Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846332 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6720 στις: Αύγουστος 29, 2019, 03:35:32 μμ »
Εκτός φυσικά εάν υπάρχουν αναφορές παγκοσμίως για κακό after sales service απ´ το Swatch Group...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εχουν παει κατά καιρους διαφορα email στην Ελβετια με παραπονα.
Εχουν γινει αναφορες και εδώ μεσα.
Από την στιγμη που συνεχιζουν να αγνοουν το χαλι και δεν το βελτιωνουν πως να τους πεις;
Κορυφαια εταιρεια;
Που νοιαζεται;

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6721 στις: Αύγουστος 29, 2019, 05:11:43 μμ »
Μμμμμ κααααλα.
Νομιζεις οτι με το να βγαλεις μηχανη και να ανεβασεις τιμη σε κανουν αυτοματως καλη εταιρια;
Σου λεει κατι αυτο που ονομαζεται after-sales service;

ασε Αρη τα εχουν κανει εκει στην RLX μουσκεμα με τα service τους και τις τριχες στα καντραν και τα γυαλισματα που κανουν τις γωνιες της κασας αορατες

η swatch εχει μετριο service (Ελλαδα) αλλα ειναι δυσκολα τα πραματα οταν θες να κανεις συντηρηση πχ σε μια 8900 βασει τεχνογνωσιας πιστευω

Τεσπα  η Ω εχει σειρα να ανεβασει τιμες στα υψη και θα το κανει διοτι της εδωσε το εδαφος η ανταγωνιστρια , μια ανταγωνιστρια που δεν κανει ουτε μιση κινηση για τεχνοεξελιξη
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2019, 05:30:08 μμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6722 στις: Αύγουστος 29, 2019, 05:50:49 μμ »
Περιμένετε μετά τον χειμώνα του 2020 τι θα γίνει με τα speedmaster .... θα πέσει πολύ  κλάμα όταν η τιμή του θα πάει στα 6500€

Θα αναπολούμε τις τιμές του στις αγγελιες εδώ μέσα στα 2500€ και θα βογγάμε με αναστεναγμούς

Αλλά ίσως Είναι Καλύτερα έτσι ....


ίσως αν ακριβαίνει το εκτιμήσουμε καλύτερα αυτό το ρολόι .....

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6723 στις: Αύγουστος 29, 2019, 07:45:29 μμ »
Περιμένετε μετά τον χειμώνα του 2020 τι θα γίνει με τα speedmaster .... θα πέσει πολύ  κλάμα όταν η τιμή του θα πάει στα 6500€

Θα αναπολούμε τις τιμές του στις αγγελιες εδώ μέσα στα 2500€ και θα βογγάμε με αναστεναγμούς

Αλλά ίσως Είναι Καλύτερα έτσι ....


ίσως αν ακριβαίνει το εκτιμήσουμε καλύτερα αυτό το ρολόι .....
Ετσι ειναι... οταν θα βαλουν την καινουρια 3861 κουρδιστη και θα παει στα 6.500 ριτειλ θα κλαιμε...! Ας ελπισω να το χω προλαβει ως τοτε...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6724 στις: Αύγουστος 29, 2019, 09:58:14 μμ »
Καλησπέρα! Έχω το Planet Ocean LiquidMetal limited, αυτό στην φωτό και νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα για του για service. Φορά την 2500C αν δεν απατώμαι και δεν βλέπω να κουρδίζει αρκετά με την κορώνα, χάνει και λίγο παραπάνω από ότι συνήθως κτλ.. αυτό είναι ρολόι του 2010 και δεν έχει ανοιχθεί ποτέ μιας και έχει την μικρή κόκκινη ταινία στο πίσω μέρος.

Η ερώτηση είναι να το δώσω σε κάποιον καλό τεχνικό να μου το κάνει σέρβις μιας και η μηχανή είναι βασισμένη σε ΕΤΑ ή να το στείλω Ω μιας και είναι και συλλεκτικό κομμάτι αλλά έχει και μεγάλη συναισθηματική αξία.. ;;




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6725 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:08:01 μμ »
Καλησπέρα! Έχω το Planet Ocean LiquidMetal limited, αυτό στην φωτό και νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα για του για service. Φορά την 2500C αν δεν απατώμαι και δεν βλέπω να κουρδίζει αρκετά με την κορώνα, χάνει και λίγο παραπάνω από ότι συνήθως κτλ.. αυτό είναι ρολόι του 2010 και δεν έχει ανοιχθεί ποτέ μιας και έχει την μικρή κόκκινη ταινία στο πίσω μέρος.

Η ερώτηση είναι να το δώσω σε κάποιον καλό τεχνικό να μου το κάνει σέρβις μιας και η μηχανή είναι βασισμένη σε ΕΤΑ ή να το στείλω Ω μιας και είναι και συλλεκτικό κομμάτι αλλά έχει και μεγάλη συναισθηματική αξία.. ;;




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Να το δώσεις στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Ακόμα και σε περίπτωση «στραβής» (που δε βλέπω το λόγο για τον οποίο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) άλλη είναι η βαρύτητα της δέσμευσης/εγγύησης της αντιπροσωπείας.
Κατά τη γνώμη μου πάντα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6726 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:10:53 μμ »
Να το δώσεις στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Ακόμα και σε περίπτωση «στραβής» (που δε βλέπω το λόγο για τον οποίο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) άλλη είναι η βαρύτητα της δέσμευσης/εγγύησης της αντιπροσωπείας.
Κατά τη γνώμη μου πάντα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Την γνώμη σου ήθελα
Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6727 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:22:42 μμ »
Ευθυμη, αυτο το ρολοι, με αυτη τη μηχανη, στειλτο official service.
Ειναι co axial , ειναι ιδιαιτερη εκδοση, οποτε καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για τα επομενα 10 χρονια

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6728 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:36:05 μμ »
Εύθυμη εννοείται επίσημα...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk Pro
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2019, 10:50:09 μμ από batman1345 »
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6729 στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:49:42 μμ »
Ευθυμη ναι αντιπροσωπεια , θα χεις το κεφαλι σ ησυχο

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6730 στις: Αύγουστος 29, 2019, 11:35:13 μμ »
Καλησπέρα! Έχω το Planet Ocean LiquidMetal limited, αυτό στην φωτό και νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα για του για service. Φορά την 2500C αν δεν απατώμαι και δεν βλέπω να κουρδίζει αρκετά με την κορώνα, χάνει και λίγο παραπάνω από ότι συνήθως κτλ.. αυτό είναι ρολόι του 2010 και δεν έχει ανοιχθεί ποτέ μιας και έχει την μικρή κόκκινη ταινία στο πίσω μέρος.

Η ερώτηση είναι να το δώσω σε κάποιον καλό τεχνικό να μου το κάνει σέρβις μιας και η μηχανή είναι βασισμένη σε ΕΤΑ ή να το στείλω Ω μιας και είναι και συλλεκτικό κομμάτι αλλά έχει και μεγάλη συναισθηματική αξία.. ;;




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε ζηλεύω ( μη την καλή έννοια και πάντα καλοπροαίρετα ) φίλε που έχεις αυτό το ρολόι ....

Μην το δώσεις ποτέ ....


να το πας σε έναν καλό τεχνικό και θα στο κάνει τέλειο .... μια απλη ΕΤΑ 2892 φοράει !!! :smt023

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6731 στις: Αύγουστος 30, 2019, 07:39:16 πμ »
Ευχαριστώ παιδιά, θα δω τι θα κάνω.. το plus του τοπικού καλού τεχνικού στην Αθήνα είναι ότι θα κάνει ότι του πω, πχ θέλω να γυαλιστει το μπρασελέ αλλά λίγο και η κάσα καθόλου, ξέρω ότι αυτό θα κάνει ενώ αν το στείλω εκτός θα το κάνουν καινούριο με ότι αυτό συνεπάγεται. Θα δω τι θα κάνω, θέλει λιγάκι ψάξιμο

Και καλημέρα σε όλους


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6732 στις: Αύγουστος 30, 2019, 08:48:14 πμ »
... το plus του τοπικού καλού τεχνικού στην Αθήνα είναι ότι θα κάνει ότι του πω, πχ θέλω να γυαλιστει το μπρασελέ αλλά λίγο και η κάσα καθόλου
Ευθημη καλημερα.
Σχετικα με το συγκεκριμενο κομματι του μηνυματος σου θα ελεγα οτι ετσι που λες καλα ειναι να μην γινει.
Αν γυαλιστει (προφανως εννοεις βουρτσιστει) μονο ενα κομματι του ρολογιου τοτε θα υπαρχει ασυμφωνια.
Θα φαινεται ποιο φρεσκο το μπρασελε σε συγκριση με την κασσα.
Για αυτο η βουρτσιζεται και γυαλιζεται (το ρολοι σου ειναι και βουρτσισμενο και γυαλισμενο) ολο η το αφηνεις ετσι.
Για να υπαρχει αρμονια. 

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6733 στις: Αύγουστος 30, 2019, 09:16:04 πμ »
Ευθημη καλημερα.
Σχετικα με το συγκεκριμενο κομματι του μηνυματος σου θα ελεγα οτι ετσι που λες καλα ειναι να μην γινει.
Αν γυαλιστει (προφανως εννοεις βουρτσιστει) μονο ενα κομματι του ρολογιου τοτε θα υπαρχει ασυμφωνια.
Θα φαινεται ποιο φρεσκο το μπρασελε σε συγκριση με την κασσα.
Για αυτο η βουρτσιζεται και γυαλιζεται (το ρολοι σου ειναι και βουρτσισμενο και γυαλισμενο) ολο η το αφηνεις ετσι.
Για να υπαρχει αρμονια.
Καλημέρα! Ναι εννοούσα να βουρτιστεί το μπρασελέ, σωστά.. η κάσα είναι τέλεια όπως είναι δεν έχει σημάδια κτλ, το μπρασελέ έχει κυρίως στο clasp σημάδια χρήσης και κάποια στο μπρασελέ που δεν έγιναν από εμένα αλλά από τον προηγούμενο χρήστη αφού το ρολόι το έχω σχεδόν τρία χρόνια κι όχι από το 2010. Βασικά θα φαίνεται σαν καινούριο αν βουρτσιστει το μπρασελέ και θα παραμείνει έτσι μετά για αρκετά χρόνια αφού μεταχειρίζομαι τα ρολόγια μου πολύ προσεκτικά

Η κάσα καλύτερα δεν μπορούσε να είναι








Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6734 στις: Αύγουστος 30, 2019, 12:47:42 μμ »
 :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049  :smt049 :smt049 :smt049

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6735 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 03:55:11 μμ »
Ωραία μόντα για αυτούς που τους "χαλάει" το μπρασελέ των κλασικών Seamasters, αφού κουμπώνει το μπρασελέ του τωρινού Moonwatch με τα end links με κωδικό 118ST1589. Δεν το είχα ξαναδεί...




Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6736 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 04:35:15 μμ »
Τι εννοεις μοντα Αποστολη;
Το δικο του μπρασελε ειναι, εννοω οτι ετσι πωλουνται ως ref...απο την Ω

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6737 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 05:52:24 μμ »
To αρχικό μπρασελέ που αναφέρομαι που αντικατέστησαν είναι το παρακάτω:



Πωλείται ως κωδικός το συγκεκριμένο το μπρασελέ, αλλά δεν έβγαινε σε όλα τα Seamaster.

Αναφέρανε ότι προκειμένου να προμηθευτούν όλόκληρο το μπρασελέ, προμηθεύτηκαν 2 end links και κούμπωσαν μπρασελέ από το Speedmaster professional.

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Jiorg

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6738 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 05:58:18 μμ »
Αποστολη, τα ειχα/εχω και τα δυο.
Αγορασμενα με το μπρασελε  που ανεφερες ως speedmaster.
Ref 2254.80 το μπλε με το steel bezel
       2254.50 το μαυρο, με το μαυρο bezel insert
 Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τοσο ανετα οσο του λεγομενου " James Bond" ( αυτου που εχεις) αλλα ειναι πολυ πιο ομορφα

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6739 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 06:11:20 μμ »
Γιώργο,
Διαβάζοντας με μεγαλύτερη προσοχή αυτή τη φορά, προφανώς εσύ είσαι κάτοχος με το μπρασελέ 1610/930.

Αν δεν είσαι κάτοχος του μπρασελέ 1610/930, φέρνεις το ίδιο αποτέλεσμα κουμπώνοντας κατ'ευθείαν το μπρασελέ του τωρινού Speedmaster, με τα end links του 1610/930 που ανέφερα πριν.

Τουλάχιστον έτσι αναφέρουν 2 κάτοχοι που έχουν το Seamaster με το παρακάτω μπρασελέ και αντί να προμηθευτούν το ίδιο μπρασελέ με το δικό σου, αξιοποίησαν το μπρασελέ του Moonwatch αφού το Moon το χαίρονται με λουριά.

Προσωπικά δε με χαλάει το James Bond, το θεωρώ ιδιαίτερο μιας που αναγνωρίζεται εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2019, 06:35:16 μμ από patsouris »
Απόστολος