Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846335 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OMEGAMAN

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
  • Όταν μεγαλώσω...θα πάρω Vacheron!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 05, 2008, 10:01:19 μμ »
To πρώτο είναι όλα τα λεφτά.Πανέμορφο...

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 12, 2008, 07:50:15 μμ »
Δειτε αυτο: http://www.timegeeks.dk/index.php?id=35&backPID=28&tt_news=1098&L=
 παντως στα ξενα forum υπαρχει πολη συζητηση για την αυθεντικοτητα της φωτο.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 13, 2008, 08:26:33 πμ »
Δειτε αυτο: http://www.timegeeks.dk/index.php?id=35&backPID=28&tt_news=1098&L=
 παντως στα ξενα forum υπαρχει πολη συζητηση για την αυθεντικοτητα της φωτο.


Πολύ πολύ όμορφο και ελπίζω αληθινό.
Αν είναι αληθινό, (θα το ψάξω) είναι το πιο ωραίο ίσως από τα Seamaster.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 13, 2008, 08:53:36 μμ »
Δηλαδή έχει βγει 007 SeaMaster με Co-AXIAL ? ? ?
Θα ακολουθήσει και "απλή έκδοση" SeaMaster με Co-AXIAL ? ? ?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 13, 2008, 09:19:31 μμ »
Στην ουσια προκειται για το Reference: 2220.80.00 μπλε co-axial seamaster, το οποιο φαινεται θα αποκτησει μαυρο χρωμα χωρις wave dial και ο δευτερολεπτοδεικτης εχει το συμβολο 007,αυτη θα ειναι limited edition 10000 κομματιων και θα κυκλοφορησει νοεμβριο 2008.Πιστευω ομως οτι θα λανσαριστει και κανονικη εκδοση παλι σε μαυρο χωρις ομως το 007 στο δεικτη των δευτερολεπτων παντα σε co-axial.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 13, 2008, 10:21:28 μμ »
Ευχαριστώ κατατοπιστικός !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 18, 2008, 10:30:34 μμ »
παιδιά μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ omega vintage σε λογικές  τιμές?ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος badman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #347 στις: Μάρτιος 21, 2008, 09:17:44 πμ »
Σύντροφοι, έχω ένα ρολόι του πατέρα μου. Είναι ομέγα seamaster έχει την ημερομηνία στο 3 και είναι κουρδιστό. Είναι πολύ παλιό. Μήπως γνωρίζει κανείς πότε περίπου βγήκαν αυτά τα μοντέλα;
Όσο κι αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #348 στις: Μάρτιος 21, 2008, 10:03:20 πμ »
Σύντροφοι, έχω ένα ρολόι του πατέρα μου. Είναι ομέγα seamaster έχει την ημερομηνία στο 3 και είναι κουρδιστό. Είναι πολύ παλιό. Μήπως γνωρίζει κανείς πότε περίπου βγήκαν αυτά τα μοντέλα;
Όσο κι αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα τίποτα.

Αυτό το post είναι άχρηστο χωρίς φωτογραφία  ;D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 21, 2008, 10:14:58 πμ »
παιδιά μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ omega vintage σε λογικές  τιμές?ευχαριστώ


Υπάρχουν πολλά ευρωπαϊκά, αμερικάνικα και ασιατικά sites ειδικευμένα σε  vintage ρολόγια.
Εδώ είναι κάποια συγκεντρωμένα.
http://www.chrono24.com/web/en/suchen/u/haendler.htm
Αλλά για την αξιοπιστία τους δε γνωρίζω.
Όσο για τις λογικές τιμές...

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #350 στις: Μάρτιος 21, 2008, 10:33:02 πμ »
Υπάρχουν πολλά ευρωπαϊκά, αμερικάνικα και ασιατικά sites ειδικευμένα σε  vintage ρολόγια.
Εδώ είναι κάποια συγκεντρωμένα.
http://www.chrono24.com/web/en/suchen/u/haendler.htm
Αλλά για την αξιοπιστία τους δε γνωρίζω.
Όσο για τις λογικές τιμές...

Φιλικά
Δημήτρης

πολλοί Έλληνες resellers-dealers,αγοράζουν και συνεργάζονται με πολλούς από εκεί μέσα.Φαίνονται αρκετά αξιόπιστοι.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #351 στις: Μάρτιος 21, 2008, 10:48:30 μμ »
ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος badman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #352 στις: Μάρτιος 21, 2008, 11:11:37 μμ »
Αυτό το post είναι άχρηστο χωρίς φωτογραφία  ;D

Φιλικά
Δημήτρης

Φίλε Δημήτρη. Επανέρχομαι με φωτό. Επαναλαμβάνω είναι κουρδιστό όχι αυτόματο. Ένας τεχνίτης μου είπε ότι είναι μοντέλο πρίν το 1964 γιατί τότε βγήκαν τα αυτόματα. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα γι αυτό το μοντέλο ας με ενημερώσει. Ήταν του συγχωρεμένου του πατέρα μου και έχει συναισθηματική αξία για μένα.
Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #353 στις: Μάρτιος 22, 2008, 05:13:41 μμ »
Φίλε Δημήτρη. Επανέρχομαι με φωτό. Επαναλαμβάνω είναι κουρδιστό όχι αυτόματο. Ένας τεχνίτης μου είπε ότι είναι μοντέλο πρίν το 1964 γιατί τότε βγήκαν τα αυτόματα. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα γι αυτό το μοντέλο ας με ενημερώσει. Ήταν του συγχωρεμένου του πατέρα μου και έχει συναισθηματική αξία για μένα.
Γιάννης.


Καλό θα ήταν να μπείς στο ακόλουθο Link
http://www.omegawatches.com/index.php?id=337
και να ρωτήσεις.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #354 στις: Μάρτιος 27, 2008, 02:16:29 πμ »
Χαιρετω την παρέα!
Έχω καταναλωσει πολλες ωρες τους τελευταίους μήνες παρακολουθοντας τις κουβέντες σας...Μοιράζομαι κι εγω έστω και νοερα την ιδια τρελλα για τα ρολογια μαζι σας...Παρ όλο που ημουν κατοχος 2-3 "καλων" κατα την γνώμη μου κομματιων,δεν ειχα καποια ιδιαιτερη αφορμη να ποσταρω....
Σήμερα όμως ειναι μια ξεχωριστη μερα για μενα....Απο σήμερα ειμαι κατοχος ενος απο τα λίγα σχετικα OMEGA Speedmaster ''50th Anniversary Patch"....Φαντάζομαι ολοι λιγο πολυ το ξερετε αλλα για οσους όχι, ειναι αυτο :

http://www.omegawatches.com/index.php?id=1025

H αλήθεια ειναι οτι πάντα καλοκοιταζα τα speedmaster αλλα μονο οταν βρήκα αυτο το συλλεκτικο αποφασισα σοβαρα να το αποκτησω...Τωρα θα μου πειτε : αξιζει να πληρωσει κανεις καποιο σεβαστο ποσο παραπάνω για να παρει το συλλεκτικο,ενω θα μπορουσε να παρει και το απλο professional,αφου επι της ουσιας δεν υπαρχει καμια διαφορα??
Θεωρω πως ναι....και εξηγουμαι:   Τα υπολοιπα ρολόγια που κατέχω ειναι πιο ακριβα απο αυτο...όμως οπως κανω συχνα μεχρι σημερα,καποια στιγμη ειναι υποψηφια για πουλημα και αντικατασταση με κατι αλλο...Το συγκεκριμενο όμως οχι!Αυτο το πήρα με σκοπο να το παντρευτω!! Σκοπεύω να το δωσω κάποτε στον γιο μου....αν φυσικα κανω γιο ποτε:) Kι ετσι θεωρησα καλο να ειναικατι ξεχωριστο...Κι επι τη ευκαιρια προχωρω σ ενα mini review....Μην περιμενετε και πολλα μια και δεν ειμαι τοσο εξοικιωμενος με τα παντός είδους forum....

Λοιπον...Το ρολοι με κερδισε απο την πρωτη στιγμη που το εβαλα....Απλό ,διαχρονικο,και μη προκλητικο...(εχω βαρεθει τελευταια τα ''πουλ μουρ'' ρολογια)....Εδώ να πω ότι τον τελευταιο καιρο φοραγα το Panerai pam111,καθημερινα και καταλαβαινετε με προβληματισε λιγο το μεγεθος μια και εχω τελευταια συνηθησει τα μεγάλα απο 44mm και πάνω...ποτέ δεν περιμενα τα τελευταια 2 χρόνια να δωσω λεφτα για ρολοι των 42mm...(Εν τω μεταξυ έχετε προσεξει οτι οταν ενα ρολοι εχει μαυρη πλακα και μαυρη στεφάνη δειχνει μικροτερο απ  οτι ειναι...??) Ειχα μεγάλους ενδοιασμους για το θεμα του μεγέθους απο την αρχη μια και θεωρουσα "πισωγυρισμα" για μενα τα 42mm...Όμως επειδη πηγα ψυχολογικα προετοιμασμενος γι αυτη την αγορα,το προσπερασα(με δυσκολια,ειναι η αληθεια...) γιατι ξέρω την ιστορια,και το τι κουβαλαει αυτο το ρολοι....
Το οτι ειναι κουρδιστο δε με χαλαει καθολου μια και νομιζω οτι σε δενει το κουρδισμα,πολυ με το ρολοι σου...αλλωστε το εχω συνηθησει και απο το panny μου...Το μπρασελε του ειναι εξαιρετικο απο πλευρας σχεδιασης,μια και εδω που τα λεμε μονο τα Omega kai ta Rolex μπρασελε μου αρεσουν....ολα τα άλλα,μονο λουρακια...
Κάτι που με "χαλασε" ήταν οι δεικτες,οι οποιοι μου φάνηκαν κάπως "ψευτικοι"...Βεβαια μπορει να ειναι και ιδέα μου γιατι μεχρι τωρα ειχα συνηθησει πιο "μεταλλικους" δεικτες,τυπου Rolex κλπ....Αυτοι στην οψη μου φαινονται σαν πλαστικοι...!
Για ακρίβεια μηχανισμου,δεν μπορω να ξερω ακομα μια και δεν το εχω μετρηυσει....θα γινει κι αυτο ομως...Κατα τ αλλα για να μην σας πολυκουράζω αλλο,επειδη οι πιο πολυ το ξερετε το ρολοι,"όλα τα λεφτα σ αυτο που ειναι limited edition,ειναι  :
1.Ο χρυσος ιππόκαμπος στη θέση 12 εκει που τα αλλα εχουν το λογοτυπο Ω....
2.Οι 2 φράσεις στo πισω μερος της κάσας:
"FLIGHT-QUALIFIED BY NASA FOR ALL MANNED SPACE MISSIONS" , και
"THE FIRST AND ONLY WATCH WORN ON THE MOON"
3.και φυσικα ο κωδικος που λεει οτι εχεις το Νο ..../5957 κομματι...

Σε φτιάχνει η ιδέα ότι δεν μπορεις να το δεις ευκολα σε αλλο χερι τουλαχιστον ολοιδιο,παρ οτι ειναι πολλυ κλασσικο το μοντελο....
Τέλος θα ηθελα να ρωτησω τους πιο ειδικους απο μένα εδω αν εκτιμουν οτι το συγκεκριμενο ρολοι θα εχει καποτε συλλεκτικη αξια...
Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα καταλαβαίνετε, με καποιους ηθελα να μοιραστω τη χαρα μου σημερα,και τι καλυτερο απο το MyWatch...?Για να σας ανταμειψω σας παραθετω και φωτογραφιες απο το "παιδι μου" :






Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #355 στις: Μάρτιος 27, 2008, 02:30:52 πμ »
καλοριζικο.ποσο χρηματα σου κοστισε?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #356 στις: Μάρτιος 27, 2008, 02:35:57 πμ »
μολις το ειδα για την συλλεκτικη αξια,διαβαζα καπου οτι η εταιρεια επειδη ειναι το ρολοι που πουλαει πιιο πολυ απο ολα  της τα αλλα μαζι εχει κανει την  μεγαλυτερη εκμεταλλευση  με πολλες L.E.ποιες ομως θα  μεινουν ?απο ειδικους του χωρου καποιες σειρες απο την δεκαετια του 70 και επιπλον οπως λενε,απλα συμφωνω,η κλασσικη εκδοση και η ΒΑ ειναι οτι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #357 στις: Μάρτιος 27, 2008, 02:55:57 πμ »
Σ ευχαριστώ πολυ...
Εχει αρχική τιμή 3150 Ευρώ και το πηρα 2800...Πάλι καλά αν συνυπολογισει κανεις,οτι το κλασσικο 20% δεν μπορει να ισχυσει εδώ λόγω L.E. και περιορισμένων σχετικά κομματιων... :) 
Οσο για τη συλλεκτική του αξία , πιστευω οτι λογικά θα τη δείξει ο χρονος...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #358 στις: Μάρτιος 27, 2008, 08:04:22 πμ »
Αφού εσύ έχεις αποφασίσει να το κρατήσεις για σένα θα είναι πάντα.... συλλεκτικό!!!
 Οπότε διαχρονικά.... Καλοφόρετο.

Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #359 στις: Μάρτιος 27, 2008, 10:49:09 πμ »
Καλορίζικο Πέτρο και να το χαίρεσαι. Το Speedy είναι πολύ ξεχωριστό και η έκδοση με τον ιππόκαμπο ιδιαίτερη. Για την συλλεκτική δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει, αυτό που μετράει είναι ότι έχει για σένα αξία.
Δύο παρατηρήσεις.
1. Οι δείκτες έιναι ολόλευκοι για να διαβάζονται από οποιαδήποτε γωνία το ίδιο. Και είναι λεπτοί για να κρύβουν όσο το δυνατόν λιγότερο τις ενδείξεις του χρονογράφου, γι' αυτό αντικαταστάθηκαν οι ΒΑ.
2. Δυστυχώς το "THE FIRST AND ONLY WATCH WORN ON THE MOON" δεν ισχύει, γιατί τα σημερινά Speedy δεν είναι τα ίδια ρολόγια με αυτά που πήγαν στο φεγγάρι. Είναι η εξέλιξή τους. Αυτό δε μειώνει την αξία των σημερινών. Απλά είναι marketing.

Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2008, 10:56:22 πμ από blackbird »