Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846487 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7080 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 06:36:44 μμ »
Να το δούμε κι από κοντά το μπρασελέ.. θα ήθελα micro adjustment πάντως στο κλάσπ.. θα το πάρω γιατί μου αρέσει πολύ πάντως
Εύχομαι να το πάρεις. Φαίνεται να είναι η μεγαλύτερη επιτυχία της Ω εδώ και πολλά χρόνια.
Το clasp και το micro adjustmend δεν είναι ανασταλτικοί παράγοντες αγοράς ενός τέτοιου ρολογιού που μπορείς να του φορέσεις και δέρμα και ΝΑΤΟ και ότι άλλο κάνεις κέφι .

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
OMEGA
« Απάντηση #7081 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 06:51:29 μμ »
Εύχομαι να το πάρεις. Φαίνεται να είναι η μεγαλύτερη επιτυχία της Ω εδώ και πολλά χρόνια.
Το clasp και το micro adjustmend δεν είναι ανασταλτικοί παράγοντες αγοράς ενός τέτοιου ρολογιού που μπορείς να του φορέσεις και δέρμα και ΝΑΤΟ και ότι άλλο κάνεις κέφι .
Σωστά τα λες Δημήτρη αλλά είμαι του μπρασελέ, το πήρα πέρυσι το Speedy (hesalite) κι ενώ μου άρεσε ποτέ δεν έκατσε καλά στο χέρι μου.. με το καλό να τελειώσουμε με την πανδημία να τα δούμε κι από κοντά

Να βάλω και μια περυσινή να το ξαναδώ να το λαχταρίσω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7082 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 07:02:57 μμ »
Μου θυμίζει κάποιος αν το παλιό μπρασελέ ήταν καθόλου tapered; Αν θυμάμαι καλά ήταν ή πολύ λίγο ή καθόλου, στοιχείο που δε μου άρεσε καθόλου.
Το καινούριο είναι λέει 20 - 15 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7083 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 08:15:35 μμ »
Μου θυμίζει κάποιος αν το παλιό μπρασελέ ήταν καθόλου tapered; Αν θυμάμαι καλά ήταν ή πολύ λίγο ή καθόλου, στοιχείο που δε μου άρεσε καθόλου.
Το καινούριο είναι λέει 20 - 15 χιλ.
Νομιζω κι εγω ηταν πολυ λιγο 20-18 κατι τετοιο...

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7084 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 08:51:02 μμ »
Νομίζω πριν το λανσάρισμα της 3861 είχα διαβάσει ότι διαδικαστικά εφόσον η μηχανή βασίζεται στη 1861 θα το περάσουν ως certified, όχι γιατί ενδεχεται να μην περάσει, αλλά επειδή πλέον η Nasa δεν μπαίνει στη διαδικασία να κάνει certified κάθε αλλαγή που θελήσει να κάνει η Ω στο μοντέλο και πως τυπικά/νομικά μπορούν να το στηρίξουν στην προηγούμενη πιστοποίηση.

Από το άρθρο του Fratello σχετικά με την πιστοποίηση..


The “Flight qualified” part has been a major topic in various fora and Facebook groups. Is the new Speedmaster Moonwatch with caliber 3861 still flight-qualified by NASA? Let me start by saying that the Moonwatch with caliber 1861 also wasn’t tested and qualified as such, by NASA. With the test procedures in mind and the changes made to the movement, the new Speedmaster Moonwatch should pass those tests without a problem. In 1978, NASA also didn’t do the rigorous test works on the Speedmaster caliber 861 themselves. It was done by Omega, based on the framework defined by NASA. And NASA qualified the watch nevertheless. Did Omega test the new watches accordingly? They did (we asked).
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7085 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 11:46:29 μμ »
Έχει ξαναυπαρξει στα ωρολογιακα χρονικά να βγαίνει η επόμενη γενιά σε κάποιο ρολόι και να διπλασιάζεται η τιμή;

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7086 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 12:02:32 πμ »

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7087 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:13:22 πμ »
Οι τιμές είναι εξαιρετικά καλές

Σε 5 χρόνια θα έχει 50000€

Και σε 10 χρόνια από τώρα θα έχει πάνω από 80000€

Τρεχάτε να προλάβετε  :laola: :party:
Εγώ θα περιμενω να παει 50.000. Σε αυτή τη τιμή είναι σαν να κλέβεις εκκλησία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7088 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 11:43:01 πμ »
Εγώ θα περιμενω να παει 50.000. Σε αυτή τη τιμή είναι σαν να κλέβεις εκκλησία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παναγιώτη θα πρότεινα να το αγοράσεις στις 25.000€ για να το πουλήσεις στις 50.000€ ;D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7089 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 12:47:57 μμ »
Έχει ξαναυπαρξει στα ωρολογιακα χρονικά να βγαίνει η επόμενη γενιά σε κάποιο ρολόι και να διπλασιάζεται η τιμή;
Δε διπλασιάζεται η τιμή.
5100€ κατάλογο έχει το moonwatch και 6300€ το καινούργιο.

Κάποια στιγμή θα έφτανε εκεί, το συζητούσαμε χρόνια. Αν δεις παλιά ποστ, λέγαμε ότι τα 3500€ κατάλογο (και 2,5 μετά την έκπτωση στην Ελλάδα) ήταν πολύ λίγα γι αυτό το ρολόι.

Γενικά έχει ξεφύγει η φάση και στα καινούργια και στα μεταχειρισμένα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7090 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 01:02:45 μμ »
Mε αναβαθμισμένη μηχανή και κανονικό μπρασελέ πιστεύω ότι η τιμή είναι στα όρια της αγοράς.
Αν ισχύουν οι εκπτώσεις που ίσχυαν τότε είναι μια πολύ καλή αγορά.

Παίρνεις με 6.300 ένα σύγχρονο - πλέον - χρονογράφο με μπρασελέ. Αν θέλεις ζαφείρι και openback 7.300.

Αν κάποιος θέλει αυτόματη μηχανή με ημερομηνία και ζαφείρι πάει στα 8.000 ευρώ των IWC, Breitling, Zenith κτλ με λουρί. Αν θέλει και μπρασελέ ανεβαίνει στα 9.000.
Αλλιώς υπάρχουν και οι κλασσικές VALJOUX/ΕΤΑ των Breitling, Fortis, Longines, Sinn και των υπολοίπων στα 3.000 με 6.000.

Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι πλέον το moonwatch είναι ένα πολύ σωστά τιμολογημένο ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7091 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 01:09:23 μμ »
Από το άρθρο του Fratello σχετικά με την πιστοποίηση..


The “Flight qualified” part has been a major topic in various fora and Facebook groups. Is the new Speedmaster Moonwatch with caliber 3861 still flight-qualified by NASA? Let me start by saying that the Moonwatch with caliber 1861 also wasn’t tested and qualified as such, by NASA. With the test procedures in mind and the changes made to the movement, the new Speedmaster Moonwatch should pass those tests without a problem. In 1978, NASA also didn’t do the rigorous test works on the Speedmaster caliber 861 themselves. It was done by Omega, based on the framework defined by NASA. And NASA qualified the watch nevertheless. Did Omega test the new watches accordingly? They did (we asked).
Έτερον εκάτερον.
Επειδή το παρακολουθώ το θέμα στα ξένα fora και περιοδικά, το συγκεκριμένο άρθρο στο fratello το είχα διαβάσει. Άλλο τι λέει η Ω άλλο τι ισχύει από τη Nasa.

Αποστόλη,  η συζήτηση αυτή έχει αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό στα ορολογιακά φόρα.

Παράθεση
As for the 3861? It’s not just an escapement change, there are a significant amount of other changes in this movement to the point that it’s debatable whether it breaks its links in a heritage sense to the watches that went to the moon. It’s possible the 3861 does not retain the flight and EVA certification from NASA as they have very little need to do this no matter how much Omega’s marketing team want them to. The 1861 you have is a true “Moonwatch” with only relatively minor iterative changes to those watches from the 1960s.
https://omegaforums.net/threads/3861-speedy-pro-2020.107286/page-6

Παράθεση
1861 is the same movement, the 3861 is not. There are plenty of Speedmaster that can have the 3861 (snoopy being the last announced) the hesalite speedy shouldn't imo. Main stream omega buyers have lots of speedy's options with lots of movements. Purists only have one, the hesalite 1861.
https://omegaforums.net/threads/3861-speedy-pro-2020.107286/page-9

Όμως όλο αυτό τον καιρό δεν δόθηκε καμιά απάντηση επίσημη.

Στο Monochrome για το συγκεκριμένο θέμα κάνουν την πάπια.
https://monochrome-watches.com/the-2021-omega-speedmaster-moonwatch-professional-master-chronometer-calibre-3861-specs-price/

Το Hodinkee εκφράζει ανοιχτά την απορία του :
Παράθεση
One fairly big unanswered question is whether or not the new movement has been run through the battery of tests NASA required for the original 321 Speedmaster. We're hoping to reach out to Omega for clarification on this, but given the fact that the 3861 is basically a more robust version of the 1861, I can't imagine that it wouldn't be able to meet or exceed the robustness of the earlier movement. It's worth noting, however, that the production version of the 3861 Speedmaster Hesalite model says, "Flight Qualified By NASA in 1965 For All Manned Space Missions" rather than the "Flight Qualified By NASA For All Manned Space Missions" of the 1861-equipped Moonwatch.
https://www.hodinkee.com/articles/the-omega-speedmaster-professional-moonwatch-master-chronometer-with-co-axial-caliber-3861

Προς το παρόν, το μόνο ρολόι που έχει πιστοποίηση από την NASA για το διάστημα και για EVA είναι το Ω moon με τις 321,861,1861 κλπ. (όπως αναφέρονται στην wikipedia).

Επίσης έχουν πιστοποίηση τα casio gshock 5600, το timex και νομίζω το skywalker, αυτά όμως μόνο για το διάστημα και όχι για EVA.

Μακάρι και το καινούριο με την 3861 να πάρει πιστοποίηση, αυτό θα δώσει extra αξία στο καινούριο μοντέλο και επειδή προσωπικά έχω δύο Ω με coaxial, λέω ότι είναι ότι καλύτερο έχει να πει η ωρολογοποιία τον 21ο αιώνα.


This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7092 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 01:15:18 μμ »
Mε αναβαθμισμένη μηχανή και κανονικό μπρασελέ πιστεύω ότι η τιμή είναι στα όρια της αγοράς.
Αν ισχύουν οι εκπτώσεις που ίσχυαν τότε είναι μια πολύ καλή αγορά.

Παίρνεις με 6.300 ένα σύγχρονο - πλέον - χρονογράφο με μπρασελέ. Αν θέλεις ζαφείρι και openback 7.300.

Αν κάποιος θέλει αυτόματη μηχανή με ημερομηνία και ζαφείρι πάει στα 8.000 ευρώ των IWC, Breitling, Zenith κτλ με λουρί. Αν θέλει και μπρασελέ ανεβαίνει στα 9.000.
Αλλιώς υπάρχουν και οι κλασσικές VALJOUX/ΕΤΑ των Breitling, Fortis, Longines, Sinn και των υπολοίπων στα 3.000 με 6.000.

Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι πλέον το moonwatch είναι ένα πολύ σωστά τιμολογημένο ρολόι.
Βίκτωρα (χρόνια πολλά και καλή χρονιά κιόλας) οι "σειρήνες" της αγοράς λένε ότι δε θα συνεχίσουν να ισχύουν οι εκπτώσεις που ξέραμε. Ένα 10% max θα κάνουν στους πολύ καλούς πελάτες (όσο κάνει κι η boutique δηλαδή).
Μακάρι να είμαι λάθος. Αν συνεχιστούν και πάμε σε 6300€- 30%= 4500€ θα είναι πράγματι μια πολύ καλή τιμή για ένα σύγχρονο ρολόι.

Επίσης η Breitling έχει inhouse τώρα πια στους χρονογράφους (cal B01).

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7093 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 01:17:30 μμ »
Έτερον εκάτερον.
Επειδή το παρακολουθώ το θέμα στα ξένα fora και περιοδικά, το συγκεκριμένο άρθρο στο fratello το είχα διαβάσει. Άλλο τι λέει η Ω άλλο τι ισχύει από τη Nasa.

Αποστόλη,  η συζήτηση αυτή έχει αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό στα ορολογιακά φόρα.
https://omegaforums.net/threads/3861-speedy-pro-2020.107286/page-6
https://omegaforums.net/threads/3861-speedy-pro-2020.107286/page-9

Όμως όλο αυτό τον καιρό δεν δόθηκε καμιά απάντηση επίσημη.

Στο Monochrome για το συγκεκριμένο θέμα κάνουν την πάπια.
https://monochrome-watches.com/the-2021-omega-speedmaster-moonwatch-professional-master-chronometer-calibre-3861-specs-price/

Το Hodinkee εκφράζει ανοιχτά την απορία του :https://www.hodinkee.com/articles/the-omega-speedmaster-professional-moonwatch-master-chronometer-with-co-axial-caliber-3861

Προς το παρόν, το μόνο ρολόι που έχει πιστοποίηση από την NASA για το διάστημα και για EVA είναι το Ω moon με τις 321,861,1861 κλπ. (όπως αναφέρονται στην wikipedia).

Επίσης έχουν πιστοποίηση τα casio gshock 5600, το timex και νομίζω το skywalker, αυτά όμως μόνο για το διάστημα και όχι για EVA.

Μακάρι και το καινούριο με την 3861 να πάρει πιστοποίηση, αυτό θα δώσει extra αξία στο καινούριο μοντέλο και επειδή προσωπικά έχω δύο Ω με coaxial, λέω ότι είναι ότι καλύτερο έχει να πει η ωρολογοποιία τον 21ο αιώνα.
Θέλει αρκετά λεφτά για να πάρει ένα ρολόι πιστοποίηση απο NASA, δε νομίζω να μπει σε αυτή τη διαδικασία η Ω.
Αν ήταν θα το είχε κάνει.

Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου φράση ότι είναι ότι καλύτερο έχει να πει η ωρολογοποιία τον 21ο αιώνα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7094 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 01:36:25 μμ »
Θέλει αρκετά λεφτά για να πάρει ένα ρολόι πιστοποίηση απο NASA, δε νομίζω να μπει σε αυτή τη διαδικασία η Ω.
Αν ήταν θα το είχε κάνει.

Κι εγώ δεν το θεωρώ πιθανό. Εξάλλου θα βγαίνει και το 321 σε limited για να ικανοποιεί τους purists.

Απλά από δω και πέρα θα θες περισσότερα λεφτά είτε με 321 είτε με 3861 για να έχεις moon.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7095 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:01:32 μμ »
Σωστά τα αναφέρεις Κώστα.
Το έγραψα όλο αυτό γιατί αναφέρουν ότι η πιστοποίηση της Nasa για 861 & 1861 ήρθε στη συνέχεια...
Απλά δεν αναφέρουν αν θα γίνει κάτι αντίστοιχο για την 3861.


Αν μειωθούν οι εκπτώσεις γίνονται πιο σκούρα τα πράγματα για αγορά και αν επαληθευτεί κάτι που γράφτηκε στα ξένα φόρα, ότι η αναμονή στη Γερμανία είναι 6 μήνες κόκ, προβλέπεται ότι για αγορά θα στρέφεσαι στις μπουτίκ, άρα και χωρίς εκπτώσεις...

Στα μάτια μου πάντως δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7096 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:24:52 μμ »
Εγω θεωρω πως  η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη, πριν ηταν εντελως τσαμπα, τωρα ειναι μια καλη νορμαλ τιμη, και στο μελλον πιστευω σιγα σιγα θα το πανε και 1000 ευρω πανω με τις αναλογες αυξησεις!
Μιλαμε για τον πιο iconic χρονογραφο, για δειτε τι τιμες χρεωνουν στους χρονογραφους τους αλλες εταιρειες , zenith, breitling , iwc ,panerai

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7097 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:31:02 μμ »
Βίκτωρα (χρόνια πολλά και καλή χρονιά κιόλας) οι "σειρήνες" της αγοράς λένε ότι δε θα συνεχίσουν να ισχύουν οι εκπτώσεις που ξέραμε. Ένα 10% max θα κάνουν στους πολύ καλούς πελάτες (όσο κάνει κι η boutique δηλαδή).
Μακάρι να είμαι λάθος. Αν συνεχιστούν και πάμε σε 6300€- 30%= 4500€ θα είναι πράγματι μια πολύ καλή τιμή για ένα σύγχρονο ρολόι.

Επίσης η Breitling έχει inhouse τώρα πια στους χρονογράφους (cal B01).


Χρονια πολλα Βαγγελη!

Χωρις εκπτωση εκμηδενιζεται το οποιο οικονομικο πλεονεκτημα απεναντι στον (αυτοματο) ανταγωνισμο.

Η Β παντως βγαζει και με valjoux, εκτος απο την inhouse, με την αντιστοιχα χαμηλοτερη τιμη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7098 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 02:49:33 μμ »

Στα μάτια μου πάντως δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
+1   ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #7099 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 03:03:59 μμ »
Mε αναβαθμισμένη μηχανή και κανονικό μπρασελέ πιστεύω ότι η τιμή είναι στα όρια της αγοράς.
Αν ισχύουν οι εκπτώσεις που ίσχυαν τότε είναι μια πολύ καλή αγορά.

Παίρνεις με 6.300 ένα σύγχρονο - πλέον - χρονογράφο με μπρασελέ. Αν θέλεις ζαφείρι και openback 7.300.

Αν κάποιος θέλει αυτόματη μηχανή με ημερομηνία και ζαφείρι πάει στα 8.000 ευρώ των IWC, Breitling, Zenith κτλ με λουρί. Αν θέλει και μπρασελέ ανεβαίνει στα 9.000.
Αλλιώς υπάρχουν και οι κλασσικές VALJOUX/ΕΤΑ των Breitling, Fortis, Longines, Sinn και των υπολοίπων στα 3.000 με 6.000.

Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι πλέον το moonwatch είναι ένα πολύ σωστά τιμολογημένο ρολόι.
+1000. Πολυ σωστά!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.