρα....

Ένα ακόμη θετικό, έως πολύ θετικό, χαρακτηριστικό του παραπάνω seamaster είναι η λεπτή του κάσα! Πολύ κομψό και συνάμα σπορ ρολόι.

Δε γράφω τίποτε περισσότερο, αρκετά σκανδαλίστικα! Log-out γιατί θα το αγοράσω εγώ στο τέλος. Στο τσακ είμαι...


Καλημέρα παίδες!
Σας είπα ότι τελικά το απόκτησα? Για την ακρίβεια μου το δώρισαν, αλλά μικρή σημασία για εσάς αυτό έχει....


Φωτογραφίες και αυτόγραφα από βδομάδα! Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1026 στις: Μάιος 08, 2009, 04:17:27 μμ »
Σας είπα ότι τελικά το απόκτησα? Για την ακρίβεια μου το δώρισαν, αλλά μικρή σημασία για εσάς αυτό έχει....

Πήρες ένα από τα ομορφότερα ρολόγια. Ο τρόπος δεν έχει σημασία (για εμάς). Εσύ κοίτα να το ευχαριστηθείς φίλε houston και να του συμπεριφερθείς όπως του αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1027 στις: Μάιος 08, 2009, 06:29:54 μμ »
Πήρες ένα από τα ομορφότερα ρολόγια. Ο τρόπος δεν έχει σημασία (για εμάς). Εσύ κοίτα να το ευχαριστηθείς φίλε houston και να του συμπεριφερθείς όπως του αξίζει.

Δηλαδή με στοργή και προδέρμ  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Και από εμένα συγχαρητήρια φίλε μου!!! Πραγματικά πολύ καλό ρολόι και από τα αγαπημένα μου της Ω! Να το χαίρεσαι και να το φοράς πάντα με υγεία!

Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1028 στις: Μάιος 08, 2009, 06:35:39 μμ »
χμμμμ σε βλεπω να μην το αποχωριζεσαι .....ακριβο δωρο ....παντρευεσαι?αα
να σοθ πω και τα κλασσικα .....μπα....
ευχομαι να σε συνοδευει .....τοσο που να σε βαρεθει εκεινο και οχι εσυ!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1029 στις: Μάιος 08, 2009, 10:05:02 μμ »
Φωτογραφίες και αυτόγραφα από βδομάδα! Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Από βδομάδαααα; Μα τι λες; Το γοργόν και χάριν έχει.  :)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1030 στις: Μάιος 08, 2009, 10:08:15 μμ »
Τι θα γίνει με αυτή την Ωμέγα επιτέλους; Αηδία το κατάντησε. :P

- Ρούσκι, Ρούσκι;
- Ντα, ντα.

;D

Το Ω που φόρεσε ο κοσμοναύτης Vladimir Aleksandrovich Dzhanibekov σε μία από τις διαστημικές του αποστολές.


Αποσυνδεδεμένος ggs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1031 στις: Μάιος 09, 2009, 01:58:25 πμ »
Τι θα γίνει με αυτή την Ωμέγα επιτέλους; Αηδία το κατάντησε. :P

- Ρούσκι, Ρούσκι;
- Ντα, ντα.

;D

Το Ω που φόρεσε ο κοσμοναύτης Vladimir Aleksandrovich Dzhanibekov σε μία από τις διαστημικές του αποστολές.




Τι το κακό τραβήξανε οι διαστημικές αποστολές και τραβάνε και το συνεχίζουν, πάντως δεν ξέρω αν είναι καλύτερες από τον Κλουνεϊ .

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1032 στις: Μάιος 09, 2009, 10:36:54 πμ »
Παρότι χθες σας ευχήθηκα καλό Σαββατοκύριακο, να'μαι πάλι συνδεδεμένος.... ::)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και σας εύχομαι υγεία και ευτυχία στη ζωή σας!

Grecellin, τι εννοείς γράφοντας "να του συμπεριφερθώ όπως του αρμόζει"? Θα "γλεντήσει" το ρολόι μαζί μου, μην ανυσηχείς! Θα έχει και παρέα, η καλύτερή του... ;D

Azaas, ευχαριστώ ρε φίλε! Εσύ δεν αγόρασες πρόσφατα το legend diver? Το είδα από κοντά και μου άρεσε πάρα πολύ. Καλοφόρετο με υγεία και σε 'σένα!

Acidblack, όχι, δεν παντρεύομαι! Κόντα όμως έπεσες. Θα δώσουμε λόγο με την κοπέλα μου αύριο εξού και το δώρο. Ακριβό λες? Που να δεις πόσο έχουν τα μονόπετρα... :shocked: :shocked: :help: :help:

Nin, αααααααχ, θα σε στεναχωρήσω! Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε φωτογραφική μηχανή αλλά, το βασικότερο, ούτε το......ρολόι! Ένα vintage breitling φοράω σήμερα. Αν θες να το δεις, έλα, κερνάω καφέ στο μαγαζί... :cheers:

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια και σας εύχομαι τα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1033 στις: Μάιος 09, 2009, 10:57:53 πμ »
Φίλε houston αυτό (το κοίτα να το ευχαριστηθείς φίλε houston και να του συμπεριφερθείς όπως του αξίζει ) ο καθένας το καταλαβαίνει με διαφορετικό τρόπο. Αυτό που σου ευχήθηκα είναι να το "γλεντήσεις" με τον τρόπο που κρίνεις.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1034 στις: Μάιος 09, 2009, 11:02:41 πμ »
Φίλε houston αυτό (το κοίτα να το ευχαριστηθείς φίλε houston και να του συμπεριφερθείς όπως του αξίζει ) ο καθένας το καταλαβαίνει με διαφορετικό τρόπο. Αυτό που σου ευχήθηκα είναι να το "γλεντήσεις" με τον τρόπο που κρίνεις.

Ναι βρε, χιούμορ κάνω και εγώ! Νομίζω ότι σε ένα τέτοιο ρολόι αρμόζει μία καλή βουτιά στα νερά της Νάξου οπου θα παραθερίσουμε, πρώτα ο Θεός, το καλοκαίρι! Εεεεε, τι λες και συ?

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1035 στις: Μάιος 09, 2009, 03:22:50 μμ »
Acidblack, όχι, δεν παντρεύομαι! Κόντα όμως έπεσες. Θα δώσουμε λόγο με την κοπέλα μου αύριο εξού και το δώρο. Ακριβό λες? Που να δεις πόσο έχουν τα μονόπετρα... shocked shocked help help

ΧΕ ΧΕ ΧΕ Δηλαδη παντρευεσαι .....αλλα δεν το εχεις καταλαβει ακομα .....!

εμενα δεν θα με κερασεις καφε δηλαδη ?.....να σου πω και τα καλοριζικα απο κοντα να με πιασεις και πελατη?

θελω να το δω απο κοντα το περτικαλι!το εχω αχτι!

ισος ειναι και το ακριβοτερο ρολοι που θα αγορασω ποτε μου ....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1036 στις: Μάιος 09, 2009, 03:41:52 μμ »
Acidblack, όχι, δεν παντρεύομαι! Κόντα όμως έπεσες. Θα δώσουμε λόγο με την κοπέλα μου αύριο εξού και το δώρο. Ακριβό λες? Που να δεις πόσο έχουν τα μονόπετρα... shocked shocked help help


θελω να το δω απο κοντα το περτικαλι!το εχω αχτι!

ισος ειναι και το ακριβοτερο ρολοι που θα αγορασω ποτε μου ....

Με κάλυψες πλήρως φίλε acidblack!! Αυτό το ρολόι είναι το αγαπημένο μου!
Φιλε houston wellcome to the club!! Να το χαίρεσε το Ω και να ζήσετε και να ευτυχίσετε!!

Φιλικά,

Αντώνης




Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1037 στις: Μάιος 13, 2009, 10:27:58 πμ »






Αν δε παινέψεις το ρολόι σου θα "χάνει" 5 λεπτά την ημέρα! Μούρλια είναι το άτιμο.... ;D
Ευχαριστώ και πάλι όλους τους φίλους για τις ευχές και περιμένω τον φίλτατο Acidblack για καφεδάκι και μακροβούτια στο γραφείο μου!

Ποιο είπες, Acidblack, πως θα είναι το ακριβότερο ρολόι που σκοπεύεις να αγοράσεις? Το Ωμέγα? Έλα για καφέ να σου δείξω το Zenith, καθώς και κάνα-δυο άλλα, και το ξανασυζητάμε αυτό.... ;) :D

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1038 στις: Μάιος 13, 2009, 11:58:12 πμ »
Ωχ Ιδομενεα δεν σε βλεπω καλα...
Ξυνεσαι στην μαγγουρα του τσοπανη που λενε  ;D
Απο τα πιο ομορφα Ω παρεπιπτοντως.
Καλοριζικο και καλοφορετο. Υγεια ευχομαι και ευτυχια με την γυναικα σου φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #1039 στις: Μάιος 13, 2009, 12:07:11 μμ »
Υγεια ευχομαι και ευτυχια με την γυναικα σου φιλε μου.

Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την ευχή αυτή, φίλε Χρήστο! Υγεία και ευτυχία και στην δική σου οικογένεια!