Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846496 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος seamaster pro

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2940 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 03:54:33 μμ »

Λόγω των πολλών χρημάτων για αγορά και των χρημάτων για συντήρηση

Λόγω των πολλών χρημάτων για αγορά και των χρημάτων για συντήρηση που χρειάζονται τα αυτόματα ρολόγια

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2941 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 06:06:55 μμ »
Λόγω των πολλών χρημάτων για αγορά και των χρημάτων για συντήρηση που χρειάζονται τα αυτόματα ρολόγια
Τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξεις σε άλλη εταιρεία. Η Ω αποσύρει τα quartz. Πάντως αν κατάλαβα καλά, θέλεις να φοράς ένα μαρκέ ρολόϊ αλλά δεν θέλεις να πληρώσεις πολλά. Θέλεις να είναι αναγνωρίσιμο και να έχει status αλλά με το ελάχιστο δυνατό κόστος. Επομένως παίρνεις quartz αντί για αυτόματο. Θεωρώ ότι έχεις δει λίγο λάθος το θέμα με τα αυτόματα ρολόγια και αυτά σου τα γράφει κάποιος που πριν 4 χρόνια τα είχε στη μπούκα...

Πλέον δεν ξαναγυρνάω σε quartz. Υπάρχουν στοιχεία σε ένα αυτόματο ρολόϊ που πρέπει να εκτιμηθούν για να το φορέσεις και η καλή μάρκα συνοδεύει αυτή την οπτική.
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2942 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:04:12 μμ »
Πώς σας φαίνεται το Seamaster Aqua Terra του James Bond;

http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-mid-size-chronometer/23110392103001

Είναι το ρολόι που φοράει ο Bond στο Skyfall :
http://www.jamesbondlifestyle.com/product/omega-seamaster-aqua-terra-mid-size-chronometer

K.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2943 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:08:14 μμ »
Μου φαίνεται ότι κάτι λείπει από τον ωροδείκτη..

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
OMEGA
« Απάντηση #2944 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:08:16 μμ »
^Πολύ ωραίο!
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2945 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:10:17 μμ »
Μου φαίνεται ότι κάτι λείπει από τον ωροδείκτη..

+1
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2946 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:13:44 μμ »
Γιατί δεν το βγάζουν κι απο τον λεπτοδείκτη;  ;D
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
OMEGA
« Απάντηση #2947 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:14:46 μμ »
Εμένα μια χαρά μου κάνει έτσι.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2948 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:22:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2949 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:35:23 μμ »
2 Ω φοράει στο έργο;  ;D

Τί εννοείς Κωνσταντίνε;
Αν κατάλαβα καλά φοράει μόνο το προαναφερόμενο.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2950 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:41:22 μμ »
Τί εννοείς Κωνσταντίνε;
Αν κατάλαβα καλά φοράει μόνο το προαναφερόμενο.

Κ.
Ο Τζέημς! Φοράει Planet Ocean στο Skyfall. Φοράει ΚΑΙ Aqua Terra?

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2951 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 03:45:44 μμ »
Ο Τζέημς! Φοράει Planet Ocean στο Skyfall. Φοράει ΚΑΙ Aqua Terra?

Νομίζω, το μοντέλο Planet Ocean Skyfall είναι η ειδική έκδοση που βγήκε limited επί τη ευκαιρία του sponsoring της ταινίας. Δε νομίζω να το φοράει όμως καθ'ότι είναι γκουμούτσα που δεν θα χωράει κάτω από το κουστουμάκι του.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2952 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 04:01:33 μμ »
Νομιζω στην ταινια φοραει το τιτανιο planet ocean που ειναι ειδικη εκδοση
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: OMEGA 007
« Απάντηση #2953 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:10:18 μμ »

Παγωσε το βιντεο στο 0.12 δευτ. και δες τι φοράει

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/-l0ZntP9cKo" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-l0ZntP9cKo" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2954 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 06:15:02 μμ »
http://watchesinmovies.info/the-watches-of-james-bond/

παντα εκανε ενδιαφερουσες επιλογές

η καλύτερες για μενα ειναι η 1η και η φετινή
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2955 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 10:13:21 μμ »
Πολυ ενδιαφερον το site.Νομιζω οτι οταν βλεπεις το ρολοι φορεμενο στην ταινια ειναι διαφορετικη αισθηση λες και τα μοντελα ειναι πιο μεγαλα και πιο γυαλιστερά.Τι σου κανει ο ατιμος ο φακος!
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος seamaster pro

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2956 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:12:37 μμ »
Υπάρχει περίπτωση ένα ρολόι omega να έχει την κόκκινη κουκκίδα πίσω στην κάσα που υποδηλώνει ότι δεν έχει ανοιχτεί ποτέ αλλά να μην είναι αυθεντικό;Η κόκκινη τελεία δείχνει ότι το ρολόι είναι αυθεντικό;

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2957 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:24:16 μμ »
Εχω αγοράσει δυο ωμεγα και δεν εχω δει την κρεατοελιά.στειλε φώτο να καταλάβουμε!
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2958 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 08:58:12 μμ »
Υπάρχει περίπτωση ένα ρολόι omega να έχει την κόκκινη κουκκίδα πίσω στην κάσα που υποδηλώνει ότι δεν έχει ανοιχτεί ποτέ αλλά να μην είναι αυθεντικό;Η κόκκινη τελεία δείχνει ότι το ρολόι είναι αυθεντικό;

Η κοκκινη κουκκιδα η οποια βρισκεται μεταξυ της κασας και του καπακιου, ειναι οντως ενδειξη οτι το ρολο'ι' απο τη στιγμη που εφυγε απο το εργοστασιο δεν εχει ανοιχτει ποτε!



Οταν γινεται service σε παραρτημα της εταιριας ή στελνεται πισω στην Ελβετια, αυτη αντικαθισταται απο αλλου χρωματος (συνηθως μπλε).
Υπαρχει ομως περιπτωση με τον καιρο και την πολυχρησια ή τον καθαρισμο του ρολογιου να ξεφτιζει και στο τελος να χανεται, ενω σπανιοτατα παραβλεπεται και το ρολο'ι' φευγει απο το εργοστασιο χωρις να την εχει...
Στην τελευταια περιπτωση η μονη διασφαλιση ειναι η αγορα του ρολογιου απο εξουσιοδοτημενο εμπορο ή αντιπροσωπο της εταιριας (!)
Σιγουρα η 'κοκκινη κουκκιδα' ειναι ενα κριτηριο για τη γνησιοτητα του ρολογιου, οχι ομως το μονο!... Προσωπικα δεν εχω υποψη μου Ω με red dot που να μην ειναι αυθεντικο. Μπορει ομως και να υπαρχει...
Για μεγαλυτερη διασφαλιση δες εαν ο 'σειριακος αριθμος' που ειναι χτυπημενος στην πισω οψη του βραχιονα του ρολογιου (προσοχη στη θεση '7'), ειναι συμφωνος με αυτον της εγγυησης, ο οποιος -πλεον στα τρεχοντα μοντελα- ειναι στην εγγυηση τυπωμενος απο το εργοστασιο και οχι κενος ή συμπληρωμενος χειρογραφα!
Μεταξυ αλλων, τα αυθεντικα Ω φερουν πιο εντονη luminova, καλυτερο φινιρισμα, εμφανη διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης (τοσο της κασας οσο και του μπρασελε), καθαρο κρυσταλλο και καντραν, ενω χρησιμοποιουν ακκιδες στις ενωσεις του μπρασελε χωρις βιδες. Περαν αυτου, η οποια διαφορα γινεται αμεσα αντιληπτη απο το βιβλιαριο και την καρτα εγγυησης, ενω εαν το ρολο'ι' ειναι καινουργιο πρεπει πλεον στην πισω οψη να υπαρχει το αυτοκολλητο barcode της εταιριας.
Μαλιστα, στα τελευταια μοντελα της RADO (μελος του γκρουπ), αυτο ειναι τυπωμενο και στην καρτα εγγυησης!
Πιστευω να βοηθησα...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος seamaster pro

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2959 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 05:32:53 μμ »
Η κοκκινη κουκκιδα η οποια βρισκεται μεταξυ της κασας και του καπακιου, ειναι οντως ενδειξη οτι το ρολο'ι' απο τη στιγμη που εφυγε απο το εργοστασιο δεν εχει ανοιχτει ποτε!



Οταν γινεται service σε παραρτημα της εταιριας ή στελνεται πισω στην Ελβετια, αυτη αντικαθισταται απο αλλου χρωματος (συνηθως μπλε).
Υπαρχει ομως περιπτωση με τον καιρο και την πολυχρησια ή τον καθαρισμο του ρολογιου να ξεφτιζει και στο τελος να χανεται, ενω σπανιοτατα παραβλεπεται και το ρολο'ι' φευγει απο το εργοστασιο χωρις να την εχει...
Στην τελευταια περιπτωση η μονη διασφαλιση ειναι η αγορα του ρολογιου απο εξουσιοδοτημενο εμπορο ή αντιπροσωπο της εταιριας (!)
Σιγουρα η 'κοκκινη κουκκιδα' ειναι ενα κριτηριο για τη γνησιοτητα του ρολογιου, οχι ομως το μονο!... Προσωπικα δεν εχω υποψη μου Ω με red dot που να μην ειναι αυθεντικο. Μπορει ομως και να υπαρχει...
Για μεγαλυτερη διασφαλιση δες εαν ο 'σειριακος αριθμος' που ειναι χτυπημενος στην πισω οψη του βραχιονα του ρολογιου (προσοχη στη θεση '7'), ειναι συμφωνος με αυτον της εγγυησης, ο οποιος -πλεον στα τρεχοντα μοντελα- ειναι στην εγγυηση τυπωμενος απο το εργοστασιο και οχι κενος ή συμπληρωμενος χειρογραφα!
Μεταξυ αλλων, τα αυθεντικα Ω φερουν πιο εντονη luminova, καλυτερο φινιρισμα, εμφανη διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης (τοσο της κασας οσο και του μπρασελε), καθαρο κρυσταλλο και καντραν, ενω χρησιμοποιουν ακκιδες στις ενωσεις του μπρασελε χωρις βιδες. Περαν αυτου, η οποια διαφορα γινεται αμεσα αντιληπτη απο το βιβλιαριο και την καρτα εγγυησης, ενω εαν το ρολο'ι' ειναι καινουργιο πρεπει πλεον στην πισω οψη να υπαρχει το αυτοκολλητο barcode της εταιριας.
Μαλιστα, στα τελευταια μοντελα της RADO (μελος του γκρουπ), αυτο ειναι τυπωμενο και στην καρτα εγγυησης!
Πιστευω να βοηθησα...

Φιλικα,
Αρης



Ευχαριστώ για την απάντηση..το θέμα είναι ότι το μεταχειρισμένο που έχω βρει(σε κοσμηματοπωλείο όχι στο ιντερνετ) παρόλο που έχει κόκκινη κουκκίδα δε συνοδεύεται από χαρτιά(είναι μόνο το ρολόι) και έτσι δεν μπορώ να συνδυάσω το serial number με αυτό στην εγγύηση..τι μου προτείνετε;