Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846490 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5700 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 07:40:25 μμ »


Δεν σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν.
Αυτή η θήκη είναι η πιο όμορφη, κανεις δεν γέρασε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5701 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 07:55:28 μμ »
Φωτογραφίες με ένα iphone 7 plus, με S7 Edge και οι πιο καλές (φαίνονται ποιες) με μια Nikon DSLR Full Frame (D610)... το πιο σημαντικό είναι βέβαια να παίζεις με φως και οπτική


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Έτσι εξηγείται (χώρια από την φωτογένεια και την ύπαρξη  διπλού AR στα ΡΟ). State of the art κινητά, οτι καλύτερο υπάρχει σήμερα στην αγορά. Γιατι δεν πιστεύω οτι μπορεί κανείς να τραβήξει καρπισια με DSLR.
Συνέχισε να ανεβάζεις ωραίες φωτό :smt023



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5702 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 08:33:53 μμ »
Αυτή η θήκη είναι η πιο όμορφη, κανεις δεν γέρασε


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 :cheers:
Για την παραπάνω φωτό, ας είναι καλά η DSLR.. ;)

Πάντως, Ευθύμη, βλέποντας το δικό σου νομίζω ότι δεν απέχει 10 αλλά 30 χρόνια από το παλιό PO. 

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5703 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 09:00:25 μμ »

Έτσι εξηγείται (χώρια από την φωτογένεια και την ύπαρξη  διπλού AR στα ΡΟ). State of the art κινητά, οτι καλύτερο υπάρχει σήμερα στην αγορά. Γιατι δεν πιστεύω οτι μπορεί κανείς να τραβήξει καρπισια με DSLR.
Συνέχισε να ανεβάζεις ωραίες φωτό :smt023

Sent from my iPhone using Tapatalk
Όσο με αντέχετε και δεν με βρίζετε εγώ θα ανεβάζω
:cheers:
Για την παραπάνω φωτό, ας είναι καλά η DSLR.. ;)

Πάντως, Ευθύμη, βλέποντας το δικό σου νομίζω ότι δεν απέχει 10 αλλά 30 χρόνια από το παλιό PO.
Απολαμβάνω όσο τίποτα να φωτογραφίζω ρολογια, δλδ μετά τα παιδιά μου φυσικά
Το μόνο που παράπονο από τα σύγχρονα PO είναι το βάρος και το ύψος της κασας αλλά πρόκειται για ένα ρολόι εργαλείο κι όχι τόσο dress watch όπως τα γνωστά του ανταγωνισμού... ναι τα έχουν εξελίξει παρα πολύ και ειδικά τα dials ειναι απόλαυση, το έχεις στο χέρι σου και είναι χαμαιλέοντας (αλλιώς δείχνει μέσα, αλλιώς έξω, αλλιώς με ήλιο αλλιώς με συννεφιά, αλλιώς στην Ελλάδα αλλιώς άλλου lololol)



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5704 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 06:40:10 πμ »







Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5705 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:26:18 πμ »
Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Πηγαίνοντας χτες βόλτα σε διπλανή πόλη "έπεσα" πάνω σε κοσμηματοπωλείο. Τυχαίο, έτσι; Εκεί λοιπόν είχε κάποια Omega και Longines, σε έκπτωση 30% επί της αρχικής. Μπαίνοντας μέσα διαπίστωσα ότι πρόκειται για παλιά μοντέλα (NOS) που, όπως μου είπε η υπάλληλος, ξέμειναν από την εποχή που το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν αντιπρόσωπος της Omega. Δυστυχώς, το αφεντικό έλειπε.

Το κομμάτι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν το μαύρο 42άρι Planet Ocean (220. 15000). Είχε κανονικά κουτί, σφραγίδες και εγγύηση με τυπωμένα τα στοιχεία του ρολογιού.
Το ρολόι φαίνεται όντως καινούριο, έχει ακόμα μόνο το προστατευτικό στην μπούκλα. Πρόσεξα ότι έχει ξεθωριάσει το τιπ του δευτερολεπτοδείκτη, κάτι που ήταν σύνηθες στα planet ocean εκείνης της γενιάς, όπως είδα στο ίντερνετ. Το ρολόι φοράει την 2500 μηχανή και μου κάθισε και σαν μέγεθος.
Στο προκείμενο: Είχε πάνω τιμή 3500, το οποίο με την έκπτωση φτάνει στα 2450. Νομίζω ότι παίρνει και περαιτέρω έκπτωση, μιας και είναι παλιό(πιθανόν 2007)και τότε η πραγματική retail price ήταν 2700. Φαντάζομαι ότι και ο ίδιος θα θέλει να το διώξει.

Μερικές ερωτήσεις στους εμπειρότερους:

Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου ρολογιού και ποια τιμή θα ήταν φυσιολογική; Ήταν αξιόπιστος ο συγκεκριμένος μηχανισμός;

Υποτίθεται ότι στα coaxial υπήρχε εγγύηση 3 ετών. Θα ισχύει άραγε αυτή σήμερα; Θα πάρω και Δευτέρα την αντιπροσωπεία να μου πει βέβαια.

Θα χρειαστεί service στο ρολόι πριν το πάρω και μπορεί, άραγε, να αλλάξει ο ξεθωριασμένος δείκτης στην ίδια την Omega εντός εγγύησης;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Τι κακό κι αυτό με τα NOS, νομίζω ότι τα τραβάει ο οργανισμός μου.  :D

Ακολουθούν χθεσινές φωτογραφίες

photo hosting sites

photo share

uploading pictures

image url

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5706 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 11:35:50 πμ »




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5707 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:09:48 πμ »
Καμιά γνώμη κανείς;


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5708 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:20:38 πμ »
Καμιά γνώμη κανείς;


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ως προς την τιμή, στις αρχές του 2008 το ρολόι δινόταν από τα καταστήματα στα 2.100.

Ως προς το σέρβις, κοντά στο νου και η γνώση: είναι προφανές ότι θα θέλει σύντομα συντήρηση.

Για τον δευτερ/δείκτη παραξενεύομαι, γιατί έχω εκείνης της εποχής και είναι μια χαρά.
Ήταν εκτεθειμένο σε εξωτερική βιτρίνα και στον ήλιο;

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5709 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:22:51 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, στη βιτρίνα το είχε, μαζί με άλλα.
Η τιμή που αναφέρεις είναι μετά την έκπτωση;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5710 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:27:14 πμ »
Ο μηχανισμός αυτός ήταν προβληματικός; Διαβάζω στο ίντερνετ για ξαφνικά σταματήματα. Ο SN ξεκινά από 8171xxxx

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5711 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:29:46 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, στη βιτρίνα το είχε. Η τιμή που αναφέρεις είναι μετά την έκπτωση;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστά. ;)







Το έχω αναφέρει ξανά.
Τον περασμένο Νοέμβριο πέτυχα ένα κοκκαλωμένο Ω οκταετίας+ σε βιτρίνα που την δέρνει πολλές ώρες ο ήλιος.
Ο καταστημ/χης είπε ότι σε περίπτωση πώλησης θα έστελνε το ρολόι για σέρβις (πριν το δώσει).
Αυτό ήταν:




 

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5712 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:32:03 πμ »
Κατάλαβα. Το πήρες τελικά;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5713 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:36:39 πμ »
Ο μηχανισμός αυτός ήταν προβληματικός; Διαβάζω στο ίντερνετ για ξαφνικά σταματήματα. Ο SN ξεκινά από 8171xxxx


Από το 2008, "σκυλί": http://www.mywatch.gr/index.php/topic,379.msg409262.html#msg409262

Βέβαια, ήταν αντικατάσταση άλλου που είχα πάρει ένα μήνα πριν και του είχε φύγει η κορώνα...
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17147.msg214827.html#msg214827


(όχι, δεν πήρα το de ville).

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5714 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:42:18 πμ »
Αυτά που διαβάζω για 2500c και 2500d ισχύουν; Γνωρίζεις το δικό σου τι μηχανισμό έχει ακριβώς;

Σε έχω ζαλίσει βραδιάτικα. ..


Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Markous

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5715 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 09:43:01 πμ »
θελει σκεψη.....καινουριο αλλα και 10ετιας.......η τιμη ειναι και μπορει να γινει δελεαστικη...αλλα........

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5716 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 03:52:56 μμ »
Μίλησα και με την Omega σήμερα, τηλεφωνικώς. Επικοινώνησαν με Ελβετία με το SN που τους έδωσα, το ρολόι εισήχθη στην Ελλάδα τον Ιούνιο του 2006. Οπότε μιλάμε για ρολόι 11 ετών.

Αυτό που με συμβούλεψε η ευγενική κυρία είναι να το δουν πρώτα αυτοί στην Αθήνα, γιατί δεν είναι απίθανο στα τόσα χρόνια να έχει ανοιχτεί από κάποιον εκτός επίσημης αντιπροσωπείας. Μου είπε ότι σε μια τέτοια περίπτωση, και αν έχουν γίνει παρεμβάσεις, η εγγύηση δεν θα ισχύει.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τηλεφωνήσω στο κοσμηματοπωλείο σήμερα. Θα πάρω αύριο και θα ρωτήσω αν δέχεται να σταλεί το ρολόι στην αντιπροσωπεία πριν την πώληση για έλεγχο, σέρβις και αλλαγή σε ότι ανταλλακτικό χρειαστεί. Αν δεχτεί, λέω να προχωρήσω.

Τι λένε οι παλαιότεροι του φόρουμ;  :-k

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5717 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:00:30 μμ »
Δεν κατάλαβα γιατί να μην ισχύει η εγγύηση..
Καταλαβαίνω να μην ισχύει η εγγύηση όταν το πάρεις και το ανοίξεις εσύ. Αλλά όταν σου πουληθεί για καινούριο με εγγύηση της Ω που την παρέχει το κατάστημα, είτε το έχει ανοίξει ο καταστηματάρχης είτε περαστικός, η εγγύηση θα πρέπει να ισχύει. Γιατί σε εσένα για καινούριο θα πουληθεί.
Άλλωστε τα Ω έχουν μια κόκκινη σφραγίδα στο καπάκι που δείχνει αν έχει ανοιχθεί ή όχι.
Ωστόσο, αν ο καταστηματάρχης δέχεται στην τελική τιμή να συμπεριλάβει τον έλεγχο και το σέρβις (οπότε θα έχεις και νέα εγγύηση από την Ω απευθείας), τότε νομίζω ότι συμφέρει.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5718 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:08:41 μμ »
Δεν κατάλαβα γιατί να μην ισχύει η εγγύηση..
Καταλαβαίνω να μην ισχύει η εγγύηση όταν το πάρεις και το ανοίξεις εσύ. Αλλά όταν σου πουληθεί για καινούριο με εγγύηση της Ω που την παρέχει το κατάστημα, είτε το έχει ανοίξει ο καταστηματάρχης είτε περαστικός, η εγγύηση θα πρέπει να ισχύει. Γιατί σε εσένα για καινούριο θα πουληθεί.
Άλλωστε τα Ω έχουν μια κόκκινη σφραγίδα στο καπάκι που δείχνει αν έχει ανοιχθεί ή όχι.
Ωστόσο, αν ο καταστηματάρχης δέχεται στην τελική τιμή να συμπεριλάβει τον έλεγχο και το σέρβις (οπότε θα έχεις και νέα εγγύηση από την Ω απευθείας), τότε νομίζω ότι συμφέρει.

Ίσως επειδή το εν λόγω κατάστημα δεν ανήκει πλέον στο δίκτυο επίσημων αντιπροσώπων. Βρίσκεται, ωστόσο, σε κάποιες λίστες συνεργατών, υπάρχει-μου είπαν- καρτέλα σε αυτό το όνομα. Κατά τα λοιπά έχεις δίκιο, εγώ για καινούριο θα το αγοράσω.

Σαν επιλογή πως τη βλέπεις; Γενικά, δηλαδή, ένα παλαιότερο μοντέλο σε καλή τιμή. Ο συγκεκριμένος μηχανισμός είχε εμφανίσει και κάποια προβλήματα όπως διάβασα στο ίντερνετ. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ και έκατσε καλά στο λεπτό, σχετικά, καρπό μου.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #5719 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 04:13:57 μμ »
Ο μηχανισμός αυτός ήταν προβληματικός; Διαβάζω στο ίντερνετ για ξαφνικά σταματήματα. Ο SN ξεκινά από 8171xxxx

Αυτά που διαβάζω για 2500c και 2500d ισχύουν; Γνωρίζεις το δικό σου τι μηχανισμό έχει ακριβώς;
...



Δεν ξέρω αν βοηθάει, να, τα τέσσερα (έγκυρα) πρώτα ψηφία του SN του δικού μου.



Ρολόι ψημένο στον ήλιο, σε βαθμό να έχει ξεβάψει ο δευτ/δείκτης, δεν θα έπαιρνα για κανένα λόγο.
Όλο το dial θα έχει υποβαθμιστεί, όπως και το ρολόι στο σύνολό του.