Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846499 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7100 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 03:10:12 μμ »
Παναγιώτη θα πρότεινα να το αγοράσεις στις 25.000€ για να το πουλήσεις στις 50.000€ ;D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χρόνια πολλά φίλε. Είναι γνωστό ότι είμαι αγνός λάτρης των ρολογιών. Δεν μπορώ να το δω σαν επένδυση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7101 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 07:53:29 μμ »
Εγω θεωρω πως  η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη, πριν ηταν εντελως τσαμπα, τωρα ειναι μια καλη νορμαλ τιμη, και στο μελλον πιστευω σιγα σιγα θα το πανε και 1000 ευρω πανω με τις αναλογες αυξησεις!
Μιλαμε για τον πιο iconic χρονογραφο, για δειτε τι τιμες χρεωνουν στους χρονογραφους τους αλλες εταιρειες , zenith, breitling , iwc ,panerai

+1

συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7102 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 08:28:16 μμ »
Εγώ πάντως παρότι έχω μια τίμια σχέση με τον κόσμο της omega χρειαστηκε να googlαρω το DON(dot over ninety) το οποίο είναι must ανάμεσα στους  φίλους των speedmaster

Δεν μπορώ να ξαναβάλω το moonphase μου τώρα... Το νοιώθω ξενο


Sent from my SM-G980F using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2021, 10:33:30 μμ από afinis2004 »
Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7103 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 09:51:35 μμ »
Εγώ πάντως παρότι έχω μια τίμια σχέση με τον κόσμο της omega χρειαστηκε να googlαρω το DOT(dot over ninety) το οποίο είναι must ανάμεσα στους  φίλους των speedmaster

Δεν μπορώ να ξαναβάλω το moonphase μου τώρα... Το νοιώθω ξενο


Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Σε νιώθω... Στείλτο μου εμένα να το βάλω σε μια προθήκη στο σαλόνι να το χαζεύω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7104 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 10:54:34 μμ »
Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με μία πολύ μεγάλη επιτυχία της Ω.

Έκανε μία διακριτική και ταυτόχρονα ουσιαστική αναβάθμιση στο πιο θρυλικό της ρολόι, ίσως το πιο θρυλικό ρολόι στην ιστορία γενικά.
Ανυπομονώ να δω και reviews γιατί πέρα από τον νέο μηχανισμό και τις αισθητικές παρεμβάσεις, έχει μεγαλώσει λίγο και το crown ώστε να κουρδίζεται πιο εύκολα. Εάν και το μπρασελέ είναι άνετο και εργονομικό, που μάλλον θα είναι, το Speedmaster θα είναι πλέον ένα πολύ φιλικό στον χρήστη ρολόι.
Στην περίπτωση που όλες οι αλλαγές και αναβαθμίσεις έχουν θετικό πρόσημο, σαφώς και η αύξηση στην τιμή του είναι λογική.

Η Ω είναι εξαιρετική εταιρεία, επενδύει στην ποιοτική και τεχνολογική εξέλιξη, έχει άριστο ποιοτικό έλεγχο, συγκρατημένη τιμολογιακή πολιτική (value for money), κλασσικό (Olympics - James Bond) αλλά και μοντέρνο marketing με έντονη προώθηση και παρουσίαση των προιοντων της στα social media και...ακούει τις επιθυμίες των πελατών της. Το μερίδιό της στην αγορά αυξάνεται συνέχεια και είναι απολύτως λογικό. Ένα τίμιο και αξιόπιστο προιόν στο οποίο έχει πρόσβαση όλος ο κόσμος και όχι μόνο ο κολλητός του Dealer. Όταν κάποιος που δεν ξέρει από ρολόγια με ρωτάει τι ρολόι έχω να του προτείνω, η απάντηση είναι Ω.

Όλα τα παραπάνω είναι αυτά που δεν έχει, ή ίσως δεν έχει στον ίδιο βαθμό η Rolex. Ίσως και να μην τα χρειάζεται αλλά σίγουρα υπάρχει μία ολοένα αυξανόμενη δυσαρέσκεια από την πλευρά των ρολογόφιλων. Όλο αυτό το παιχνίδι - παζάρι που παίζεται από τους έμπορους και τους εμποράκους, με τις τιμές στο ζενίθ και την διαθεσιμότητα στο ναδίρ, έχει αρχίσει να κουράζει ακόμη και αυτούς που είναι φρέσκοι στον χώρο...και είναι πολλοί αυτοί. Ο κόσμος έχει αρχίσει να μαθαίνει, να γνωρίζει και να αγαπάει τα ρολόγια. Αλλάζουν τα πράγματα και μάλιστα αλλάζουν γρήγορα. Έχουν αρχίσει να γίνονται γνωστές κι άλλες εταιρείες που προσφέρουν πολύ καλά προιόντα σε πολύ καλές τιμές. Πρώτη από όλες αυτές τις εταιρείες η Ω.

Έχω την αίσθηση (όχι πεποίθηση) ότι κάτι ξεχωριστό συμβαίνει, ότι το νέο Speedmaster μπορεί και να γίνει best seller. Και όταν λέω best seller δεν εννοώ πολλές πωλήσεις, εννοώ πολλές πωλήσεις χωρίς έκπτωση. Όταν δούμε το πρώτο Ω παραγωγής να πωλείται χωρίς έκπτωση, μπορείτε να φανταστείτε τα επακόλουθα;

Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την πορεία του νέου μοντέλου αλλά και να το αγοράσουμε. Έχω το ακρυλικό αλλά η νέα έκδοση με ζαφείρι φαίνεται πολύ καλή περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7105 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 12:32:09 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7106 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 03:21:34 μμ »
Το νέο φαίνεται πιο ελκυστικό από το απερχόμενο. Ιδίως με το μπρασελέ που στενεύει.
Η κάσα επίσης δείχνει κατά τι πιο μικρή (L2L). Πιθανό;
Υπάρχει διαφορά στις διαστάσεις της 3861 με τη 1861 που να δικαιολογεί την κατασκευή μικρότερης κάσας;
Ή να φταίει η φωτογραφία;



Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7107 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 03:33:06 μμ »
Χάλια το δικο μας το παλιό του 19. Ρε παιδιά πατε καλα . Και στο δικό μου το.ματι που ειναι εκπαιδευμένο ιδια είναι. ..να δωσω +3000 δε μου πάει η καρδιά.  Άρα μένουμε εδώ και παμε για snoopy   κατευθείαν

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7108 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 04:16:02 μμ »
Το νέο φαίνεται πιο ελκυστικό από το απερχόμενο. Ιδίως με το μπρασελέ που στενεύει.
Η κάσα επίσης δείχνει κατά τι πιο μικρή (L2L). Πιθανό;
Υπάρχει διαφορά στις διαστάσεις της 3861 με τη 1861 που να δικαιολογεί την κατασκευή μικρότερης κάσας;
Ή να φταίει η φωτογραφία;


Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι δεν είναι ακριβώς στην ίδια κλίμακα τα δυο ρολόγια. Φαίνεται αισθητά μικρότερο το καινούργιο απ´ το παλιό, πράγμα που δε νομίζω  ότι ισχύει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7109 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 04:32:28 μμ »
Το καινούριο είναι απειροελάχιστα μικρότερο εν συγκρίσει με το παλιό, τόσο στο πάχος της κασας, όσο και στο L2L.
Δεν ξεγελάει η φωτό.

Εστάλη από το Realme X2 Pro


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7110 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 04:52:25 μμ »
Στο monochrome λένε ότι το L2L είναι πλέον 47,46 αντί 48 χιλ. στο παλιό. Να πιάνει άραγε η φωτό τόσο μικρή διαφορά;

Πάντως το ύψος όντως έχει μειωθεί σημαντικά, από 14,3 σε 13,6 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7111 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 05:04:26 μμ »
Moonwatch Hessalite

Παλιό: 14,3mm
Νέο: 13,58mm
Logo: painted

Moonwatch Sapphire

Παλιό: 13,7mm
Νέο: 13,18mm
Logo: applied

Η απόσταση L2L από τα 48mm πήγε στα 47,3mm.

Εστάλη από το Realme X2 Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2021, 05:09:45 μμ από episkeptis »

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
OMEGA
« Απάντηση #7112 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 06:05:07 μμ »
Στο monochrome λένε ότι το L2L είναι πλέον 47,46 αντί 48 χιλ. στο παλιό. Να πιάνει άραγε η φωτό τόσο μικρή διαφορά;

Πάντως το ύψος όντως έχει μειωθεί σημαντικά, από 14,3 σε 13,6 χιλ.
Σωστά! Εγώ ψήνομαι για sapphire sandwich πάντως

Εδώ όλο το άρθρο, έχει αρκετό υλικό και λύνονται όλες οι απορίες

https://monochrome-watches.com/2021-omega-speedmaster-moonwatch-professional-master-chronometer-3861-review-price/


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7113 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 07:13:53 μμ »
Σωστά! Εγώ ψήνομαι για sapphire sandwich πάντως
Συμφωνώ. Κι εγώ το sapphire sandwich καλοκοιταζω

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7114 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 07:42:51 μμ »

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7115 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 07:57:34 μμ »
Ας μιλήσει κάποιος από την εμπειρία του, αλλά εμένα η (πιο) προεξεχουσα κορόνα είναι αποφασιστικός παράγοντας υπέρ του καινουργιου.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι κουρδιστο χωρίς power reserve είναι δύσχρηστο καθημερινά  αλλά σε μια συλλογή σε rotation αυτό ξεπερνιεται

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7116 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 08:10:20 μμ »
Ας μιλήσει κάποιος από την εμπειρία του, αλλά εμένα η (πιο) προεξεχουσα κορόνα είναι αποφασιστικός παράγοντας υπέρ του καινουργιου.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι κουρδιστο χωρίς power reserve είναι δύσχρηστο καθημερινά  αλλά σε μια συλλογή σε rotation αυτό ξεπερνιεται

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
Κουρδιστό με σπαστικό κούρδισμα είναι δύσχρηστο καθημερινά.
Αν τώρα οι όποιες αλλαγές έκαναν, καθιστούν το κούρδισμα πιο εύκολο/μαλακό, έχει καλώς.
Για παράδειγμα, το ΡΑΜ με την κορωνάρα, δεν έχει καμία δυσκολία για καθημερινό. Ακόμα και το seagull ή το αρχαίο το SEIKO crhonoscope μη σου πω... Κάθε πρωί με τον πρωινό καφέ, τα κουρδίζεις & ησυχάζεις.

Γενικά πάντως μιλώντας, δεν ξέρω γιατί κάποιος να πάρει ένα κουρδιστό για καθημερινό ρολόι εν έτει 2021. Πρέπει να είναι purist to the bone. Νομίζω τα κουρδιστά έχουν πλέον λογική, ως μέρη μιας συλλογής, όπου θα τα φορέσεις μια στο τόσο για την πλάκα σου...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7117 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 08:52:33 μμ »
Συμφωνω ....Διημερη κουρδιστη για καθε μερα νομιζω ειναι κουραστικη....
Αυτο μαζι με το επιεικως απαραδεκτο μπρασελε με εκαναν να μη το παρω...
Μακαρι το μπρασελε να διορθωθηκε οσο λενε...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7118 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 09:22:33 μμ »
Στην δίκη μου περίπτωση το κουρδιστό ρολόι για καθημερινή χρήση δεν είναι πρόβλημα...ακόμα και τα αυτόματα που έχω τα κουρδίζω, μου αρέσει. Συμφωνώ ότι το κούρδισμα του Speedmaster είναι δύσκολο αλλά μια συνήθεια είναι όλα...χαλαρώνεις, σιγά σιγά το κουρδίζεις και απολαμβάνεις στον καρπό μια ρολογάρα!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7119 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 09:50:39 μμ »
Γενικά πάντως μιλώντας, δεν ξέρω γιατί κάποιος να πάρει ένα κουρδιστό για καθημερινό ρολόι εν έτει 2021. Πρέπει να είναι purist to the bone. Νομίζω τα κουρδιστά έχουν πλέον λογική, ως μέρη μιας συλλογής, όπου θα τα φορέσεις μια στο τόσο για την πλάκα σου...
+1
Προσωπικά θα δυσκολευομουν να βάλω το χέρι στην τσέπη, όσο πανέμορφο κι αν είναι, για δύο λόγους.
Πρώτον γιατί το θεωρώ απίστευτα υπερτιμημένο και δεύτερον γιατί με αγχώνει το γεγονός και μόνο, του να εγκλωβισω τόσες χιλιάδες € σε ένα ρολόι που δεν είναι αυτόματο αλλά κουρδιστό, που δεν έχει ζαφείρι αλλά plexi και που είναι υδατοστεγανο μόνο στα 50m.
Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο ρολόι που να κοστίζει 6,4Κ και να έχει όλα αυτά τα "μειονεκτήματα". Αν μπορεί κανείς να τα πει έτσι.
Όταν δίνω τόσα λεφτά για ένα ρολόι, έχω την απαίτηση να λιώσει επάνω μου. Κοινώς να το ευχαριστηθω όσο δεν πάει. Αν είναι να το βγάζω επειδή θα βουτήξω στη θάλασσα ή επειδή προέκυψε μια ψευτοαγγαρεια και φοβάμαι μην γρατζουνιστει, τότε δεν κάνουμε δουλειά.
Όλα τα παραπάνω βέβαια αποτελούν προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω.
Για κάποιος άλλους όλα αυτά που ανέφερα , μπορει να περνάνε στα ψιλά και να μην τους ενοχλούν.
Τώρα βέβαια αν κάποιος έχει 4-5 ρολόγια στη συλλογή του και θέλει να πάρει κι αυτό, με γεια του και χαρά του.
Σε καμία περίπτωση όμως δε θα το πρότεινα για πρώτο ρολόι. Ούτε καν για δεύτερο.




Εστάλη από το Realme X2 Pro