Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846360 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6320 στις: Μάρτιος 24, 2018, 01:08:29 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6321 στις: Μάρτιος 28, 2018, 10:20:55 μμ »


Σαν διασταύρωση seamaster με planet ειναι...μπα....


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6322 στις: Μάρτιος 28, 2018, 10:25:37 μμ »


Σαν διασταύρωση seamaster με planet ειναι...μπα....


Sent from my iPad using Tapatalk

Θα ξανα αναφέρω ότι στα μάτια μου η βαλβίδα ηλίου μοιάζει άσχετη και παράτερη με την κορώνα, σε σχέση με το τωρινό μοντέλο που είναι ίδια και οι αριθμοί στο bezel είναι πολύ λευκοί σε σχέση με τους τωρινούς γκρι.

Αν πάμε και στο open back, στο skeleton δείκτη ώρας, στα σημαδεμένα χωρίσματα στο dial μεταξύ των ωρών και στην απουσία του logo της Ω που πλέον είναι χρωματιστό και όχι ανάγλυφο... Δεν...

Είμαι κάτοχος του τωρινού σε μαύρου και έψαχνα ευκαιρία να θελήσω επιτέλους και το μπλε, αλλά δε μς κερδίζει το νέο μοντέλο...

Α ρε Άγγελε τι μας κάνεις... :D
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6323 στις: Μάρτιος 28, 2018, 10:44:10 μμ »
 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6324 στις: Μάρτιος 29, 2018, 12:12:51 πμ »
Θα ξανα αναφέρω ότι στα μάτια μου η βαλβίδα ηλίου μοιάζει άσχετη και παράτερη με την κορώνα, σε σχέση με το τωρινό μοντέλο που είναι ίδια και οι αριθμοί στο bezel είναι πολύ λευκοί σε σχέση με τους τωρινούς γκρι.

Αν πάμε και στο open back, στο skeleton δείκτη ώρας, στα σημαδεμένα χωρίσματα στο dial μεταξύ των ωρών και στην απουσία του logo της Ω που πλέον είναι χρωματιστό και όχι ανάγλυφο... Δεν...

Είμαι κάτοχος του τωρινού σε μαύρου και έψαχνα ευκαιρία να θελήσω επιτέλους και το μπλε, αλλά δε μς κερδίζει το νέο μοντέλο...

Α ρε Άγγελε τι μας κάνεις... :D

Τι έκανα πάλι ο έρμος βρε Αποστόλη ???
Εδώ είναι το Ω και περιμένει εκείνον τον καφέ :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6325 στις: Μάρτιος 29, 2018, 09:02:24 πμ »
Αποστολη δωστα με δοσεις ::)
Θα το ειχες παρεις τωρα.
Υγ. βαλε και εγγυηση το αυτοκινητο, σπιτι :lol:

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6326 στις: Μάρτιος 29, 2018, 10:23:36 πμ »
Αποστολη δωστα με δοσεις ::)
Θα το ειχες παρεις τωρα.
Υγ. βαλε και εγγυηση το αυτοκινητο, σπιτι :lol:

Φίλε Άρη όταν το έψαχνα για μήνες και δεν μπορούσα να το βρω και κατάφερα επιτέλους να μαζέψω τα χρήματα, μια η γνώμη της κυρίας μου να μην έχω το ίδιο ρολόι σε άλλο χρώμα και να κοιτάξω κάτι άλλο (δεν αμφισβητώ ότι έχει άδικο) και μιας που βρέθηκε και το Tudor BlackBay σε μπλε, έκανα την κίνηση για το BB. Μετά από 2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά το έβγαλε σε αγγελία.
Δεν περισσεύουν αυτή τη στιγμή δυστυχώς... Και το BlackBay δε θέλω να το διώξω...
Έπεσε απλά σε λάθος timing...

*Δεν ξέρω αν είναι σωστό timing να προβώ σε ανταλλαγή με Seicento Sporting (με κίτρινα Koni), να χαρεί λίγο και ο Άγγελος οδηγώντας ένα Ιταλικό.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6327 στις: Μάρτιος 29, 2018, 01:03:20 μμ »
Omega Seamaster Professional Diver SM300 In Steel Hands-On
https://www.youtube.com/watch?v=wKOuNIx_W4k

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6328 στις: Απρίλιος 04, 2018, 07:48:06 μμ »
Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση (ακαδημαικου περιεχομενου) το παρακατω omega εβγαινε μονο αυτοματο ή και μπαταριας?
"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6329 στις: Απρίλιος 04, 2018, 08:23:49 μμ »
Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση (ακαδημαικου περιεχομενου) το παρακατω omega εβγαινε μονο αυτοματο ή και μπαταριας?


Και αυτόματο έβγαινε και quartz.
Λογικά ακόμα βγαίνει και αυτόματο και quartz.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6330 στις: Απρίλιος 04, 2018, 08:32:09 μμ »
Και αυτόματο έβγαινε και quartz.
Λογικά ακόμα βγαίνει και αυτόματο και quartz.
Οκ,νομιζα οτι εβγαινε μονο αυτοματο ! ;)
"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6331 στις: Απρίλιος 12, 2018, 01:44:15 πμ »
Είναι κανείς κάτοχος του Seamaster Planet Ocean 40mm (39.5mm συγκεκριμένα)? Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Το βάζω μέσα σε μελλοντικό επόμενο στόχο μιας που όσο κοιτάω και προσπαθώντας να βάλω επόμενο στόχο, συνειδητοποιώ ότι πλέον ένας καρπός 16cm είναι πολύ μικρός για οτιδήποτε μεγαλύτερο των 41mm το οποίο το κάνει να φαίνεται τούμπανο.

Το 43άρι το οποίο έτυχε να δοκιμάσω μου φάνηκε τεράστιο και το ύψος των 16mm+ υπερβολικό.

Από την άλλη το ύψος στο 40άρι έχει πέσει στα 14,1mm και τα lugs 18mm μου φαίνονται πιο ανθρώπινα.
Δεν έχει τύχει όμως να το δω κάπου για να το προβάρω.

Η μηχανή η οποία φοράει είναι η 8800, αποτελεί κάποιο remake της 8500/8900? Έχει δεχθεί κάποιες αλλαγές οι οποίες την κάνουν πιο minimal για να μπει στη συγκεκριμένη κάσα?

Δοκιμάστηκε το 39,5mm στη μπουτικ της Ω και το ξεπέρασα...
Ενώ από τη μια το μέγεθος ήταν νορμάλ για τον καρπό μου, με χάλασε το μεγάλο ύψος του και το μικρό του dial που ήταν γεμάτο απο δείκτες, logos και νούμερα.
 Στο μυαλό μου ήρθε η εικόνα και το παρομοίωσα σαν ένα δρόμο ο οποίος δε φαίνεται όταν έχει κίνηση...έτσι ακριβώς δε φαινόταν και το dial που ήταν όλα στριμωγμένα εκεί μέσα...
 Πιο πολύ μου έδωσε την εικόνα του γυναικείου.

Πάμε γι' άλλα...
 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6332 στις: Απρίλιος 13, 2018, 06:24:20 μμ »
Δοκιμάστηκε το 39,5mm στη μπουτικ της Ω και το ξεπέρασα...
Ενώ από τη μια το μέγεθος ήταν νορμάλ για τον καρπό μου, με χάλασε το μεγάλο ύψος του και το μικρό του dial που ήταν γεμάτο απο δείκτες, logos και νούμερα.
 Στο μυαλό μου ήρθε η εικόνα και το παρομοίωσα σαν ένα δρόμο ο οποίος δε φαίνεται όταν έχει κίνηση...έτσι ακριβώς δε φαινόταν και το dial που ήταν όλα στριμωγμένα εκεί μέσα...
 Πιο πολύ μου έδωσε την εικόνα του γυναικείου.

Πάμε γι' άλλα...
 :)
Έτσι ακριβώς, ενώ έχει ωραίο μέγεθος η κάσα πολύ ψηλή και αρκετά “bloated” το dial.. εγώ είχα πάει στο 43,5mm το οποίο μετάνιωσα που έδωσα αλλά πήρα το limited liquid metal PO που για μένα είναι ότι πιο όμορφο και «σωστό» σαν μέγεθος σε Ω Diver

Εδώ και τα 2 μαζί



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6333 στις: Απρίλιος 13, 2018, 06:49:53 μμ »
Φίλε Ευθύμη το 43,5 φαινεται μονο ως χιουμοριστικο πάνω στον καρπό μου, δε φαντάζεσαι απλά πόσο ξένο και τεράστιο.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
OMEGA
« Απάντηση #6334 στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:15:20 μμ »
Φίλε Ευθύμη το 43,5 φαινεται μονο ως χιουμοριστικο πάνω στον καρπό μου, δε φαντάζεσαι απλά πόσο ξένο και τεράστιο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ με καρπό 7,5” και ενώ καθόταν σχετικά καλά δεν ήταν αρκουντως καλά ώστε να το κρατήσω.. βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί η Ω ωθεί τα PO σε μεγάλες μόνο διαστάσεις (οκ το 39,5 θεωρώ βγήκε απλά για την αγορά της Ασίας, στο Dubai Mall σκάνε οι Κινέζοι με τα λεωφορεία στην Ω boutique η οποία έχει 2 Κινέζους πωλητές!!!) προσωπικά θα ήθελα ένα μοντέρνο PO στις διαστάσεις της σειράς 2500 στα 42mm αλλά μάλλον δεν πρόκειται να συμβεί εκτός αν πας στο 300m


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6335 στις: Απρίλιος 13, 2018, 08:24:25 μμ »
... προσωπικά θα ήθελα ένα μοντέρνο PO στις διαστάσεις της σειράς 2500 στα 42mm αλλά μάλλον δεν πρόκειται να συμβεί ...

Εγώ να δεις πως θα το ήθελα...

Το SMPC είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει από όλη την Ω.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6336 στις: Απρίλιος 15, 2018, 06:51:20 μμ »
   Τέλειο




Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6337 στις: Απρίλιος 15, 2018, 06:52:34 μμ »
Ρολογαρα




Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6338 στις: Μάιος 04, 2018, 10:18:26 μμ »
OMEGA LAUNCHES TRÉSOR IN BERLIN WITH SPECIAL GUEST KAIA GERBER

Face of Trésor Kaia Gerber introduces an emerging generation to a reimagined classic at a star-filled event in the German capital.
Though deeply-rooted in Swiss watchmaking tradition, OMEGA is a brand forever on the move and unafraid to take risks. This year's thoroughly-modern makeover of the classic Trésor is a perfect example of OMEGA's willingness to embrace the new.

In line with the 2018 collection's sleek contemporary design, OMEGA hosted a very different kind of celebration: a flying dinner in Berlin, with a touch of industrial chic. The very untypical event was attended by a guest with her own unique take on luxury – Kaia Gerber.

For the Trésor event, the stark concrete interior of Berlin's Kraftwerk was transformed into a space filled with light, music and magic. As a straight path to the diamond-paved watches would have been a little too easy, the evening began with a pre-dinner challenge. Guests entered the exhibition space through a specially constructed maze, with various rooms leading off to surreal fairy tale scenes, fun photo opportunities and all sorts of weird-yet-wonderful distractions.

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/h6giN6Qd1pQ" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/h6giN6Qd1pQ" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Embracing the city's bohemian spirit, OMEGA left the departure time open and the event was carried along by its own momentum well into the small hours.

Attending OMEGA's Berlin Trésor event were German model Toni Garrn, actor Thore Schölermann, actresses Hannah Herzsprung and Jana Julie Kilka, swimmers Filippo Magnini and Pernille Blume; and a host of world-renowned influencers. The MC for the evening was TV presenter Viviane Geppert.


https://www.omegawatches.com/news/omega-launches-tresor-in-berlin-with-special-guest-kaia-gerber
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #6339 στις: Μάιος 25, 2018, 05:05:46 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=RqyvfaGCfSo
Talking Speedmasters with William Robert a.k.a @Speedmaster101