Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846406 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2380 στις: Μάρτιος 24, 2011, 12:29:34 μμ »
Καλησπέρα!

Καινούριος στο φόρουμ, και αρκετά μπερδεμένος προς το παρόν. Είμαι σε δίλημμα μεταξύ των δύο μοντέλων της Ωμέγα, των:

[url]http://www.omegawatches.com/gents/seamaster/aqua-terra-chronograph/23110445001001[/url]
και
[url]http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/broad-arrow/32110445001001[/url]

και θα ήθελα την γνώμη σας. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η τιμή καταλόγου για τα δύο αυτά μοντέλα;

Επίσης, επειδή στην πόλη που μένω η έκπτωση που μου δίνουν δεν ξεπερνά στην καλύτερη περίπτωση το 15% (για αγορά μετρητοίς πάντα), σκοπεύω να κατέβω στην Αθήνα τις επόμενες ημέρες, καθώς απ' όσο διάβασα στο φόρουμ, πιθανώς να έβρισκα κάποια μεγαλύτερη έκπτωση. Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει με p.m. σχετικά με κάποια αξιόπιστα καταστήματα στην Αθήνα, στα οποία θα μου κάνουν μια καλή έκπτωση;

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου και καλώς όρισες στο φόρουμ. Και τα 2 μοντέλα της Ω είναι πραγματικά πολύ όμορφα. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το Ω Broad Arrow ;).




Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2381 στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:37:41 μμ »
   Nik καλωσήρθες στο φόρουμ. Καλές περιπτώσεις και τα δύο ρολόγια. Φορούν την ίδια μηχανή και πέρα από το διαφορετικό σχέδιο και σειρά, έχουν και διαφορά στο μέγεθος που ίσως παίξει ρόλο όταν τα δοκιμάσεις στο χέρι σου. Για τις τιμές επικοινώνησε καλύτερα με την εταιρεία γιατί τελευταία είχαμε αυξήσεις ΦΠΑ αλλά και εργοστασιακές. Κι εγώ πάντως έχω μια παραπάνω αδυναμία στο Broad Arrow...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2382 στις: Απρίλιος 09, 2011, 03:48:30 μμ »
θα ηθελα βοηθεια για επιλογη ενος γυναικειου ρολογιου γνωμη και αποψεις και βιαζομαι γιατι θελω μεχρι την επομενη εβδομαδα να το αγορασω οποτε τρεχατε νοματεοι
εχω μια επιλογη που ειναι http://www.omegawatches.com/ladies/seamaster/aqua-terra-quartz/23110306106001 κοστος περιπου 2000€ με μια εκπτωση max οπως μου ειπαν 15%.
η ερωτηση μου ειναι η εξης θα ηθελα ακομα μερικες προτασεις και επισης εαν καταληξω  τελικα σε αυτο που εχω αρχικως επιλεξει εαν γνωριζετε καταστηματα τα οποια θα λαβω μεγαλυτερη εκπτωση απο 15%

περιμενω νεα σας αμεσα
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2383 στις: Απρίλιος 09, 2011, 04:06:51 μμ »
Εκπτώσεις μέσα σε κρίση νοούνται άνω του 25% στο μετρητοίς, κι όλοι εδώ μέσα το ξέρουν... Θα σου σταλούν π.μ.
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2384 στις: Απρίλιος 09, 2011, 06:30:43 μμ »
θα ηθελα βοηθεια για επιλογη ενος γυναικειου ρολογιου γνωμη και αποψεις και βιαζομαι γιατι θελω μεχρι την επομενη εβδομαδα να το αγορασω οποτε τρεχατε νοματεοι
εχω μια επιλογη που ειναι http://www.omegawatches.com/ladies/seamaster/aqua-terra-quartz/23110306106001 κοστος περιπου 2000€ με μια εκπτωση max οπως μου ειπαν 15%.
η ερωτηση μου ειναι η εξης θα ηθελα ακομα μερικες προτασεις και επισης εαν καταληξω  τελικα σε αυτο που εχω αρχικως επιλεξει εαν γνωριζετε καταστηματα τα οποια θα λαβω μεγαλυτερη εκπτωση απο 15%

περιμενω νεα σας αμεσα
ευχαριστω
Φίλε nichrys4 σου έστειλα π.μ :)



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2385 στις: Απρίλιος 13, 2011, 07:25:08 μμ »
Το Σαβ/κο ψωνιζω 2 ρολογια Omega ενα για μενα κι ενα για τη συζυγο...Το γυναικειο ειναι αυτο αν σου αρεσει περιπου στην ιδια τιμη
http://www.omegawatches.com/ladies/constellation/polished-quartz/12310276005002

Οσον αφορα μαγαζια και καλυτερες εκπτωσεις μετρητοις (ακομα και 30%) τα παιδια εδω μεσα θα σε ενημερωσουν καταλληλα, οπως εκαναν και με μενα και τους ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος merlin

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 97
  • www.supersonics.gr
    • Προφίλ
    • supersonics
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2386 στις: Απρίλιος 13, 2011, 10:34:47 μμ »
..δεν ειναι πολλα τα λεφτα για ενα quartz ρε παιδια?! ???

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2387 στις: Απρίλιος 16, 2011, 05:52:24 μμ »
Εγινα σημερα η αγορα των ρολογιων!!! Πανεμορφα και τα 2 στα δικα μου ματια...Ελπιζω να κοσμουν τον καρπο και τον δικο μου  και της γυναικας μου για αρκετα χρονια...
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας για την βοηθεια σας

ΥΓ _ Φωτος δε μ αφηνει να βαλω (κατι για γεματο κουτι αποστολης? )

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2388 στις: Απρίλιος 16, 2011, 07:00:17 μμ »


Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2390 στις: Απρίλιος 17, 2011, 10:46:59 πμ »
Καλοφορετα πολυ ομορφα να το χαιρεσαι και εσυ το δικο σου και η συζυγος το δικο της ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2391 στις: Απρίλιος 17, 2011, 02:36:41 μμ »
   Kαλοφόρετα να τα χαίρεστε πάντα με υγεια!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2392 στις: Απρίλιος 17, 2011, 08:48:31 μμ »
Καλοφόρετα με υγεία και πάντα ευτυχισμένοι! Πανέμορφα αμφότερα!

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2393 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:46:07 πμ »
Ευχαριστω παιδια, να ειστε καλα!
btw το speedy Date ενω την πρωτη μερα εχασε 1", τη δευτερη και τριτη κερδισε απο 3" καθε μερα...Ειναι λογικο αυτο? Στρωνει με τον καιρο? Κι αν ναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο? Ποσο περιθωριο χρονικο να του δωσω για να δω τις πραγματικες αποκλισεις του και αν αυτες ειναι εντος η εκτος οριων κατασκευαστη?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2394 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:31:36 πμ »
Μια χαρά είναι το ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2395 στις: Απρίλιος 20, 2011, 12:28:02 μμ »
Ευχαριστω παιδια, να ειστε καλα!
btw το speedy Date ενω την πρωτη μερα εχασε 1", τη δευτερη και τριτη κερδισε απο 3" καθε μερα...Ειναι λογικο αυτο? Στρωνει με τον καιρο? Κι αν ναι προς το καλυτερο η προς το χειροτερο? Ποσο περιθωριο χρονικο να του δωσω για να δω τις πραγματικες αποκλισεις του και αν αυτες ειναι εντος η εκτος οριων κατασκευαστη?
Μην αγχώνεσαι φίλε μου. Στην αρχή φόρα το συνέχεια να στρώσει όσο στρώσει ( αν και οι αποκλίσεις του είναι πολύ καλές ), και θα στρώσει ως προς το καλύτερο μην ανησυχείς. Το όριο που ορίζει ο COSC στα μηχανικά ρολόγια είναι -4/+6 sec/day. Εμένα πχ το Seamaster PO μου στις αρχές πήγαινε με +6 τη μέρα, και μετά απο λίγο καιρό έπεσε στο +2 και σταθεροποιήθηκε. Χρειάζεται λίγο καιρό μέχρι να δουλέψουν τα λιπαντικά του. ;)



Φιλικά,
Κων/νος

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2396 στις: Απρίλιος 20, 2011, 01:42:57 μμ »
Ωραια...θα το δω με τον καιρο λοιπον!Πρωτο αυτοματο ρολοι ομως, λογικες πιστευω οι αποριες...
Και κατι αλλο.Απ οσο γνωριζω αυτα κουρδιζονται και χειροκινητα σωστα?
1. Πως ακριβως? Με το ρολοι φορεμενο στο αριστερο χερι, ακουμπας αντιχειρα πανω και δεικτη κατω και με φορα απο πισω ο αντιχειρας προς τα εμπρος? Αν ετσι γινεται ειναι λιγο σφιχτο και ακουγεται περιεργα εν αντιθεσει με την αντιθετη κινηση που ακουγεται πιο ομαλα....
2. Μπορεις να γνωριζεις αν ειναι "παρακουρδισμενο" ?
3. Εαν ειναι στα τελειωματα της ενεργειας του, αρχιζει να χανει σιγα σιγα μεχρι να σταματησει η θα ειναι "ακριβες" μεχρι να τελειωσει εντελως η ενεργεια που του απομενει και να σταματησει μια κι εξω?

Σορρυ αν φαινονται γελειες οι ερωτησεις... ;D

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2397 στις: Απρίλιος 20, 2011, 03:32:30 μμ »
Ωραια...θα το δω με τον καιρο λοιπον!Πρωτο αυτοματο ρολοι ομως, λογικες πιστευω οι αποριες...
Και κατι αλλο.Απ οσο γνωριζω αυτα κουρδιζονται και χειροκινητα σωστα?
1. Πως ακριβως? Με το ρολοι φορεμενο στο αριστερο χερι, ακουμπας αντιχειρα πανω και δεικτη κατω και με φορα απο πισω ο αντιχειρας προς τα εμπρος? Αν ετσι γινεται ειναι λιγο σφιχτο και ακουγεται περιεργα εν αντιθεσει με την αντιθετη κινηση που ακουγεται πιο ομαλα....
2. Μπορεις να γνωριζεις αν ειναι "παρακουρδισμενο" ?
3. Εαν ειναι στα τελειωματα της ενεργειας του, αρχιζει να χανει σιγα σιγα μεχρι να σταματησει η θα ειναι "ακριβες" μεχρι να τελειωσει εντελως η ενεργεια που του απομενει και να σταματησει μια κι εξω?

Σορρυ αν φαινονται γελειες οι ερωτησεις... ;D
Όχι καθόλου φίλε μου. Λοιπόν:

1) Ναί το αυτόματο ρολόι κουρδίζεται και στο χέρι. Αν η κορώνα είναι τύπου: Screw Locked Down (δηλαδή βιδωτή), τότε ξεβιδώνεις την κορώνα μέχρι να την απασφαλίσεις και στη συνέχεια κουρδίζεις προς τα πάνω.Αν είναι Pushed Down (η απλή κορώνα) τότε απλά κουρδίζεις προς τα πάνω. Όταν το ρολόι είναι τελείως ξεκούρδιστο,(σταματημένο δηλαδή), το κουρδίζουμε χειροκίνητα. 20 φορές χρειάζεται και είναι κομπλέ (το κούρδισμα εννοώ με το χέρι). Μετά άσε τον ρότορα να κάνει παιχνίδι. ;)


2) Το να γνωρίζεις εάν ένα ρολόι είναι παρακουρδισμένο (φούλ κουρδισμένο δηλαδή) το βλέπεις ΜΟΝΟ όταν έχει ένδειξη power reserve. Στο αυτόματο ρολόι όσο και να το κουρδίζεις,πχ αν το κουρδίζεις προς τα πάνω και 100 φορές, δεν έχεις πρόβλημα στο να χαλάσει κάποιο ελατήριο του mainspring (του βαρελιού φόρτισης). Δεν έχει Stop δηλαδή. Μόνο στα κουρδιστά ρολόγια το κούρδισμα είναι περιορισμένο. Δηλαδή νιώθεις στην κορώνα την ώρα του κουρδίσματος μια αντίσταση. Στα αυτόματα δεν ισχύει.

3) Εάν το ρολόι είναι στα τελειώματα όπως αναφέρεις, η ταλάντωση είναι μειωμένη. Όσο το ρολόι δουλεύει και αρχίζει να ξεκουρδίζει τότε σιγά σιγά πέφτει και η συχνότητα της ταλάντωσης.

Γενικά μην αγχώνεσαι. Πάρτο,κούρδισε το χειροκίνητα 20 φορές όπως σου έγραψα στην παράγραφο 1), φόρα το καθημερινά και όλα θα γίνουν. Θα στρώσει. Ελπίζω να σε κάλυψα στις ερωτήσεις σου. :) ;)


Φιλικά,
Κων/νος


Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2398 στις: Απρίλιος 20, 2011, 03:51:27 μμ »

2) Το να γνωρίζεις εάν ένα ρολόι είναι παρακουρδισμένο (φούλ κουρδισμένο δηλαδή) το βλέπεις ΜΟΝΟ όταν έχει ένδειξη power reserve. Στο αυτόματο ρολόι όσο και να το κουρδίζεις,πχ αν το κουρδίζεις προς τα πάνω και 100 φορές, δεν έχεις πρόβλημα στο να χαλάσει κάποιο ελατήριο του mainspring (του βαρελιού φόρτισης). Δεν έχει Stop δηλαδή. Μόνο στα κουρδιστά ρολόγια το κούρδισμα είναι περιορισμένο. Δηλαδή νιώθεις στην κορώνα την ώρα του κουρδίσματος μια αντίσταση. Στα αυτόματα δεν ισχύει.

   Η παραπάνω θέση όντως ισχύει ? Δεν είμαι ειδικός αλλά είχα άλλη άποψη απ' όσα έχω μάθει μέσω του φορουμ. Δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο.
   Επίσης, από την προσωπική μου εμπειρία από 2 αυτόματα, όσο παραπάνω κουρδίζω, τόσο πιο σφιχτή γίνεται η περιστροφή και λιιιιίγο πιο τραχύς ο θόρυβος. Αν και δεν έχω τερματίσει ποτέ (σταματάω νωρίτερα), τα παραπάνω σημάδια με έκαναν να νομίζω ότι κοντεύει το τέλος.
   μην παραξηγηθώ φίλε Κώστα, δεν υπάρχει διάθεση αμφισβήτησης  :)
απλά μια επιβεβαίωση θα ήθελα   :)

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2399 στις: Απρίλιος 20, 2011, 04:12:55 μμ »
Νομίζω έχει δίκιο ο Κ_O_S_T_A_S ....... κι εμένα η 2824-2 δεν δείχνει να τερματιζει όσο κι άν κουρδιζεις ;)

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D