Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1850308 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2900 στις: Ιούνιος 26, 2012, 08:17:08 πμ »
Συμφωνω 100% με τον Παναγιωτη-bhop..Να προσθεσω απλως οτι ειναι και παρα πολυ πιο ομορφο ρολοι...Πιστευω ισχυει σε αυτην περιπτωση το: ο,τι πληρωσεις περνεις....

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2901 στις: Ιούνιος 26, 2012, 09:05:20 πμ »
Συμφωνω 100% με τον Παναγιωτη-bhop..Να προσθεσω απλως οτι ειναι και παρα πολυ πιο ομορφο ρολοι...Πιστευω ισχυει σε αυτην περιπτωση το: ο,τι πληρωσεις περνεις....

πραγματικά είναι το πρώτο 'moonwatch' που θα φόραγα! Όσο εικονικό και εάν είναι το κλασσικό, αυτό το θεωρώ πιο χρήσιμο με τη μηχανή και τις λειτουργίες που έχει :)

επειδή ένα ρολόι είναι χρήσιμο στο διάστημα ή στα 12,000 μέτρα βάθος δε σημαίνει ότι είναι το ίδιο χρήσιμο και στη γη ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2902 στις: Ιούνιος 26, 2012, 09:55:49 πμ »
Κι εμένα πιο πολύ το Speed 9300 μ'αρέσει.  ;D

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2903 στις: Ιούνιος 26, 2012, 10:00:41 πμ »


επειδή ένα ρολόι είναι χρήσιμο στο διάστημα ....
Συμφωνω μαζι σου...Να πω απλως πως ΗΤΑΝ χρησιμο στο διαστημα....Πιστευω πως σημερα ολοι οι χρονογραφοι των μεγαλων εταιρειων εχουν τα ιδια και καλυτερα χαρακτηριστικα για μια τετοια χρηση....Για μενα οτι ενα ρολοι φορεθηκε πριν απο τοσα χρονια σε διαστημικη αποστολη ή το φορεσε καποιος εξερευνητης για να παει στο βορειο πολο ή το φορεσε καποια για να περασει τη μαγχη κτλπ..δε λεει τιποτα,Θεωρω πως ηταν απλως συγκυριες και μαρκετινγκ της εποχης...Και ΑΝ οχι δηλωνει απλως την <<ανωτεροτητα >> του πριν ποσα χρονια...οχι ομως και εν ετει 2012....

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2904 στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:15:16 μμ »
Επειγον....Επειδή από 1 ιουλίου αλλάζει ο τιμοκαταλογος στα Ω με αυξηση 6-8 %
οποιος μπορει να μου στειλει π.μ. για μαγαζι στην Αθηνα με την καλύτερη εκπτωση.
Εχω βρει μεχρι τώρα 25% στα περισσότερα που εχω παει. 
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος thodorisg

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2905 στις: Ιούνιος 29, 2012, 05:42:12 μμ »
Το speedy μου με το καινούργιο του λουράκι!!



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2906 στις: Ιούνιος 29, 2012, 06:17:31 μμ »
Πανεμορφο,αψογο!!
Και γω το δικο μου μονο με λουρακι το φορω...
Toυ πανε και οι αλλιγατορες ,αλλα μονον οι ακριβοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος ntafkos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2907 στις: Ιούλιος 04, 2012, 07:24:55 μμ »
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Πάει ο παλιό PO, ζήτω το νέο

Για όσους σκάφτονται αγορά με όριο τα 3000+
προτείνω να μην ψάξουν άλλου

Ακόμα σε συγκριτική δοκιμή με το νέο Submariner η διαφορά είναι χαώδης....
(προσωπική γνώμη βεβαια, άλλωστε είναι σε άλλη κατηγορία τιμής)

Είμαι πραγματικά ευτυχισμένος και οφείλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που με σύστησαν στο κατάλληλο μαγαζί
Εύχομαι στο καθένα να νιώσει την μικρή ευχαρίστηση που νιώθω τώρα κοιτάζοντας το νέο μου απόκτημα.

http://www.flickr.com/photos/81959305@N08/?uploaded=4&magic_cookie=4a59d48b75ae77b0b3290d8fa63376ba

και μια μικρή συμβουλή σε επιδόξους αγοραστές
η σύσταση στον πωλητή ως μέλος του forum βοηθάει πολύ!
omega PO, tissot PRS 516, SEIKO Premier Perpetual

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2908 στις: Ιούλιος 04, 2012, 07:41:51 μμ »
Κουκλα είναι μεγειά και με χαρά να λέει πάντα καλές ώρες!!!  :D

Πάει ένας χρόνος από όταν πήρα το δικό μου και είναι μακράν ότι πιο όμορφο έχω φορέσει ποτέ...και με διαφορά!!!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2909 στις: Ιούλιος 20, 2012, 05:05:19 μμ »
Βάλτε ΕΤ3 τώρα! Έχει Speedmaster Moonwatch!  ;)

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2910 στις: Αύγουστος 01, 2012, 09:31:03 μμ »
Σήμερα πήγα και δοκίμασα το grail μου, το Speedmaster Pro, 3570.50. Πραγματικά εξαιρετικό ρολόι, αλλά δε θα μείνω στα καλά, θα πω δυο πράγματα που μου έκαναν (αρνητική) εντύπωση. Το πρώτο είναι η αίσθηση των κομβίων του χρονογράφου που ήταν πολύ σκληρά και έκαναν "τσουκ" όταν τα πατούσες. Επίσης όταν ξεκινούσε ο χρονογράφος, στην ουσία πηδούσε στο 1ο sec και μετά ξεκινούσε η ομαλή του κίνηση. Είναι φυσιολογικό αυτό ή ήταν προβληματικό το ρολόι που είδα; Το δεύτερο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως με το καλημέρα η έκπτωση που μου είπαν ήταν 30%! Δηλαδή αν έκανα παζάρια πόσο θα μου το έδιναν; Είναι φυσιολογική τόσο υψηλή έκπτωση με τη μία; Όχι ότι με χαλάει δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2911 στις: Αύγουστος 01, 2012, 09:34:39 μμ »
Σήμερα πήγα και δοκίμασα το grail μου, το Speedmaster Pro, 3570.50. Πραγματικά εξαιρετικό ρολόι, αλλά δε θα μείνω στα καλά, θα πω δυο πράγματα που μου έκαναν (αρνητική) εντύπωση. Το πρώτο είναι η αίσθηση των κομβίων του χρονογράφου που ήταν πολύ σκληρά και έκαναν "τσουκ" όταν τα πατούσες. Επίσης όταν ξεκινούσε ο χρονογράφος, στην ουσία πηδούσε στο 1ο sec και μετά ξεκινούσε η ομαλή του κίνηση. Είναι φυσιολογικό αυτό ή ήταν προβληματικό το ρολόι που είδα; Το δεύτερο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως με το καλημέρα η έκπτωση που μου είπαν ήταν 30%! Δηλαδή αν έκανα παζάρια πόσο θα μου το έδιναν; Είναι φυσιολογική τόσο υψηλή έκπτωση με τη μία; Όχι ότι με χαλάει δηλαδή...

Και το ρολόι (η λειτουργία των χρονογράφων) και η έκπτωση που σου είπαν είναι φυσιολογικότατη αυτές τις εποχές!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος lychounas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2912 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:28:40 πμ »
Και το ρολόι (η λειτουργία των χρονογράφων) και η έκπτωση που σου είπαν είναι φυσιολογικότατη αυτές τις εποχές!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή η σκληρή αίσθηση των κομβίων και το "πήδημα" του 1ου s είναι κάτι στάνταρ στους μηχανικούς χρονογράφους ή μόνο στη συγκεκριμένη μηχανή; Μου κάνει εντύπωση επειδή είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με μηχανικό χρονογράφο και έχει χειρότερη αίσθηση από έναν Miyota που είχα, αλλά και από τα Swatch που έχω πάρει κατά καιρούς. Επίσης, στα video που υπάρχουν στο youtube φαίνεται πως ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου ξεκινάει κανονικά και δεν "πηδάει" το 1ο s.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: Απ: OMEGA
« Απάντηση #2913 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:27:25 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή η σκληρή αίσθηση των κομβίων και το "πήδημα" του 1ου s είναι κάτι στάνταρ στους μηχανικούς χρονογράφους ή μόνο στη συγκεκριμένη μηχανή; Μου κάνει εντύπωση επειδή είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με μηχανικό χρονογράφο και έχει χειρότερη αίσθηση από έναν Miyota που είχα, αλλά και από τα Swatch που έχω πάρει κατά καιρούς. Επίσης, στα video που υπάρχουν στο youtube φαίνεται πως ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου ξεκινάει κανονικά και δεν "πηδάει" το 1ο s.
Εμένα στο Seamaster ξεκινά κανονικότατα ο δείκτης, ομαλά από την αρχική του θέση. Τώρα για το πάτημα του κομβιου ναι έτσι είναι τα μηχανικά γιατί ακριβώς είναι απόλυτα μηχανικά τα πάντα ;D
Η έκπτωση που κάνουν εκεί κυμαίνεται συνήθως απλά μάλλον στο είπε από την αρχή γιατί ξέρει ότι αν σου έλεγε κάτι λιγότερο απλά δεν θα σε έβλεπε ξανά, ακριβώς όπως είπε ο φίλος από πάνω τέτοιες εποχές

Sent from my GT-I9300

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2914 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:33:53 μμ »
Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Πάει ο παλιό PO, ζήτω το νέο

Για όσους σκάφτονται αγορά με όριο τα 3000+
προτείνω να μην ψάξουν άλλου

Ακόμα σε συγκριτική δοκιμή με το νέο Submariner η διαφορά είναι χαώδης....
(προσωπική γνώμη βεβαια, άλλωστε είναι σε άλλη κατηγορία τιμής)

Είμαι πραγματικά ευτυχισμένος και οφείλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που με σύστησαν στο κατάλληλο μαγαζί
Εύχομαι στο καθένα να νιώσει την μικρή ευχαρίστηση που νιώθω τώρα κοιτάζοντας το νέο μου απόκτημα.

http://www.flickr.com/photos/81959305@N08/?uploaded=4&magic_cookie=4a59d48b75ae77b0b3290d8fa63376ba

και μια μικρή συμβουλή σε επιδόξους αγοραστές
η σύσταση στον πωλητή ως μέλος του forum βοηθάει πολύ!


ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ ΠΟ και ας λενε μερικοι για το υψος του.
Συφωνώ και εγώ πως είναι από τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά του και ότι η Ω έκανε ένα βήμα μπροστά.
Καλοφόρετο!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2915 στις: Αύγουστος 02, 2012, 10:01:08 μμ »
Πριν ένα 2μηνο είχα πάει στη μπουτίκ της Ω και είχα δοκιμάσει το μπλέ Planet Ocean το 45άρι. Όχι μόνο καταπληκτικό... ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ!!! Γυάλιζε όλο. Η στεφάνη, το καντράν ( λάκα ) και κάσα τιτανίου υψηλής κατεργασίας... ! Και φυσικά μη ξεχνάμε το exhibition back απο πίσω που βλέπεις πεντακάθαρα την σούπερ, Caliber 8500!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: Απ: OMEGA
« Απάντηση #2916 στις: Αύγουστος 03, 2012, 03:29:47 μμ »
Πριν ένα 2μηνο είχα πάει στη μπουτίκ της Ω και είχα δοκιμάσει το μπλέ Planet Ocean το 45άρι. Όχι μόνο καταπληκτικό... ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ!!! Γυάλιζε όλο. Η στεφάνη, το καντράν ( λάκα ) και κάσα τιτανίου υψηλής κατεργασίας... ! Και φυσικά μη ξεχνάμε το exhibition back απο πίσω που βλέπεις πεντακάθαρα την σούπερ, Caliber 8500!  ;)

Βάζε μας φωτιές εσύ να κλεψουμε καμιά τράπεζα!! Το είδα κι εγώ το συγκεκριμένο και είναι αλήθεια όνειρο.. Η επιτομή της Ω είναι αυτό το συγκεκριμένο όσον αφορά σε στυλ, σχεδίαση και ομορφιά! Ειδικά οι λάτρεις της σειράς PO... Άστα!!

Sent from my GT-I9300

Αποσυνδεδεμένος geram

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2917 στις: Αύγουστος 24, 2012, 08:04:03 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.
Το seamaster pro που έχω εδώ και ένα χρόνο παρουσίασε
υγρασία στο εσωτερικό του τζαμιού μετά από κολύμπι. Φαινόταν στο κέντρο του ρολογιού
για μια βδομάδα περίπου και μετά εξαφανίστηκε.
Τι να κάνω τώρα;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2918 στις: Αύγουστος 24, 2012, 08:23:16 μμ »
Στην εγγύηση είναι, πήγαινέ το στο επίσημο σέρβις για έναν έλεγχο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2919 στις: Αύγουστος 25, 2012, 09:24:46 πμ »
Παιδιά καλησπέρα.
Το seamaster pro που έχω εδώ και ένα χρόνο παρουσίασε
υγρασία στο εσωτερικό του τζαμιού μετά από κολύμπι. Φαινόταν στο κέντρο του ρολογιού
για μια βδομάδα περίπου και μετά εξαφανίστηκε.
Τι να κάνω τώρα;
Ευχαριστώ.

η υγρασια μπορει να εξαφανιστηκε αλλα ειναι πιθανο να αφησε καταλοιπα στο ρολοι και να σου βγει προβλημα αργοτερα οταν θα ειναι εκτος εγγυησης. το πας για ελεγχο και απαιτεις να τσεκαρουν οχι μονο τη στεγανοτητα αλλα να καθαρισουν και τη μηχανη η' το καντραν απο πιθανα αλατα. την εχω παθει με Ω seamaster και αναγκαστηκα να αλλαξω καντραν και διαφορα κομματια του μηχανισμου (πχ το date wheel).

εισαι εντος εγγυησης. τρεχα το.
Γαυρος οπαδος....