Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846335 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5720 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:21:19 μμ »
Ίσως επειδή το εν λόγω κατάστημα δεν ανήκει πλέον στο δίκτυο επίσημων αντιπροσώπων. Βρίσκεται, ωστόσο, σε κάποιες λίστες συνεργατών, υπάρχει-μου είπαν- καρτέλα σε αυτό το όνομα. Κατά τα λοιπά έχεις δίκιο, εγώ για καινούριο θα το αγοράσω.

Σαν επιλογή πως τη βλέπεις; Γενικά, δηλαδή, ένα παλαιότερο μοντέλο σε καλή τιμή. Ο συγκεκριμένος μηχανισμός είχε εμφανίσει και κάποια προβλήματα όπως διάβασα στο ίντερνετ. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ και έκατσε καλά στο λεπτό, σχετικά, καρπό μου.

Αν μπορεί να δώσει κανονικά εγγύηση δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει που δεν είναι πλέον επίσημος αντιπρόσωπος.
Κοίτα, θα πρέπει να δεις πόσο κάνει το ρολόι αυτό μεταχειρισμένο και αν υπάρχει στην αγορά NOS. Αν η τιμή που θα σου προσφερθεί, συμπεριλαμβανομένου του σέρβις που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει, είναι χαμηλότερη  ή παραπλήσια των μεταχειρισμένων, τότε δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην προτιμήσεις ένα αγυάλιστο ρολόι που καθόταν σε μια γωνιά 10 χρόνια από ένα αντίστοιχο που φοριότανε κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5721 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:22:22 μμ »




Ρολόι ψημένο στον ήλιο, σε βαθμό να έχει ξεβάψει ο δευτ/δείκτης, δεν θα έπαιρνα για κανένα λόγο.
Όλο το dial θα έχει υποβαθμιστεί, όπως και το ρολόι στο σύνολό του.
[/quote]

Δεν γνώριζα ότι είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας η έκθεση στον ήλιο...

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5722 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:25:40 μμ »
Αν μπορεί να δώσει κανονικά εγγύηση δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει που δεν είναι πλέον επίσημος αντιπρόσωπος.
ΟΚ
Κοίτα, θα πρέπει να δεις πόσο κάνει το ρολόι αυτό μεταχειρισμένο και αν υπάρχει στην αγορά NOS. Αν η τιμή που θα σου προσφερθεί, συμπεριλαμβανομένου του σέρβις που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει, είναι χαμηλότερη  ή παραπλήσια των μεταχειρισμένων, τότε δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην προτιμήσεις ένα αγυάλιστο ρολόι που καθόταν σε μια γωνιά 10 χρόνια από ένα αντίστοιχο που φοριότανε κάθε μέρα.

Αυτό που αναφέρει ο φίλος SVL για την έκθεση στον ήλιο και τις επιπτώσεις στο dial και το ρολόι ως σύνολο; Υπάρχει τρόπος, εκτός από τον ξεβαμμένο δευτ/δείκτη, να εκτιμηθεί;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5723 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:27:18 μμ »
Δεν γνώριζα ότι είναι τόσο καθοριστικός παράγοντας η έκθεση στον ήλιο...
Η προσωπική μου άποψη μόνο. ;)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5724 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:30:08 μμ »
Μα γι' αυτό λέω ότι το ρολόι πρέπει να κάνει σέρβις για να έρθει στα ίσα του.
Το θέμα είναι να πιάσεις μια τιμή που να σε συμφέρει. Δεν είμαι ειδικός στην αγορά των Ω, μια πρόχειρη αναζήτηση με κωδικό στο chrono24 μου έβγαλε 6 μεταχειρισμένα με κουτιά/χαρτιά και τιμές 2800-3100:

http://www.chrono24.com/search/index.htm?dosearch=true&manufacturerIds=187&maxAgeInDays=0&pageSize=30&priceTo=-1&redirectToSearchIndex=true&referenceNumber=22015000$187&sortorder=0&specials=102

Αν λοιπόν μπορείς να έχεις ένα αχρησιμοποίητο και σερβιρισμένο στα 2.500, γιατί όχι. Αρκεί όμως η κατάστασή του να είναι αυτή που πρέπει να είναι.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5725 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:35:37 μμ »
Δύο χιλιάδες ευρώ δεν είναι λίγα για ένα ρολόι.
Τώρα ένα ρολόι ξεχασμενο το οποίο θα πρέπει να συμβούν ένα σωρό προϋποθέσεις για να έρθει στην αρχική του κατάσταση και μετά να το αγοράσεις...

Πολύ συζήτηση και άγχος για τα δικά μου δεδομένα. Και πιστεύω ότι αν Ο έμπορος κληθεί να πληρώσει το κόστος της επισκευής τότε η τιμή θα πλησιάζει τις 3.000€ πάρα τις 2.000€.

Το θέμα είναι πόσο θέλεις να αποκτήσεις το συγκεκριμένο ρολόι η θα μπορούσες να συνεχίσεις την αναζήτηση σου.

Δύσκολα να σου απαντήσω διότι δεν ξέρεις αν Ο έμπορος θα μπει στην διαδικασία επισκευής και την τελική τιμή.

Πάντως είναι ρολογαρα. Φορούσα το 45.5 για αρκετά χρόνια σαν ένα και μοναδικό ρολόι δίχως κανένα πρόβλημα. Από το γραφείο Μέχρι την παραλία. Ρολόι πασπαρτου...

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5726 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:39:56 μμ »
Μα γι' αυτό λέω ότι το ρολόι πρέπει να κάνει σέρβις για να έρθει στα ίσα του.
Το θέμα είναι να πιάσεις μια τιμή που να σε συμφέρει. Δεν είμαι ειδικός στην αγορά των Ω, μια πρόχειρη αναζήτηση με κωδικό στο chrono24 μου έβγαλε 6 μεταχειρισμένα με κουτιά/χαρτιά και τιμές 2800-3100:

http://www.chrono24.com/search/index.htm?dosearch=true&manufacturerIds=187&maxAgeInDays=0&pageSize=30&priceTo=-1&redirectToSearchIndex=true&referenceNumber=22015000$187&sortorder=0&specials=102

Αν λοιπόν μπορείς να έχεις ένα αχρησιμοποίητο και σερβιρισμένο στα 2.500, γιατί όχι. Αρκεί όμως η κατάστασή του να είναι αυτή που πρέπει να είναι.

Με το service λοιπόν εξασφαλίζουμε ότι θα γίνει ό, τι χρειάζεται και θα αντικατασταθούν τα πιθανά φθαρμένα κομμάτια του ρολογιού.
Νομίζω πως θα πρέπει να το θέσω ως προϋπόθεση, πιο σημαντική και από μια επιπλέον έκπτωση.


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5727 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:44:13 μμ »
Επαναλαμβανω ομως οτι θα πρεπει να κανεις μια ερευνα αγορας και να δεις ενα καλο μεταχειρισμενο με κουτια/χαρτια ποσο πιανει. Αυτη ειναι η εκκινηση, η σταθερα σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5728 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:46:30 μμ »
Δύο χιλιάδες ευρώ δεν είναι λίγα για ένα ρολόι.
Τώρα ένα ρολόι ξεχασμενο το οποίο θα πρέπει να συμβούν ένα σωρό προϋποθέσεις για να έρθει στην αρχική του κατάσταση και μετά να το αγοράσεις...

Πολύ συζήτηση και άγχος για τα δικά μου δεδομένα. Και πιστεύω ότι αν Ο έμπορος κληθεί να πληρώσει το κόστος της επισκευής τότε η τιμή θα πλησιάζει τις 3.000€ πάρα τις 2.000€.

Το θέμα είναι πόσο θέλεις να αποκτήσεις το συγκεκριμένο ρολόι η θα μπορούσες να συνεχίσεις την αναζήτηση σου.

Δύσκολα να σου απαντήσω διότι δεν ξέρεις αν Ο έμπορος θα μπει στην διαδικασία επισκευής και την τελική τιμή.

Πάντως είναι ρολογαρα. Φορούσα το 45.5 για αρκετά χρόνια σαν ένα και μοναδικό ρολόι δίχως κανένα πρόβλημα. Από το γραφείο Μέχρι την παραλία. Ρολόι πασπαρτου...
Συμφωνώ ότι τα χρήματα δεν είναι λίγα.
 Το ρολόι μου αρέσει πολύ. Απλά τα χρήματα που ζητάει η Omega για το αντίστοιχο καινούργιο δεν μπορώ να διαθέσω. Σίγουρα, το νέο μοντέλο έχει άλλες προδιαγραφές αλλά εμένα μου αρκούν και του παλαιότερου. Φτάνει να είναι πλήρως λειτουργικό.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5729 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:48:04 μμ »
Με το service λοιπόν εξασφαλίζουμε ότι θα γίνει ό, τι χρειάζεται και θα αντικατασταθούν τα πιθανά φθαρμένα κομμάτια του ρολογιού.
Νομίζω πως θα πρέπει να το θέσω ως προϋπόθεση, πιο σημαντική και από μια επιπλέον έκπτωση.


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα αναλάβει ο έμπορος το κόστος; (300-400 ευρώ)
Χλωμό.
Θα το κάνει δωρεάν η Ω;
Ακόμα χλωμότερο.
Το πολύ να αλλάξουν τον ξεθωριασμένο δευτερολεπτοδείκτη και θα στο δώσουν για "καινούργιο".

Ενώ θα πρέπει να αντικατασταθούν επίσης το dial και οι δείκτες (λόγω λουμινόβας) και να γίνει τακτικό σέρβις 5ετίας.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5730 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:48:35 μμ »
Επαναλαμβανω ομως οτι θα πρεπει να κανεις μια ερευνα αγορας και να δεις ενα καλο μεταχειρισμενο με κουτια/χαρτια ποσο πιανει. Αυτη ειναι η εκκινηση, η σταθερα σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό κάνω από προχθές. Κάτω από 2500 ευρώ δεν έχω βρει κάτι.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5731 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:51:43 μμ »
Δες και σε διαφορα φορα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5732 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:52:33 μμ »
Θα αναλάβει ο έμπορος το κόστος; (300-400 ευρώ)
Χλωμό.
Θα το κάνει δωρεάν η Ω;
Ακόμα χλωμότερο.
Το πολύ να αλλάξουν τον ξεθωριασμένο δευτερολεπτοδείκτη και θα στο δώσουν για "καινούργιο".

Ενώ θα πρέπει να αντικατασταθούν επίσης το dial και οι δείκτες (λόγω λουμινόβας) και να γίνει τακτικό σέρβις 5ετίας.
Το κόστος των 300-400 ευρώ συμπεριλαμβάνει και το  dial με τους δείκτες, έχεις εικόνα;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5733 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:53:27 μμ »
Δες και σε διαφορα φορα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι, θα κοιτάξω κι εκεί. Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5734 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:58:49 μμ »
Το κόστος των 300-400 ευρώ συμπεριλαμβάνει και το  dial με τους δείκτες, έχεις εικόνα;
Όχι βέβαια.

Ας συνυπολογίσεις και τον παράγοντα χρόνο, γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα παραλάβεις μετά το Πάσχα (που πέφτει και νωρίς φέτος).

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5735 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 05:01:39 μμ »
Ξεφεύγουμε λοιπόν.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5736 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 05:15:17 μμ »
Ορίστε οι ενδεικτικές τιμές:

https://www.omegawatches.com/customer-service/service-prices/

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5737 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 05:16:02 μμ »
Εγω παντος ρολοι με την 2500 δεν θα επαιρνα εκτος και αν μου το δινανε 500 ευρω.
Η μηχανή αυτή βγηκε προβληματικη (για αυτό και οι διαφορες εκδοσεις) και η Ωμεγα πανω σε αυτή εμαθε να φτιαχνει CO-AXIAL.
Παρ ότι η Ωμεγα ελεγε για 7 χρονια σερβις μολις εφτανε 5ετια καθημερινης χρησης και οχι περιστασιακης (για να προλαβω τις ενστασεις) μουλαρώνανε και θελανε τον μαστορα τους. Και η B και η C.
3 πεσανε στα χερια μου η μια μουλαρωσε στα 4,5 χρονια. Καμια όμως από τις 3 δεν εβγαλε 6ετια χωρις σεβις.
Θελεις να κανεις το κομματισου τοτε σκασε καποια ευρω παραπανω και παρε ένα σωστο.
Αλλιως θα εισαι συνεχεια η χαρα των τεχνιτων.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5738 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 05:18:06 μμ »
Τις προβληματικές δεν τις διορθώνανε, προσθέτοντας κάτι; Ανάκληση τύπου...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5739 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 05:21:09 μμ »
Για τις σπεσιαλ από ότι βλεπω αρχιζουν από 815 και πανω και μεσα εκει είναι και οι CO-AXIAL.
Εγω ηξερα παλια ότι τις χρεωνανε από 505.
Ωραια πανε.