Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846403 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2440 στις: Ιούνιος 25, 2011, 12:43:05 πμ »
Αφου πήρα και ενα ωραίο arctura seiko στην γυναίκα να την περάσουμε πιο αναίμακτα την φάση  :smt038 :smt038 !!!!

 :axe:

 :lol:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2441 στις: Ιούνιος 25, 2011, 11:11:50 πμ »
Λάθος, sportura είναι! Ωραία ΡΟΛΟΓΙΑ τα seiko πάντως..άλλη κατηγορία εντελώς αλλα αξιοπρεπεστατα!!

Καλα μόλις μετρησα το Ω μου.. Απο χθες το πρωί (0830) και μέχρι το βράδυ έδειξε αποκλλιση 1 δευτερόλεπτο. Το βράδυ το έβγαλα για να κοιμηθω και τώρα δείχνει σωστή ώρα (κέρδισε ένα δευτ. οπότε είναι στα "ίσια" του) Οπότε δουλεύει "ρολόι" η μηχανή του..I am impressed & happy as it gets!! Παει το έχω ερωτευτεί αυτο το ρολόι, σας ευχαριστω όλους..

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2442 στις: Ιούλιος 10, 2011, 04:07:22 μμ »
Ένα μικρό update της συνύπαρξής μου με το Ω μου.. Καταρχήν δουλεύει άψογα με πολυ μικρές αποκκλίσεις της τάξεως των 1-2 δευτερολέπτων την μέρα. Βέβαια δεν το έχω ούτε 20 μέρες οπότε ακόμα περιμένω να δουλέψει και να έχω μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα στην συνέχεια. Το φορω καθημερινά και το βγάζω μόνο το βράδυ όταν θα πεσω για ύπνο. Είναι πραγματικά υπεροχο ρολόι κ´ δεν σταματώ να το χαζεύω..ενώ το design του θεωρείται sport έχει και μια στιβαρη αίσθηση σχεδιασμού που φλερτάρει με κλασσικές γραμμές.. Η κατασκευή κ´τα υλικά είναι υψηλής ποιότητας και ενώ είναι "βαρουτσικο" το έχω συνηθίσει και δεν το νοιώθω πλέον καθόλου στο χέρι μου..επίσης χρησιμοποιώ κάθε τόσο κ´ το χρονόμετρο για να δουλεύει κι εκείνο και γενικά μπορω να πω ότι είμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος με την αγορα αυτή και χαζοχαιρομαι σαν τότε που αγόρασα το πρώτο μου swatch στα 11 μου αφού μάζευα τα χρήματα κανα 6μηνο!!! Ελπίζω να μην σας κουραζω πολυ αλλα νοιώθω τυχερός να μπορω στα 34 μου να έχω την χαρα και τα συναισθήματα τόσο έντονα όπως όταν ήμουν σε παιδική ηλικία... κι επίσης ξέρω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνετε ακριβώς τι λέω και νοιωθετε το ίδιο ή παρόμοια σε ανάλογες καταστάσεις.. Φιλιά σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2443 στις: Ιούλιος 10, 2011, 04:12:56 μμ »
Ωραία πράματα.

Να το χαίρεσαι με υγεία και την ίδια παιδική χαρά ως τα 104.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2444 στις: Ιούλιος 10, 2011, 04:15:42 μμ »
Μακάρι φίλε Blackbird μακάρι!! Σ´ ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2445 στις: Ιούλιος 10, 2011, 08:45:23 μμ »
Ένα μικρό update της συνύπαρξής μου με το Ω μου.. Καταρχήν δουλεύει άψογα με πολυ μικρές αποκκλίσεις της τάξεως των 1-2 δευτερολέπτων την μέρα. Βέβαια δεν το έχω ούτε 20 μέρες οπότε ακόμα περιμένω να δουλέψει και να έχω μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα στην συνέχεια. Το φορω καθημερινά και το βγάζω μόνο το βράδυ όταν θα πεσω για ύπνο. Είναι πραγματικά υπεροχο ρολόι κ´ δεν σταματώ να το χαζεύω..ενώ το design του θεωρείται sport έχει και μια στιβαρη αίσθηση σχεδιασμού που φλερτάρει με κλασσικές γραμμές.. Η κατασκευή κ´τα υλικά είναι υψηλής ποιότητας και ενώ είναι "βαρουτσικο" το έχω συνηθίσει και δεν το νοιώθω πλέον καθόλου στο χέρι μου..επίσης χρησιμοποιώ κάθε τόσο κ´ το χρονόμετρο για να δουλεύει κι εκείνο και γενικά μπορω να πω ότι είμαι πολυ πολυ ευχαριστημενος με την αγορα αυτή και χαζοχαιρομαι σαν τότε που αγόρασα το πρώτο μου swatch στα 11 μου αφού μάζευα τα χρήματα κανα 6μηνο!!! Ελπίζω να μην σας κουραζω πολυ αλλα νοιώθω τυχερός να μπορω στα 34 μου να έχω την χαρα και τα συναισθήματα τόσο έντονα όπως όταν ήμουν σε παιδική ηλικία... κι επίσης ξέρω ότι οι περισσότεροι καταλαβαίνετε ακριβώς τι λέω και νοιωθετε το ίδιο ή παρόμοια σε ανάλογες καταστάσεις.. Φιλιά σε όλους!!

Ευθύμη χαιρόμαστε που μοιράζεσαι τη χαρά σου μαζί μας.
Σε νιώθουμε απόλυτα ;)

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2446 στις: Ιούλιος 11, 2011, 08:40:51 μμ »
Να 'σαι καλά Νικόλα και συγχαρητήρια σε όλους για το forum παιδιά!!

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2447 στις: Ιούλιος 19, 2011, 01:53:59 μμ »
Έχουν ανέβει και τα νέα μοντέλα Planet Ocean της Ω στο επίσημο site
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean-chrono/23230465101003

Πως σας φαίνονται αλήθεια? Τα έχει δει κανείς από κοντά? Πόσο θα έχει? Εγώ προσωπικά πήρα την απόφαση να πάρω το Ω μου πριν από ένα μήνα περίπου γιατί μου άρεσε περισσότερο το τρέχον μοντέλο, δοκιμασμένη η μηχανή και επίσης αυτό θα ήταν αρκετά πιο ακριβό από ότι μου είπαν οι πιο σχετικοί. Και το πιο σημαντικό ήταν ότι όταν το είδα μου έφυγε η μαγκιά και το ερωτεύτηκα και δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω για τίποτα άλλο πιο καινούριο ή πιο σύγχρονο ή ακόμα και καλύτερο!!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2448 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:22:32 μμ »
Ειλικρινα, δεν ξερω τι λεει η 8500 που εχει το καινουριο PO, ενταξει ειναι πολυ ομορφη πινελια τα αναγλυφα νουμερα και βολικοτατο το ceramic bezel, ΑΛΛΑ το δικο μου PO με την 2500 που αγορασα φετος, το ρυθμισα πριν απο 15-20 μερες και το φοραω καθημερινα απο τοτε (ξεκουραζεται το βραδυ) και σημερα ειναι στο +0 sec!!!

Χανει, κερδιζει, δεν ξερω πως τα καταφερνει, δεν το τσεκαρω καθημερινα εξαλλου αλλα καθε 5-6 μερες, και σημερα μετα απο πανω απο 15 μερες φορεματος ειναι στο +0. τα παντα ολα...

ΥΓ. φτου φτου φτου σκΩρδα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2449 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:32:15 μμ »
Ποιο είναι το δικό σου φίλε Karteo? ΤΟ καινούριο POC θα φορά την 9300 που θα είναι και inhouse μηχανή της Ω. Εμένα ακριβώς με την ίδια χρήση που κάνεις εσύ χάνει γύρω στα 2 sec/day αλλά περιμένω να περάσει κάνα 2μηνο για να έχω ασφαλή συμπεράσματα...μου άρεσαν τα "φτου σκΩρδα" !!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2450 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:48:50 μμ »
Ποιο είναι το δικό σου φίλε Karteo? ΤΟ καινούριο POC θα φορά την 9300 που θα είναι και inhouse μηχανή της Ω. Εμένα ακριβώς με την ίδια χρήση που κάνεις εσύ χάνει γύρω στα 2 sec/day αλλά περιμένω να περάσει κάνα 2μηνο για να έχω ασφαλή συμπεράσματα...μου άρεσαν τα "φτου σκΩρδα" !!!! ;D ;D ;D ;D ;D


αυτο το κλασσικο 2200.50.00
http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean-big-size/22005000
με την 2500.

την 8500 δεν θα φοραει το καινουριο?
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2451 στις: Ιούλιος 19, 2011, 02:54:08 μμ »
Αν δεις στα χαρακτηριστικά το POC με χρονόμετρο φορά την 9300... α, εσύ θα λές την 8500 που φορούν τα "απλά", τώρα το είδα...ναι έτσι είναι...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2452 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:00:02 μμ »
Τελικά το PO βγήκε και σε 42mm με την 8500!!! 
Και με open back :supz:

http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/planet-ocean/23230422101003

Μηπως βιάστηκα τελικά να πάρω το doxa?  :-k

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2453 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:05:37 μμ »
Όχι.
Αφού είναι πολύ πιο ακριβό το ΡΟ.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2454 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:06:33 μμ »
ναι θα είναι και ακόμα πιο τσουχτερό....

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2455 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:06:51 μμ »
Όντως βιάστηκες! Μόνο δυό χρόνια το συζητάμε. ;D

Άλλο το ένα άλλο το άλλο φίλε. Καλά έκανες και πήρες το doxa.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2456 στις: Ιούλιος 19, 2011, 03:17:52 μμ »
Όντως βιάστηκες! Μόνο δυό χρόνια το συζητάμε. ;D

Άλλο το ένα άλλο το άλλο φίλε. Καλά έκανες και πήρες το doxa.

 :dielaughing:

45αρι δεν βλέπω.
μαλλον λαθος εχουν κανει για το 42αρι...

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2457 στις: Ιούλιος 19, 2011, 04:19:37 μμ »
και η ερώτηση παραμένει: χωράει η 8500 σε 42άρα κάσα; οεο;  ??? ??? ???

Κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει πολύ σε σχέση με το τωρινό (ευτυχώς!), αλλά τα ανάγλυφα νούμερα και το open back δίνουν το κάτι παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχουν όλες οι εκδόσεις την liquid metal στεφάνη.
Βέβαια να δούμε και τις τιμές
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2458 στις: Ιούλιος 19, 2011, 04:32:41 μμ »
Χώρεσε ήδη Νίκο. Στο site της omega τα έχουν ανεβάσει και τα δύο.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2459 στις: Ιούλιος 19, 2011, 05:01:52 μμ »
Εχουν τσιγκουνευτει βεβαια την λουμινοβα στους δείκτες αλλά μικρό το κακό.
Πάντως το νεο ΡΟ έχει την καρδιά πρωταθλητή.
Αν οι τιμές κινηθούν σε λογικά επίπεδα τότε μιλάμε νομίζω για ένα μοντέλο που θα γράψει ιστορία και θα κάνει θραύση στην αγορά.