Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846491 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #760 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 03:46:33 πμ »
χαιρετω ολους. πολυ καλο φορουμ! συγχαρητηρια! το βρηκα τυχαια οταν εψαχνα για αγορα ρολογιου κ με βοηθησε να γινω κατοχος ενος speedmaster professional. Ερωτηση αδαους τωρα  ??? παρακαλω την επιεικεια σας (κ τη γνωμη σας). Σκεφτομαι να αλλαξω το προαναφερθεν ρολοι με ενα IWC (δεν μπορω να συνηθισω το ...κουρδισμα). Αξιζει? Τα χρηματα ειναι αρκετα παραπανω κ δεν γνωριζω πολλα για την εν λογω μαρκα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Φιλικα,

με ποιο ρολοι θες να κανεις την αλλαγη?απλο η χρονογραφο?εαν αξιζει?μηχανικα ?στην περιπτωση χρονογραφου οχι(ομεγα ανωτερο).αξια μεταπωλησης?ισως να αξιζει,εξαρταται απο την ζητηση του iwc που θα παρεις αλλα και το γεγονος οτι εχουμε μεγαλο αριθμο απο ομεγα 3570.χχχ.ποιοτικα?και οι δυο εταιρειες τα πανε καλα.μαλλον εχεις ηδη αποφασισει,το λες αλλωστε ,δεν μπορεις το κουρδισμα .κανε λοιπον αυτο που σου αρεσει πιο πολυ!τι να το κανω το ρολοι μου εαν δεν με ανεβαζει?

καλως ηρθες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #761 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 03:49:11 πμ »
χρονια πολλα παιδια,ποια η γνωμη σας για το broad arrow?

αξιζει

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #762 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 10:31:07 πμ »
με ποιο ρολοι θες να κανεις την αλλαγη?απλο η χρονογραφο?εαν αξιζει?μηχανικα ?στην περιπτωση χρονογραφου οχι(ομεγα ανωτερο).αξια μεταπωλησης?ισως να αξιζει,εξαρταται απο την ζητηση του iwc που θα παρεις αλλα και το γεγονος οτι εχουμε μεγαλο αριθμο απο ομεγα 3570.χχχ.ποιοτικα?και οι δυο εταιρειες τα πανε καλα.μαλλον εχεις ηδη αποφασισει,το λες αλλωστε ,δεν μπορεις το κουρδισμα .κανε λοιπον αυτο που σου αρεσει πιο πολυ!τι να το κανω το ρολοι μου εαν δεν με ανεβαζει?

καλως ηρθες

Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη. Post συνοπτικό αλλά σαφές, σωστά επιμερισμένο αλλά και αμερόληπτο, πασπαλισμένο με μπόλικες δόσεις σφαιρικών γνώσεων. Δέκα κουβέντες και καλές!!!
Φίλε Γιώργο τι έχει συμβεί;  ;D

Αποσυνδεδεμένος calvin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #763 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 02:41:24 μμ »
thanks George. Διευκρινιζω λοιπον. Το δικο μου ειναι το speed.prof.42mm με moonphase κ open back (38765031).
Σκεφτομαι να το αλλαξω με ενα IWC ingenieur η pilot's watch. Η απορια μου ειναι αν αξιζει διοτι γνωριζω την
ιστορια, την ποιοτητα κ το βαρυ ονομα του speed.prof. αλλα τιποτα για την IWC. Και βεβαια το ομεγα ειναι κ πιο ομορφο
-κατ'εμε- απλα λιγοτερο πρακτικο. Μ'αλλα λογια, εσεις θα το αλλαζατε?  :-\
Φιλικα,

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #764 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 03:13:23 μμ »
thanks George. Διευκρινιζω λοιπον. Το δικο μου ειναι το speed.prof.42mm με moonphase κ open back (38765031).
Σκεφτομαι να το αλλαξω με ενα IWC ingenieur η pilot's watch. Η απορια μου ειναι αν αξιζει διοτι γνωριζω την
ιστορια, την ποιοτητα κ το βαρυ ονομα του speed.prof. αλλα τιποτα για την IWC. Και βεβαια το ομεγα ειναι κ πιο ομορφο
-κατ'εμε- απλα λιγοτερο πρακτικο. Μ'αλλα λογια, εσεις θα το αλλαζατε?  :-\
Φιλικα,

θελεις να κανεις την ανταλλαγη με το  IWC ingenieur automatic η chrono?το αυτοματο πρεπει να φοραει την μηχανη 80111+pellaton(συστημα κουρδισματος)
το midsize εχει βαση μια ετα 2892

ο χρονογραφος εχει βαση την ετα 7750

με λιγα λογια αξιζει να παρει κανεις μονο το αυτοματο με την 80111.

νομιζω οτι η τιμη του ειναι καπου στις 6 χιλιαδες,εαν μας ελεγες την τιμη καταλογου του δικου σου ομεγα και την εκπτωση που πηρες θα μπορουσαμε να κανουμε μια αξιολογηση καλυτερα .παντως σαν ρολοι το ομεγα σου ειναι πολυ ψηλα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2008, 04:03:13 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος calvin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #765 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 06:12:08 μμ »
thanks και παλι. δεν ειμαι σιγουρος για τιμη καταλογου στη ελλαδα, νομιζω ειναι στα 3.600. εγω το αγορασα απο φιλο στο λονδινο σε κατασταση καινουργη πολυ φθηνοτερα. Ευχαριστω για τα κατατοπιστικα σχολια.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #766 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 06:18:33 μμ »
thanks και παλι. δεν ειμαι σιγουρος για τιμη καταλογου στη ελλαδα, νομιζω ειναι στα 3.600. εγω το αγορασα απο φιλο στο λονδινο σε κατασταση καινουργη πολυ φθηνοτερα. Ευχαριστω για τα κατατοπιστικα σχολια.

με ποιο IWC ingenieur θελεις να το ανταλλαξεις?σε τι κατασταση ειναι το ρολοι?

Αποσυνδεδεμένος calvin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #767 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 07:02:08 μμ »
μολις βρηκα τιμη στο e-men για το speed.μου, 3099 ευρω. Οποτε παει πολυ χαμηλοτερα απ'τα IWC (καινουρια τουλαχιστον).
Ειναι σε αψογη κατασταση- μονο το λουρακι δειχνει ...κουρασμενο αλλα εχω κ μπρασελε.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #768 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 07:03:48 μμ »
οκ αλλα ακομα δεν μας ειπες με ποιο IWC ingenieur θελεις να κανεις την ανταλλαγη?

Αποσυνδεδεμένος calvin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #769 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 07:30:17 μμ »
Μου αρεσε ενα Ingenieur automatic και ενα pilot's chronograph αλλα εχω δει μονο το δευτερο ...live. Mε τη τιμη που ειπες δε... αστο καλυτερα.Δεν ξερω πολλα για τα IWC. Θα το ψαξω ομως. Παρεμπιπτοντως, εχετε καμια καλη ιδεα που μπορω να βρω γνησιο λουρακι με buckle για το speed μου εκτος αντ/πειας? Σορυ αν ειμαι οφ-τοπικ, δεν ξερω καλα τα κατατοπια καθοτι νεοεισελθων.. Thanx.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #770 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 07:35:11 μμ »
απο λουρακια δεν ξερω πολλα αλλα θα σου απαντησουν αλλοι φορουμιστες ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #771 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 03:56:17 μμ »
χρονια πολλα παιδια,ποια η γνωμη σας για το broad arrow?


Ομορφο ρολοι,μηχανισμος αυτοματος cal.33xx.
Eνα αισθητικο πλεονεκτημα,ο ωροδεικτης,γινεται λειτουργικο μειονεκτημα οταν εχεις το χρονογραφο σε λειτουργια.Με το  μεγαλο ''σχημα βελους'' σχεδιο του,οταν ειναι πανω απ τα υποκαντραν του χρονογραφου απλα τα εξαφανιζει & δεν βλεπεις.Τοτε ερχεται στο μυαλο σου το ποσο σοφα η Ω εποιησε το moonwatch,με τους λεπτουληδες μακροστενους δεικτες...


Αποσυνδεδεμένος corsair

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #772 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 07:57:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!! Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι ανάμεσα σας!!! Έχω αρκετά ρολόγια στην κατοχή μου και νομίζω ότι ξέρω πέντε πράγματα κι εγώ και ίσως φανώ χρήσιμος σε κάποιους - το σίγουρο είναι ότι θα μάθω πολύ περισσότερα από ό,τι ξέρω επικοινωνόντας με γνώστες του αντικειμένου....

warover

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #773 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 08:01:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!! Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι ανάμεσα σας!!! Έχω αρκετά ρολόγια στην κατοχή μου και νομίζω ότι ξέρω πέντε πράγματα κι εγώ και ίσως φανώ χρήσιμος σε κάποιους - το σίγουρο είναι ότι θα μάθω πολύ περισσότερα από ό,τι ξέρω επικοινωνόντας με γνώστες του αντικειμένου....
καλως ορισες και καλα posts
για πες μας τι ρολογακια εχεις ;)
Φιλικα
Νικος

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #774 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 08:21:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!! Είμαι νέο μέλος και χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι ανάμεσα σας!!! Έχω αρκετά ρολόγια στην κατοχή μου και νομίζω ότι ξέρω πέντε πράγματα κι εγώ και ίσως φανώ χρήσιμος σε κάποιους - το σίγουρο είναι ότι θα μάθω πολύ περισσότερα από ό,τι ξέρω επικοινωνόντας με γνώστες του αντικειμένου....

Καλωσορισες!
Λογικα για να κανεις την εισοδο σου απ αυτο το τοπικ,σιγουρα θα χεις Ω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Jimmy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #775 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 02:39:07 μμ »
Χρόνια Πολλά σε όλους!

Είμαι νεότατο μέλος, ενδιαφέρομαι για αγορά σε ποσό € 2.000 - € 3.000 και εξετάζω τις εξής προτάσεις:

TagHeuer Link Calibre S Chronograph
TagHeuer Link Automatic Chronograph
Omega SpeedMaster Day-Date

Δεκτές όλες οι γνώμες - συμβουλές !

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #776 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 06:08:39 μμ »
ευχαριστω πολυ για την μονολεκτικη αλλα μεστη απαντηση,εχω κι εγω τον ιδιο ενδοιασμο,omega η iwc? κοστος αποκτησης 3-3800ευρω.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #777 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 06:21:22 μμ »
ευχαριστω πολυ για την μονολεκτικη αλλα μεστη απαντηση,εχω κι εγω τον ιδιο ενδοιασμο,omega η iwc? κοστος αποκτησης 3-3800ευρω.

Με αυτή την "οροφή", μπορείς να επιλέξεις μεταξύ πολλών Ω έναντι ελάχιστων (για να μην πω δύο μόλις) IWC.

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #778 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 07:06:43 μμ »
καλοι μου φιλοι το iwc pilot chrono σε τι τιμη βρισκεται?πανω απο 5000

warover

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #779 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 07:23:45 μμ »
καλοι μου φιλοι το iwc pilot chrono σε τι τιμη βρισκεται?πανω απο 5000
νομιζω retail 3600 και υπολογισε ενα - 20%