Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846340 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2200 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:51:15 μμ »
Γιάννη πιστεύω ότι αυτό δεν γίνεται από τη μια στιγμή στη άλλη.
Όλοι έχουμε διαγνώσει την τάση της Omega να "ανέβει" κατηγορία και να χτυπήσει στα ίσα (κυρίως) τη Rolex, αλλά το να βάλει μια καινούργια μηχανή και να πετάξει και ένα bezel από εξωτικό υλικό και ξαφνικά να ζητάει σχεδόν τα διπλά λεφτά για το ρολόι, είναι το λιγότερο σπασμωδική κίνηση και δεν την βλέπω να της βγαίνει σε καλό.

Φυσικά προσωπική είναι η εκτίμηση και δεν έχω κανένα στοιχείο γι' αυτό.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2201 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:54:33 μμ »
εξωτικό υλικό και ξαφνικά να ζητάει σχεδόν τα διπλά λεφτά για το ρολόι, είναι το λιγότερο σπασμωδική κίνηση και δεν την βλέπω να της βγαίνει σε καλό

κουβεντα να γινεται,αλλα ουτε τιμη ξερουμε,ουτε τι θα δουμε στο τελος

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2202 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:58:56 μμ »
Γιάννη πιστεύω ότι αυτό δεν γίνεται από τη μια στιγμή στη άλλη.
Όλοι έχουμε διαγνώσει την τάση της Omega να "ανέβει" κατηγορία και να χτυπήσει στα ίσα (κυρίως) τη Rolex, αλλά το να βάλει μια καινούργια μηχανή και να πετάξει και ένα bezel από εξωτικό υλικό και ξαφνικά να ζητάει σχεδόν τα διπλά λεφτά για το ρολόι, είναι το λιγότερο σπασμωδική κίνηση και δεν την βλέπω να της βγαίνει σε καλό.

Φυσικά προσωπική είναι η εκτίμηση και δεν έχω κανένα στοιχείο γι' αυτό.

   Θοδωρή εννοείται πως ότι λέω είναι μακροπρόθεσμο, μιλάμε για min 10 χρόνια. Είναι διατεθιμένη η Ω να χάσει πωλήσεις για ένα μεγάλο διάστημα ώστε να φέρει το ΡΟ στο επίπεδο πρεστίζ του Sub; Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουν παρόμοια τιμή, αλλιώς θα είναι πάντα "το φθηνό Omega και το ακριβό Rolex"


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2203 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:09:55 μμ »
Μια χαρά είναι και δυο εταιρίες.Τα 'κονομανε κάργα έχουν καλούς έως πολύ καλούς μηχανισμούς και η δουλειά χάλασε από τις λεγόμενες εταιρίες Υ.Ω. που εκτόξευσαν τις τιμές τους τα τελευταία 10 χρόνια και τους πήρε όλους η μπάλα.Προσωπικά και η Ω και η ROLEX προσφέρουν value for money προιόντα(τουλάχιστον στα ατσαλάκια)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2204 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:08:02 μμ »
συμφωνω απολυτα με κονακις!
οι 2 εταιριες σε αυτα που προσφερουν ειναι value for money.
δλδ ενα aquatimer (τυχαιο παραδειγμα εταιριας Υ.Ω) τι παραπανω εχει, κ δεν εχει καν ενα ¨εξωτικο" υλικο;

περα απο το "εξωτικο" υλικο υπαρχει η 8500 που ειναι μια καινουργια in house μηχανη
κ ηδη τα μοντελα που την χρησιμοποιουν εχουν αρκετα υψιλοτερη τιμη (πχ ploprof)

σε αρκετα φορουμ στο νετ ελληνικα κ μη, σε συγκρισεις που εχουν γινει μεταξυ του po κ του sub
υπερτερει σε ψηφους το po
τωρα τι θα γινει με το νεο βελτιωμενο po κ αν θα καταφερει να χτυπησει το sub μακροπροθεσμα.......
θα το δουμε μετα απο αρκετα χρονια
μεχρι τοτε απλα περιμενουμε να δουμε το καινουργιο po κ μετεπειτα την απαντηση απο την αλλη μερια.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2205 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:40:59 μμ »
τωρα τι θα γινει με το νεο βελτιωμενο po κ αν θα καταφερει να χτυπησει το sub μακροπροθεσμα.......
θα το δουμε μετα απο αρκετα χρονια

οτι κ αν γινει, απο το ΡΟ παντα θα λειπει ο μυθος που καθιερωσε το sub..
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2206 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 08:58:51 μμ »
οτι κ αν γινει, απο το ΡΟ παντα θα λειπει ο μυθος που καθιερωσε το sub..

ναι μεν, αλλα...

το sub ειναι οντως ο μεγαλυτερος μυθος της ωρολογοποιειας
αλλα εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα
κ αυτο δεν ειναι αλλο απο το μεγεθος του (προσωπικη αποψη)

δε νομιζω να γινοταν αυτη η συζητηση πριν απο μερικα χρονια που το sub επαιζε κυριολεκτικα χωρις αντιπαλο
κ απο το αλλο στρατοπεδο η εξελιξη μονο μπροστα μπορει να σε παει

οπως κ να χει η ψαλιδα μεταξυ τους εχει κλεισει αισθητα
τωρα αν η Ω θα γινει ρολεξ, πιστευω βραχυπροθεσμα οχι αλλα το μελλον ποτε κανεις δεν μπορει να το προβλεψει


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2207 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:32:21 μμ »
Η 8500 μπαίνει και στο Aqua terra με την "λογική' τιμή των 3600 έναντι των 3000 του PO. Δεν σημαίνει ότι, βάζοντάς την στο PO θα το τιμολογήσει στα 5 χιλιάρικα. Πιο λογικό μου φαίνεται να το πάει στα ίδια επίπεδα με το Terra...τουλάχιστον σε πρώτη φάση.
Τώρα σε ορίζοντα δεκαετίας, Γιάννη, και εγώ το θεωρώ πιθανό το σενάριο που περιέγραψες, δηλαδή η Omega να χτυπήσει το Sub με το PO.

Όπως λέει και ο Γιώργος, κουβέντα να γίνεται...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2208 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:44:45 μμ »
Α, και κάτι άσχετο για να ευθυμήσουμε. Πήγα με έναν φίλο σήμερα Βουκουρεστίου στη μπουτίκ να δούμε το PO.
Ρωτάμε την, συμπαθέστατη και εξυπηρετικότατη υπάλληλο την αρχική του, "3010" μας λέει. "εκπτωσούλα γίνεται;" λέμε, "βεβαίως" μας λέει.
Βγάζει το κομπιουτεράκι, το-νιό-νιό τα κουμπάκια, "2800" μας λέει. "πω πω λέω, από μέσα μου, απίστευτη έκπτωση, 40 τα εκατό", αφού φυσικά κατάλαβα 1800. Μετά το ξανασκέφτομαι και λέω "ρε συ σαν πολύ δεν είναι;". "Συγνώμη πόσο είπατε;" ρωτάω, "2800" μου λέει, "μα αυτό είναι 7%",λέω ο αφελής, "ακριβώς, αυτό είναι το περιθώριό μας", η συμπαθέστατη νεαρά, ψιλογελώντας συγκαταβατικά...
Κατά τα άλλα, άριστη εξυπηρέτηση, μας δώσανε και περιοδικάκια και καταλογάκια, και όλα τα ρολόγια να μας βγάλουνε να δούμε, όλα καλά. Δυστυχώς όμως, προτιμώ να το κόψω από τον ώμο, παρά να πάρω ρολόι με 7% τέτοιες εποχές...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2209 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:56:53 μμ »
οτι κ αν γινει, απο το ΡΟ παντα θα λειπει ο μυθος που καθιερωσε το sub..

Αυτό που λείπει από το PO είναι η κορώνα στο καντράν.
Όσοι και όσες παίρνουν το sub, μόνο για το μύθο δεν το παίρνουν (κι αν τους ρωτήσεις η πλειονότητα αυτών θα απαντήσει "ποιο μύθο, την μπύρα;")

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2010, 11:21:56 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2210 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:59:16 μμ »
Η 8500 μπαίνει και στο Aqua terra με την "λογική' τιμή των 3600 έναντι των 3000 του PO.
το aqua terra ειναι στην κατηγορια του explorer, οπου κ αυτο συγκριτικα με το sub ειναι φθηνοτερο

ακουγενται παντως οτι θα κυμαινεται κατι λιγοτερο απο 6k $ οχι μονο για την 8500 αλλα κ για το liquidmetal bezel.
πολλα τα βρισκω αλλα κουβεντα να γινεται....



προτιμώ να το κόψω από τον ώμο, παρά να πάρω ρολόι με 7% τέτοιες εποχές...
 +1000    :chainsaw:


Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2211 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:59:36 μμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, για τις μηχανές που τοποθετούνται στο Speedmaster και ποια κατά τη γνώμη σας είναι η πιο value for money, για το εν λόγω μοντέλο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2212 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:19:52 μμ »
Αυτό που λείπει από το PO είναι η κορώνα στο καντράν.
Όσοι και όσες παίρνουν το sub μόνο για το μύθο δεν το παίρνουν (κι αν τους ρωτήσεις η πλειονότητα αυτών θα απαντήσει "ποιο μύθο, την μπύρα;")


:dielaughing:                    :dielaughing:                    :dielaughing:


Xάρη είσαι απίστευτος.....και απόλυτα εύστοχος!!!



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2213 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:25:33 μμ »
Όσοι και όσες παίρνουν το sub, μόνο για το μύθο δεν το παίρνουν (κι αν τους ρωτήσεις η πλειονότητα αυτών θα απαντήσει "ποιο μύθο, την μπύρα;")

μην βαζεις κ το χερι σου στη φωτια!  :fire:

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2214 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:27:35 μμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος, για τις μηχανές που τοποθετούνται στο Speedmaster και ποια κατά τη γνώμη σας είναι η πιο value for money, για το εν λόγω μοντέλο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

αυτη που εχει το δικο μου.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2215 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:49:28 μμ »
Όσοι και όσες παίρνουν το sub, μόνο για το μύθο δεν το παίρνουν (κι αν τους ρωτήσεις η πλειονότητα αυτών θα απαντήσει "ποιο μύθο, την μπύρα;")

ενω οσοι αγοραζουν τις αλλες μαρκες, τις αγοραζουν συνειδητα!!! 
οποιος ακουσε τις συζητησεις, εμπρος απο τις βιτρινες της εκθεσης, πηρε μια ιδεα..  ;)

εξ αλλου εγω ειπα πως..

οτι κ αν γινει, απο το ΡΟ παντα θα λειπει ο μυθος που καθιερωσε το sub..

αυτο θα ισχυει, εστω κ αν το 99,99% οσων το αγοραζουν αγνοουν την ιστορια του..
απλως διοτι, η ιστορια δεν αλλαζει!!
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος piranxas3

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2216 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:59:41 μμ »
ενω οσοι αγοραζουν τις αλλες μαρκες, τις αγοραζουν συνειδητα!!! 

δεν γνωριζω να σου απαντησω αν κ κατα ποσο τις αγοραζουν συνειδητα αλλα δεν κοιτανε να εχει σημα την κορωνα, μην τυχων κ λειπει απο το καντραν  (Αυτό που λείπει από το PO είναι η κορώνα στο καντράν. .

αυτο θα ισχυει, εστω κ αν το 99,99% οσων το αγοραζουν αγνοουν την ιστορια του..
συμφωνω κ επαυξανω!!


Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2217 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:20:28 πμ »
αυτη που εχει το δικο μου.

 Μπορείς να μου πεις; Έψαξα πριν και δε βρήκα το μοντέλο σου.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2218 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:25:45 πμ »
Μπορείς να μου πεις; Έψαξα πριν και δε βρήκα το μοντέλο σου.

1861,σου εχω ηδη στελει πμ

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2219 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:18:00 πμ »
1861,σου εχω ηδη στελει πμ

Ευχαριστιστώ, δεν είδα πριν το πμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 01:47:49 πμ από george_ »
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!