Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1846489 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2140 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:33:48 μμ »
πολλα τετοια θεματα θα βρεις,για την ακριβεια της μηχανης και στο τελος ,ολοι θα σου πουν,αρκει μια ρυθμιση και ολα οκ

Αποσυνδεδεμένος Clyde

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
  • Tempus Rerum Imperator
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2141 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 11:19:58 μμ »
Αυτό βρίσκεται μέσα στο φωσφορίζων υλικό του δείκτη; Αν μπορούσες να ανεβάσεις καμιά φωτό που να φαίνεται το πρόβλημα θα βοηθούσε.

οχι ειναι εκτος του φωσφοριζοντος υλικου, γι αυτο μου κανε εντυπωση, κ με ανησυχησε?? θα προσπαθησω να τραβηξω καμια φωτογραφια να ανεβασω αυριο το πρωι αν κ δε βγαινουν πολυ καλες γιατι γυαλιζει κ δε θα φαινεται καλα!
"A man's watch is a very cherished thing. You steal that, might as well be stealing his soul."

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2142 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 02:13:41 πμ »
πολλα τετοια θεματα θα βρεις,για την ακριβεια της μηχανης και στο τελος ,ολοι θα σου πουν,αρκει μια ρυθμιση και ολα οκ

ετσι,ετσι.... ;)

Αποσυνδεδεμένος vol

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2143 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 11:42:09 πμ »
Καλημέρα και πάλι σε όλους,
ξαναγράφω στο forum έπειτα από την περιπέτεια που συνεχίζω να περνάω εδώ και 3 χρόνια με την OMEGA. το έχω πάει για service τουλάχιστον 10 φορές και μου λένε ότι το ρολόι είναι μια χαρά στις μετρήσεις που κάνουν. Παλαιότερη ανάρτηση είχα κάνει στο  link (http://www.mywatch.gr/index.php/topic,379.msg103473.html#msg103473). Έπειτα λοιπόν από παράπονα και συζητήσεις καταλήξαμε με την OMEGA το ρολόι να πάει Ελβετία. Αφού το ρολόι γύρισε από Ελβετία δούλεψε μια χαρά για 4 μήνες και πάλι μετά άρχισε να χάνει λεπτά αλλά και μετά που άρχισα να το φοράω όλη τη μέρα δεν κράταγε την μπαταρία και σταμάταγε μετά από 2 ώρες. Η συμπεριφορά του ρολογιού είναι λίγο αλλοπρόσαλλη και δεν έχει κάποια περιοδικότητα στα προβλήματα που εμφανίζει. Περιμένω για προτάσεις για το πως να κινηθώ από εδώ και πέρα απέναντι στην αντιπροσωπεία της OMEGA που αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύει και με διαψεύδει όσον αφορά ότι το ρολόι είναι τέλειο.
 

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2144 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 11:56:43 πμ »
Καλημέρα και πάλι σε όλους,
ξαναγράφω στο forum έπειτα από την περιπέτεια που συνεχίζω να περνάω εδώ και 3 χρόνια με την OMEGA. το έχω πάει για service τουλάχιστον 10 φορές και μου λένε ότι το ρολόι είναι μια χαρά στις μετρήσεις που κάνουν. Παλαιότερη ανάρτηση είχα κάνει στο  link (http://www.mywatch.gr/index.php/topic,379.msg103473.html#msg103473). Έπειτα λοιπόν από παράπονα και συζητήσεις καταλήξαμε με την OMEGA το ρολόι να πάει Ελβετία. Αφού το ρολόι γύρισε από Ελβετία δούλεψε μια χαρά για 4 μήνες και πάλι μετά άρχισε να χάνει λεπτά αλλά και μετά που άρχισα να το φοράω όλη τη μέρα δεν κράταγε την μπαταρία και σταμάταγε μετά από 2 ώρες. Η συμπεριφορά του ρολογιού είναι λίγο αλλοπρόσαλλη και δεν έχει κάποια περιοδικότητα στα προβλήματα που εμφανίζει. Περιμένω για προτάσεις για το πως να κινηθώ από εδώ και πέρα απέναντι στην αντιπροσωπεία της OMEGA που αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύει και με διαψεύδει όσον αφορά ότι το ρολόι είναι τέλειο.
 


Φίλε vol το ρολόι είναι quartz? Τι εννοείς "δεν κράταγε την μπαταρία" ?
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος vol

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2145 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:43:43 μμ »
einai to omega speedmaster

Αποσυνδεδεμένος vol

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2146 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:44:37 μμ »
to xanasteilane elvetia

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2147 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 04:23:14 μμ »
@ vol

όχι greeklish παρακαλώ. ;)
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος ErnestoPap

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2148 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 07:57:23 μμ »
To speedmaster (απ'οσο ξερω παντα) ΔΕΝ βγαινει και ΔΕΝ εβγαινε ποτε με μπαταρια (quartz) αλλα μονο με μηχανικο μηχανισμο (κουρδιστο ή αυτόματο).Αρα η φραση σου ¨δεν κραταγε την μπαταρια¨ δεν ξερω τι μπορει να εννοει..
Μηπως αναφερεσαι σε αλλο ρολοι?? ;)

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2149 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:48:31 μμ »
To speedmaster (απ'οσο ξερω παντα) ΔΕΝ βγαινει και ΔΕΝ εβγαινε ποτε με μπαταρια (quartz) αλλα μονο με μηχανικο μηχανισμο (κουρδιστο ή αυτόματο).Αρα η φραση σου ¨δεν κραταγε την μπαταρια¨ δεν ξερω τι μπορει να εννοει..
Μηπως αναφερεσαι σε αλλο ρολοι?? ;)


εχω την ιδια ακριβως εντυπωση,τουλαχιστον στους καταλογους των τελευταιων ετων δεν εχω δει κατι τετοιο,τι χρονολογιας ειναι το ρολοι;

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2150 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:54:42 μμ »
Tι μηχανισμούς διατίθενται το Speedmaster ρε παιδιά, ποιός αξίζει περισσότερο κατά τη γνώμη σας και σε τι τιμές κυμαίνονται; Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2151 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:54:58 μμ »
To speedmaster (απ'οσο ξερω παντα) ΔΕΝ βγαινει και ΔΕΝ εβγαινε ποτε με μπαταρια (quartz) αλλα μονο με μηχανικο μηχανισμο (κουρδιστο ή αυτόματο).Αρα η φραση σου ¨δεν κραταγε την μπαταρια¨ δεν ξερω τι μπορει να εννοει..
Μηπως αναφερεσαι σε αλλο ρολοι?? ;)



Κανεις λαθος...



Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2152 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:56:57 μμ »
Τουλαχιστον σπάνιο μοντέλο.. Μη πω και συλλεκτικό..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2153 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 08:58:15 μμ »
alexis που το βρηκες ρε φιλε;πρεπει να ειναι του 70 περιπου.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2154 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:04:52 μμ »
google images
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2155 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:16:15 μμ »
alexis

 =D>

bravo.αν και κατα τυχη μας ποσταρες κατι ενδιαφερον και παλι!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2156 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:19:06 μμ »

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2157 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:21:02 μμ »
Πιστευω πως σκοπιμως το ριξαν στη ληθη, τελειως unromantic.
Ποιος θυμαται την Κοκκινου να τραγουδαει εντεχνη?  :)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2158 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:22:30 μμ »
Κανεις λαθος...






Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό. Ένα digital quartz φαντάζομαι πως είναι πρακτικά αδύνατο να παρουσιάζει τα συμπτώματα που περιγράφει ο φίλτατος vol και εν πάση περιπτώσει αν τα εμφάνιζε τι θα μπορούσε κανείς να επισκευάσει στο μηχανισμό σε ένα τέτοιο ρολόι? Μάλλον τίποτα.... Νομίζω πως ο φίλτατος vol μας τα λέει λίγο μπερδεμένα. Αν το ρολόι είναι μηχανικό και παρουσιάζει αυτά τα συμπτώματα (υποθέτω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση με τη λέξη μπαταρία εννοεί το power reserve) δεν νομίζω ότι ούτε η αντιπροσωπεία εν Ελλάδι θα υποστήριζε πως το ρολόι είναι εντάξει. Πόσο μάλλον το service της Ω στην Ελβετία. Σκοτεινή υπόθεση..... :noidea:
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #2159 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:32:00 μμ »
Κι εγω πιθανολογω οτι δεν εννοει αυτο. Απλα ηταν ευκαιρια να μαθουμε ολοι οτι υπηρχαν και μη μηχανικα speedys.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!