Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846491 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2780 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 12:30:44 πμ »
συμφωνώ με teo
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος wmega1

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2781 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 12:50:12 πμ »
Μια ακόμα ερώτηση! Τιμές τελικές για seamaster aqua terra chronograph και aqua terra chronometer (τα μοντελα αυτα ειναι καινουρια;) ;; Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

erizzzz

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2782 στις: Μάρτιος 14, 2012, 07:10:13 μμ »
καλησπερα,που μπορω να βρω στεφανη γιαυτο?


Uploaded with ImageShack.us

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 621
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2783 στις: Μάρτιος 14, 2012, 10:39:44 μμ »
ρολογάρα!!!!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος Baptiste

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2784 στις: Μάρτιος 17, 2012, 02:34:12 πμ »
Λευτερια στο George Clooney και τα Omega του..!!!  :lol:


Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2785 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:41:22 μμ »
γεια σας παιδια
εχω ενα planet ocean 45mm του 2008.πριν 2 μερες σταματησε ξαφνικα ενω το φορουσα συνεχεια 6 μερες(και στον υπνο)
υπαρχει περιπτωση να ξεκουρδιστηκε λογω καθιστικης δουλειας που κανω ή συμβαινει κατι αλλο?
ειχε κανεις παρομοιο προβλημα?σε ξενο σαιτ διαβασα για πολλες περιπτωσεις μ αυτο το θεμα!!
σημειωνω οτι το πηρα μεταχειρισμενο πριν 15-20 μερες και δε γνωριζω το ιστορικο του!
αυτος που το πηρα μου ειπε οτι ο πωλητης του συνεστησε να το κουρδιζει χειροκινητα καθε 15 μερες!
ισχυει αυτο?περιεργο μου φαινεται για αυτοματο ρολοι αν το φορας συνεχεια!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2786 στις: Μάρτιος 17, 2012, 01:57:29 μμ »
Αν το φοράς συνέχεια δεν τίθεται θέμα κουρδίσματος.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2787 στις: Μάρτιος 17, 2012, 02:08:24 μμ »
υπαρχει περιπτωση να ξεκουρδιστηκε λογω καθιστικης δουλειας?

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2788 στις: Μάρτιος 17, 2012, 02:58:10 μμ »
υπαρχει περιπτωση να ξεκουρδιστηκε λογω καθιστικης δουλειας?

Οχι σε καμία απολύτως περίπτωση! εγώ κάνω καθιστική δουλειά στο γραφείο, πάω και έρχομαι με το αυτοκίνητο κάνα 15λεπτο το πρωί και αντίστοιχα το απόγευμα και μετά το βγάζω και το ακουμπώ σε κάποιο έπιπλο... και φυσικά ποτέ δεν είχε πρόβλημα...κάτι άλλο θα είναι, παρακολούθησέ το να δεις την συμπεριφορά του

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2789 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:14:52 μμ »
Οχι σε καμία απολύτως περίπτωση! εγώ κάνω καθιστική δουλειά στο γραφείο, πάω και έρχομαι με το αυτοκίνητο κάνα 15λεπτο το πρωί και αντίστοιχα το απόγευμα και μετά το βγάζω και το ακουμπώ σε κάποιο έπιπλο... και φυσικά ποτέ δεν είχε πρόβλημα...κάτι άλλο θα είναι, παρακολούθησέ το να δεις την συμπεριφορά του

Και εμένα πάντως μου έτυχε το ίδιο με το Σέικο φίλε giannis1600, εγώ βέβαια δεν το φορούσα νυχθημερόν, αλλά ερχόμενος από το γραφείο το έβγαζα και το άφηνα στην άκρη μεχρι το επόμενο πρωί.
Και μια μέρα το βρήκα να έχει σταματήσει στις 6 το πρωί.

Αλλά λογικά αν το φορούσες 24ώρες/24ωρο μάλλον δεν θα έπρεπε να σταματήσει. Τα όριεντ με power reserve μετρητή τα βλέπω να έχουν φορτίσει φουλ μέχρι το απογευματάκι....

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2790 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:37:06 μμ »
κι εμενα περιεργο μου φανηκε αν και δεν εχω εμπειρια απο αυτοματα!!θα το παρακολουθησω λιγες μερες ακομα και βλεπουμε....
σκεφτηκα να το παω στο service να του κανουν εναν ελεγχο.ξερει κανεις ποσο μπορει να στοιχησει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2791 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:52:58 μμ »
Προτείνω να το δεις μερικές μέρες ακόμη και να ελέγξεις και τη χρονομετρία του ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2792 στις: Μάρτιος 17, 2012, 07:57:22 μμ »
η χρονομετρια του ειναι πολυ καλη πιστευω,-3 την ημερα και μερικες φορες -4

Αποσυνδεδεμένος slaughterer

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2793 στις: Μάρτιος 17, 2012, 09:08:36 μμ »
η χρονομετρια του ειναι πολυ καλη πιστευω,-3 την ημερα και μερικες φορες -4
Μπορείς να το πας στην Ω να στο ρυθμίσούν στο "0" !

Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2794 στις: Μάρτιος 18, 2012, 12:13:10 μμ »
απ τη μερα που σταματησε και μετα ειναι σταθερα -2 ανα μερα!μηπως ειναι καλυτερα να σταματαει πιο συχνα? :D
απ τη χρονομετρια ευχαριστημενος ειμαι!δε θελω να το πειραξω χωρις λογο αν δεν εχει καποιο αλλο προβλημα..

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2795 στις: Μάρτιος 20, 2012, 12:57:49 μμ »
απ τη μερα που σταματησε και μετα ειναι σταθερα -2 ανα μερα!μηπως ειναι καλυτερα να σταματαει πιο συχνα? :D
απ τη χρονομετρια ευχαριστημενος ειμαι!δε θελω να το πειραξω χωρις λογο αν δεν εχει καποιο αλλο προβλημα..

αν το παρακολουθήσεις θα δεις ότι αν το βγάζεις θα έχει διαφορετικές αποκλίσεις αναλόγως με το πως το ακουμπάς... εγώ το παρατήρησα μια εποχή που μετρούσα καθημερινά αν έχει αποκλίσεις και πόσο. Δοκίμασέ το και θα καταλάβεις!! Πάντως για μένα στα -2 δευτερα κτλ δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να το πας στο service της Ω τους οποίους εγώ καθόλου μα καθόλου δεν εμπιστεύομαι... το έδωσα γιατί είχα ένα πρόβλημα το οποίο λύθηκε αλλά μου το γυάλισαν ενώ τους είπα όχι και σε ένα σημείο το έχουν κάνει σαν να τράκαρε με σκατζόχοιρο!!! Αστα!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2796 στις: Μάρτιος 20, 2012, 04:51:58 μμ »
Η απόκλιση ενός ρολογιού δεν είναι πάντα ίδια. Παίζουν ρόλο κάποιοι παράγοντες όπως:

A) Πόσο απόθεμα ενέργειας ( power reserve ) έχει το ρολόι, καθώς και πόσο κουρδισμένο είναι. Π.χ : Έχεις ένα ρολόι το οποίο έχει απόθεμα ενέργειας 48 ώρες ( όταν είναι φούλ κουρδισμένο ). Πές λοιπόν ότι το παίρνεις, το κουνάς λίγο, το ρυθμίζεις και το φοράς. Το απόθεμα ενέργειας δεν είναι γεμάτο ( δηλαδή έχεις " καύσιμα " 20 ώρες απο τις 48 " ) και παρατηρείς ότι η απόκλιση του είναι +1 sec/day. Αν το κουρδίσεις στο φούλ ( 48/48 ώρες ), κατα 90% θα ανέβει στο + 1,5 με +2 sec ( μπορεί και παραπάνω ). Επίσης: Σημαντικό ρόλο παίζει και το πόσο power reserve σου παρέχει το ρολόι γενικότερα. Π.χ υπάρχουν ρολόγια με 48 ώρες power reserve, άλλα με 65 ώρες, με 72 ώρες κ.ο.κ. Αυτό συμβάλλει στη σταθερή χρονομετρία του ρολογιού, επειδή όσο μεγαλύτερο είναι το ρεζερβουάρ σε ένα ρολόι ( power reserve ), τόσο πιο λίγο ελαττώνεται η ένταση του ελατηρίου το 1ο 24ωρο. Δηλαδή όταν ένα ρολόι το έχεις φούλ κουρδισμένο, το ελατήριο είναι "τσίτα". ;)

Β) Η θερμοκρασία. Δεν είναι ίδια η χρονομετρία ενός ρολογιού το χειμώνα, σε σχέση με το καλοκαίρι. Συνήθως το χειμώνα το ρολόι χάνει sec, ενώ το καλοκαίρι κερδίζει. Δοκίμασε το. Φόρεσε το όλη μέρα και το βράδυ μη το βγάλεις. Κοιμήσου με το ρολόι φορεμένο και μετά τσέκαρε τη χρονομετρία σου. Εγώ που το'χα δοκιμάσει, κέρδισα sec. ;)

Γ) Οι θέσεις που κοιμίζεις το ρολόι ( όπως σου είπε και ο Ευθύμης πιο πριν ). Dial up ( με το καντράν να κοιτάει πάνω ), Dial down ( το καντράν να κοιτάει κάτω ), Crown left ( με την κορώνα αριστερά ), Crown right ( με την κορώνα δεξιά ). Το ρολόι συμπεριφέρεται διαφορετικά, ανάλογα με τη θέση που το αφήνεις.

Δ) Η κατασκευή του ρολογιού. Είναι κάτι το οποίο απαιτεί ειδικές γνώσεις, τις οποίες δε γνωρίζω. Πάντως σίγουρα κάθε εταιρεία έχει δική της φιλοσοφία στη κατασκευή μιας μηχανής ( in house μηχανή ), ή ακόμα και στην τροποποίηση μιας μηχανής βάσης όπως : ETA 2892, Valljoux 7750. Δεν είναι ίδιο το φινίρισμα, ούτε οι επεμβάσεις που γίνονται, ούτε η λίπανση, ούτε η ρύθμιση του ρολογιού.  ;)



Υ.Γ Καλά έφαγα γλυστρίδα, τί μ'έπιασε? :P :D

Αποσυνδεδεμένος giannis1600

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2797 στις: Μάρτιος 20, 2012, 06:26:16 μμ »
K_O_S_T_A_S,πολυ λογικες και χρησιμες οι παρατηρησεις σου!!(οταν σταματησε ,το κουρδισα φουλ και απ το -4 πηγε στο -2.αρα αυτο που λες για το κουρδισμα ισχυει)αυτο που με απασχολει περισσοτερο ομως, ειναι το σταματημα του ρολογιου.
με εχει αγχωσει λιγο το θεμα και συνεχεια κοιταω μηπως εχεις σταματησει!εχω διαβασει σε διαφορα φορουμς,ελληνικα και ξενα,οτι καποια ΡΟ εχουν θεμα με το σταματημα!θελω να πιστευω οτι δεν ειναι βλαβη γιατι αλλιως δε θα δουλευε με τοση ακριβεια!μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το ροτορα των ΡΟ και δε κουρδιζουν σωστα οποτε καποια στιγμη σταματουν?
το δικο μου,που ειναι 4 χρονων,εχει ακομη τη κοκκινη τελεια απο πισω, σημαδι οτι δεν εχει ανοιχτει ποτε!αν ο προηγουμενος κατοχος ειχε παρομοιο προβλημα,λογικα θα το πηγαινε στην ωμεγα να το δουν οποτε με το ανοιγμα θα εφευγε!!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2798 στις: Μάρτιος 20, 2012, 07:09:39 μμ »
K_O_S_T_A_S,πολυ λογικες και χρησιμες οι παρατηρησεις σου!!(οταν σταματησε ,το κουρδισα φουλ και απ το -4 πηγε στο -2.αρα αυτο που λες για το κουρδισμα ισχυει)αυτο που με απασχολει περισσοτερο ομως, ειναι το σταματημα του ρολογιου.
με εχει αγχωσει λιγο το θεμα και συνεχεια κοιταω μηπως εχεις σταματησει!εχω διαβασει σε διαφορα φορουμς,ελληνικα και ξενα,οτι καποια ΡΟ εχουν θεμα με το σταματημα!θελω να πιστευω οτι δεν ειναι βλαβη γιατι αλλιως δε θα δουλευε με τοση ακριβεια!μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το ροτορα των ΡΟ και δε κουρδιζουν σωστα οποτε καποια στιγμη σταματουν?
το δικο μου,που ειναι 4 χρονων,εχει ακομη τη κοκκινη τελεια απο πισω, σημαδι οτι δεν εχει ανοιχτει ποτε!αν ο προηγουμενος κατοχος ειχε παρομοιο προβλημα,λογικα θα το πηγαινε στην ωμεγα να το δουν οποτε με το ανοιγμα θα εφευγε!!
Ααα περίμενε. Το Planet Ocean το έχεις 4 χρόνια εσύ + πόσα χρόνια το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Η Ω είχε βγάλει 3 εκδόσεις στις 2500 μηχανές. Την 2500 A, 2500 B και C. Μάλλον πρέπει να τους το πας για να σου το κάνουν 2500 C. Είναι η τελευταία έκδοση της 2500. Λογικά εσύ μπορεί να έχεις την A ή την Β, που μπορεί εκεί να οφείλεται το πρόβλημα. Στις πρώτες μηχανές Co-Axial, υπήρχαν διάφορα θέματα στη χρονομετρία και στη λειτουργία του ρολογιού. Να φανταστείς ότι παλιά η ταλάντωση ήταν στους 28.800 παλμούς, ενώ μετά την κατέβασαν στους 25.200, λόγω του ότι το Co-Axial δουλεύει καλύτερα σ'αυτή τη συχνότητα. Επικοινώνησε με το service και πες τους το. ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2799 στις: Μάρτιος 20, 2012, 07:13:20 μμ »
Πολώ ωραία τα έγραψες Κώστα, παρεπιπτόντως η 2500 έχει φτάσει και στην έκδοση D.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!