Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846341 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2840 στις: Μάιος 23, 2012, 03:33:45 μμ »
Τι λέτε ρε παιδιά! Κόντεψε να μου φύγει ο καφές από το χέρι. Είναι τρελό το κόστος. Ολόχρυση να ήταν αποκλείεται να κόστιζε τόσο!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2841 στις: Μάιος 23, 2012, 03:41:41 μμ »
Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι τελικά...!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2842 στις: Μάιος 23, 2012, 03:43:30 μμ »
Τι λέτε ρε παιδιά! Κόντεψε να μου φύγει ο καφές από το χέρι. Είναι τρελό το κόστος. Ολόχρυση να ήταν αποκλείεται να κόστιζε τόσο!
Κι όμως!

Ελπίζω να έκανε λάθος η κοπέλα αλλά της έδωσα ακριβή κωδικό μοντέλου.
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Re: Απ: OMEGA
« Απάντηση #2843 στις: Μάιος 23, 2012, 06:05:49 μμ »
Κι όμως!

Ελπίζω να έκανε λάθος η κοπέλα αλλά της έδωσα ακριβή κωδικό μοντέλου.
Δεν πάμε καθόλου καλά.. Μάλλον αυτοί δεν πάνε καλά!!

Sent from my GT-N7000

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2844 στις: Μάιος 23, 2012, 08:04:26 μμ »
Καλησπέρα έχω το aqua Tera με μαύρο dial πως μπορω να το αλλάξω με μπλε dial?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2845 στις: Μάιος 24, 2012, 08:52:12 πμ »
Αν το ρολόι σου το βγάζει η Omega και με μπλε dial, πιστεύω θα στο αλλάξει. Αλλά θα κοστίσει πολύ.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2846 στις: Μάιος 24, 2012, 12:36:59 μμ »
Βεβαίως το βγάζει και με μπλε dial
Πολυ λέγοντας έχουμε καμία ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2847 στις: Μάιος 30, 2012, 05:09:41 μμ »
Σας χαιρετω ολους!
Ειμαι νεο μελος στο forum και ο λογος που γραφτηκα, ειναι επειδη θα ηθελα τη βοηθεια σας -σα πιο εμπειροι στο χωρο του ρολογιου- προκειμενου να επιλεξω το σωστο ρολοι για εμενα.
Πριν λιγα χρονια ενας γνωστος ειχε αγορασει ενα Omega Seamaster Planet Ocean. Μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση τοτε, αλλα το εβγαλα αυτοστιγμει απο το μυαλο μου, λογω του πολυ υψηλου, για εμενα, κοστους. Ελα, ομως, που αυτες οι "φλογες" δε σβηνουν ποτε...
Οταν κανω τις συνηθισμενες μου βολτες στο κεντρο της Αθηνας, περνω απο καταστηματα που εχουν στη βιτρινα τους καποια καταπληκτικα Omega. Μεχρι που ειδα αυτο http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-annual-calendar/23110432206001 και νομιζα πως "ερωτευθηκα". Βεβαια, ουτε να ονειρευθω να αγορασω ποτε κατι τετοιο, επειδη το ποσο κοστους ειναι απαγορευτικο. Οποτε, ειπα να συμβιβαστω με το μικρο του "αδερφακι" http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-chronometer/23110422106001 το οποιο ειναι πολυ πιο κοντα -αν και ακομα ΠΟΛΥ μακρυα- στο οικονομικο μου βεληνεκες.
Aυτο που, εν πρωτοις, με ενδιαφερει, ειναι να βοηθηθω απο εδω μεσα, γνωριζοντας τον κοσμο του ρολογιου. Τη μηχανη του, τη στεφανη του, την πλακα του και γενικοτερα ορους που τωρα δε μου ειναι γνωστοι. Οπως και να 'χει, αυτη τη στιγμη ειμαι σε μια φαση που θελω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα για τον κοσμο του ρολογιου, αφου δηλωνω επισημα "ερωτευμενος" με τα μοντελα που εχω βαλει στο ματι και, πραγματικα, αποταμιευω προκειμενου να το αγορασω οσο πιο γρηγορα γινεται.
Καλωσηλθα, καλως σας βρηκα και... ξεκιναμε.

Σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2848 στις: Μάιος 30, 2012, 08:54:10 μμ »
Kαλωσήλθες και καλή παραμονή. Μια χαρά είναι το "μικρό αδελφάκι" και προσωπικά το βρίσκω και ορθότερη αγορά ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2849 στις: Μάιος 30, 2012, 09:15:25 μμ »
Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα!
Αν το λες απο οικονομικης αποψης, σαφως, ειναι ορθοτερη αγορα. Αν θεωρησουμε, ομως, οτι ειχα να δωσω τα χρηματα -χωρις να μου λειψουν απο αλλου εννοειται-, τοτε σιγουρα θα προτιμουσα το "μεγαλο". Αλλα λατρευω και το "μικρο". Η χαμηλοτερη τιμη που το εχω βρει, ειναι περιπου 3000-3200. Δεν ειναι και λιγα...

loonakos

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2850 στις: Μάιος 31, 2012, 08:09:39 πμ »
Pavlis καλώς ήλθες και από εμένα.

Πολύ ωραίο το ρολόι που θες να αγοράσεις και νομίζω με τα λίγα που ξέρω

ότι και μετά από 20 χρόνια θα έχει την ίδια αξία, αν όχι και μεγαλύτερη. Άσε που είναι και καθημερινό και επίσημο...

Προσωπικά μέχρι και ένα opel astra θα πούλαγα για να αποκτήσω το συγκεκριμένο




ΥΓ. και δείχνει φοβερό και στο σκοτάδι

GO FOR IT    ;)

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2851 στις: Μάιος 31, 2012, 11:20:22 πμ »
Λες, ε;;; Μη μου βάζεις ιδέες... ;D

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Re: Απ: OMEGA
« Απάντηση #2852 στις: Μάιος 31, 2012, 04:43:36 μμ »
Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα!
Αν το λες απο οικονομικης αποψης, σαφως, ειναι ορθοτερη αγορα. Αν θεωρησουμε, ομως, οτι ειχα να δωσω τα χρηματα -χωρις να μου λειψουν απο αλλου εννοειται-, τοτε σιγουρα θα προτιμουσα το "μεγαλο". Αλλα λατρευω και το "μικρο". Η χαμηλοτερη τιμη που το εχω βρει, ειναι περιπου 3000-3200. Δεν ειναι και λιγα...
Λίγα σίγουρα δεν είναι αλλά αγοράζεις ένα πολύ όμορφο και διαχρονικό χρονογραφο το οποίο πραγματικά θα το έχεις και θα το χαίρεσαι μια ζωή.. Θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού σου και θα το χαίρεσαι χωρίς να το βαριέσαι πότε.. Επίσης το όνομα Ω για μένα είναι "βαρύ σαν ιστορία" και τρέφω μεγάλη συμπάθεια στα μοντέλα της :))

Sent from my GT-N7000

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Re: Απ: OMEGA
« Απάντηση #2853 στις: Μάιος 31, 2012, 10:19:29 μμ »
Λίγα σίγουρα δεν είναι αλλά αγοράζεις ένα πολύ όμορφο και διαχρονικό χρονογραφο το οποίο πραγματικά θα το έχεις και θα το χαίρεσαι μια ζωή.. Θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού σου και θα το χαίρεσαι χωρίς να το βαριέσαι πότε.. Επίσης το όνομα Ω για μένα είναι "βαρύ σαν ιστορία" και τρέφω μεγάλη συμπάθεια στα μοντέλα της :))

Sent from my GT-N7000
Τετοια να μου λες τωρα, να με κανεις να ψαχνω λεφτα απο συγγενεις και φιλους να παω να το αγορασω.
Μια απορια και συγχωρειστε μου την αγνοια, αλλα, απ'ο,τι εχω δει, η κορωνα του ειναι βιδωτη, σωστα;;; Αν, λεμε αν, δε βιδωσει κανεις καλα την κορωνα, ποσο πιθανο ειναι να παρει νερο σε περιπτωση που αυτο βραχει;;;;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2854 στις: Ιούνιος 01, 2012, 09:09:04 πμ »
Είναι αρκετά πιθανό. Αλλά για ποιό λόγο να αφήσει κανείς ξεβίδωτη την κορώνα; Ξεβιδώνω, ρυθμίζω, ξαναβιδώνω.
Δύσκολο να ξεχαστεί.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2855 στις: Ιούνιος 01, 2012, 09:37:18 πμ »
Είναι αρκετά πιθανό. Αλλά για ποιό λόγο να αφήσει κανείς ξεβίδωτη την κορώνα; Ξεβιδώνω, ρυθμίζω, ξαναβιδώνω.
Δύσκολο να ξεχαστεί.

Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια Θοδωρή !!!

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2856 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:03:27 πμ »
Είναι αρκετά πιθανό. Αλλά για ποιό λόγο να αφήσει κανείς ξεβίδωτη την κορώνα; Ξεβιδώνω, ρυθμίζω, ξαναβιδώνω.
Δύσκολο να ξεχαστεί.
Μη το λες καθολου... Ποτε δεν ξερεις...
Ειχα παει σε καποιο μαγαζι να δω το ρολοι και μου εκαναν μια επιδειξη του πως βιδωνει ξεβιδωνει η κορωνα για τη ρυθμιση. Αυτο που με ανησυχησε -αλλα και που δε θυμαμαι καλα, επειδη το εκανα μια φορα μονο-, ηταν οτι δεν ηταν σαφες ποτε ειχε φτασει η βιδα στην τελευταια στροφη και δεν "επαιρνε" αλλο. Και γι'αυτο εκανα την ερωτηση. Αλλα, επαναλαμβανω, το εκανα μια φορα μονο και δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο που λεω... Πχ, στα "κοινα" ρολογια, η κορωνα κουμπωνει και ξεκουμπωνει και εισαι οκ. Εδω ομως;;;

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2857 στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:04:31 πμ »
Λοιπόν από το θέμα της εμπειρίας μου και μόνο!

Πέρυσι το καλοκαίρι και μόλις είχα πάρει το Ω μου (Seamaster Chrono) το οποίο έχει ικανότητα κατάδυσης έως 600μέτρα (το αναφέρω γιατί προφανώς είναι άλλη η μόνωση σε αυτή την περίπτωση) το κοιτούσε ο αδερφός μου και ξέχασε την κορώνα ξεβίδωτη. Εγώ φυσικά έκανα μπάνιο εκείνη την μέρα και το παρατήρησα το βράδυ με μεγάλο άγχος. Φυσικά δεν έπαθε κάτι το ρολόι και εικάζω ότι σε μοντέλα που είναι αδιάβροχα, αν ξεχαστεί η κορώνα σε θέση off σε συνθήκη που κάνουμε απλό κολύμπι ίσως δεν έχουμε θέμα. Αν αρχίσουμε την κατάδυση καθώς μεγαλώνει η πίεση που ασκεί το νερό στο εξωτερικό κέλυφος του ρολογιού σαφώς και θα υπάρχει πρόβλημα.
Το ξαναλέω ότι εικάζω και δεν το ξέρω επίσημα ούτε είμαι σίγουρος!!! Από την άλλη η κορώνα μένει πάντα στην σωστή θέση και βιδωμένη και είμαστε πάντα ασφαλείς...

Ερώτηση: Εγώ που δεν πρόκειται να κάνω καταδύσεις φέτος, και ούτε πέρυσι έκανα λόγω κάκωσης τυμπάνου χρειάζεται να κάνω έλεγχο στεγανότητας???? Μην πάω και τα σκάω χωρίς λόγο!!!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2858 στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:05:26 πμ »
Εξίσου πιθανό είναι να ξεχάσουμε ξεκούμπωτη την κορώνα σε ένα ρολόι που δεν έχει βιδωτή, νομίζω.
Βιδώνουμε έως ότου να νιώσουμε ότι έχει σφίξει καλά, χωρίς να το παρακάνουμε.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Pavlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2859 στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:08:29 πμ »
Λοιπόν από το θέμα της εμπειρίας μου και μόνο!

Πέρυσι το καλοκαίρι και μόλις είχα πάρει το Ω μου (Seamaster Chrono) το οποίο έχει ικανότητα κατάδυσης έως 600μέτρα (το αναφέρω γιατί προφανώς είναι άλλη η μόνωση σε αυτή την περίπτωση) το κοιτούσε ο αδερφός μου και ξέχασε την κορώνα ξεβίδωτη. Εγώ φυσικά έκανα μπάνιο εκείνη την μέρα και το παρατήρησα το βράδυ με μεγάλο άγχος. Φυσικά δεν έπαθε κάτι το ρολόι και εικάζω ότι σε μοντέλα που είναι αδιάβροχα, αν ξεχαστεί η κορώνα σε θέση off σε συνθήκη που κάνουμε απλό κολύμπι ίσως δεν έχουμε θέμα. Αν αρχίσουμε την κατάδυση καθώς μεγαλώνει η πίεση που ασκεί το νερό στο εξωτερικό κέλυφος του ρολογιού σαφώς και θα υπάρχει πρόβλημα.
Το ξαναλέω ότι εικάζω και δεν το ξέρω επίσημα ούτε είμαι σίγουρος!!! Από την άλλη η κορώνα μένει πάντα στην σωστή θέση και βιδωμένη και είμαστε πάντα ασφαλείς...
Πολυ χρησιμο και "καθησυχαστικο" αυτο που λες...