Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846405 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7120 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:27:31 μμ »
Φίλε μου @episkeptis, υπάρχουν πάρα πολλοί μηχανικοί χρονογράφοι από μεγάλες και ιστορικές εταιρείες,  holly trinity, Lange κλπ. που οι τιμές τους είναι αστρονομικές και φυσικά χωρίς υδατοστεγανοτητα.
Για το ακρυλικό γυαλί έχεις δίκιο αλλά αυτό το επιλέγουν μόνο αυτοί που θέλουν το vintage look ( σαν εμένα τον παλιόγερο) και όχι την πρακτικότητα. Για τους υπόλοιπους υπάρχει η έκδοση με ζαφείρι.
Επίσης έχεις δίκιο ότι ένα ρολόι που θες να το «λιώσεις» πρέπει να είναι τουλάχιστον αδιάβροχο στα 100 - 150 μέτρα. Αν το Moonwatch ήταν αδιάβροχο άνετα θα μπορούσε να είναι για κάποιον το ένα και μοναδικό ρολόι. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που το λιώνουν το moonwatch και δεν τρέχει και τίποτα που δεν βουτάνε με αυτό στην θάλασσα...υπάρχουν και τα g-shock 😉

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7121 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 08:50:42 πμ »
Ο καθένας μας έχει διαφορετική οπτική γωνία πάνω στο θέμα ρολόι!
Υπάρχουν άτομα που έχουν 100 ρολόγια και φοράνε μόνο το ένα...
Υπάρχουν κάποιοι που έχουν μόνο ένα και το λιώνουν μέχρι θανατου...
Άλλοι βουτάνε με αυτά, άλλοι πλένουν τα πιάτα, άλλοι τα έχουν σε θερμοκοιτίδα να μην πάθουν κάτι και άλλοι σε θυρίδα να μην τα βλέπει ο ήλιος!

Εννοείται πως κουρδιστό ρολόι, χωρίς υδατοστεγανοτητα με πλαστικό κρύσταλλο, δύσκολο κούρδισμα, μάπα μπρασελε και όλα τα άλλα αρνητικά που έχει, είναι μειονέκτημα για τον χρήστη!

Ομως... Τόσο διαχρονικο σχέδιο χρονογραφου, τέτοιας κλασσικής αναλοιωτης ομορφιάς εδώ και 50 χρόνια σπάνια βρίσκεις! Επίσης παρόλο που είναι μπρασελεδακιας (τελευταία αυτό δεν ισχύει) το συγκεκριμένο ρολόι με λουριά, νάτο και ότι άλλο του βάζεις μου αρέσει πολύ περισσότερο και το σημαντικότερο: ξεχνάς ότι φοράς ρολόι! Είναι τρομερά ελαφρύ και βολικό πάνω στα χέρι, πράγμα που όταν βάζω τα ρολεξ, η το πανέρι, δε νοιώθω το ίδιο!

Εν κατακλείδι, αυτό που με αποτρέπει για να είναι το μοναδικό, είναι η υδατοστεγανοτητα, καθώς φοβόμαστε να πλυνουμε ακόμη και τα χέρια μας!
Ολα τα υπόλοιπα τα ανέχομαι με πληρης ευχαρίστηση, ακόμα και το ζόρικο κούρδισμα, που προσωπικά είναι μια μίνι ιεροτελεστία, όντας ανώμαλοι που είμαστε μας αρέσει να τα χαϊδεύουμε... Οπότε ένα χάδι παραπάνω στη moonαρα δε μας χαλάει!

Edit: όπως προαναφέραμε ήδη κάποιοι, πολλά από τα προβλήματα πέραν της υδατοστεγανοτητας, λύθηκαν... Πχ. μπρασελε, κρύσταλλο.
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7122 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 10:05:09 πμ »

Εν κατακλείδι, αυτό που με αποτρέπει για να είναι το μοναδικό, είναι η υδατοστεγανοτητα, καθώς φοβόμαστε να πλυνουμε ακόμη και τα χέρια μας!


Ελπίζω αυτό να το λες στην υπερβολή του, διότι με 50 m δεν έχει τέτοιο κίνδυνο. Άλλο που εμείς είμαστε υπερπροστατευτικοί.
Απόλαυσε το ρολόι σου.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7123 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:00:05 πμ »
Αυτό που διαβάζω ότι βελτιώθηκε είναι η άρθρωση του μπρασελέ, ιδίως στο σημείο που πιάνει στην κάσα. Ένας που μέτρησε λέει ότι το L2L με το προηγούμενο μπρασελέ ήταν 54mm. :lol:  Σίριουσλι ρε Ωμέγα;
Το νέο μπρασελέ όμως δεν προεξέχει καθόλου, που σημαίνει ότι θα κάθεται πιο καλά στο χέρι.




Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7124 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:10:19 πμ »
Είμαστε θεότρελοί εδω μέσα

Διαβάζει κανένας γιατρός με την σωστή ειδικότητα για την περίπτωση μας


Μια βδομάδα μετράμε και  ασχολούμαστε για ένα δυο χιλιοστά λιγότερο ατσάλι .....

Χα χα χα χα ...... :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2354
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7125 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:26:31 πμ »
Ελπίζω αυτό να το λες στην υπερβολή του, διότι με 50 m δεν έχει τέτοιο κίνδυνο. Άλλο που εμείς είμαστε υπερπροστατευτικοί.
Απόλαυσε το ρολόι σου.
Εννοείται πως βάζω σάλτσα... Κι εννοείται πως πλένω και τα χέρια μου χωρίς φόβο να πάρει νερά κι επίσης τη λιώνω τη ρολογαρα! Είναι το πιο πολύφορεμένο μου ρολόι το τελευταίο διαστημα!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7126 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:34:41 πμ »
Είμαστε θεότρελοί εδω μέσα

Διαβάζει κανένας γιατρός με την σωστή ειδικότητα για την περίπτωση μας


Μια βδομάδα μετράμε και  ασχολούμαστε για ένα δυο χιλιοστά λιγότερο ατσάλι .....

Χα χα χα χα ...... :lol: :lol:

Είδε ο τρελός τον μεθυσμένο ρολογόφιλο και φοβήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7127 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:39:20 πμ »
Πανέμορφο ρολόι πάντως και το «παλιό» και το καινούργιο...
Και από τους πιο ευανάγνωστους αναλογικούς χρονογράφους που κυκλοφορούν.



Φωτό αρχείου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7128 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:54:50 πμ »
Φίλε μου @episkeptis, υπάρχουν πάρα πολλοί μηχανικοί χρονογράφοι από μεγάλες και ιστορικές εταιρείες,  holly trinity, Lange κλπ. που οι τιμές τους είναι αστρονομικές και φυσικά χωρίς υδατοστεγανοτητα.
Για το ακρυλικό γυαλί έχεις δίκιο αλλά αυτό το επιλέγουν μόνο αυτοί που θέλουν το vintage look ( σαν εμένα τον παλιόγερο) και όχι την πρακτικότητα. Για τους υπόλοιπους υπάρχει η έκδοση με ζαφείρι.
Επίσης έχεις δίκιο ότι ένα ρολόι που θες να το «λιώσεις» πρέπει να είναι τουλάχιστον αδιάβροχο στα 100 - 150 μέτρα. Αν το Moonwatch ήταν αδιάβροχο άνετα θα μπορούσε να είναι για κάποιον το ένα και μοναδικό ρολόι. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που το λιώνουν το moonwatch και δεν τρέχει και τίποτα που δεν βουτάνε με αυτό στην θάλασσα...υπάρχουν και τα g-shock

Τυχαίνει να απαντήσω στο δικό σου ποστ, δεν είναι προσωπικό...
Απλά ακούω όλα τα τρελά σε αυτό το θέμα (όχι το ποστ) είπα να πω και εγώ κάτι

Καταρχήν, τα έχουμε μπερδέψει όλα... μέχρι και λανγκε βάλαμε μέσα!
Λοιπόν ένα τέτοιο ρολόι λανγκε θα το πάρει κάποιος γιατί ξέρει πόσο κοστίζει θα το βάλει σε ένα πάρτι και θα το πετάξει μετά γιατί προφανώς δεν είναι το καθημερινό άνετο ρολόι... ή μήπως είναι;;
Ακριβώς όπως με τα αυτοκίνητα φεραρι λαμποργκινι κτλ όλα αυτά είναι εξαιρετικά για μια ωραία βόλτα καθημερινά όμως όχι, όλοι έχουν μια τζιπαρα ή ένα σμαρτακι από δαύτους που τα έχουν! Ή μήπως είναι;

Το πλεξι γιατί δεν είναι πρακτικό;

Δηλαδή εγώ που θέλω έναν κουρδιστό χρονογραφο πρέπει να πεταχτώ και στην καζιο;;

Εντάξει έχουμε κάνει την Μ...κια επιστήμη προφανώς!! Και βάζω και εμένα μέσα!!

Δηλαδή ο κακόμοιρος ο παππούς μου, που και για την τότε εποχή και για έναν νέο που είχε αφήσει το χωριό να έρθει Αθήνα με μια γυναίκα που είχε κλέψει δεν ήταν ακριβό ένα κουρδιστό ρολόι;;; προφανώς και ήταν!! (Παλιά δεν είχε τόσα αυτόματα τα περισσότερα ήταν κουρδιστα!!) Και με υδατοστεγανοτητα 30 μέτρων ούτε καν 50 και με ένα λουράκι μεν δερμάτινο αλλά 16αρι και εννοείται το κρύσταλλο ήταν πλεξι!! Το φόρεσε από τα 22 του μέχρι τα 90 του που πέθανε...

Κάθε μέρα το κουρδιζε χωρίς να είναι βούτυρο... Κάθε μέρα ήταν στον καρπό του, είτε έκανε τον νερουλα είτε έκανε τον αγρότη! Είτε ήταν καλοκαίρι είτε ήταν χειμώνας, είτε ήταν στον στρατό και μετά στον εμφύλιο...

Όταν μου το έδωσε η γιαγιά μου, είχε ένα ταλαιπωρημένο λουρί, ένα ξεθωριασμένο dial μία χρονομετρια +1 λεπτό τη μέρα, ένα κρύσταλλο πλεξι που προφανώς ήταν τόσο άξιο όχι μόνο για την καθημερινότητα που αντιμετώπισε αλλά και για να κρατάει όλες τις ιστορίες που πέρασε με τον παππού μου μέσα του!!

Αυτό είναι το ρολόι, όχι αυτά που έχουμε εμείς και τα ψιριζουμε!! Ξαφνικά δεν μας κάνει το ρολόι επειδή είναι κουρδιστό, δεν μας κάνει επειδή έχει πλεξι, δεν μας κάνει επειδή δεν έχει υδατοστεγανοτητα 1000 μέτρα γιατί ως γνωστό οι νέοι Έλληνες είναι τρομερά κομμαντα!!

Απελπισία...

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7129 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 12:00:05 μμ »
Εν κατακλείδι, αυτό που με αποτρέπει για να είναι το μοναδικό, είναι η υδατοστεγανοτητα, καθώς φοβόμαστε να πλυνουμε ακόμη και τα χέρια μας!

Ελπίζω αυτό να το λες στην υπερβολή του, διότι με 50 m δεν έχει τέτοιο κίνδυνο. Άλλο που εμείς είμαστε υπερπροστατευτικοί.
Απόλαυσε το ρολόι σου.

Χαχα, εγώ το είχα βάλει πριν από χρόνια στη θάλασσα. Κολυμπούσα μάλιστα αρκετή ώρα. Τότε δεν ήξερα τι μ@λ@κί@ έκανα...  :datz: Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το ρολογάκι.

Άσε το γνωστό τεστ με την κατάψυξη  ::)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7130 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 12:07:09 μμ »
Το moonwatch εχει παρει πιστοποιηση επιβιωσης στα χερια του Αγγελου.
Δεν παθαινει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7131 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 12:22:22 μμ »
Το moonwatch εχει παρει πιστοποιηση επιβιωσης στα χερια του Αγγελου.
Δεν παθαινει τιποτα.
Συνηγορώ

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7132 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 12:41:16 μμ »
Χαχα, εγώ το είχα βάλει πριν από χρόνια στη θάλασσα. Κολυμπούσα μάλιστα αρκετή ώρα. Τότε δεν ήξερα τι μ@λ@κί@ έκανα...  :datz: Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα το ρολογάκι.

Άσε το γνωστό τεστ με την κατάψυξη  ::)

εμένα που σε πάρτι το καλοκαίρι, μου πήρε η Βάσω διακριτικά κινητό πορτοφόλι να τα βάλει δήθεν στη τσάντα της μη τα έχω πάνω μου και ήρθαν οι κάφροι φίλοι μου και με πέταξαν στην πισίνα;;;
Και δε με ρώτησαν ποιο ρολόι φοράω και αν είναι αδιάβροχο;;; ξέρεις τι πέρασα;;; άσε που το ξέχασα και εγώ ποιο ρολόι φόραγα και πρέπει να έμεινα μέσα και 30 λεπτά, αφού είχαν πέσει μέσα όλα τα ρεμάλια και μαλακιζόμασταν και γίναμε θέαμα!

Ζω επικίνδυνα να ξέρεις, ευτυχώς σε ένα σημείο πάταγα! άρα δεν έφτασα στα 50 μέτρα και το ρολόι δεν έπαθε τίποτα!   \:D/ \:D/
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7133 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 12:57:09 μμ »
εμένα που σε πάρτι το καλοκαίρι, μου πήρε η Βάσω διακριτικά κινητό πορτοφόλι να τα βάλει δήθεν στη τσάντα της μη τα έχω πάνω μου και ήρθαν οι κάφροι φίλοι μου και με πέταξαν στην πισίνα;;;
Και δε με ρώτησαν ποιο ρολόι φοράω και αν είναι αδιάβροχο;;; ξέρεις τι πέρασα;;; άσε που το ξέχασα και εγώ ποιο ρολόι φόραγα και πρέπει να έμεινα μέσα και 30 λεπτά, αφού είχαν πέσει μέσα όλα τα ρεμάλια και μαλακιζόμασταν και γίναμε θέαμα!

Ζω επικίνδυνα να ξέρεις, ευτυχώς σε ένα σημείο πάταγα! άρα δεν έφτασα στα 50 μέτρα και το ρολόι δεν έπαθε τίποτα!   \:D/ \:D/
Έτσι. Πρέπει να τα καταγράψει αυτά η Ω στον κατάλογο με τα Qualification tests.  8)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7134 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 01:05:01 μμ »
Τυχαίνει να απαντήσω στο δικό σου ποστ, δεν είναι προσωπικό...
Απλά ακούω όλα τα τρελά σε αυτό το θέμα (όχι το ποστ) είπα να πω και εγώ κάτι

Καταρχήν, τα έχουμε μπερδέψει όλα... μέχρι και λανγκε βάλαμε μέσα!
Λοιπόν ένα τέτοιο ρολόι λανγκε θα το πάρει κάποιος γιατί ξέρει πόσο κοστίζει θα το βάλει σε ένα πάρτι και θα το πετάξει μετά γιατί προφανώς δεν είναι το καθημερινό άνετο ρολόι... ή μήπως είναι;;
Ακριβώς όπως με τα αυτοκίνητα φεραρι λαμποργκινι κτλ όλα αυτά είναι εξαιρετικά για μια ωραία βόλτα καθημερινά όμως όχι, όλοι έχουν μια τζιπαρα ή ένα σμαρτακι από δαύτους που τα έχουν! Ή μήπως είναι;

Το πλεξι γιατί δεν είναι πρακτικό;

Δηλαδή εγώ που θέλω έναν κουρδιστό χρονογραφο πρέπει να πεταχτώ και στην καζιο;;

Εντάξει έχουμε κάνει την Μ...κια επιστήμη προφανώς!! Και βάζω και εμένα μέσα!!

Δηλαδή ο κακόμοιρος ο παππούς μου, που και για την τότε εποχή και για έναν νέο που είχε αφήσει το χωριό να έρθει Αθήνα με μια γυναίκα που είχε κλέψει δεν ήταν ακριβό ένα κουρδιστό ρολόι;;; προφανώς και ήταν!! (Παλιά δεν είχε τόσα αυτόματα τα περισσότερα ήταν κουρδιστα!!) Και με υδατοστεγανοτητα 30 μέτρων ούτε καν 50 και με ένα λουράκι μεν δερμάτινο αλλά 16αρι και εννοείται το κρύσταλλο ήταν πλεξι!! Το φόρεσε από τα 22 του μέχρι τα 90 του που πέθανε...

Κάθε μέρα το κουρδιζε χωρίς να είναι βούτυρο... Κάθε μέρα ήταν στον καρπό του, είτε έκανε τον νερουλα είτε έκανε τον αγρότη! Είτε ήταν καλοκαίρι είτε ήταν χειμώνας, είτε ήταν στον στρατό και μετά στον εμφύλιο...

Όταν μου το έδωσε η γιαγιά μου, είχε ένα ταλαιπωρημένο λουρί, ένα ξεθωριασμένο dial μία χρονομετρια +1 λεπτό τη μέρα, ένα κρύσταλλο πλεξι που προφανώς ήταν τόσο άξιο όχι μόνο για την καθημερινότητα που αντιμετώπισε αλλά και για να κρατάει όλες τις ιστορίες που πέρασε με τον παππού μου μέσα του!!

Αυτό είναι το ρολόι, όχι αυτά που έχουμε εμείς και τα ψιριζουμε!! Ξαφνικά δεν μας κάνει το ρολόι επειδή είναι κουρδιστό, δεν μας κάνει επειδή έχει πλεξι, δεν μας κάνει επειδή δεν έχει υδατοστεγανοτητα 1000 μέτρα γιατί ως γνωστό οι νέοι Έλληνες είναι τρομερά κομμαντα!!

Απελπισία...

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk
. Δε πιστεύω να έχεις smartphone γτ ο παππούς ούτε καν θα το χρειαζοταν.. αλλά τι λέω ξαφνικά γίνανε οι Έλληνες κομάντα και θέλουν smartphone
Τα έχεις μπλέξει λίγο στο μυαλό σου.. άλλες εποχές άλλες ανάγκες

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7135 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 01:58:48 μμ »
. Δε πιστεύω να έχεις smartphone γτ ο παππούς ούτε καν θα το χρειαζοταν.. αλλά τι λέω ξαφνικά γίνανε οι Έλληνες κομάντα και θέλουν smartphone
Τα έχεις μπλέξει λίγο στο μυαλό σου.. άλλες εποχές άλλες ανάγκες

χαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα
ενώ το ρολόι έχει αλλάξει πολύ θες να μου πεις από αυτό που ήταν;
για πες μου την τεχνολογία που έχει ένα σημερινό ρολόι ενώ ένα ρολόι του 1950 δεν έχει!!!
εκτός από νέα υλικά που προσπαθούν να βάλουν μερικές εταιρίες τίποτα δεν έχει αλλάξει!!!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7136 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 03:21:35 μμ »
Τυχαίνει να απαντήσω στο δικό σου ποστ, δεν είναι προσωπικό...
Απλά ακούω όλα τα τρελά σε αυτό το θέμα (όχι το ποστ) είπα να πω και εγώ κάτι

Καταρχήν, τα έχουμε μπερδέψει όλα... μέχρι και λανγκε βάλαμε μέσα!

Το πλεξι γιατί δεν είναι πρακτικό;

Κάθε μέρα το κουρδιζε χωρίς να είναι βούτυρο...

Φίλε μου, το Lange αναφέρθηκε μόνο γιατί ο @episkeptis έγραψε  ...δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο ρολόι που να κοστίζει 6,4Κ και να έχει όλα αυτά τα "μειονεκτήματα"...
Φυσικά και υπάρχουν πάρα πολλά μηχανικά ρολόγια πολύ πιο ακριβά από το Speedmaster.

Εμένα το ακρυλικό μου αρέσει στην όψη και στην ιδέα ότι πλησιάζει το original...με τις γρατζουνιές όμως δεν συμβιβάζομαι και ήδη το έχω γυαλίσει με polywatch δύο φορές...και μου άρεσε η διαδικασία γιατί είναι απόλαυση να ασχολούμαι με την φροντίδα των ρολογιών μου. Τέλος πάντων υπάρχει και το ζαφείρι για τους υπόλοιπους.

Το θέμα κούρδισμα λοιπόν. Στο Speedy βούτυρο είναι το κούρδισμα, στο grip είναι το πρόβλημα λόγω μικρού-κοντού crown.  Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά καταλαβαίνω αυτούς που τους ενοχλεί. Να δούμε λοιπόν αν λύθηκε αυτό το θέμα στο νέο μοντέλο.

H κοστολόγηση και αξιολόγηση ενός ρολογιού δεν έχει να κάνει μόνο με πρακτικά και τεχνολογικά θέματα. Είναι η ποιότητα, ο σχεδιασμός, η αξιοπιστία, η ιστορία κτλ.
Δεν υπάρχει το τέλειο ρολόι που να έχει όλο το πακέτο. Σίγουρα όμως το Speedy έχει ένα πολύ ελκυστικό πακέτο και αυτό αποδεικνύεται από τις πωλήσεις και την διάρκειά του. Respect!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7137 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 11:46:13 μμ »




Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PAP13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7138 στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 12:19:55 μμ »
Μη μας κολάζεις Σπύρο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7139 στις: Φεβρουάριος 13, 2021, 06:34:34 μμ »



Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI