Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846327 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουάριος 28, 2009, 05:42:55 μμ »
ναι βεβαια να μου πειτε σε πια μερια του σπιτιου να το βαλω
απο την μερια του παρκου ,των σχολειων ,η της λεωφωρου?
αν και επειδη εχω ζορικους γειτονες με βλεπω να το κατεβαζουν με πυροβολισμους!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #981 στις: Μάρτιος 11, 2009, 03:30:07 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος την τιμή του συγκεκριμένου?? Είναι απίστευτο κομμάτι πάντως!!

http://www.thewatchquote.com/The-Omega-Speedmaster-Professional-Moonwatch-Apollo-11-40th-Anniversary-Limited-edition-watch-No_6871.htm

Ευχαριστώ,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #982 στις: Μάρτιος 11, 2009, 10:25:32 μμ »
Χαιρετω ολους του φιλους

Ειμαι εντελως ασχετος απο omega οποτε ενδεχεται να γραψω και καμια ηλιθιοτητα για αυτο διορθωστε

Λοιπον εχω την εξης απορια για το omega speedmaster moonwatch


Εχω δει 3 omega μεχρι στιγμης τα οποια ονομαζονται moonwatch δεν ξερω αν εχω δει και τα ιδια γιατι δυσκολευομαι να τα ξεχωρισω και δεν ξερω και ποσα ειναι

Λοιπον αυτα που εχω δει ειναι τα εξης

Ενα που κανει γυρω στα ---- αν θυμαμαι καλα ενα που ειναι με ενα αλογακι στο καντραν και ενα που ειναι σε μια κασετινα που κανει ----

Μπορειτε να μου εξηγησετε με φωτογραφιες τα μοντελα οπως και να μου δωσετε μερικες πληροφοριες οπως τιμες, εκπτωσεις διαφορες που εχουν μεταξυ τους κτλ.

Ευχαριστω για την προσοχη
 :2thumbs:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2009, 11:42:49 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #983 στις: Μάρτιος 12, 2009, 12:00:06 πμ »
Το moonwatch οπως εχει αναφερθει πολλες φορες ειναι ενα:ref.3570
Ολα τ αλλα ειναι speedmaster professional.

Αποσυνδεδεμένος ErnestoPap

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #984 στις: Μάρτιος 12, 2009, 02:48:37 πμ »

Ενα που κανει γυρω στα ---- αν θυμαμαι καλα ενα που ειναι με ενα αλογακι στο καντραν και ενα που ειναι σε μια κασετινα που κανει ----
 :2thumbs:


Aυτο που λες με το αλογακι στο καντραν ειναι επετειακο Speedmaster και βγηκε το 2007 για την επετειο των 50 χρονων απο την παραγωγη του πρωτου moonwatch...
Για τα αλλα σου ηδη την αποψη μου... ;) ;)
Ελπιζω να βοηθησα... :)

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #985 στις: Μάρτιος 12, 2009, 02:52:31 πμ »
Ευχαριστω για την βοηθεια Ernesto

 :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Valandis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #986 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:24:58 μμ »
Από σήμερα είμαι ένας νέος κάτοχος του ( http://www.omegawatches.com/index.php?id=932&details=1&ref=29185038&no_cache=1 )
1) Το αριστερό κουμπί χρησιμοποιήται κάπου ;
2) Την ημερομηνία την βρήκα (μάλον), ο μήνας φαίνετε κάπου; προφανός με τον Φεβρουάριο θα υπάρχει πρόβλημα.
3) Η στεφάνη γυρίζει, μου χρειάζεται αυτό κάπου;
4) Αν κατάλαβα καλά ο κάτω χρονογράφος μετράει ώρες και ο δεξιά λεπτά, γιατί μετράει μέχει τα 30min και όχι μέχρι 60min.
5) Μπορώ να αγοράσω κάπου μαύρο λουράκι με πορτοκαλί ραφές ;
6) Τι σημαίνει "Caliber 3313" ;
Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #987 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:30:13 μμ »
Από σήμερα είμαι ένας νέος κάτοχος του ( [url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=932&details=1&ref=29185038&no_cache=1[/url] )


Από σήμερα σε ζηλεύω πολύ. Καλοφόρετο. Να είσαι γερός να το χαρείς.  :up:

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #988 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:33:35 μμ »
Να το χαίρεσε valandis,πάντα τέτοια!!!


Φιλικα,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #989 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:37:20 μμ »
Καλωσορισες στο φορουμ,καλοφορετο το Ω σου,πολυ ωραιο!

1)Δεν ειναι κουμπι αλλα βαλβιδα διαφυγης ηλιου.Σου ειναι αχρηστη εκτος κι αν κανεις καταδυσεις σε μεγαλα βαθη.Καλου κακου φροντιζε να ειναι παντα βιδωμενη ;)
2)Δεν δειχνει μηνα.Θα πρεπει να διορθωνεις την ημερομηνια μετα τους μηνες που εχουν 30 ημερες και φυσικα το Φεβρουαριο.
3)Κι αυτο χρειαζεται κυριως στις καταδυσεις(βοηθα να υπολογιζεις το χρονο καταδυσης) ωστοσο αν το μαθεις μπορεις να μετρας κι αλλα ασχετα πραγματα(βρασιμο αυγων πχ  ;D )
4)Μετραει μεχρι τα 30 γιατι αν ηταν διαβαθμισμενος μεχρι τα 60' θα ηταν πολυ δυσαναγνωστες και στριμωγμενες οι ενδειξεις.
5)Φυσικα σε οποιοδηποτε καταστημα με Ω
6)ειναι η κωδ.ονομασια του μηχανισμου που φερει το ρολοι σου.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #990 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:47:05 μμ »
Από σήμερα είμαι ένας νέος κάτοχος του ( http://www.omegawatches.com/index.php?id=932&details=1&ref=29185038&no_cache=1 )
1) Το αριστερό κουμπί χρησιμοποιήται κάπου ;
2) Την ημερομηνία την βρήκα (μάλον), ο μήνας φαίνετε κάπου; προφανός με τον Φεβρουάριο θα υπάρχει πρόβλημα.
3) Η στεφάνη γυρίζει, μου χρειάζεται αυτό κάπου;
4) Αν κατάλαβα καλά ο κάτω χρονογράφος μετράει ώρες και ο δεξιά λεπτά, γιατί μετράει μέχει τα 30min και όχι μέχρι 60min.
5) Μπορώ να αγοράσω κάπου μαύρο λουράκι με πορτοκαλί ραφές ;
6) Τι σημαίνει "Caliber 3313" ;
Ευχαριστώ !

Καλός ήρθες φίλε  Valandis και καλορίζικο το όμορφο Ωμέγα σου ...
1) Το αριστερό κουμπί χρησιμοποιείται όταν και αν ποτέ υποθετικά "κατεβεί" το ρολόι σε μεγάλα βάθη,
για την διαφυγή του Ιλίου που δημιουργείτε μέσα στην κάσα του και είναι και λέγετε βαλβίδα Ιλίου.
2) ένδειξη μηνός δεν έχει το ρολόι σου και δεν έχει διηνεκές ημερολόγιο, συνεπώς θα αλλάζεις εσύ τους μήνες που τελειώνουν στης 28-29 και 30.
3) Η στεφάνη μπορεί και αυτή να χρονομετρήσει κάποιο γεγονός π.χ. ξεκινάς μια κατάδυση, μια βόλτα ή ότι άλλο,
και μετακινείς χειροκίνητα το 60 της εξωτερικής στεφάνης στο μεγάλο δείκτη των λεπτών.
 Έτσι όταν τελειώσεις ή έχεις φτάσει στον προορισμό σου βλέπεις που έχει πάει ο δείκτης των λεπτών στην εξωτερική στεφάνη και ξέρεις αμέσως χωρείς πράξεις πόσο χρόνο έκανες.
4)
5) Από την Ωμέγα αλλά η τιμή του πρέπει να είναι 160-180+ ευρώ.
6) Είναι το μοντέλο της μηχανής 3313 της Ωμέγα.

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #991 στις: Μάρτιος 17, 2009, 10:49:04 μμ »
@ eis άλλη φορά αν σε βλέπω μέσα δεν θα απαντώ ... ;D

Φιλικότατα Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #992 στις: Μάρτιος 17, 2009, 11:49:42 μμ »
@ eis άλλη φορά αν σε βλέπω μέσα δεν θα απαντώ ... ;D

Φιλικότατα Στέφανος.

 :weedman:

Αποσυνδεδεμένος Valandis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #993 στις: Μάρτιος 18, 2009, 07:23:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, αυτό με την στεφάνη που γυρίζει θα το ψάξω για να το καταλάβω καλύτερα, το βιβλιαράκι (manual) δεν βοηθάει πολύ, το συδερένιο κλιπ πάνω στο λουράκι έχει τους κωδικούς του ρολογιού, προφανός το ίδιο θα μπαίνει αν πάρω μαύρο λουράκι.

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #994 στις: Μάρτιος 18, 2009, 07:58:00 μμ »
με γεια καλοφορετο,πολυ ομορφο ρολοι

4)Μετα τα 30΄ σε βοηθαει ο δεικτης ωρων που εχει μετακινηθει κι ετσι υπολογιζεις

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #995 στις: Μάρτιος 18, 2009, 11:08:03 μμ »
Από σήμερα είμαι ένας νέος κάτοχος του ( [url]http://www.omegawatches.com/index.php?id=932&details=1&ref=29185038&no_cache=1[/url] )


Valandi καλώς ήρθες στο κλαμπ........ καλορίζικο .. καλοφόρετο...  :weedman:

Αποσυνδεδεμένος teo66

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #996 στις: Μάρτιος 19, 2009, 11:10:41 πμ »
     Γειά σας Κύριοι. Είμαι καινουργιος και θα ήθελα να παρακαλέσω τους  γνώστες του Forum μήπως μπορεί να μου πεί ποιό είναι το ρολόι που είναι φωτογραφημένο μαζί με το Omega Seamaster στην παρακάτω παρουσίαση www.time2watch.net/pogallery.htm   (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πως να ανεβάσω την συγκεκριμένη φωτογραφία, οπότε αν μπορείτε κάντε τον κόπο να το ανοίξετε το συγκεκριμένο site). Ευχαριστώ εκ των προτέρων όχι μόνο για το συγκεκριμένο αλλά και για το πλήθος των γνώσεων που μου παρέχετε για το αγαπημένο θέμα μας.....Υ.Γ. το μόνο διακριτικό του ρολογιού είναι η ένδειξη sea 3 στο έξη......Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη αν είμαι off topic αλλά δεν ήξερα που να το ανεβάσω.......και γι΄αυτό το λόγο το έβαλα στα Omega επειδή είναι φωτογραφημένο με το seamaster.............ευχαριστώ και πάλι.......

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2009, 12:16:23 μμ από Nanagno »

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #997 στις: Μάρτιος 19, 2009, 11:41:35 πμ »
Μου φαίνεται ότι πρέπει να αποχωρήσω από το φόρουμ αν θέλω να μη καταστραφώ οικονομικά και όχι μόνο!
Ποια είπαμε ότι είναι η αρχική τιμή του planet ocean big size με μπρασελέ?

Edit: Μετά από την επικοινωνία με επίσημο έμπορο ενημερώνω τον εαυτό μου (καθώς και όποιον άλλο ενδιαφέρεται) ότι η αρχική τιμή του ρολογιού, στα 45,5mm, είναι 2.860 ευρώ. Λες να.....?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2009, 11:48:18 πμ από houston »

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #998 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:03:54 μμ »
     Γειά σας Κύριοι. Είμαι καινουργιος και θα ήθελα να παρακαλέσω τους  γνώστες του Forum μήπως μπορεί να μου πεί ποιό είναι το ρολόι που είναι φωτογραφημένο μαζί με το Omega Seamaster στην παρακάτω παρουσίαση www.time2watch.net/pogallery.htm   (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πως να ανεβάσω την συγκεκριμένη φωτογραφία, οπότε αν μπορείτε κάντε τον κόπο να το ανοίξετε το συγκεκριμένο site). Ευχαριστώ εκ των προτέρων όχι μόνο για το συγκεκριμένο αλλά και για το πλήθος των γνώσεων που μου παρέχετε για το αγαπημένο θέμα μας.....Υ.Γ. το μόνο διακριτικό του ρολογιού είναι η ένδειξη sea 3 στο έξη......Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη αν είμαι off topic αλλά δεν ήξερα που να το ανεβάσω.......και γι΄αυτό το λόγο το έβαλα στα Omega επειδή είναι φωτογραφημένο με το seamaster.............ευχαριστώ και πάλι.......


Αγαπητε TEO66,
Ειναι το EOT RGM SEA 3 (αλλιως, C-3) DIVE WATCH
Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #999 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:40:12 μμ »
Σε αυτό το link το φτιάχνεις όπως θέλεις και το παραγγέλνεις. 1295$ με καουτσούκ, 1495 με μπρασελέ.

http://www.eotsea3.com/default.asp

Ενδαφέρον, 600m water resistance, και ένα πρωτότυπο σύστημα διπλού rotating bezel που επιτρέπει, τόσο την αντίστροφη μέτρηση, όσο και τη χρονομέτρηση ταυτοχρόνως.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2009, 12:46:06 μμ από koubilaihan »
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.