Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846487 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2600 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 05:39:01 μμ »
Ας ρίξω κι εγώ την πρότασή μου, να μου πείς και τη γνώμη σου! ;D




Omega Speedmaster 9300




και απο πίσω είναι exhibition back, δηλαδή φαίνεται η μηχανή! ;)




Το ρολόι δεν πρέπει να έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα. Οπότε αν το θέλεις κάνεις λίγο υπομονή. ;) Απο τεχνικά χαρακτηριστικά δε του λείπει απολύτως τίποτα + ότι το Speedmaster είναι το πιο ιστορικό μοντέλο της Ω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lestat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2601 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 06:07:47 μμ »
Κώστα με το που μου έστειλες απάντηση και πριν το ποστάρεις είχα μπεί ήδη να το βρώ. Είναι όντως πάρα πολύ όμορφο, και να θυμήσω ότι και εγώ για Speedmaster πήγα αρχικά. Κατανοώ ότι πιθανώς, αν όχι προφανώς το καινούριο με την 9300 είναι ανώτερο, αν όχι διόρθωσε με, αλλά αν έλεγα τώρα ναι για Speedmaster, μάλλον το Solar Impulse θα έπαιρνα, οποίο δεν ξέρω αν είδες είναι καθ΄όλα μηχανικό (Omega 3603), τώρα πόσο καλό είναι συγκριτικά, αυτό είναι άλλο θέμα εσείς θα με διαφωτίσετε!  8-[

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2602 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:01:23 μμ »
Κώστα με το που μου έστειλες απάντηση και πριν το ποστάρεις είχα μπεί ήδη να το βρώ. Είναι όντως πάρα πολύ όμορφο, και να θυμήσω ότι και εγώ για Speedmaster πήγα αρχικά. Κατανοώ ότι πιθανώς, αν όχι προφανώς το καινούριο με την 9300 είναι ανώτερο, αν όχι διόρθωσε με, αλλά αν έλεγα τώρα ναι για Speedmaster, μάλλον το Solar Impulse θα έπαιρνα, οποίο δεν ξέρω αν είδες είναι καθ΄όλα μηχανικό (Omega 3603), τώρα πόσο καλό είναι συγκριτικά, αυτό είναι άλλο θέμα εσείς θα με διαφωτίσετε!  8-[
Κοίταξε το ανώτερο είναι σχετικό. Η 9300 είναι στην ουσία μια "πειραγμένη" 8500 μηχανή. ( Όταν λέω πειραγμένη εννοώ ότι έχει module χρονογράφο ). Η 9300 είναι in house μηχανή η οποία έχει αρκετά υπέρ:



1) Power reserve: 2 Barrels mounted in series, τα οποία παρέχουν απόθεμα ενέργειας 60 ωρών

2) Balance : Το balance είναι Silicium ( Πυρίτιο ) και το ελατήριο ( hairspring ) είναι Silicon ( σιλικονάτο ). O συνδυασμός silicium balance wheel και silicon hairspring, σημαίνει ότι το ρολόι αντέχει τους κραδασμούς και τα μαγνητικά πεδία. ( Shock Resistant & Antimagnetic )

3) Co-Axial Escapement: Ή αλλιώς στα ελληνικά: Ομοαξονικό σύστημα διαφυγής ενέργειας. Αυτό είναι ένα σύστημα escapement το οποίο υλοποιήθηκε πρώτα απο τον Άγγλο watchmaker τον George Daniels και μετά το χρησιμοποίησε και η Ω, στην ταλάντωση των 25.200 παλμών ανα ώρα. Co-Axial σημαίνει: Μεγάλη ακρίβεια με μικρότερες τρίβες. Δηλαδή γλιτώνεις κάποιο χρόνο απ'το service.

4) Rhodium Plated Finish: Δηλαδή επιροδιομενο φινίρισμα. Απ'όσο ξέρω το ρόδιο είναι αρκετά ανθεκτικό υλικό.

5) 4 Year Warranty: Δηλαδή 4 χρόνια εγγύηση σε όλα τα ρολόγια που έχουν το σύστημα Co-Axial αλλά μόνο στις in house μηχανές. ( 8500, 9300 ....)


Και το πιο σημαντικό ξέχασα: Χρονογράφος Column Wheel Vertical Clutch. Που σημαίνει ότι κατα την έναρξη της λειτουργίας του χρονογράφου, ο δείκτης των δευτερολέπτων ξεκινάει ομαλά, χωρίς να τραντάζεται ή να κάνει το λεγόμενο: Jump. Το πιο σημαντικό είναι ότι ένας τέτοιος χρονογράφος είναι συγκριτικά ανώτερος απο έναν απλό με οριζόντιο συμπλέκτη, για τον κύριο λόγο του ότι αντέχει πιο πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 09:08:10 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2603 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:07:35 μμ »
Γεια σου ρε Κώστα με τα ωραία σου! Πολύ οφέλημο ποστ με σούπερ πληροφορίες!

Το speedmaster που ποσταρες πριν με τα  2 υποκαντράν, open back και 9300 είναι φανταστικό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η αναμονή μπορεί ν' αξίζει!
(με μια λογική τιμή πάντα βέβαια)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2604 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:15:44 μμ »
Γεια σου ρε Κώστα με τα ωραία σου! Πολύ οφέλημο ποστ με σούπερ πληροφορίες!

Το speedmaster που ποσταρες πριν με τα  2 υποκαντράν, open back και 9300 είναι φανταστικό.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η αναμονή μπορεί ν' αξίζει!
(με μια λογική τιμή πάντα βέβαια)

Να σαι καλά Νίκο. ;) Πιστεύω πως η τιμή του θα είναι αρκετά υψηλή, περίπου ίδια με του Chronomat 01. Αν συμπεριλάβουμε κιόλας το γεγονός ότι η Ω έχει κυριολεκτικά τρελαθεί στις ανατιμήσεις, τότε το βλέπω να κάνει γύρω στα 6.300 με 6.400 ευρώ. Τώρα θα δούμε την τιμή του, όταν με το καλό έρθει το ρολόι στην Ελλάδα. :) ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2605 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 09:46:28 μμ »
Η κύρια διαφορά του HB-SIA και του Speedmaster με την 9300, είναι στο ότι η μια μηχανή είναι τροποποιημένη ΕΤΑ ( HB-SIA ), ενώ του Speedmaster 9300 είναι in house. Τί σημαίνει αυτό: Οι εταιρείες συνήθως, ρίχνουν περισσότερο ενδιαφέρον στις in house μηχανές τους, λόγω του ότι μια in house μηχανή έχει περισσότερο prestige, απο μια ΕΤΑ τροποποιημένη.

Γι'αυτόν τον λόγο, στις in house θα δείς περισσότερο power reserve, θα δείς το balance διαφορετικό ( στην 9300 είναι Silicium και Silicon, ενώ στο HB-SIA δεν είναι ), θα δείς κάποια παράξενη πολυπλοκότητα, διαφορετικό φινίρισμα...... )

Εν ολίγοις γι'αυτό σε μια εταιρεία, η καλύτερή της μηχανή θεωρείται η in house. Γιατί έχει περισσότερο κύρος και για αυτόν τον λόγο, έχει και πιο εξελιγμένα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μια τροποποιημένη ΕΤΑ δεν είναι μια πολύ καλή μηχανή. Η ΕΤΑ τροποποιείται και η τροποποίηση απο εταιρεία σε εταιρεία είναι διαφορετική. Δηλαδή: ETA movement but with in house philosophy. ;)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2606 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:12:42 μμ »
Ζωντανό παράδειγμα: Η διαφορά της Caliber 2500 ( ETA 2892 τροποποιημένη ) και της in house 8500!!



Caliber 2500 ( ETA 2892 )





Caliber 8500 ( in house )




Οπτικά μόνο καταλαβαίνεις ότι στην in house έχει πέσει περισσότερο ενδιαφέρον λόγω prestige. Και οι 2 μηχανές, έχουν φινίρισμα Rhodium Plated. Δές τη διαφορά μεταξύ τους.  ;) Δε σημαίνει όμως ότι η 2500 στο συγκεκριμένο παράδειγμα, δεν είναι καλή μηχανή. Εγώ έχω το Planet Ocean με την 2500 και πίστεψέ με, δουλεύει μια χαρά και με ικανοποιητική ακρίβεια. ;) Αν καταφέρω να πάρω το Planet Ocean με την 8500, τότε ναί θα είναι λίγο καλύτερα λόγω in house, δηλαδή λόγω των πιο αναβαθμισμένων τεχνικών χαρακτηριστικών που θα διαθέτει. ;)


Αποσυνδεδεμένος mixail

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2607 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 03:37:35 μμ »
Καλησπερα.
Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.
Για τον καινουργιο χρονογραφο της Ω της σειρας speedmaster Cal. 9300
http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/co-axial-chronograph/31133445101001
υπαρχει αρχικη τιμη για εδω Ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2608 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 03:42:49 μμ »
Καλησπερα.
Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.
Για τον καινουργιο χρονογραφο της Ω της σειρας speedmaster Cal. 9300
http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/co-axial-chronograph/31133445101001
υπαρχει αρχικη τιμη για εδω Ελλαδα?

Τιμή δε γνωρίζω εγώ προσωπικά, αλλα σίγουρα θα κάνει 6.000 + ! ;)


Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2609 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 02:12:40 μμ »
Τελικά παιδιά η τιμή καταλόγου του Omega SpeedMaster Co-Axial Chronograph ( Caliber 9300 ), είναι 6.600 ευρώ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2610 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 02:23:36 μμ »
Γειά σου Κωστή! Άρα με μία έκτπωση 25% πάει κάνα χιλιάρικο παραπάνω από το προηγούμενο....

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2611 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 02:32:44 μμ »
Γειά σου Κωστή! Άρα με μία έκτπωση 25% πάει κάνα χιλιάρικο παραπάνω από το προηγούμενο....
Ναί εννοείται! Και 30% επίσης! ;) Αλλάααα....., καμία σχέση με το προηγούμενο! ;D


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2612 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 02:37:08 μμ »
Ε ναι τώρα μιλάμε για inhouse... και open back!!! η τιμή καταλόγου και για το αντίστοιχο PO chrono κάπου εκεί θα είναι ε?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2613 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 03:26:51 μμ »
Ε ναι τώρα μιλάμε για inhouse... και open back!!! η τιμή καταλόγου και για το αντίστοιχο PO chrono κάπου εκεί θα είναι ε?
Πάνω κάτω ναί. ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2614 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:24:32 μμ »
καλημέρα σε όλους!!!

Σχετικά με ότι λέγαμε χθες... στο Σύνταγμα σε μαγαζί κοντά στην παλιά βουλή το PO Chrono 9300 το είχε τιμή καταλόγου 6300 και μετά από ένα 25% που έκανε έβγαινε στα 4850€. Δηλαδή ακριβώς 1000€ πάνω από το απερχόμενο που φορώ εγώ...

Επίσης είναι η πρώτη φορά που το είδα από κοντά και έχω κάποιες παρατηρήσεις... ωραίο ρολόι, και στεφάνη που είναι γκρι και όχι μαύρη δεν με ξένισε καθόλου... ωραίο και διακριτικό σχετικά αλλά ρε παιδιά είναι πολύ χοντρό!!!! Πολύ όμως σε σημείο που δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα! Βάζοντάς το δίπλα στο δικό μου φαίνεται καθαρά ότι είναι πολύ χοντρό! Επίσης όντας πιο χοντρό δείχνει να έχει μικρότερη επιφάνεια όταν το κοιτάς από πάνω (δλδ φορώντας το και βλέποντας την ώρα...). Ωραίο το open back αλλά νομ΄ζω ότι χάνει λιγάκι από το καμπάκι της σειράς.... υποκειμενικά πάντα ότι γράφω!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2615 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:14:16 μμ »
καλημέρα σε όλους!!!

Σχετικά με ότι λέγαμε χθες... στο Σύνταγμα σε μαγαζί κοντά στην παλιά βουλή το PO Chrono 9300 το είχε τιμή καταλόγου 6300 και μετά από ένα 25% που έκανε έβγαινε στα 4850€. Δηλαδή ακριβώς 1000€ πάνω από το απερχόμενο που φορώ εγώ...

Επίσης είναι η πρώτη φορά που το είδα από κοντά και έχω κάποιες παρατηρήσεις... ωραίο ρολόι, και στεφάνη που είναι γκρι και όχι μαύρη δεν με ξένισε καθόλου... ωραίο και διακριτικό σχετικά αλλά ρε παιδιά είναι πολύ χοντρό!!!! Πολύ όμως σε σημείο που δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα! Βάζοντάς το δίπλα στο δικό μου φαίνεται καθαρά ότι είναι πολύ χοντρό! Επίσης όντας πιο χοντρό δείχνει να έχει μικρότερη επιφάνεια όταν το κοιτάς από πάνω (δλδ φορώντας το και βλέποντας την ώρα...). Ωραίο το open back αλλά νομ΄ζω ότι χάνει λιγάκι από το καμπάκι της σειράς.... υποκειμενικά πάντα ότι γράφω!

Συμφωνώ με όλα
Βέβαια στο μαγαζί που είπες και 30% θα το πάρεις εάν πας με μετρητά

Πάντως αν εξαιρέσεις τη μηχανή που είναι προφανώς καλύτερη το καινούριο μοντέλο δεν έχει την ομορφιά και τη χάρη του παλιού

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2616 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:27:49 μμ »
Συμφωνώ με όλα
Βέβαια στο μαγαζί που είπες και 30% θα το πάρεις εάν πας με μετρητά

Πάντως αν εξαιρέσεις τη μηχανή που είναι προφανώς καλύτερη το καινούριο μοντέλο δεν έχει την ομορφιά και τη χάρη του παλιού

Κι εγώ λοιπόν συμφωνώ ακριβώς μαζί σου! Αν μπορούσα να έχω την καινούρια μηχανή στο δικό μου τότε δεν θα το συζητούσα... επίσης θα ζήλευα το κεραμικό στεφάνι αλλά σε μαύρο όπως είχε βγει σε κάποια ειδικά μοντέλα...κατά τα άλλα όχι θεωρώ ότι το πάχυναν πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2617 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:10:22 μμ »
καλημέρα σε όλους!!!

Σχετικά με ότι λέγαμε χθες... στο Σύνταγμα σε μαγαζί κοντά στην παλιά βουλή το PO Chrono 9300 το είχε τιμή καταλόγου 6300 και μετά από ένα 25% που έκανε έβγαινε στα 4850€. Δηλαδή ακριβώς 1000€ πάνω από το απερχόμενο που φορώ εγώ...

Επίσης είναι η πρώτη φορά που το είδα από κοντά και έχω κάποιες παρατηρήσεις... ωραίο ρολόι, και στεφάνη που είναι γκρι και όχι μαύρη δεν με ξένισε καθόλου... ωραίο και διακριτικό σχετικά αλλά ρε παιδιά είναι πολύ χοντρό!!!! Πολύ όμως σε σημείο που δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα! Βάζοντάς το δίπλα στο δικό μου φαίνεται καθαρά ότι είναι πολύ χοντρό! Επίσης όντας πιο χοντρό δείχνει να έχει μικρότερη επιφάνεια όταν το κοιτάς από πάνω (δλδ φορώντας το και βλέποντας την ώρα...). Ωραίο το open back αλλά νομ΄ζω ότι χάνει λιγάκι από το καμπάκι της σειράς.... υποκειμενικά πάντα ότι γράφω!


Είναι πραγματικά πολύ χοντρό. Λές και θα εκραγεί..! :P 1000 φορές αξίζει το καινούργιο Planet Ocean με την 8500 ( μόνο ώρα ). ;)

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2618 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 06:53:34 μμ »
Η κύρια διαφορά του HB-SIA και του Speedmaster με την 9300, είναι στο ότι η μια μηχανή είναι τροποποιημένη ΕΤΑ ( HB-SIA ), ενώ του Speedmaster 9300 είναι in house. ...

Από ότι ξέρω η μηχανή του HB-SIA δεν είναι βασισμένη σε κάποια ΕΤΑ. Κάποιοι λένε ότι προέρχεται εν μέρει από την F.Piguet 1285 αλλά δεν είναι και σίγουρο. Δική μου άποψη είναι να προτιμηθεί το HB-SIA. Είναι σπάνιο (βλέπε και το παλαιότερο Χ-33), κάσα τιτανίου (ότι καλύτερο) και (***προσωπικά**) η 3603 είναι πιο όμορφη από την 9300. Η 9300 παραείναι μοντέρνα. Γράφει column wheel και συγχρόνως το καλύπτει με γεφυρα..;; Αμαρτία για εμάς τους λάτρεις των κλασσικών χρονογράφων.

Βέβαια το Speedmaster με την 9300 μου αρέσει ακόμα πιο πολύ σαν σχέδιο (όπως και το Professional) αλλά μεταξύ του ΗB-SIA και του PO ασυζητητί το ΗB-SIA . . .

Η τιμή που μπορεί να βρεθεί είναι κάτω του 20% της προτεινόμενης τιμής καταλόγου λιανικής.


Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2619 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 06:59:39 μμ »
Τώρα εγώ θα φανώ υπερβολικός αν πω οτι μου αρέσουν όοοοοοοοοοοοολα τα Omega και όοοοοοοοοοοοοοοοοολα είναι μαμάτα?...φυσικά και οχι δεν θα φανώ υπερβολικός γιατί είναι η αγαπημένη μου  ;D  ;D  ;D (εγώ πάντως όταν πάρω, θα πάρω το speedmaster professional moonwatch

Uploaded with ImageShack.us )