Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846410 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 07:25:05 μμ »
Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ λοφω επαγγελματικων υποχρεωσεων αλλα σημερα ηρθα αντιμετωπος με ενα προβλημα. Το Omega μου Deville Chronoscope σταματησε. ??? Το ρολοι εχει κολησει και επειδη το πισω μερος ειναι εμφανες ο μηχανισμος ειδα κατι πολυ μικρο να κουνιεται. Να υποθεσω οτι εσπασε κατι? Θα το παω στο μαγαζι που το πηρα μιας και το ρολοι ειναι 6 μηνων και εχει εγγυηση αλλα ειλικρινα δεν το περιμενα. Το ρολοι δεν εχει χτυπηθει η οτι αλλο. Το φοραω μονο στο γραφειο.
Εχετε καποια συμβουλη στο προβλημα μου?
Ευχαριστω,
Φιλικα

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 07:46:35 μμ »
λυπάμαι φιλαράκο για το ατυχές γεγονός.Μόνο αντιπροσωπεία,πουθενά αλλού!Αν μπορείς και κατευθείαν ακόμη καλλύτερα,να γλυτώσεις τους μεσολαβηττές που "σπαταλούν" χρόνο.ΣΥΜΒΟΥΛΗ:βγάλε 2-3 καλές φωτογραφίες πριν το δώσεις με πολύ καλή ανάλυση από digital φωτ.μηχανή,αφού το ρολόι σου είναι open back,για να μπορείς να συγκρίνεις μετέπειτα για την ποιότητα της επισκευής,(πιθανόν άτσαλο βίδωμα των διαφόρων βιδών,"απαράδεκτες" δακτυλιές είτε στον μηχανισμό είτε στο πίσω κρύσταλλο και γενικά άμα δεις γρήγορη προχειρο-δουλειά!Σου τα λέω αυτά,γιατί έχουν συμβεί σε ρολόι φίλου μου και συγκεκριμένα Chopard mille milia προηγούμενης γεννιάς με open back κι αυτό...έφαγαν "κράξιμμο"στην αντιπροσωπεία.Αυτό είναι το καλό με το open back,μπορείς να δεις πραγματικά την δουλειά του τεχνικού.Αν είχε όρεξη και μεράκι και όχι απλά να κάνει την επισκευή και τέλος,εκτός βέβαια εάν δεν σε ενδιαφέρει,πράγμα που δεν το νομίζω.Καλά αποτελέσματα!!!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 08:19:00 μμ »
Εχω καιρο να γραψω στο φορουμ λοφω επαγγελματικων υποχρεωσεων αλλα σημερα ηρθα αντιμετωπος με ενα προβλημα. Το Omega μου Deville Chronoscope σταματησε. ??? Το ρολοι εχει κολησει και επειδη το πισω μερος ειναι εμφανες ο μηχανισμος ειδα κατι πολυ μικρο να κουνιεται. Να υποθεσω οτι εσπασε κατι? Θα το παω στο μαγαζι που το πηρα μιας και το ρολοι ειναι 6 μηνων και εχει εγγυηση αλλα ειλικρινα δεν το περιμενα. Το ρολοι δεν εχει χτυπηθει η οτι αλλο. Το φοραω μονο στο γραφειο.
Εχετε καποια συμβουλη στο προβλημα μου?
Ευχαριστω,
Φιλικα

Σημεία των καιρών μας παιδιά !!!
Έχω δει μέχρι ZENITH Chronomaster T Open
με βιδίτσα για κουδουνίστρα ...
Κατά την γνώμη μου παρενέργειες της μεγάλης ζήτησης ...  :-k
Υπομονή, ψυχραιμία, και μεθοδικότητα όπως αυτά που λέει ο φίλος konakis.

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 08:25:40 μμ »
καλό αυτό Κουδουνίστρα χεχεχεχε ;D ;D ;D γκλινκ,γλινκ,γκλινκ! :jg: :jg: :jg:
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:18:10 μμ »
Σημεία των καιρών μας παιδιά !!!
Έχω δει μέχρι ZENITH Chronomaster T Open
με βιδίτσα για κουδουνίστρα ...
Κατά την γνώμη μου παρενέργειες της μεγάλης ζήτησης ...  :-k

Συμβαινουν αυτα,το μηχανικο ρολοι δεν χαρακτηριζεται τοσο για την αξιοπιστια του,οσο για το οτι ειναι παντα επισκευασιμο ακομη και μετα απο πολλες δεκαετιες......απλα επειδη ειναι μηχανικο,γραναζακια&βιδουλες.
Φιλε nilaz μην αγχωνεσαι λοιπον.....

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:23:34 μμ »
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες απλα για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα. Θα ηθελα να μου απαντησετε στις ερωτησεις μου.
1) Υπαρχει περιπτωση να μου παραδωσουν καποια βεβαιωση για το προβλημα του ρολογιου και τον τροπο αντιπετωπισης? Η απλα θα μου το επιστρεψουν και θα δουλευει και ουτε γατα ουτε ζημια?
2) Πως ξερω οτι πχ το ρολοι θα μπει σε θαλαμο στεγανοποιησης οταν το κλεισουν κλπ κλπ?
3) Τι γινεται με την εγγυηση?
4) Ποσο χρονο παιρνει αυτη η διαδικασια? Εαν παω στην αντιπροσωπια στην Καλιθεα μπορω να περιμενω να το φτιαξουν επι τοπου η πρεπει να παω μετα απο ημερες να το παραλαβω?

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα νεος στον χωρο και ατυχος απο οτι φενεται.  ::)
Φιλικα,
Νικος

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:25:53 μμ »
καλό αυτό Κουδουνίστρα χεχεχεχε ;D ;D ;D γκλινκ,γλινκ,γκλινκ! :jg: :jg: :jg:

Εμ άμα βλέπεις μέσα μια βιδούλα να έχει "περισσέψει" και να "κουδουνίζει" ... :D
Δικό μου δεν ήταν και έπαθα εγκεφαλικό, φανταστείτε τον άνθρωπο που το είχε ... ;D


_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:39:15 μμ »
1.Όχι,απλά θα σου εξηγήσουν τη ζημιά,εσύ όμως μπορείς να το απαιτήσεις.Σε μεγάλους οίκους,όπως η Α.Ρ. το βιβλιαράκι της συντήρησης-σέρβις και εγγύησης ταυτόχρονα ,διαθέτει χώρο για την αναγραφή του repair που έγινε στο ρολόι και την αιτιολογία!
2.Το θεωρώ δεδομένο ότι θα ελέγξουν την στεγανότητα του ρολογιού,Ω είναι!
3.Κανονικά συνεχίζει να ισχύει η εγγύηση των δύο ετών.
4.Αυθημερόν το αποκλείω.Πού ξέρεις όμως?Το πιο πιθανό αναλόγως την ζημιά 2-3 βδομάδες.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:43:14 μμ »
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες απλα για να ειμαι ειλικρινης δεν το περιμενα. Θα ηθελα να μου απαντησετε στις ερωτησεις μου.
1) Υπαρχει περιπτωση να μου παραδωσουν καποια βεβαιωση για το προβλημα του ρολογιου και τον τροπο αντιπετωπισης? Η απλα θα μου το επιστρεψουν και θα δουλευει και ουτε γατα ουτε ζημια?
Συνήθως δίνουν μια απόδειξη ότι παρέλαβαν το συγκεκριμένο ρολόι με το συγκεκριμένο Serial No. για την συγκεκριμένη επισκευή ...

2) Πως ξερω οτι πχ το ρολοι θα μπει σε θαλαμο στεγανοποιησης οταν το κλεισουν κλπ κλπ?
Είναι υποχρεωμένοι να το τεστάρουν και να σου δώσουν βεβαίωση ότι η στεγανότητα του ρολογιού σου παραμένει στα επίπεδα του κατασκευαστή !!!


3) Τι γινεται με την εγγυηση?
Συνεχίζει και ισχύει για τους υπολοίπους μήνες.
(Αλλά δεν είμαι σίγουρος για πόσους ακόμα, ρώτα τους ! )

4) Ποσο χρονο παιρνει αυτη η διαδικασια? Εαν παω στην αντιπροσωπια στην Καλιθεα μπορω να περιμενω να το φτιαξουν επι τοπου η πρεπει να παω μετα απο ημερες να το παραλαβω?

Εξαρτάται από το φόρτο εργασίας από την πολίτικη της εταιρίας
(να μην μένει ο πελάτης στο χώρο του service, και ακούει και τα άλλα παράπονα των άλλων πελατών ... κ.τ.λ.)

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα νεος στον χωρο και ατυχος απο οτι φενεται.  ::)
Φιλικα,
Νικος

Για αυτό υπάρχει και το Forum για μοιραζόμαστε της απόψεις τις όποιες γνώσεις διαθέτει ο καθένας και τις εμπειρίες

Φιλιά Στέφανος.



_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 12:00:23 πμ »
Καλησπερα σε ολους. Απο σημερα ειμαι κατοχος και ενος Seamaster.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=283&details=1&ref=22645000&no_cache=1
Τελικα το ρολοι αυτο το ειχα δει απο την πρωτη στιγμη και μου αρεσε. Το οτι ειναι quartz το διαλεξα εγω μιας και το θεωρω ποιο ευχρηστο για καθημερινο ρολοι το οποιο ομως μπορει να αφεθει και στο ντουλαπι για καμι εβδομαδα. Εκατσε στο χερι μου πολυ ομορφα σε σχεση με το κλασικο μου tissot. Η αγορα εγινε απο επισημο αντιπροσωπο της Ωμεγα που ειχα αγορασει και το DeVille.
Ειναι ενα πανεμορφο ρολοι.
Τελικα νομιζω οτι κολησα με το θεμα των ρολογιων. Απλα οι γνωσεις μου ειναι πολυ λιγες σε σχεση με το επιπεδο του φορουμ και δυστηχως μπορω μονο να παρακολουθω προς το παρον.

Φιλικα,
Νικος

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 10:28:40 πμ »
Καλοφόρετο φίλε μου....το μηχανικό έχει σίγουρα άλλη χάρη,αλλά αφού σε "βολεύει"το quartz,κανένα πρόβλημα!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 11:36:40 πμ »
Με γεια κι απο μενα,καλη επιλογη στα quartz....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 02:09:17 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Απο σημερα ειμαι κατοχος και ενος Seamaster.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=283&details=1&ref=22645000&no_cache=1


Με γεια, καλοφόρετο.

Τελικα νομιζω οτι κολησα με το θεμα των ρολογιων.


Περαστικά μας.  :smt056  :partyman: 

Απλα οι γνωσεις μου ειναι πολυ λιγες σε σχεση με το επιπεδο του φορουμ και δυστηχως μπορω μονο να παρακολουθω προς το παρον.

Φιλικα,
Νικος


Μην ανυσηχείς και εγώ πριν δύο χρόνια το ίδιο ήμουνα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουάριος 29, 2008, 09:09:56 μμ »
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Το ρολοι μου αρεσει απιστευτα. Εχτες το χαζευα με σβηστα φωτα οπου ηταν απιστευτα ευκρινες το καντραν και η ωρα. Ειλικρινα δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο. Καπου ειχα δει ενα συγκιτικο για το πως φενεται το ρολοι σε απολυτο σκοταδι.


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 01, 2008, 11:37:52 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω γιατι τα seamaster (τουλαχιστον τα περισσοτερα μοντελα) δεν εχουν στην στεφανη το 10? Και γιατι απο το 0 εως το 15 εχουν τις γραμμες των δευτερολεπτων ενω μετα μονο ανα 5 δευτερολεπτα?
Παραθετω καποια λινκ ωστε να ειναι κατανοητο αυτο που ρωταω.
http://www.omegawatches.com/index.php?id=557&details=1&ref=22095000&no_cache=1
http://www.omegawatches.com/index.php?id=283&details=1&ref=22645000&no_cache=1

Φιλικα,
Νικος

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 01, 2008, 11:57:13 μμ »
Ναι έχει άμεση σχέση με Diving και την χρονομέτρηση αποσυμπιέσεις ...
Πιω αναλυτικά θα σε ενημερώσουν τα παιδιά που ασχολούνται με κατάδυση με μπουκάλες ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 03, 2008, 05:21:45 μμ »
Καποιος να δωσει πςρισσοτερες πληροφοριες? Η στεφανη αυτων των ρολογιων περιστρεφεται με το βαθος? Στο εγχειριδιο χρησης δεν ειδα κατι σχετικο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Νικος

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 03, 2008, 07:34:04 μμ »
Η στεφανη σε καμμια περιπτωση δεν περιστρεφεται με το βαθος.
Θα ηθελα να ρωτησω γιατι τα seamaster (τουλαχιστον τα περισσοτερα μοντελα) δεν εχουν στην στεφανη το 10? Και γιατι απο το 0 εως το 15 εχουν τις γραμμες των δευτερολεπτων ενω μετα μονο ανα 5 δευτερολεπτα?

Επισης η αριθμηση απ το 0 ως το 15 ειναι λεπτα κι οχι δευτερολεπτα.Δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος,ειναι για να σε βοηθα στη μετρηση χρονου,ειτε προκειται για χρονο καταδυσης ειτε για οτιδηποτε αλλο.
Για να καταλαβεις,θα δεις στεφανεις καταδυτικων με ενδειξεις λεπτων εως το 20,η σε ολη τη στεφανη,η  χωρις καθολου πχ μονο 0-15-30-45.....
ελπιζω να βοηθησα....  ;D 

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 04, 2008, 09:49:10 πμ »
Υπάρχουν διάφοροι τύποι περιστρεφόμενων στεφανών. Ο πιο διαδεδομένος είναι η καταδυτική στεφάνη. Δύο πράγματα τη χαρακτηρίζουν. 1ον) είναι μιας φοράς, κινείται μόνο αριστερόστροφα. 2ον) Έχει γραμμένα πάνω της 60 λεπτά αυξανόμενα.

Η χρήση της είναι για να μετράει χρόνο, δηλ. τοποθετούμε την ένδειξη 0 (συνήθως ένα τριγωνάκι) πάνω από το λεπτοδείκτη. Από 'κει και πέρα μας δείχνει πόση ώρα πέρασε από την έναρξη της χρονομέτρησης. Κάτι ιδιαίτερα σημαντικό όταν καταδύεσαι, όταν βράζεις το αυγό σου μελάτο ή τα ζυμαρικά σου al dente.

Το ότι είναι μιας φοράς είναι για την ασφάλεια των δυτών. Δεν υπάρχει περίπτωση, αν περιστραφεί κατά λάθος, να δείξει λιγότερο χρόνο παραμονής στο νερό.

Τώρα γιατί σε πολλές στεφάνες έχει σημάδια σε κάθε λεπτό για τα πρώτα 15-20 λεπτά και τα υπόλοιπα ανά 10-15 λεπτά, ποτέ δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρετεί.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 05, 2008, 09:47:08 πμ »
Ενα καλο και αξιοπιστο σιτε για να βρισκει κανεις τις τιμες καταλογου των ρολογιων της Ωμεγα.
http://www.redfingerprint.com/watches_list.php/Omega/De_Ville_Co-Axial_Chronoscope

Απλα διαιρειτε την αναγραφομενη τιμη με 1,0833 και εχετε την τιμη καταλογου σε Ευρω στην Ελληνικη αγορα. Το εχω τσεκαρει σε τουλαχιστον 4 διαφορετικα μοντελα.

Φιλικα,
Νικος