Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846361 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 12, 2008, 07:15:50 μμ »
ολα καλα ,το μονο μειον η μικρη διαμετρος στα military των εποχων αυτων,καλοριζικο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2008, 07:23:26 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Christaras_668

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:07:25 πμ »
Οποιος γνωριζει καταστημα που θα μπορουσα να βρω Ω speedmaster broad arrow rattrapante και σε διαπραγματευσιμη τιμή ας το προτείνει!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 13, 2008, 06:02:41 μμ »
ριξε μια ματια στο buy and sell του forum  ;)

Συνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 13, 2008, 06:17:28 μμ »
ριξε μια ματια στο buy and sell του forum  ;)
σωστός και ενημερωμένος θα έλεγα ο xaralampos  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:18:49 πμ »
Καλημερα,

Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ αλλα σας διαβαζω ανελειπως. Θελω την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω θιξει και στο παρελθον. Προσπαθω να μετρησω την αυτονομια της 3313 coaxial που φοραει το Omega μου.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=1015&details=1&ref=48503037&no_cache=1
Βαση της επισημης αντιπροσωπιας το ρολοι εχει αυτονομια απο πληρη φορτιση 52 ωρες. Εχω λοιπον τις εξεις αποριες.
1) Πως γνωριζω οτι το ρολοι εχει πληρη φορτιση? Βασικα το κουρδιζω το πρωι και το φοραω ολη την ημερα. Το βραδυ νομιζω οτι εχει πληρη φορτιση διοτι προσπαθω να το κουρδιζω ωστε να το μετρησω και γενικα ειναι αρκετα σφιχτο. Εχω την εντυπωση οτι κλοτσαει και το ελατηριο διαφυγης η οπως αλλιως το λενε.
2) Εαν οντως αυτη ειναι η πληρης φοτριση εχετε καμια ιδεα γιατι το ρολοι δεν κραταει πανω απο 35 ωρες μεσα στο κουτι του? Σε ακριβεια το ρολοι ειναι στο +1 sec την ημερα αλλα μου φενεται κατι δεν μου λεει κατα στην αυτονομια.

Ευχαριστω,
Νικος

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:59:13 πμ »
Μην έχεις ενεργοποιημένο τον chronograph ..?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 30, 2008, 11:58:06 πμ »
Οχι ο χρονογραφος ειναι off.

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος StarSailor

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #507 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:16:44 πμ »
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Εδώ και ενάμιση μήνα είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Planet Ocean Big size. Ακόμα δεν έχω βαρεθεί να το κοιτάω, το φοράω καθημερινά και μέσα στο πρώτο μήνα που το μέτρησα ήταν στα +60sec που νομίζω είναι μια χαρά ακρίβεια  ;D

Χθες δυστυχώς διαπίστωσα ότι όταν κουνάω το ρολόι δεξιά αριστερά ακούγεται ένας θόρυβος σαν κάτι να έχει φύγει από μεσα και παίζει μέσα στη κάσα. Δεν το είχα προσέξει πριν οπότε νομίζω ότι τώρα εμφανίστηκε. Το ρολόι δουλεύει κανονικά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό πριν αρχίσω να ανησυχώ??

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #508 στις: Ιούλιος 01, 2008, 01:41:36 μμ »
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Εδώ και ενάμιση μήνα είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Planet Ocean Big size. Ακόμα δεν έχω βαρεθεί να το κοιτάω, το φοράω καθημερινά και μέσα στο πρώτο μήνα που το μέτρησα ήταν στα +60sec που νομίζω είναι μια χαρά ακρίβεια  ;D

Χθες δυστυχώς διαπίστωσα ότι όταν κουνάω το ρολόι δεξιά αριστερά ακούγεται ένας θόρυβος σαν κάτι να έχει φύγει από μεσα και παίζει μέσα στη κάσα. Δεν το είχα προσέξει πριν οπότε νομίζω ότι τώρα εμφανίστηκε. Το ρολόι δουλεύει κανονικά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό πριν αρχίσω να ανησυχώ??

Οτι εικασια και να κανουμε,απαντηση μια θα παρεις φιλε μου:Ω service το συντομοτερο.
Απ τη στιγμη που το ρολοι δουλευει κανονικα,δεν αναμενεται κατι ανησυχητικο παντως.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #509 στις: Ιούλιος 01, 2008, 03:54:57 μμ »
Φιλε starsailor,το πιθανοτερο ειναι οτι ακους τον ροτορα να γυρνα(ετσι κουρδιζεται το ρολοι αυτοματα).Ειναι απολυτως φυσιολογικος θορυβος γαι ρολοι αυτοματου κουρδισματος.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 01, 2008, 05:11:47 μμ »

Χθες δυστυχώς διαπίστωσα ότι όταν κουνάω το ρολόι δεξιά αριστερά ακούγεται ένας θόρυβος σαν κάτι να έχει φύγει από μεσα και παίζει μέσα στη κάσα. Δεν το είχα προσέξει πριν οπότε νομίζω ότι τώρα εμφανίστηκε. Το ρολόι δουλεύει κανονικά.

Λες να χει δικιο ο Χαραλαμπος?
Φιλε μου μη μου πεις οτι μετα απο ενα μηνα ανακαλυψες το ροτορα ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 01, 2008, 07:19:30 μμ »
Eis μην το πειράζεις το παιδί.  :D

Φίλε, αν ακούς κάτι σαν ελαφρύ σύρσιμο το οποίο καταλήγει σε έναν ήχο που μοιάζει με κούρδισμα, συνήθως διπλό που στην επανάληψη φθίνει, τότε είναι ο ρότορας, δηλ. ο ημικυκλικός δίσκος που περιστρέφεται με την κίνηση του χεριού σου για να κουρδίσει το κύριο ελατήριο.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #512 στις: Ιούλιος 01, 2008, 09:01:34 μμ »
Φιλε starsailor,το πιθανοτερο ειναι οτι ακους τον ροτορα να γυρνα(ετσι κουρδιζεται το ρολοι αυτοματα).Ειναι απολυτως φυσιολογικος θορυβος γαι ρολοι αυτοματου κουρδισματος.
θα ελεγα και εγω ενα απο τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος StarSailor

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #513 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:52:42 μμ »
Λοιπόν, είμαι πόντιος το ξέρω χαχα! Το σκεφτόμουν λίγο μετά αυτό με το ρότορα, ευτυχώς που μου το επιβεβαιώσατε. Συγγνώμη κύριοι, πρώτο μηχανικό ρολόι βλέπετε και με έχει πιάσει μια ανησυχία  :-[

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #514 στις: Ιούλιος 03, 2008, 05:20:31 μμ »
Λοιπόν, είμαι πόντιος το ξέρω χαχα! Το σκεφτόμουν λίγο μετά αυτό με το ρότορα, ευτυχώς που μου το επιβεβαιώσατε. Συγγνώμη κύριοι, πρώτο μηχανικό ρολόι βλέπετε και με έχει πιάσει μια ανησυχία  :-[

 :axe:
Τελος καλο,ολα καλα λοιπον :D

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #515 στις: Ιούλιος 06, 2008, 08:11:25 μμ »
Γειά σας! :D
Βρήκα το forum πριν λίγους μήνες, και έχω διαβάσει σχεδόν όλα σχετικά με τα ρολόγια OMEGA. Είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος για τις πληροφορίες που διάβασα!
     Θα χρειαστώ την βοήθειά σας γιατί έφτασε ο καιρός να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου, ένα ρολόι OMEGA, και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποια ερωτήματα.
     
     Το ρολόι που με ενδιαφέρει είναι 
www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1

Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε λεπτομαίριες για τον μηχανησμό που φοράει.
      Το ρολόι σκέφτομαι να το αγοράσω μέσα στην βδομάδα, θα ήθελα να μου πείτε αν όντως ισχύει η 20% έκπτωση από την τιμή καταλόγου. Το ρολόι που ρώτησα στην αντιπροσωπεία ανέρχεται στην τιμή των 2.530€.
      Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο forum είναι δεδομένο στην τιμή μετρητίς το 20%; Να το διεκδικήσω;  ???
       
          Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια και πάλι για το υπέροχω forum που δημιουργήσατε!!
 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #516 στις: Ιούλιος 06, 2008, 08:16:30 μμ »
Η σελίδα που έβαλα βγήκε προβληματική... είμαι αρχάριος συγχωρέστε με.. ::) ::)

 δοκιμάστε εδώ http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=22258000&no_cache=1

και αν δεν πιάσει το ρολόι είναι το Omega Seamaster 300M Chrono Diver και ο κωδικός του είναι 2225.80.00


   Και πάλι ευχαριστώ!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #517 στις: Ιούλιος 06, 2008, 08:50:54 μμ »
Καλωσορισες στο φορουμ και καλη αγορα.Ναι,το 20% μετροιτις ισχυει,ενδεχομενως και περισσοτερο.
Ο μηχανισμος ειναι ΕΤΑ7750,πιστοποιημενο χρονομετρο,με καποιες τροποποιησεις και φινιρισμα στα standards της Ω.

Αποσυνδεδεμένος Alexspat

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1490
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #518 στις: Ιούλιος 06, 2008, 09:30:53 μμ »
      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση eisenberg!!  ;D ;D ;D

        Θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις για τον μηχανισμό αυτόν αν έχουν προκύψει προβλήματα.. το λέω γιατί όταν πήγα στο κατάστημα και ρώτησα, η έκφραση του καταστηματάρχη άφηνε αιχμές .. και μου πρότεινε σαν καλύτερο το παρακάτω ρολόι


http://www.omegawatches.com/index.php?id=287&details=1&ref=25945200&no_cache=1


ευχαριστώ και πάλι. 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #519 στις: Ιούλιος 06, 2008, 09:43:41 μμ »
ποιο ειναι το προβληματικο ?