Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846487 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2640 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 10:11:40 πμ »
Μιας και δε βλεπω να εχει αναφερθει πουθενα η ομεγα εβγαλε καινουριο μοντελο seamαster 300M με κεραμικη στεφανη και κατραν σε οψη λακας, χωρις 'κυματακια' δηλαδη.

Καποια φωτο, εαν ειναι ευκολο?
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2641 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 11:24:49 πμ »
Καποια φωτο, εαν ειναι ευκολο?


http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/300-m-diver-chronometer/21230412003001
Απο κοντα ειναι πιο εντυπωσιακο μπορω να πω.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2642 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 11:34:03 πμ »
Προχθές λοιπόν έπινα έναν ωραίο καφέ στον ήλιο και φυσικά χάζευα το Ω μου... και παρατήρησα στην αριστερή πλευρά της κάσας (από την μεριά που έχει το κουμπί για το helium), πως να το πω τώρα, πολύ μικρά μικρά σαν χτυπηματάκια.. φυσικά δεν μπορώ να ανακαλέσω να έχω κάπου χτυπήσει το ρολόι μου η μόνη επαφή είναι αυστηρά με τον καρπό μου και τις τρίχες μου στην περιοχή! Οπότε θυμήθηκα ότι τα τζιμάνια εκεί στην Ω μου είχαν πει ότι έκαναν ένα γυάλισμα (χωρίς εγώ να το απαιτήσω) οπότε μάλλον εκεί έγινε το κακό ή κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιούν για να το σταθεροποιήσουν στο άνοιγμα ή στο κλείσιμο...

έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? Τι να κάνω ρε παιδιά? Η αλήθεια είναι ότι δεν το προσέχεις αλλά όπως πολύ θα ξέρετε αν ξέρεις ότι τα "χτυπηματάκια" είναι εκεί με ενοχλεί και ξενερώνω!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2643 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:17:26 μμ »
Προχθές λοιπόν έπινα έναν ωραίο καφέ στον ήλιο και φυσικά χάζευα το Ω μου... και παρατήρησα στην αριστερή πλευρά της κάσας (από την μεριά που έχει το κουμπί για το helium), πως να το πω τώρα, πολύ μικρά μικρά σαν χτυπηματάκια.. φυσικά δεν μπορώ να ανακαλέσω να έχω κάπου χτυπήσει το ρολόι μου η μόνη επαφή είναι αυστηρά με τον καρπό μου και τις τρίχες μου στην περιοχή! Οπότε θυμήθηκα ότι τα τζιμάνια εκεί στην Ω μου είχαν πει ότι έκαναν ένα γυάλισμα (χωρίς εγώ να το απαιτήσω) οπότε μάλλον εκεί έγινε το κακό ή κάποιο εργαλείο που χρησιμοποιούν για να το σταθεροποιήσουν στο άνοιγμα ή στο κλείσιμο...

έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο? Τι να κάνω ρε παιδιά? Η αλήθεια είναι ότι δεν το προσέχεις αλλά όπως πολύ θα ξέρετε αν ξέρεις ότι τα "χτυπηματάκια" είναι εκεί με ενοχλεί και ξενερώνω!
Ευθύμη, πάντα όταν σε ένα ρολόι αντιμετωπίσεις πρόβλημα στη μηχανή, το ρολόι υπόκειται σε διαδικασία Overhaul, που σημαίνει ότι θα στο γυαλίσουν κιόλας. Λογικά κάποιος μ....βιόλης στο service θα την έκανε τη πατάτα. Το θέμα βέβαια είναι πως όσο κι αν προσέχεις, δε γλυτώνεις τα hairlines. Να σε ρωτήσω: Τα πολύ μικρά χτυπηματάκια, πώς ακριβώς είναι? Γρατζουνίτσες, ή απλά hairlines?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2644 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:36:59 μμ »
Κώστα, δεν είναι απαραίτητο για όλα τα service εταιρειών ότι αν επιδιορθωθεί κάτι στη μηχανή συνεπάγεται και γυάλισμα του ρολογιού. Ειδικά για την Omega που το service της είναι ξακουστό για το πόσο τραγικά κακό θεωρώ σίγουρο ότι το ρολόι δεν γυαλίζεται πριν επιστραφεί.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2645 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 02:39:43 μμ »
Κώστα, δεν είναι απαραίτητο για όλα τα service εταιρειών ότι αν επιδιορθωθεί κάτι στη μηχανή συνεπάγεται και γυάλισμα του ρολογιού. Ειδικά για την Omega που το service της είναι ξακουστό για το πόσο τραγικά κακό θεωρώ σίγουρο ότι το ρολόι δεν γυαλίζεται πριν επιστραφεί.
Λάθος μου τότε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2646 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 08:27:26 μμ »
κι ομως στην συγκεκριμένη έχει δίκιο ο Κώστας γιατί η χαζοβιόλα εκεί μου είπε ότι θα το γυαλίσουν και της είπα φυσικά και όχι κυρά μου γιατί το ρολόι το είχα μόλις τρεις μήνες! Και όταν το πήρα και την ρώτησα μου είπε ότι το γυάλισαν αλλά κι εγώ δεν το πρόσεξα να τους κάνω φασαρία τρελή...δλδ θα είχα βγει κανάλια κτλ! Όπως και να έχει είναι σαν να έχεις πάρει μία καρφίτσα και με την άκρη της την καλή να έχεις κάνει σημαδάκια μικρά μικρά οπότε μάλλον δεν είναι αυτό που θεωρείς hairlines...και ερωτώ εγώ.. αν λοιπόν το γυάλισαν ποιος μ@^#Ανδρέας το έκανε έτσι και το άφησε έτσι και επίσης ρωτώ αν ξέρετε, αυτό τώρα θεωρείτε γυάλισμα??? Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω φώτο και να σας δείξω τι εννοώ ακριβώς ρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2647 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 08:44:35 μμ »
κι ομως στην συγκεκριμένη έχει δίκιο ο Κώστας γιατί η χαζοβιόλα εκεί μου είπε ότι θα το γυαλίσουν και της είπα φυσικά και όχι κυρά μου γιατί το ρολόι το είχα μόλις τρεις μήνες! Και όταν το πήρα και την ρώτησα μου είπε ότι το γυάλισαν αλλά κι εγώ δεν το πρόσεξα να τους κάνω φασαρία τρελή...δλδ θα είχα βγει κανάλια κτλ! Όπως και να έχει είναι σαν να έχεις πάρει μία καρφίτσα και με την άκρη της την καλή να έχεις κάνει σημαδάκια μικρά μικρά οπότε μάλλον δεν είναι αυτό που θεωρείς hairlines...και ερωτώ εγώ.. αν λοιπόν το γυάλισαν ποιος μ@^#Ανδρέας το έκανε έτσι και το άφησε έτσι και επίσης ρωτώ αν ξέρετε, αυτό τώρα θεωρείτε γυάλισμα??? Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω φώτο και να σας δείξω τι εννοώ ακριβώς ρε παιδιά...
Φυσικά και δεν είναι γυαλισμα αυτο. Κανονικά θα έπρεπε το ρολόι να μην έχει ούτε τριχούλες.

Πάντως το πρόβλημα που σου παρουσιαστηκε τότε Ευθύμη (ολο το ρολόι να μη δουλεύει), αναγκάζει την εταιρεία να αποσυναρμολογησει το ρολόι και να το συναρμολογησει απο την αρχή, προκειμένου να τοποθέτησει το upgrade kit που είχες αναφέρει. Για την εταιρεία αυτο λέγεται overhaul service ( λεπτομερής ανάλυση και επισκευή ), που σημαίνει και γυαλισμα. ;)

Πάντως για βγάλε καμία φώτο να το δούμε τότε φίλε. Μα τόσο μ....ς δηλαδή; Γυάλισμα είναι, όχι καμία επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2648 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 09:51:53 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Ναι τελικά το γυάλισμα μπορεί να αποδειχθεί και επιστήμη και μάλιστα δύσκολη! Για του λόγου το αληθές δείτε φώτο.

http://img12.imageshack.us/img12/3850/20111209083156.jpg

Το πρόβλημα λοιπόν είναι δεξιά του Helium Valve όπως θα δείτε...πείτε μου κι εσείς πραγματικά τι νομίζετε για το θέμα μου.. επίσης τι θα μπορούσα να κάνω. Από εκεί που πήρα το ρολόι μου είχε πει ο γεράκος στην Σταδιου χαμηλά πίσω από την στάση του τρόλεϋ 11 (τι άλλο να πω! ;D) ότι έχει κάποιον που ασχολείται αποκλειστικά με αυτή την δουλειά δλδ γυαλίζει και είναι καλός και με καλές τιμές... βέβαια το Ω μου δεν έχει μαζέψει άλλες "πληγούλες" ώστε να απαιτείται γυάλισμα αλλά εν καιρώ πρέπει να το δώ... απλά να φύγει από εκεί το πρόβλημα γιατί το βλέπω κι εκνευρίζομαι απίστευτα με τους ανίκανους εκεί!!! :smt093

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2649 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 09:57:52 πμ »
Καλά τι έκαναν οι άνθρωποι, αμμοβολή το πέρασαν; >:(

Με αυτούς εκεί στο service της Omega τρέμω και μόνο στη σκέψη μη χρειαστεί κάτι το ρολόι μου και αναγκαστώ να το πάω.

O Κ_O_S_T_A_S πρόσφατα γυάλισε ένα beitling σε τεχνίτη και του έκανε πολύ καλή δουλειά. Πιστεύω θα σου δώσει πληροφορίες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2650 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 10:07:50 πμ »
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα όταν το είδα! Αμμοβολή!!! Τι να πω ρε παιδί μου... μόνο και μόνο για το γμτ μου έρχεται να στείλω ένα mail με φωτογραφία στην Ω international... έτσι για να εκτονώσω λιγάκι τα νεύρα μου γιατί ούτε εκεί το ξαναπάω ούτε φυσικά το αποχωρίζομαι...το αγαπώ!!!! :ug:

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2651 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 01:52:32 μμ »
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα όταν το είδα! Αμμοβολή!!! Τι να πω ρε παιδί μου... μόνο και μόνο για το γμτ μου έρχεται να στείλω ένα mail με φωτογραφία στην Ω international... έτσι για να εκτονώσω λιγάκι τα νεύρα μου γιατί ούτε εκεί το ξαναπάω ούτε φυσικά το αποχωρίζομαι...το αγαπώ!!!! :ug:
Έτσι έτσι! Και να τους γράψεις: Μπράβο ρε παιδιά. Ωραίους μ.....ς έχετε. Ούτε για γυάλισμα παπουτσιών δεν είναι ικανοί!!! :P :dielaughing:

Ευθύμη να σου στείλω π.μ για τον τεχνίτη που σου είπε ο Θοδωρής?  ;D Το παιδί, βγάζει μάτια!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2652 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 01:58:23 μμ »
Όχι για γυάλισμα αλλά για ξύσιμο!!! Ναι βρε εννοείται στείλε μου να ξέρω γιατί θα χρειαστεί κάποια στιγμή..μιλάμε με pm thanx!

Αποσυνδεδεμένος thodorisg

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2653 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 01:03:22 πμ »
Παιδιά καλησπέρα, καινούργιος στο φορουμ. Θέλω να κάνω ένα δώρο αποφοίτησης και σκεφτόμουνα το συγκεκριμένο ρολόι

http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional-moonwatch/38705031

ρώτησα σε γνωστό κατάστημα με ρολόγια και μου δώσανε αρχική τιμή στα 3400 και είπαν ότι μπορούν να κάνουν μια έκπτωση στο 20%.
Το ρολόι πως σας φαίνεται? Το πλαστικό γυαλί είναι πρόβλημα?

ΥΓ. Γνωρίζεται άλλα μαγαζιά που μπορώ να κοιτάξω για καλύτερες τιμές?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2654 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 01:37:43 πμ »
Kαλωσήρθες στο φόρουμ. Καλύτερα αυτό http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional-moonwatch/35705000 Στην ουσια το ίδιο αλλά με μπρασελέ. Θα έχει καλύτερη αξία και του βάζεις και ότι λουράκι θέλεις στη συνέχεια. Το πλαστικό τζάμι θέλει προσοχή, αλλά επιδιορθώνεται. Η έκπτωση 20% είναι μικρή. Μπορείς να πλησιάσεις το 30% ;) Προτεινόμενο κατάστημα για ποιά πόλη? Αθήνα?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος thodorisg

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2655 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 01:56:20 πμ »
Ναι Αθήνα. Ήθελε με λουράκι γι αυτό το κοίταγα. Με το μπρασελέ σε τι τιμή είναι περίπου? Τα λουράκια δεν είναι ακριβά? Οπότε μήπως βγαίνει το ίδιο?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2656 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 10:32:04 πμ »
Σου έστειλα πμ. Για τα λουράκια τώρα, μπορείς να βάλεις από nato των 15 ευρώ μέχρι και διάφορα after market των 30-50 ευρώ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος thodorisg

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2657 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 05:29:30 μμ »
Γιάννη ευχαριστώ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για Omega στην ίδια τιμή περίπου? Γύρω στα 3500€?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2658 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 05:41:12 μμ »
Με την ιστορία του moon όχι, αλλά η Omega έχει πολλά αξιόλογα μοντέλα. Για χρονογράφο όμως θα ανεβείς πιό ψηλά στην τιμή, καθότι το moon ως κουρδιστό είναι το φθηνότερο ;)
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-chronograph/23113445001001
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-chronograph/23113445206001
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean-chrono/23232465101005
http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/broad-arrow/32110425002001

Εκτός αν πας σε απλό αυτόματο όπως το Planet Ocean...
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean/23232422101003


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος adinamos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2659 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 09:52:40 μμ »
Καποια φωτο, εαν ειναι ευκολο?


Βρηκα μια καλη!