Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846326 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 10:48:41 μμ »
αμα δεν βαζουν πια την 1861 τοτε να λετε οτι σας τα λεγα παρτε οσο ακοαμ ειναι καιρος! 8) :-X :-*


αν και πιστευω οτι η αλλαγη θα εχει να κανει με το οτι το κλασσικο moonwatch θα γινει απλα πιο σπανιο στην γραμμη παραγωγης

ακομα εδω ειστε? ζηστε το μυθο σας! ;D



Ακριβως ετσι :smt023 αφου εφεξης ολα τα μοντελα της εταιριας θα φερουν τον κατα τ' αλλα σπουδαιο 'CO-AXIAL', περαν ισως καποιων συλλεκτικων και αν... :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2008, 11:11:38 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 09:21:50 πμ »
H Omega το έκανε το ... βήμα. Έβαλε στο Speedmaster Moonwatch την 3313 Co-Axial.  :-\
Προς το παρόν δεν είναι γνωστό εάν το Moonwatch θα συνεχίσει να διατίθεται με την 1861, αν και όλα δείχνουν ότι κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο.
Προφανώς αποφάσισαν ότι πρέπει να συμπλεύσουν με τις τάσεις τις εποχής: η έκδοση Enamel έχει κάσα με διάμετρο 44,25 mm και μάλιστα έχει προστεθεί ημερομηνία στο 6.
Παρά τις "ομοιότητες" λοιπόν με το αυθεντικό moonwatch, το Enamel φαίνεται να αποτελεί κι αυτό μια μετεξέλιξη του θρύλου προκειμένου το ρολόι να μπορέσει να ακολουθήσει όσα επιτάσσει η σημερινή εποχή. 

Speedmaster Professional "Enamel"




Στο καντράν δεν αναγράφει πουθενά "Professional" ???,  άρα δεν είναι εγκεκρυμένο από τη NASA  και κατ' επέκταση ούτε moonwatch. 
Με τη μηχανή που φοράει όχι δεν περνάει τα τεστ, αλλά ούτε έξω από την πόρτα της NASA. Με καντράν σμάλτου (Enamel)  θα γυαλίζει τρελά στον ήλιο. Άστε που το σμάλτο είναι ευπαθές.
Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ ωραίο, πανάκριβο ρολόι (3 φορές η τιμή του moonwatch). Περισσότερο σαν μια επιπλέον έκδοση του Speedy μου μοιάζει (ελπίζω). Κατ' αντιστοιχία της "μειωμένης" (reduced) έκδοσης αυτή είναι μια μεγενθυμένη (44,25χιλ. αντί 42χιλ).
Ο καιρός θα δείξει.
Μια ωραία κουβέντα γι' αυτό:
http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=138769&highlight=enamel

Φιλικά
Δημήτρης




Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 10:37:34 πμ »
Είμαι ένας ρηχός άνθρωπος. Όταν πήγα να πάρω το speedmaster και έμαθα ότι είναι κουρδιστό, με πλαστικό κρύσταλλο και χωρίς ημερομηνία, ούτε που το κοίταξα. Δεν μπορούσα να δώσω €2300 και να μην έχω αυτά τα βασικά πράγματα. Πολύ ωραίος ο θρύλος του Moonwatch, αλλά είχα την αίσθηση ότι δεν αρμόζει σε έναν άνθρωπο που ψάχνει το μοναδικό του "ακριβό" ρολόι και που πιθανότατα δεν θα πάρει ποτέ άλλο αυτής της τιμής ή και μεγαλύτερης.
Αλλά αν αληθεύει ότι θα σταματήσει η παραγωγή του, θα είναι μεγάλη πίκρα. Θα άξιζε να το έπαιρνα και ας μην το φορούσα ποτέ, να το είχα στο κουτί του και να έλεγα στα εγγόνια μου "αυτό είναι το moonwatch".
Όποιος προλάβει πια...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 01:57:30 μμ »
Είμαι ένας ρηχός άνθρωπος.

Όλοι από εκεί ξεκινήσαμε, μετά κολυμπήσαμε και τώρα πια είμαστε στα βαθιά!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #644 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 02:06:29 μμ »
αμα δεν βαζουν πια την 1861 τοτε να λετε οτι σας τα λεγα παρτε οσο ακοαμ ειναι καιρος! 8) :-X :-*
αν και πιστευω οτι η αλλαγη θα εχει να κανει με το οτι το κλασσικο moonwatch θα γινει απλα πιο σπανιο στην γραμμη παραγωγης
ακομα εδω ειστε? ζηστε το μυθο σας! ;D

Το λεγες εσύ. Το θυμάμαι.
Μερικές φορές είσαι μου φαίνεται σαν τον πατέρα που θέλει το καλό για τα παιδιά του. Ο πατέρας (moderator) γνωρίζει λόγω πείρας τι είναι καλό για παιδιά του (μέλη). Στην οικογένεια (forum) υπάρχουν και ανυπάκουα ή αλλοπαρμένα παιδιά. Παιδιά που ρέπουν προς την υπερβολή και παιδιά συνετά, που "ακούνε τον πατέρα τους". :D
Χωρίς να κάνεις καμία διάκριση, παρότρυνες όλους όσοι εξέφρασαν ενδιαφέρον να προχωρήσουν στην αγορά του ιστορικού αυτού ρολογιού. Σε ευχαριστούμε "πατέρα".  ;D

Ωστόσο, καμιά φορά πρέπει να το αφήσεις το παιδί να φάει (λιγάκι) τα μούτρα του για να καταλάβει τι εστί βερύκοκο. Πρέπει να φιλτράρει και να αφομοιώσει μόνο του την αξία (του ρολογιού), αλλιώς ποια η ... αξία;
Το κόστος, το πολύ πολύ, θα είναι μια "αποτυχημένη" αγορά.
Το όφελος θα είναι τεράστιο: η γνώση που αποκομίζει κανείς.

Αυτά από μένα.
Ο άσωτος "υιός" σου,  :p ;D ;D
Nin 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #645 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 02:11:46 μμ »
εριξα μια ματια σημερα λιγο που βρηκα χρονο,δεν ειναι δεδομενο οτι θα ειναι ο αντικαταστατης,αλλα αυτο θα σας τα πω πιο αναλυτικα μετα που θα μαι σπιτι :D
ΝΙΝ ! το ξερω ,περιαυτολογω!ειναι ενα απο τα πολλα μου μειονεκτηματα! ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #646 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:19:35 μμ »
ειναι πλεον γνωστη σε γενικες γραμμες η ιστορια του caliber 321/861/1861,βετερανοι σε αντοχη και αξιοπιστια,κουρδιστοι μηχανισμοι οι οποιοι  εφοδιαζουν το omega speedmaster 3570.xxxx το μονο που μπορεις να αποκαλεσεις και moonwatch μιας και με τα συγκεκριμενα τεχνικα χαρακτηριστικα πηρε το πρασινο φως για τις αποστολες της ΝΑΣΑ απο το 321 και ακολουθως την  861 που το εφοδιασε εως τις μερες μας με την 1861.η αλλαγη στην μηχανη δεν θα του προσεδιδε πλεον τον χαρακτηρισμο moonwatch, αλλα ενα ακομα speedmaster με μια αξιολογη αυτοματη μηχανη που φερει το συστημα co axial,την 3313 απο την 3301/3303 με την προσθηκη του Co-axial escapement που παρεχει μια επιπλεον ακριβεια στην χρονομετρια,μεγαλυτερα διαστηματα σερβις κτλ,ναι σιγουρα σε αυτα σαν πιο συγχρονη λυση υπερτερει απο μια 1861 αλλα ..

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #647 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:35:55 μμ »
Πέρα από το ότι δεν είναι moonwatch (και πολύ δύσκολο να γίνει - έτσι τουλάχιστον όπως είναι ο μελλοντικός σχεδιασμός της NASA), το θέμα είναι αν θα γίνει  Professional, δηλ. αν πάρει έγκριση διαστημικών πτήσεων από τη NASA. Και αυτό μου φαίνεται απίθανο με την F. Piguet βάση που φοράει.
Άρα θα μείνει με το X-33 σαν το μόνο ρολόι εγκεκριμένο για διάστημα;
Και θα δώσει μια κλωτσιά στην κληρονομιά που κουβαλάει;
Δύσκολο το βλέπω. Ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω.

Και για λόγους μάρκετινγκ το ονομάζουν "Enamel moonwatch".  >:(

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #648 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:52:53 μμ »
Πέρα από το ότι δεν είναι moonwatch (και πολύ δύσκολο να γίνει - έτσι τουλάχιστον όπως είναι ο μελλοντικός σχεδιασμός της NASA), το θέμα είναι αν θα γίνει  Professional, δηλ. αν πάρει έγκριση διαστημικών πτήσεων από τη NASA. Και αυτό μου φαίνεται απίθανο με την F. Piguet βάση που φοράει.
Άρα θα μείνει με το X-33 σαν το μόνο ρολόι εγκεκριμένο για διάστημα;
Και θα δώσει μια κλωτσιά στην κληρονομιά που κουβαλάει;
Δύσκολο το βλέπω. Ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω.

Και για λόγους μάρκετινγκ το ονομάζουν "Enamel moonwatch".  >:(

Φιλικά
Δημήτρης

για το Professional που ανεφερες το εχουν και καποια ΜΑΡΚ και ας μην περασαν ποτε απο τεστ νασα,

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #649 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 05:18:24 μμ »
Τα Μαρκ II που ήταν τόσο Professional, όσο το enamel είναι moonwatch.
Παλιά μου τέχνη κόσκινο...

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #650 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 05:59:55 μμ »
Τα Μαρκ II που ήταν τόσο Professional, όσο το enamel είναι moonwatch.
Παλιά μου τέχνη κόσκινο...

Φιλικά
Δημήτρης

γιατι ομως εκανε κατι τετοιο μια εταιρεια σαν την ομεγα?κατα τα λεγομενα ειδικων διοτι θεωρουσε οτι ειναι αναβα8μισμενες εκδοσεις που θα αντικαθηστουσαν το γνωστο μας moon αρα θεωρησε οτι θα μπει και σε αυτα η ενδειξη Professional διοτι ειχαν αυτα τα στανταρ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2008, 06:39:20 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #651 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:02:30 μμ »
Τουλάχιστον το Μαρκ II φορούσε 861. Εσύ ρε Καραμήτρο που πηγαίνεις με F. Piguet;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #652 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:34:51 μμ »
Τουλάχιστον το Μαρκ II φορούσε 861. Εσύ ρε Καραμήτρο που πηγαίνεις με F. Piguet;

Φιλικά
Δημήτρης
ολο το λες για αυτην την μηχανη και σου εχω απαντησει σε διαφορετικα ποστ γιατι αξιζει!μην τα ακυρωνεις τοσο ευκολα !

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #653 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 07:44:29 μμ »
να αναφερω παλι
Now the Omega 3303 (note, this movement has design elements from the 1185, but is a completely new movement):
Produced by PQ ~2000, automatic intergrated construction, 28,800 bph, 27 mm diameter, 6.7 mm height, 55-hr power reserve, vertical column wheel design.
The 3303 uses a standard balance cock, but also employs the free-sprung balance. the 3303 uses a high-quality flat profile hairspring.
The 3303 utilizes a vertical clutch. This means that there will be less drag on the movement when the chronograph is run. I would rather have this than the balance bridge or the overcoil
the 3303 is based on design elements of the 1185 but it is an entirely new movement


δεν μπορω να βλεπω ενα γνωστη σαν εσενα να σβηνει τοσο απλα μια μηχανη.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #654 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:21:06 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να το πάμε ένα βήμα πιο πέρα, και να δούμε ένα εις βάθος συγκριτικό των δύο μηχανών.
Ανάλυση μηχανικών μερών, διαφορές μεταξύ αυτών, πού υπερτερεί και πού υπολλείπεται κάθε μία, κ.λπ.

Έχεις κανείς τη διάθεση & το χρόνο για κάτι τέτοιο;
Εγώ δυστυχώς έχω μόνο το πρώτο. :-\

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #655 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 08:55:50 μμ »
Θα ήταν ενδιαφέρον να το πάμε ένα βήμα πιο πέρα, και να δούμε ένα εις βάθος συγκριτικό των δύο μηχανών.
Ανάλυση μηχανικών μερών, διαφορές μεταξύ αυτών, πού υπερτερεί και πού υπολλείπεται κάθε μία, κ.λπ.

Έχεις κανείς τη διάθεση & το χρόνο για κάτι τέτοιο;
Εγώ δυστυχώς έχω μόνο το πρώτο. :-\

vertical clutch,28,800 bph, free-sprung balance,ειναι πολυ θετικα στοιχεια για μια μηχανη αυτοματη νεας αρχιτεκτονικης

και εως εκει
οσο για το 861 εχουμε πει τοσο πολλα ,αλλα δεν μπορω να συγκρινω διαφορετικες εποχες και στυλ .αυτοματο /μηχανικο.ειδικα δε εναν βετερανο πολυδοκιμασμενο σε αντιξοες καταστασεις

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #656 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 08:34:47 πμ »
δεν μπορω να βλεπω ενα γνωστη σαν εσενα να σβηνει τοσο απλα μια μηχανη.
Γνώστης εγώ;   :o  Υπερβολικό σε βρίσκω. Την τύφλα μου δεν ξέρω.  ;D

ολο το λες για αυτην την μηχανη και σου εχω απαντησει σε διαφορετικα ποστ γιατι αξιζει!μην τα ακυρωνεις τοσο ευκολα !
Μια χαρά μηχανή (ως προς τα χαρακτηριστικά της) είναι η 3303. Απλά αμφιβάλλω ως προς την αντοχή της στα τεστ της ΝΑΣΑ. Βεβαίως το τι λέω εγώ και εσύ είναι ανούσια αν δεν την τεστάρει η ΝΑΣΑ. Σε καθημερινή χρήση πολύ πιθανόν να αποδειχθεί αξιόπιστη.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #657 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:35:27 μμ »
Και ποιος μας λεει οτι δεν την εχει τεσταρει ειδη?Η lemania ανηκει στην breguet οποτε θα πρεπει αργα η γρηγορα να γινει μεταμοσχευση καρδιας εεε... μηχανης ηθελα να πω στο moonwatch.Θα δουμε...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #658 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 02:19:09 μμ »
xaralampos το moonwatch ειναι αυτο που εχεις εσυ και μονο αυτο,οχι δε μετραει για επισημη πιστοποιηση να το τεσταρει η ομεγα,δεν πιστευω οτι θα γινει αντικατασταση,ισως μια  μικροτερη παραγωγη στο κλασσικο moonwatch,εκει να δεις ποσο πιο πολυ θα το εκτιμησουν
ΒΒ δεν πιστευω οτι σε αντοχη  θα φτανε το moonwatch,καταρχην το ενα ειναι κουρδιστο,αρα πιο απλο,λιγοτερα κινουμενα μερη,το αλλο εχει καποιες λυσεις ,μηχανικα πιο πολυπλοκες που το καθιστουν πιο συνθετο
οσο αντιλαμβανομαι η φιλοσοφια στο νεο ομεγα speedmaster οσο κια στο ΒΑ που ειχε επιτυχια ,ηταν μια πιο συγχρονη ματια (μηχανικα)  για μια μεριδα του κοινου που επιθυμει κατι στις τασεις της εποχης

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #659 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 09:43:08 πμ »
Να κάνω μία ερώτηση εάν κυκλοφορεί ακόμη το "enamel" και εάν ναι σε τι τιμή?
Διάβασα σωστά ότι είναι αυτόματο (3313) και 44,5?
 :smt017
Μπορεί κάποιος να μου πεί την διαφορά μεταξύ 1861 vs 1863?