Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846406 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6900 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 01:16:35 μμ »
Με ένα χιλιάρικο κάτω θα βγαίνει με nato. Αν και το mesh είναι η μισή δουλεια

Πάντως εγώ αν κάνω κίνηση αρχές του χρόνου για omega αυτη θα είναι για το world timer. Με τα 6-6.5k που θα βγαίνει με έκπτωση αγοράζεις "πολύ" ρολόι με χειροπιαστά πράγματα και όχι εφετζιδικα(faux patina, engravment που ακόμα και αν διάβασα δεν κατάλαβα σε τι απευθύνεται κλπ)

Άσε που οποίο ρολόι έχει στο GMT δακτυλιο Αθήνα και όχι Κάιρο πρέπει να χαίρει της εκτίμησης μας!

Ακούς patek? Γιαυτό πάτε απατοι

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Πανέμορφο το world timer, με το καλό να το πάρεις! Πόσο έχει αρχική τιμή Ελλάδα;
Αυτό το Bond πάει να βγάλει ένα χαρακτήρα vintage σωστά; Πες ναι.. πως στο καλό θα βγάλει vintage χαρακτήρα ένα ρολόι από τιτάνιο;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6901 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:03:49 μμ »
8600 retail με τα γνωστά -10% και 12 άτοκες στη μπουτίκ ή 25-30% cash εκτός μπουτίκ. Το bond πιστεύω οτι δεν πρέπει να γίνει κίνηση άμεσα απο κάποιον. Δεν είναι Limited edition, το πρώτο εξάμηνο λόγο hype και ταινίας πιθανών να πουλιέται σε τιμές κοντά στην retail παντού, αλλά σε κάνα 6μηνο θα ξεφουσκώσει.

P.s: Επειδή το έχω πρόσφατο, σε αυτά τα χρώματα(αν και πιο ήπια) μπορώ να χαρακτηρίσω ευκαιρία το Tudor LHD που πήρα. Το τιμολόγησε ψηλά η omega και στα μάτια μου δεν αξίζει τα διπλά απο το LHD
Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6902 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 02:25:18 μμ »




Προτιμώ το παλιό Seamaster 300.


Έχει την ίδια vintage αισθητική, πιο ωραία κάσα, ίδια υδατοστεγανότητα, εξαιρετική μηχανή και τέλος κοστίζει μόνο 6000€.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6903 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 03:00:22 μμ »




Προτιμώ το παλιό Seamaster 300.


Έχει την ίδια vintage αισθητική, πιο ωραία κάσα, ίδια υδατοστεγανότητα, εξαιρετική μηχανή και τέλος κοστίζει μόνο 6000€.
Καλά το Seamaster 300 το έχω απωθημένο μεγάλο, πανέμορφο ρολόι με κάσα χωρίς crown guards και γενικά όπως και να το δεις για μένα είναι από τα πιο όμορφα ρολόγια που κυκλοφορούν.. το bond όντως θα ξεφουσκώσει και γρήγορα πιστεύω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6904 στις: Δεκέμβριος 07, 2019, 07:31:06 μμ »
Θα δω το ζαφείρι σύντομα και αν μου αρέσει αυτό που θα δω θα το χτυπήσω.. αν και είδα ένα βίντεο με το πλαστικό και το dome του είναι υπέροχο.. πραγματικά δύσκολη απόφαση, το ρολόι που πήγε στην Σελήνη ήταν άλλο anyway (άλλη μηχανή και μπρασελέ σίγουρα), έχω μπερδέψει τα μπούτια μου


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ήθελα να πω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το θέμα.

είχα στο παρελθόν το plexi, ειχα παρασυρθεί από την ιστορία
του μοντέλου κ από τα forum που όλοι έλεγαν plexi, Κ το πήρα κ αρρώστησα...κάθε μέρα ανακάλυπτα κ μια καινούργια γρατζουνιά!
Δε μου άρεσε να έχει γρατζουνιές βαρέθηκα να το γυάλιζω κάθε τόσο Μέχρι που το έδωσα, κ πηρα το sapphire, το έχω 5 χρόνια κ ούτε μία μέρα δεν μου έχει λείψει το plexi, το ρολόι είναι ακριβώς το ίδιο όπως το αγόρασα, κ αυτή είναι κ η αρρώστια μου να είναι αμετάβλητο στη καθημερινή χρήση,
Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν πήγε αυτή η μηχανή ή άλλη στο φεγγάρι αν είχε plexi ή αν δε μοιάζει με το πρωτότυπο, θαυμάζω την ιστορία του Αλλά το ρολόι είναι το δικό μου ρολόι κ το δικό μου ρολόι το θέλω με ζαφειρι κ αν το σπάσω κτυπώντας το κάπου θα το αλλάξω το κρύσταλλο κ ας δώσω πολύ περισσότερα χρήματα από το plexi. Κ αν χρειαστεί να το δώσω ξερω πως δεν ειναι τόσο δημοφιλές όσο το plexi Αλλά ηληκρινα δε με ενδιαφέρει, η γνώμη μου είναι αγοράστε αυτό που σας αρέσει κ αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σας κ μη παρασυρεστε με το τι αρεσει στους άλλους, το συγκεκριμένο ερώτημα ανάμεσα στα δύο είναι το πιο πολυσηζητημενο σε ολα τα forum, πάντως η ωμέγα τα έχει ακόμα κ τα δύο σε παραγωγή άρα είναι καθαρά θέμα επιλογής του αγοραστή!

Συνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6905 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 12:02:02 μμ »




Προτιμώ το παλιό Seamaster 300.


Έχει την ίδια vintage αισθητική, πιο ωραία κάσα, ίδια υδατοστεγανότητα, εξαιρετική μηχανή και τέλος κοστίζει μόνο 6000€.

ρολογάρα το καινούριο αλλά πολύ ακριβό!!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6906 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 03:20:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ήθελα να πω την εμπειρία μου πάνω σε αυτό το θέμα.

είχα στο παρελθόν το plexi, ειχα παρασυρθεί από την ιστορία
του μοντέλου κ από τα forum που όλοι έλεγαν plexi, Κ το πήρα κ αρρώστησα...κάθε μέρα ανακάλυπτα κ μια καινούργια γρατζουνιά!
Δε μου άρεσε να έχει γρατζουνιές βαρέθηκα να το γυάλιζω κάθε τόσο Μέχρι που το έδωσα, κ πηρα το sapphire, το έχω 5 χρόνια κ ούτε μία μέρα δεν μου έχει λείψει το plexi, το ρολόι είναι ακριβώς το ίδιο όπως το αγόρασα, κ αυτή είναι κ η αρρώστια μου να είναι αμετάβλητο στη καθημερινή χρήση,
Δε με ενδιαφέρει καθόλου αν πήγε αυτή η μηχανή ή άλλη στο φεγγάρι αν είχε plexi ή αν δε μοιάζει με το πρωτότυπο, θαυμάζω την ιστορία του Αλλά το ρολόι είναι το δικό μου ρολόι κ το δικό μου ρολόι το θέλω με ζαφειρι κ αν το σπάσω κτυπώντας το κάπου θα το αλλάξω το κρύσταλλο κ ας δώσω πολύ περισσότερα χρήματα από το plexi. Κ αν χρειαστεί να το δώσω ξερω πως δεν ειναι τόσο δημοφιλές όσο το plexi Αλλά ηληκρινα δε με ενδιαφέρει, η γνώμη μου είναι αγοράστε αυτό που σας αρέσει κ αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σας κ μη παρασυρεστε με το τι αρεσει στους άλλους, το συγκεκριμένο ερώτημα ανάμεσα στα δύο είναι το πιο πολυσηζητημενο σε ολα τα forum, πάντως η ωμέγα τα έχει ακόμα κ τα δύο σε παραγωγή άρα είναι καθαρά θέμα επιλογής του αγοραστή!
Ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία που παρέθεσες, να είσαι καλά να χαίρεσαι το Speedy!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6907 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 04:41:09 μμ »
Τις γρατσουνιεσ Στο πλεξι τις γουστάρω πολύ .... δίνουν χαρακτήρα στο ρολόι .....το κάνουν Ζωντανό και αληθινό .....

 Το σπιντι μου το έχω 5 χρόνια .... δεν του έχω γυαλίσει ποτέ το πλεξι του .....και ούτε πρόκειται να το κάνω !!!


  και έχει αρκετές γρατσουνιές .....!!!!


Ποιος άνθρωπος δεν έχει σημάδια στο σώμα τους ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6908 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 05:11:04 μμ »
Τις γρατσουνιεσ Στο πλεξι τις γουστάρω πολύ .... δίνουν χαρακτήρα στο ρολόι .....το κάνουν Ζωντανό και αληθινό .....

 Το σπιντι μου το έχω 5 χρόνια .... δεν του έχω γυαλίσει ποτέ το πλεξι του .....και ούτε πρόκειται να το κάνω !!!

  και έχει αρκετές γρατσουνιές .....!!!!

Ποιος άνθρωπος δεν έχει σημάδια στο σώμα τους ;;;;;;
Εγώ δεν θα το άντεχα πάντως όποτε ζαφείρι και ξερό ψωμί


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6909 στις: Δεκέμβριος 08, 2019, 08:43:59 μμ »
Τις γρατσουνιεσ Στο πλεξι τις γουστάρω πολύ .... δίνουν χαρακτήρα στο ρολόι .....το κάνουν Ζωντανό και αληθινό .....

 Το σπιντι μου το έχω 5 χρόνια .... δεν του έχω γυαλίσει ποτέ το πλεξι του .....και ούτε πρόκειται να το κάνω !!!


  και έχει αρκετές γρατσουνιές .....!!!!


Ποιος άνθρωπος δεν έχει σημάδια στο σώμα τους ;;;;;;
Χαίρομαι πραγματικά που το χαίρεσαι Κ οι γρατζουνιές δεν σε πειράζουν κ σου αρεσουν κ ολας, οπως κ το γεγονός οτι διαλεξες κατι που σου αρεσει κ τεριαζει στο χαρακτηρα σου!
δυστυχώς δεν μπορώ, με τα υπόλοιπα αγαθά δε με νοιάζει αλλά με τα Ρολόγια τη πατήσαμε!
Ώρα καλη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος afinis2004

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6910 στις: Δεκέμβριος 19, 2019, 06:57:28 μμ »
https://youtu.be/e1141hRSjas

Θα το βάλω εδώ γιατί ο κύριος είναι φαν της omega τα τελευταία 25 χρόνια... Ξεκίνησε αλλιώς αλλά μετά άλλαξε γιατί μάλλον θα τσαντίστηκε από τα "καπέλα"

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα δεν κάνουν τίποτα άλλο απ΄το να εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε... (Tag Heuer Monaco gulf,IWC Portuguese chrono, Tudor Pelagos LHD, Rolex 116610lv,JLC polaris, Zenith chronomaster sport, rolex explorer II 226570)

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6911 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 02:04:40 πμ »
Βουίζει όλο το net... Σε συνέντευξή του ο CEO της Omega ανακοίνωσε ότι έχουν σκοπό να βγάλουν σε παραγωγή Stainless Steel Speedmaster Moonwatch με την 321 παράλληλα με τη νέα αντιμαγνητική 3861 μέσα στο 2020...

Για να δούμε..

https://youtu.be/HFCEyT6w2GM
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6912 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 02:12:01 πμ »
Βουίζει όλο το net... Σε συνέντευξή του ο CEO της Omega ανακοίνωσε ότι έχουν σκοπό να βγάλουν σε παραγωγή Stainless Steel Speedmaster Moonwatch με την 321 παράλληλα με τη νέα αντιμαγνητική 3861 μέσα στο 2020...

Για να δούμε..

https://youtu.be/HFCEyT6w2GM
Χμμμ.... κατι που ακουγεται καιρο και θα γινει πραγματικοτητα... μαζι με τις νεες μηχανες 321 και 3861 και το τελος του σχετικα προσιτου μουνγουοτς καθως οι τιμες θα παρουν την ανηφορα.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6913 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 02:29:50 πμ »
Χμμμ.... κατι που ακουγεται καιρο και θα γινει πραγματικοτητα... μαζι με τις νεες μηχανες 321 και 3861 και το τελος του σχετικα προσιτου μουνγουοτς καθως οι τιμες θα παρουν την ανηφορα.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προλαβαινεις για ενα moonwatch  ;D

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6914 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 10:42:30 πμ »
Το συγκεκριμένο πάντως, έχουν γύρω στην 5ετια που το καταργούν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6915 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 11:41:47 πμ »
Χμμμ.... κατι που ακουγεται καιρο και θα γινει πραγματικοτητα... μαζι με τις νεες μηχανες 321 και 3861 και το τελος του σχετικα προσιτου μουνγουοτς καθως οι τιμες θα παρουν την ανηφορα.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το θέμα είναι Γιάννη, προχωράς στο τωρινό μοντέλο, ή κάνεις υπομονή για την 321?
Η δική μου λογική λέει ότι προκειμένου να προχωρήσεις στη 1861 μιας που δεν το έχεις αποκτήσει, μήπως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις με την 321.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6916 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 11:46:05 πμ »
Μακάρι τα νέα να γίνουν πραγματικότητα

Και αν μπορεί να πάει και στα 10 χιλιάρικα

Μπας και το εκτιμήσει αυτό το ρολόι η ωρολογιακή κοινότητα όπως  του αξίζει !!

Γιατί σε σχέση με τον ανταγωνισμό όσο ήταν «φτηνό» το βάζω σε παρένθεση για να μην παρεξηγηθώ  Το σνόμπαραν και το απαξίωναν πολλοί

Κάποτε το έβρισκες στις αγγελιες εδώ μέσα στα 1500€


Αν πάει στα 6000€ με τις νεες αναβαθμίσεις .... πάλι φτηνό θα είναι !!!!

Να θυμίσω τα αντίστοιχα ναβιταιμερ και Ελ πριμερο έχουν 8500€ Για να μην αναφέρω την ντειτονα ποσο έχει κατάλογο αλλά και το ποσο πωλείται .....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6917 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 11:49:16 πμ »
Μακάρι τα νέα να γίνουν πραγματικότητα

Και αν μπορεί να πάει και στα 10 χιλιάρικα

Μπας και το εκτιμήσει αυτό το ρολόι η ωρολογιακή κοινότητα όπως  του αξίζει !!

Γιατί σε σχέση με τον ανταγωνισμό όσο ήταν «φτηνό» το βάζω σε παρένθεση για να μην παρεξηγηθώ  Το σνόμπαραν και το απαξίωναν πολλοί

Κάποτε το έβρισκες στις αγγελιες εδώ μέσα στα 1500€


Αν πάει στα 6000€ με τις νεες αναβαθμίσεις .... πάλι φτηνό θα είναι !!!!

Να θυμίσω τα αντίστοιχα ναβιταιμερ και Ελ πριμερο έχουν 8500€ Για να μην αναφέρω την ντειτονα ποσο έχει κατάλογο αλλά και το ποσο πωλείται .....!!!!!

Σωστός σε ότι έγραψες καπετάνιε.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6918 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 12:51:33 μμ »
Το θέμα είναι Γιάννη, προχωράς στο τωρινό μοντέλο, ή κάνεις υπομονή για την 321?
Η δική μου λογική λέει ότι προκειμένου να προχωρήσεις στη 1861 μιας που δεν το έχεις αποκτήσει, μήπως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω και να το πάρεις με την 321.

Αποστολη καλημερα και καλη χρονια!!

εγω εχω να πω οτι μην παρασυρομαστε απο τα φορα και τι εννοω... προφανως με ψυχρη λογικη ισχυει οτι 1861/861 ειναι σαφως καλυτερη μηχανη ειδικα για καθημερινη χρηση απο την 321... (μην ξεχναμε οτι η 321 ειναι πιο περιπλοκη και πιο δυσκολη στη συντηρηση της) βεβαια ειναι παρομοιες, εξαιρετικες και δυνατες στην χρονομετρια και οι δυο!!!

απο τι ακουω για την (321) δεν εχει τυχει μαζι της! χαχαχα

απλα και κλασικα η 321 λογω οτι μπηκε σε λιγα ρολογια υπαρχει συλλεκτικη αξια... συν οτι η 321 ειναι πιο ομορφη, το ξεχασα αυτο!

παντως οπως και να χει το ρολοι μαμαει παρολο που δεν ειναι Ω χαχαχα  ;D ;D
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6919 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 01:26:45 μμ »
Αποστολη καλημερα και καλη χρονια!!

εγω εχω να πω οτι μην παρασυρομαστε απο τα φορα και τι εννοω... προφανως με ψυχρη λογικη ισχυει οτι 1861/861 ειναι σαφως καλυτερη μηχανη ειδικα για καθημερινη χρηση απο την 321... (μην ξεχναμε οτι η 321 ειναι πιο περιπλοκη και πιο δυσκολη στη συντηρηση της) βεβαια ειναι παρομοιες, εξαιρετικες και δυνατες στην χρονομετρια και οι δυο!!!

απο τι ακουω για την (321) δεν εχει τυχει μαζι της! χαχαχα

απλα και κλασικα η 321 λογω οτι μπηκε σε λιγα ρολογια υπαρχει συλλεκτικη αξια... συν οτι η 321 ειναι πιο ομορφη, το ξεχασα αυτο!

παντως οπως και να χει το ρολοι μαμαει παρολο που δεν ειναι Ω χαχαχα  ;D ;D

Χρόνια Πολλά!

Σωστά όσα γράφεις, αλλά την 321 δεν την αναφέρω για λόγους συλλεκτικότητας, ούτε για ότι γράφονται στα forum.
Η 321 αναφέρθηκε ότι θα μπει σε γραμμή παραγωγής.
Μην μπερδευόμαστε ότι μπήκε στο platinum limited edition που κόστισε 50κ.

Αυτό που λέω είναι ότι εφόσον προχωράς σε αγορά ενός moonwatch, αγοράζεις το τωρινό με τη 1861 ή περιμένεις να βγει το ίδιο με την 321?

Στη λογική μου η 321 για λόγους ιστορικότητας, ομορφιάς κλπ, είναι αυτή που ανήκει στο ρολόι όπως ήταν τότε.

Συλλεκτικότητα δε θα έχει εφόσον θα βγει σε παραγωγή, αν βγει σε παραγωγή... Βλέπουμε...



Απόστολος